Рішення від 03.03.2025 по справі 580/13072/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2025 року справа № 580/13072/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Орленко В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

30.12.2024 позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову в призначенні пенсії №231550003816 від 06.11.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 з 30.10.2024 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно ч.2 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що має право на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, оскільки досягнув необхідного віку та має недбхідних стаж роботи, проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відмовлено в призначенні пенсії №231550003816 від 06.11.2024. Позивач вважає таке рішення протиправним та таким, що належить скасуванню, тому звернувся до суду за захистом свого майнового права.

Ухвалою суду від 06.01.2025 прийнята позовна заяву до розгляду та відкрите провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив на позовну заяву, де зазначається, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком, що розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області за принципом екстериторіальності. На підставі поданих позивачем документів, управлінням прийняте рішення про відмову у призначення пенсії позивачу, у звязку недосягненням пенсійного віку 62 роки та з відсутністю необхідного страхового стажу 24 роки, тому на думку відповідача відсутні підстави для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши надані сторонами докази суд встановив, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований паспортом серії НОМЕР_2 та є особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (Категорія 3) (посвідчення серії НОМЕР_3 ).

Згідно довідки Рокитнівської селищної ради від 29.10.2024 №1607 про проживання, ОСОБА_1 у період з 26.04.1986 по 22.06.1986, з 10.07.1988 по травень 1991, з 19.09.1991 по 13.04.1993 був зареєстрований та проживав по АДРЕСА_2 .

Територія Рокитнівської селищної ради відноситься відповідно постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 до зони гарантованого добровільного відселення (3 зона).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 № 807 - IX утворено у Рівненській області Сарненський район ( із адміністративним центром у місті Сарни) у складі території Березівської сільської, Вирівської сільської, Висоцької сільської, Дубровицької міської, Клесівської селищної, Миляцької сільської, Немовицької сільської, Рокитнівської селищної, Сарненської міської, Старосільської сільської, Степанської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

30.10.2024 позивач звернувся до тереторіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

За принципом екстериторіальності заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області та прийнято рішення від 06.11.2024 № 231550003816 про відмову у призначенні пенсії.

Зі змісту рішення слідує, що вік позивача на момент звернення становив 58 років 07 місяців, страховий стаж - 15 років 01 місяць 20 днів.

Водночас у рішенні зазначено, що до страхового стажу не зараховано період роботи в колгоспі з 07.03.1991 по 17.05.1991, згідно з трудовою книжкою НОМЕР_4 від 10.08.1988, оскільки відсутня інформація щодо встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві та його виконання (кількість відпрацьованих вихододнів);

- при визначені періоду проживання (роботи) в зоні гарантованого добровільного відселення не враховано періоди, згідно з довідкою від 29.10.2024 №1607: навчання на території російської федерації з 26.04.1986 по 22.06.1986, в Демидівському радгоспі-технікумі, згідно з дипломом НОМЕР_5 від 25.06.1986; роботи в колгоспі "ім. ХХІ з?їзду КПРС" з 07.03.1991 по 17.05.1991, оскільки Гайсинський район, Вінницької області не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, з 03.12.1992 по 13.04.1993, оскільки згідно з паспортом НОМЕР_6 виданому Гайсинським РВ УМВС України у Вінницькій області від 02.03.2001, з 10.02.1992 зареєстроване місце проживання с. Кущинці Гайсинський району, Вінницької області.

При визначені періоду проживання (роботи) в зоні гарантованого добровільного відселення враховано період роботи в Рокитнівському АТП-15646 з 19.09.1991 по 02.12.1992, згідно з трудовою книжкою НОМЕР_4 від 10.08.1988. Період проживання (роботи) в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 становить 03 роки 10 місяців 11 днів (з 10.07.1988 по 06.03.1991 та з 19.09.1991 по 02.12.1992).

Початкова величина зниження пенсійного віку на 2 роки не застосовується, оскільки за наданими документами не підтверджено проживання або роботу з моменту аварії по 31.07.1986 в зоні гарантованого добровільного відселення.

Враховуючи положення частини 2 статті 26 Закону №1058-IV та частини 1, 2 статті 55

Закону №796-XII, право на зменшення пенсійного віку на 1 рік заявник набуде після досягнення віку 62 років (63-1), у період з 01.01.2028 по 31.12.2028, при необхідному страховому стажі від 25 до 35 років за наявності необхідного страхового стажу 24 (25-1) років.

Висновок: відсутнє право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до частини 2 статті 26 Закону №1058-IV та статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв?язку недосягненням пенсійного віку 62 років та з відсутністю необхідного страхового стажу 24 років.

Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій. До них, зокрема, належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - категорія 3

Тобто, посвідчення потерпілого надається за умови проживання на забруднених територіях станом на 01.01.1993 не менше визначеного законом часу.

3 огляду на вказані норми закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами, встановленими законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи"

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 26 липня 2023

року у справі №460/2589/20 і має враховуватися судом при вирішенні даної справи в силу приписів ст.242 КАС України.

Суд встановив, що позивач має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), доказів про анулювання/відкликання вказаного посвідчення матеріали справи не містять.

Враховуючи наявність у позивача посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3 та беручи до уваги період проживання в зоні гарантованого добровільного відселення, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку та страхового стажу на 6 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильсько катастрофи".

Статтею 9 Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування". передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв?язку з втратою годувальника.

Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 вказаного закону, частиною другої якої передбачено, що у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років.

Тобто, для набуття позивачем права на пенсію за віком відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» та ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач має досягти 57 років (63 роки - 6 років зниження) та мати стаж не менше 15 років (20 рік - 6 років зниження, але не менше 15 років).

Відповідно до ст. 24 "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов?язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим законом.

Як вбачається з оскаржуваного рішення та доданого до нього розрахунку Форма РС-право, страховий стаж позивача становить 15 років 01 місяць 20 днів.

Тобто, у позивача наявний страховий стаж, що необхідний для призначення пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» та ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №231550003816 від 06.11.2024 визнається судом протиправним і таким, що належить скасуванню.

Оскільки суд дійшов висновку про протиправність рішення пенсійного органу про відмову у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, а також встановив наявність усіх передумов для призначення позивачу пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ефективним способом відновлення порушених прав позивача у цьому разі є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити позивачу відповідну пенсію з 30.10.2024.

Частиною першою статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що адміністративний позов належить задовольнити.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору тому відсутні підстави для їх розподілу.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову в призначенні пенсії №231550003816 від 06.11.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 з 30.10.2024 пенсію за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Судові витрати не розподіляються.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 "Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи".

Копію рішення направити сторонам у справі.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159).

Судове рішення складене 03.03.2025.

Суддя Валентина ОРЛЕНКО