Справа № 500/7554/24
24 лютого 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу соціального захисту населення Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу соціального захисту населення Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області, в якій просить:
визнати протиправним та скасувати наказ Відділу соціального захисту населення Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області від 08 липня 2024 року № 52-од «Про відмову в призначені виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, громадянину ОСОБА_1 ;
зобов'язати Відділу соціального захисту населення Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області здійснити призначення та виплату компенсації ОСОБА_1 , як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі з моменту звернення, а саме з 27 червня 2024 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 (далі - Позивач) здійснює догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2 , що підтверджується Актом № 07 про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) від 12 червня 2024 року. На цій підставі Позивачу було надано відстрочу від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
27 червня 2024 року позивач звернувся до Відділу соціального захисту населення Лановецької міської ради Кременецького районну Тернопільської (далі - Відповідач) області із заявою вх. № 3644/10-03 про призначення йому виплати компенсації, як особі, що надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, що підтверджується листом- проходження етапів адміністративної послуги. Станом на момент звернення із вищезазначеною заявою позивач не перебував на обліку у Відділі соціального захисту населення Лановецької міської ради Кременецького районну Тернопільської, що підтверджується довідкою про призначення (не призначення) компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги догляду на непрофесійній основі від 11 червня 2024 року № 01.
08 липня 2024 року відповідачем було видано наказ № 52-од «Про відмову в призначені виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, громадянину ОСОБА_1 ».
07 серпня 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою. 02 вересня 2024 року Відповідачем було надано відповідь про розгляд заяви та копії документів.
Позивач вважає рішення відповідача про відмову у призначенні компенсації протиправними та таким, що не відповідає фактичним обставинам та визначеному стану здоров'я його матері - ОСОБА_2 , здатності її самообслуговуватись та повністю суперечить висновку лікарів, про те, що у ОСОБА_2 наявні порушення функцій організму через які вона не може самостійно пересуватися та самообслуговуватись і потребує соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, що слугувало підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою суду від 24.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
На виконання вимог вказаної ухвали, Управлінням соціальної політики Тернопільської міської ради подано до суду відзив. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що працівниками Управління соціальної політики Тернопільської міської ради разом із сімейним лікарем було здійснено комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг від 30.07.2024, а також складено висновок про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг спільно з представником закладу охорони здоров'я, згідно якого, ОСОБА_3 не потребує надання соціальних послуг з догляду, оскільки сума балів становить 64. Окрім того, 29.07.2024 головним спеціалістом відділу контролю за призначенням соціальних допомог і пенсій було складено акт проведення обстеження сім'ї №1095. Однак, враховуючи дані, отримані в ході визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, яке проводиться разом із сімейним лікарем, було прийнято рішення про відмову у призначенні такої допомоги. Таким чином, працівниками Управління було виконано усі вимоги встановлені Порядком щодо визначення необхідності призначення і виплати компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. Жодних порушень вимог законодавства не було допущено, жодних порушень Управлінням соціальної політики не було допущено, а саме рішення про відмову в призначенні компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги на непрофесійній основі було прийнято враховуючи вимоги законодавства.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 здійснює догляд за своєю матір'ю ОСОБА_2 , що підтверджується Актом № 07 про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) від 12 червня 2024 року. На цій підставі позивачу було надано відстрочу від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
ОСОБА_2 є особою, що має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, а також особою похилого віку - ІНФОРМАЦІЯ_1 та потребує послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи, що підтверджується висновком про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі виданим Лановецьким міським центром первинної медико-санітарної допомоги.
27 червня 2024 року позивач звернувся до Відділу соціального захисту населення Лановецької міської ради Кременецького районну Тернопільської області із заявою вх. № 3644/10-03 про призначення йому виплати компенсації, як особі, що надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, що підтверджується листом-проходження етапів адміністративної послуги. Станом на момент звернення із вищезазначеною заявою Позивач не перебував на обліку у Відділі соціального захисту населення Лановецької міської ради Кременецького районну Тернопільської, що підтверджується довідкою про призначення (не призначення) компенсації фізичній особі, яка надає соціальні послуги догляду на непрофесійній основі від 11 червня 2024 року № 01.
