Справа № 500/7562/24
24 лютого 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 28 жовтня 2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю його сина, який загинув у складі Збройних сил України 25 жовтня 2022 року згідно Постанови КМУ від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцями, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям».
31 жовтня 2024 року відповідач листом № 24026 повернув позивачу подані документи з тих підстав, що ним не надано повного пакету документів. Так у відповіді, зокрема , вказано, що документи повертаються на доопрацювання, у зв'язку із ненаданням повного пакету документів, а саме постанова про закриття кримінального провадження по факту смерті військовослужбовця ОСОБА_2 , акт службового розслідування по факту смерті, довідку військово-лікарської комісії про підтвердження причинного зв'язку смерті.
Позивач вважає, що дії ІНФОРМАЦІЯ_2 є протиправними.
Ухвалою суду від 24.12.2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 20.01.2025. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.
28 жовтня 2024 року громадянин ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з заявою про виплату одноразовою грошової допомоги у зв'язку із смертю сина який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно лікарського свідоцтва про смерть № 222 від 26.10.2022 вогнепальне поранення голови місце й обставини при яких відбулась травма (отруєння) самогубство. 03.12.2022 року командиром військової частини видано витяг з наказу № 244 від 03.12.2022 року про виключення зі списків особового складу частини у зв'язку із смертю, яка настала внаслідок: навмисного самоушкодження, причина смерті вогнепальне поранення голови. А також командиром військовою частиною НОМЕР_1 від 27.10.2022 року проведено службове розслідування за фактом смерті солдата ОСОБА_3 . Під час спеціального розслідування встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_8 року близько 14.15 годин у спальному приміщенні дитячого садочку № НОМЕР_2 АДРЕСА_1 кухар їдальні взводу забезпечення батальйону логістики військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_4 , здійснив один постріл з власної штатної зброї в область своєї голови. Згідно лікарського свідоцтва про смерть № 222 від 26.10.2022 причиною смерті стало вогнестрільне поранення голови. За даним фактом внесено відомості до ЄРДР від ІНФОРМАЦІЯ_8 кримінальне провадження № 12022152310000175. Смерть солдата ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_8 р. - настала внаслідок навмисного самокаліцтва. Смерть солдата ОСОБА_5 НІ, не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби. Нещасний випадок підлягає обліку і на нього не складався акт за формою НВ-3. Тому враховуючи вище наведене 20 грудня 2022 року за № 14625 поданий запит на НОМЕР_3 регіональну військово-лікарську комісію ЗР м. Львів для підтвердження причинного зв'язку смерті. 30 грудня 2022 року з 16 регіональної комісії повернулось на доопрацювання документи, а саме довідку про проходження військової служби, акт службового розслідування випадку смерті, постанова про закриття кримінального провадження, висновок судово-медичної експерта з результатами токсилогічної експертизи, довідку військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Тому, враховуючи вище наведене відповідно до п. 2 постанови КМУ від 25.02.2022 року № 168, ст. 16-1 ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів сімей», ст. 31 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», наказу МОУ від 25.01.2025 року № 45 відповідач повернув документи позивача на доопрацювання, у зв'язку із ненаданням повного пакету документів, а саме постанова про закриття кримінального провадження по факту смерті військовослужбовця ОСОБА_2 , акт службового розслідування по факту смерті, довідку військово-лікарської комісії про підтвердження причинного зв'язку смерті.
Зважаючи на викладене, представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.
На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Громадянин ОСОБА_1 28 жовтня 2024 року звернувся в ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про виплату грошової допомоги у зв'язку із смертю його сина, який помер у складі Збройних сил України 25 жовтня 2022 року згідно Постанови КМУ від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцями, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям».
31 жовтня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_5 листом № 24026 повернув позивачу документи з тих підстав, що ним не надано повного пакету документів. Так, у відповіді, зазначено, що документи повернуті на доопрацювання, у зв'язку із ненаданням повного пакету документів, а саме постанова про закриття кримінального провадження по факту смерті військовослужбовця ОСОБА_2 , акт службового розслідування факту смерті, довідку ВЛК про підтвердження причинного зв'язку смерті.
Не погодившись із протиправними діями відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) та постановою Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 № 168 (далі - Постанова № 168).
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Відповідно до ст. 16-1 Закону № 2011-XII (у редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Відповідно до частини третьої статті 16-2 Закону № 2011-XII розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частинами першою, восьмою статті 16-3 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Відповідно до абз. 1-2 п. 2 Постанови № 168 сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (зокрема військовослужбовцям Збройних Сил), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Пункт 2 доповнено новими абзацами згідно з Постановою КМ № 400 (застосовується з 24 лютого 2022 року), відповідно до яких, особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - ОГД), алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів визначає Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затверджені наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45 (далі - Порядок № 45).
Згідно п.4.1 Порядоку № 45 Члени сім'ї звертаються до районного (міського) ТЦКСП незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2. Позивачем до заяви про виплату ОГД було додано всі документи передбачені додатком 2, що підтверджується копією заяви від 28 жовтня 2024 року. Доречі, посадові особи відповідача при зверненні позивача 28 жовтня 2024 року надали йому бланк заяви про виплату, який передбачено для іншої виплати на підставі іншого нормативно -правового акту. Незважаючи на це, за своїм змістом заява від 28 жовтня 2024 року відповідає заяві передбаченій в Додатку 1 Порядку і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затверджені наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45.
Додатком 2 не передбачено обов'язку заявника надати документи, які зазначені у листі відповідача від 31 жовтня 2024 року, а саме: постанова про закриття кримінального провадження по факту смерті військовослужбовця ОСОБА_2 , акт службового розслідування по факту смерті, довідку військово-лікарської комісії про підтвердження причинного зв'язку смерті). Позивачем всі документи передбачені додатком 2 було надано відповідачу.
Обов'язок відповідача у разі надходження документів на виплату ОГД встановлені п.4.2. Порядку №45 - Районний (міський) ТЦКСП приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ТЦКСП за підпорядкуванням. У разі відсутності документів, які підтверджують загибель військовослужбовця (смерть померлого внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, що настала не пізніше, ніж через один рік після такого поранення (контузії, травми, каліцтва)), та виплату йому винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», районний (міський) ТЦКСП здійснює розшук відсутніх документів шляхом направлення запитів до військової частини (лікувального закладу), обласного (Київського міського) ТЦКСП, підрозділу персоналу ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Але свій обов'язок відповідач не виконав та усно порадив позивачу звернутись із заявою для встановлення причинного зв'язку смерті сина до 16 Регіональної ВЛК. При цьому відповідачу достеменно було відомо, що пакет документів з ВЛК було повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_2 ще у 2022 році. Вказана обставина підтверджується копією відповіді 16 Регіональної ВЛК від 25.09.2024 року та копією супровідного листа від 30.12.2022 року, яким документи було повернуто відповідачу.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина перша статті 139 КАС України).
Оскільки, позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 968,96 грн. згідно квитанції від 20.12.2024.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_1 з повернення ОСОБА_1 заяви від 28 жовтня 2024 року "Про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю сина ОСОБА_2 " протиправними.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28 жовтня 2024 року, у відповідності до п.4.2 Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затверджених наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 сплачений судовий збір в розмірі 968 грн (дев'ятсот шістдесят вісім) 96 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 26 лютого 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 );
відповідач:
- ІНФОРМАЦІЯ_7 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_3 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_5 ).
Головуючий суддя Подлісна І.М.