Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без руху
03 березня 2025 р. № 520/4204/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Пасечнік О.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 ,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із заявою, в якій просить суд:
1. залучити в якості свідків всіх засуджених громадян України які вимушені вже багато років відбувати покарання в СМРБ УВП-100 с.Темнівка, відібрати покази з його участю в режимі відео конференції, залученням судом призначенним безоплатним адвокатом;
2. зобов'язати Адміністрацію УВП-100 с.Темнівка в повному обсязі виконувати умови в надонном трудовому договорі в частині виплати зарплатні як йому так і іншім невиявленим потерпілим які знаходяться в СМРБ УВП-100 с.Темнівка та працювали багато років із порушеннями трудового законодавства України;
3. ініціювати проведення почерковедческой экспертизы його підпису з оригіналу трудового договору 343 а не его копії, по результатам даної експертизи прийняти відповідні до Українського законодавства дії;
4. для надання йому правової допомоги та подальшого супроводу даної заяви призначити безоплатного адвоката;
5. в зв'язку з тим що під час відбування покарання в УВП-100 с.Темнівка не одноразово виникали конфлікти із Адміністрацією УВП-100 с.Темнівка та йому доводиться вислуховувати погрози фізичної расправил, намери згвалтування службовою палицею та образливі вислови в його бік.
Просить суд вжити відповідні заходи безпеки відносно нього як заявника потерпілого а саме ініціювати утримання в СІЗО м Харків на час розгляду судом його заяви із подальшим направленням в іншу УВП Дніпровської або Запорізької області.
6. Надати можливість перед розглядом судом даної заяви провести консультацію із призначеним судом адвокатом та для складання юридично грамотного доповнення к даної заяві;
7. запросити в якості відповідачів Міністра Юстиції України, Начальник Департамент пеніціарної служби України та начальніка УВП-100 с.Темнівка полковника Наїденова О.В.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суд встановив, що вона не відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наступного.
Приписами ч.5 ст. 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Так з поданої до суду заяви вбачається, що остання подана до Харківського окружного адміністративного суду, про що вказано у відповідній графі позовної заяви.
В той же час суд вважає за необхідне вказати, що позивач шляхом звернення до суду із цим позовом фактично не визначив складу учасників у справі, а лише зазначив у прохальній частині заяви прохання щодо запрошення в якості відповідачів при розгляді судом вказаних обставин Міністра юстиції України, начальника Департаменту пенітенціарної служби України та начальніка УВП-100 с.Темнівка полковника ОСОБА_2 .
Відтак позивачу належить визначити склад учасників справи із одночасним визначенням їх статусу відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Також суд зазначає, що заява ОСОБА_1 не містить в собі зазначення усіх відомостей стосовно учасників справи, зокрема і позивача, які передбачені положеннями п.2 ч.5 ст. 160 КАС України.
В порушення приписів п. 4 ч.5 ст. 160 КАС України подана до суду ОСОБА_1 заява не містить в собі змісту позовних вимог та їх визначення в разі подання позову до декількох відповідачів - щодо кожного з відповідачів.
В той же час суд наголошує, що встановлення вказаних обставин судом самостійно на підставі матеріалів заяви є неможливим, оскільки в порушення приписів п.5 ч.5 ст.160 КАС України, яким визначено, що в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини, та приписів п.8 ч.5 ст.160 КАС України, яким визначено, що в позовній заяві зазначаються перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви, позивачем не подано до суду доказів в обґрунтування обставин, викладених у позовній заяві та на підтвердження власної правової позиції щодо порушення його прав саме Міністром юстиції України, начальником Департаменту пенітенціарної служби України та начальником УВП-100 с.Темнівка полковником Наїденовим О.В.
В той же час приписами ч.2 ст.160 КАС України визначено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Положеннями ч.1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Проте, заявником, в порушення вказаної норми, не надано копій заяви, а також копій доданих до заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті
Також суд зазначає, що згідно до ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно із приписами частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" від 19.11.2024 року № 4059-IX року установлено з 01 січня 2025 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць - 3028,00 грн.
Зі змісту заяви та викладених у останній вимог вбачається, що заявником не викладено змісту позовних вимог, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості визначення розміру судового збору, який підлягає сплаті за звернення до суду із позовом у цій справі.
Таким чином, усуваючи недоліки позовної заяви, позивачу необхідно надати до суду;
- уточнену позовну заяву, складену відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України із визначенням складу учасників справи із одночасним визначенням їх статусу відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, а також відомостей визначених положеннями п.2 ч.5 ст. 160 КАС України стосовно кожного з них; викладенням змісту позовних вимог і викладенням обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, із одночасною їх конкретизацією стосовно кожного з відповідачів;
- копію позовної заяви та доданих до такої доказів відповідно до кількості учасників у справі;
- оригінал документу про сплату судового збору у розмірі, визначеному законодавством за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, за наступними реквізитами: ГУК Харків обл/мХар Основ"ян/22030101, код 37874947, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача: 899998, рахунок UA678999980313141206084020661, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - "*;101; (код платника); судовий збір за позовом (ім'я/назва платника), Харківський окружний адміністративний суд" або документи, визначені законодавством, що підтверджують наявність у позивача пільг щодо сплати судового збору, підстав для його звільнення від сплати судового збору чи відстрочення його сплати.