08 липня 2024 року відповідачем було видано наказ № 52-од «Про відмову в призначені виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, громадянину ОСОБА_1 ».
07 серпня 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою. 02 вересня 2024 року Відповідачем було надано відповідь про розгляд заяви та копії документів.
Позивач вважає рішення відповідача про відмову у призначенні компенсації протиправними та таким, що не відповідає фактичним обставинам та визначеному стану здоров'я його матері - ОСОБА_2 , здатності її самообслуговуватись та повністю суперечить висновку лікарів, про те, що у ОСОБА_2 наявні порушення функцій організму через які вона не може самостійно пересуватися та самообслуговуватись і потребує соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.
Також позивач звернув увагу на невідповідність встановлених обставин здоров'я ОСОБА_2 , оскільки згідно Акту№ 07 про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) від 12 червня 2024 року людина потребувала догляду, а у висновку про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує соціальних послуг сума балів складала 76 і людина вже не потребує догляду. Однак, як вбачається із Акту проведення обстеження сім'ї № 19 від 03 липня 2024 року комісія рекомендує призначити компенсацію фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. При складанні акта проведення обстеження сім'ї № 19 від 03 липня 2024 року встановлено, що позивач проживає разом зі своєю матір'ю, соціальні послуги з догляду надаються щоденно.
Вважаючи таку відмову у призначені та виплаті компенсації суб'єкта владних повноважень протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд виходить з наступного.
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах визначає Закон України "Про соціальні послуги" від 17.01.2019 № 2671-VIII (далі - Закон №2671-VІІІ).
Згідно з п.17 ч.1 ст.1 Закону № 2671-VIII соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім'ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.6 ст.13 Закону № 2671-VIII фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: 1) особами з інвалідністю I групи; 2) дітьми з інвалідністю; 3) громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; 4) невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; 5) дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги. Перелік зазначених тяжких захворювань, розладів, травм, станів дітей, яким не встановлено інвалідність, затверджує Кабінет Міністрів України.
При цьому, ч.7 ст.13 Закону № 2671-VIII передбачено, що фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд.
Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.
Механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є: особами з інвалідністю I групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161, встановлений Порядком подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 №859 "Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі" (далі - Порядок №859).
Згідно з п.2 Порядку №859 компенсація не призначається:
1) фізичним особам, які надають соціальні послуги особам, зазначеним у пункті 1 цього Порядку, якщо такі особи отримують:
соціальні послуги з догляду вдома, паліативного, стаціонарного догляду;
виплати на догляд відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" (крім осіб з інвалідністю з дитинства I групи);
2) фізичним особам, які надають соціальні послуги та отримують допомогу на догляд відповідно до Закону України "Про психіатричну допомогу";
3) фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на професійній основі.
Для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до структурного підрозділу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку (п.6 Порядку № 859).
Відповідно до п.7 Постанови №859 призначення та виплата компенсації здійснюються уповноваженим органом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, таких документів, зокрема, у паперовій формі: заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі; заяви про згоду отримувати соціальні послуги; копії свідоцтва про народження дитини (у разі надання дитині соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі); декларації про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У декларації також зазначається інформація про склад сім'ї фізичної особи, яка надає соціальні послуги; копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю); висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень за формою, затвердженою МОЗ; висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, за формою, затвердженою МОЗ; копії медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ; довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими МОЗ; копії рішення суду про обмеження цивільної дієздатності або визнання недієздатною особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (для недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена); копії рішення суду або органу опіки та піклування про призначення опікуна або піклувальника особі, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (для опікунів або піклувальників). Копії поданих документів засвідчуються посадовими особами уповноваженого органу або центру надання адміністративних послуг, який прийняв заяви про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та про згоду отримувати соціальні послуги.
