Рішення від 03.03.2025 по справі 580/13110/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2025 року справа № 580/13110/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Орленко В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (вул. Сім'ї Бродських, м. Київ, 03057, ЄДРПОУ 39369133) до Товариства з обмеженою відповідальністю "УМАНЬГАЗ ЗБУТ"(вул. Дерев'янка, буд.19, м. Умань, 20300, ЄДРПОУ 39711735) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30.12.2024 , вх.№61330/24 представник позивача, адвокат Єрмолова О.М. (Довіреність від 12.09.2024) звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить: стягнути з ТОВ "УМАНЬГАЗ ЗБУТ" 108188,00 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції").

Позовні вимоги обґрунтовані тим (відповідь на відзив від 24.01.2025), що у зв'язку з несплатою відповідачем штрафу у сумі 54094 грн, накладеного постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 21.08.2024 №1502 "Про застосування санкцій до ТОВ «Уманьгаз збут»" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу" та пені у розмірі 54094 грн, наявні підстави для стягнення, оскільки відповідно до статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКП), відповідач мав сплатити штраф згідно з Постановою №1502 до 20.10.2024 включно.

Ухвалою суду від 06.01.2025 відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали.

Відповідач позов не визнав, 23.01.2025 надав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що не визнає позовні вимоги, оскільки відповідно до виконавчого провадження від 21.02.2023 №71105504, справа №925/555/21 приватним виконавцем Крайчинським С.С. накладені арешти на рахунки та майно Товариства, що унеможливлює використання коштів та проведення будь - яких банківський операцій, що є обставиною, що не залежать від відповідача та впливає на термін та можливість здійснення оплат. У задоволенні адміністративного позову просив відмовити.

Частиною першою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Відповідно до частини п'ятої та восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

Суд встановив, що сектором НКРЕКП у Черкаській області проведена позапланова перевірка дотримання ТОВ «Уманьгаз збут» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 №201 на виконання постанови НКРЕКП від 08.05.2024 №889. За результатами перевірки складено акт від 29.07.2024 №296 відповідно до висновків яких зафіксовані порушення Ліцензійних умов з постачання природного газу.

Позивачем накладений штраф у сумі 54094 грн постановою НКРЕКП від 21.08.2024 №1502 «Про застосування санкцій до ТОВ «Уманьгаз збут» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» (Постанова № 1502) та обчислена пеня у сумі 54094 грн.

Відповідно до ч. 5 ст. 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30 - денний строк з дня одержання копії постанови.

Відповідно до абзацу 2 ч. 5 ст. 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та пункту 10.6 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг ТОВ «Уманьгаз збут» звернулось до НКРЕКП із листом від 19.09.2024 №174 про розстрочення штрафу у сумі 54094 грн на 12 місяців. ТОВ «Уманьгаз збут» обґрунтувало прохання реструктуризації штрафу: 21.02.2023 приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Крайчинським С.С. відкрите виконавче провадження від 21.02.2023 №71105504 на виконання судового рішення у справі №925/555/21, тому накладені арешти на рахунки та майно відповідача.

За результатами розгляду звернення ТОВ «Уманьгаз збут» Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнята постанова від 01.10.2024 №1695 про розстрочення сплати штрафу, накладених на ТОВ «Уманьгаз збут» терміном на 3 місяці.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Згідно з п.7 ч.1 ст.1 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 №222-VIII орган ліцензування - це орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України, або уповноважений законом державний колегіальний орган.

У спірних правовідносинах таким органом є відповідач - НКРЕКП (Регулятор), правовий статус, завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначаються Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 №1540-VIII (далі - Закон №1540). Відповідно до статті 1 Закону №1540 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор, НКРЕКП), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Згідно зі статтею 2 Закону №1540 регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг: 1) у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, розподілу малими системами розподілу, постачання електричної енергії, зберігання енергії, агрегації; діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, трейдерської діяльності; діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу; діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом.

Відповідно до статті 3 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу. Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до абзацу другого статті 5 Закону про НКРЕКП рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання. Згідно зі статтею 19 Закону №1540-V Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Відповідно до частини сьомої статті 19 Закону про НКРЕКП підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є: 1) подання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб'єктом, що належить до особливої групи споживачів, письмової заяви про здійснення заходу державного контролю; 2) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, або суб'єктом, що належить до особливої групи споживачів, її законних прав; 3) обґрунтоване звернення суб'єктів господарювання та споживачів про порушення суб'єктом природної монополії, оператором малої системи розподілу законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов; 4) перевірка виконання рішень Регулятора щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок; 5) перевірка достовірності наданих Регулятору даних у звітності або в інших документах.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, що підписується членами комісії з перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Відповідно до частини другої статті 22 Закону про НКРЕКП за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції, зокрема, у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. Під час застосування санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, що мають стримуючий вплив.

Системний аналіз наведених правових норм свідчить, що НКРЕКП є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових перевірок; у разі виявлення порушень у діях таких суб'єктів, застосовувати до них за результатом проведених перевірок санкції.

Суд зазначає, що постанова НКРЕКП від 21.08.2024 №1502 не оскаржені відповідачем, а звернення відповідача до позивача із листом від 19.09.2024 №174 про відстрочення термінів сплати штрафу свідчить про те, що відповідач погодився з висновками позивача.

Щодо розрахунку суми коштів, які підлягають стягненню з відповідача до Державного бюджету України, суд урахував.

Оскільки штраф відповідач у встановлений Законом строк не сплатив, пеня складає 57610,11 грн = 1,5 відсотка суми штрафу (1,5% * 54094 грн)/100% = 811,41 грн, 71 днів прострочення сплати штрафу. Отже, станом на 30.12.2024 пеня = 811.41 грн * 70 днів = 57610,11 грн. Однак, враховуючи абз.3 ч.5 ст.22 ЗУ №1540-VIII, згідно з яким розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора, який становить 54094 грн, загальна сума, яка підлягає стягненню становить 54094 грн (штраф) + 54094 грн (пеня) = 108,188 грн.

Системно проаналізувавши зазначені нормативно-правові акти, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів сукупно суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та належить до задоволення.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Зважаючи на статус позивача, як органу державної влади, та відсутність доказів понесення ним вказаного виду судових витрат, останні розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Уманьгаз збут» (вул. Дерев'янка 19, м. Умань, Черкаська область, 20301, ЄДРПОУ 39711735) в дохід державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції») 108188 грн (сто вісім тисяч сто вісімдесят вісім).

Судові витрати розподілу не підлягають.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення суду складене 03.03.2025.

Суддя Валентина ОРЛЕНКО