Стосовно вимоги заяви щодо надання заявнику правової допомоги для чого призначити йому безоплатного адвоката з яким надати можливість перед розглядом цієї заяви провести консультацію та для складання юридично грамотного доповнення до заяви суддя зазначає таке.
Положеннями ст. 13 Закону України "Про безоплатну правничу допомогу" визначено, що безоплатна вторинна правнича допомога - вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя.
Безоплатна вторинна правнича допомога включає такі види правничих послуг: 1) захист; 2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; 3) складення документів процесуального характеру.
Згідно із приписами ст. 14 Закону України "Про безоплатну правничу допомогу" право на безоплатну вторинну правничу допомогу згідно з цим Законом та іншими законами мають такі категорії фізичних осіб, зокрема, 9) особи, засуджені до покарання у виді довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або обмеження волі, - на всі види правничих послуг, передбачених частиною другою статті 13 цього Закону.
В той же час згідно із положеннями ст. 15 Закону України "Про безоплатну правничу допомогу" суб'єктами надання безоплатної вторинної правничої допомоги в Україні є: 1) центри з надання безоплатної правничої допомоги; 2) адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу.
Положеннями ст. 16 Закону України "Про безоплатну правничу допомогу" визначено, що Міністерство юстиції України утворює регіональні (республіканський (Автономної Республіки Крим), обласні, Київський та Севастопольський міські), місцеві (районні, міжрайонні, міські, міськрайонні, міжрайонні та районні у містах) та міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) центри з надання безоплатної правничої допомоги. Центри з надання безоплатної правничої допомоги є територіальними відділеннями Координаційного центру з надання правничої допомоги і утворюються з урахуванням потреб відповідних адміністративно-територіальних одиниць та забезпечення доступу осіб до безоплатної правничої допомоги.
Центри з надання безоплатної правничої допомоги є неприбутковими організаціями, користуються правами юридичної особи, мають власні бланки, печатку із своїм найменуванням.
Центри з надання безоплатної правничої допомоги фінансуються з Державного бюджету України, інших не заборонених законодавством джерел.
Центри з надання безоплатної правничої допомоги забезпечують надання всіх видів правничих послуг, передбачених частиною другою статті 7 і частиною другою статті 13 цього Закону.
Повноваження та порядок діяльності центрів з надання безоплатної правничої допомоги встановлюються Положенням про центри з надання безоплатної правничої допомоги, що затверджується Міністерством юстиції України.
Під час виконання функцій з надання безоплатної правничої допомоги центри з надання безоплатної правничої допомоги взаємодіють із судами, органами прокуратури та іншими правоохоронними органами, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
Діяльність центру з надання безоплатної правничої допомоги поширюється на територію відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Положеннями ст. 18 Закону України "Про безоплатну правничу допомогу" визначено порядок подання звернення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги.
Відтак, згідно із приписами ст. 18 Закону України "Про безоплатну правничу допомогу" звернення про надання одного з видів правничих послуг, передбачених частиною другою статті 13 цього Закону, подаються особами, які досягли повноліття, або їх представниками до центру з надання безоплатної правничої допомоги в письмовій формі за місцем фактичного проживання таких осіб незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування особи або за місцезнаходженням органу, що здійснює дізнання, досудове розслідування, суду, слідчого судді, що розглядають справу.
У зверненні зазначаються прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання особи, яка потребує безоплатної вторинної правничої допомоги, поштова адреса, номери засобів зв'язку, викладається суть питання, для вирішення якого особа звертається за безоплатною вторинною правничою допомогою, та зазначається її належність до категорії осіб, які мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу.
Письмове звернення підписується такою особою або її представником та подається до центру з надання безоплатної правничої допомоги особисто або надсилається поштою.
Разом із зверненням про надання безоплатної вторинної правничої допомоги подаються документи (копії документів, завірені в установленому порядку), що ідентифікують особу, яка потребує безоплатної вторинної правничої допомоги, та підтверджують її належність до однієї з категорій осіб, передбачених частиною першою статті 14 цього Закону.
Центр з надання безоплатної правничої допомоги має право отримувати інформацію про підтвердження належності особи до суб'єктів права на безоплатну вторинну правничу допомогу з відповідних державних реєстрів.
Подання електронного звернення та копій документів, що підтверджують належність особи до однієї з категорій осіб, передбачених частиною першою статті 14 цього Закону, засобами електронного зв'язку здійснюється в порядку, визначеному Міністерством юстиції України.
Звернення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги особам, зазначеним у пункті 9 частини першої статті 14 цього Закону, подається такими особами до центру з надання безоплатної правничої допомоги через адміністрацію установи виконання покарань.
Отже, враховуючи викладене вище, суддя зазначає, що заявник не позбавлений можливості у встановленому законодавством порядку звернутися до відповідного центру з надання безоплатної правничої допомоги через адміністрацію установи виконання покарань, в якій він перебуває станом на час звернення до суду із заявою у цій справі, із заявою щодо надання йому безоплатної вторинної правничої допомоги.
Згідно частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
Заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Надати заявнику термін - десять календарних днів з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду доказів приведення позовної заяви у відповідність до приписів Кодексу адміністративного судочинства України у спосіб, визначений судом у цій ухвалі.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Пасечнік