Якщо в державних електронних інформаційних ресурсах наявні необхідні відомості, відповідні документи/копії не подаються. Зазначені відомості, необхідні для призначення компенсації, отримуються органом, що приймає рішення про призначення компенсації: через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів; через інформаційні системи або бази даних; шляхом надіслання запитів до власників (розпорядників) зазначених відомостей.
Уповноважений орган перевіряє подані/надіслані фізичною особою, яка надає соціальні послуги, документи/відомості, зазначає кількість прийнятих документів, порядковий номер заяви, дату її реєстрації, кількість неподаних документів, які необхідно подати, і дату, до якої такі документи повинно бути подано.
Повідомлення про прийняття заяви з пакетом документів видається особисто фізичній особі, яка надає соціальні послуги, під час їх подання або надсилається протягом одного робочого дня з дати подання заяви на поштову адресу або адресу електронної пошти такої особи.
Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, уповноважений орган протягом трьох робочих днів із дати отримання заяви надсилає на поштову адресу або адресу електронної пошти фізичної особи, яка надає соціальні послуги, повідомлення про те, що документи потрібно подати. Якщо документи подано не пізніше ніж через один місяць з дня отримання повідомлення, днем подання заяви вважається день її прийняття уповноваженим органом або відправлення поштою.
Уповноважений орган протягом двох робочих днів після отримання заяв про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та про згоду отримувати соціальні послуги здійснює комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, за показниками згідно з додатком.
Комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, здійснюється фахівцями уповноваженого органу разом із представниками закладу охорони здоров'я, надавачів соціальних послуг із залученням особи, яка потребує надання соціальних послуг, та/або її законного представника.
За результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, уповноваженим органом готується висновок за формою згідно з додатком.
Особа потребує надання соціальних послуг, якщо за результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, їй установлено IV чи V групу рухової активності.
Відповідно до п.14 Порядку № 859 компенсація призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця з дня звернення подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення компенсації або про відмову в її наданні приймається структурним підрозділом протягом 10 днів з дати подання документів, зазначених у пункті 7 цього Порядку, і наступного дня після його прийняття надсилається фізичній особі, яка надає соціальні послуги.
З матеріалів справи видно, що позивач звертався до відповідача із заявою та переліком документів, які передбачені п.7 Постанови №859 для отримання компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Відмовляючи позивачу в призначенні компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі, відповідач послався на те, що за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб сума балів становить більше ніж 54.
Як слідує з висновку про результатами комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, ОСОБА_2 не потребує надання соціальних послуг з догляду, оскільки сума балів становить 76.
Разом з цим, суд звертає увагу на невідповідність встановлених обставин здоров'я ОСОБА_2 , оскільки згідно Акту№ 07 про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) від 12 червня 2024 року людина потребувала догляду, а у висновку про результати комплексного визначення індивідуальних потреб особи, яка потребує соціальних послуг сума балів складала 76 і людина вже не потребує догляду. Однак, як вбачається із Акту проведення обстеження сім'ї № 19 від 03 липня 2024 року комісія рекомендує призначити компенсацію фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. При складанні акта проведення обстеження сім'ї № 19 від 03 липня 2024 року встановлено, що позивач проживає разом зі своєю матір'ю, соціальні послуги з догляду надаються щоденно.
Згідно з абз.1 п.7 Порядку №859 призначення і виплата компенсації здійснюються уповноваженим органом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, таких документів, зокрема, висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень за формою, затвердженою МОЗ.
Оцінюючи викладені обставини у їх сукупності, суд приходить до висновку про невідповідність наказу Відділу соціального захисту населення Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області від 08 липня 2024 року № 52-од «Про відмову в призначені виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, громадянину ОСОБА_1 , критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень в контексті ч.2 ст.2 КАС України, а отже таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Для цього адміністративний суд наділений відповідними повноваженнями, зокрема, У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд (ч.4 ст.245 КАС України).
Аналіз зазначених норм, у їх взаємозв'язку з ч.2 ст.2 КАС України, свідчить про те, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача, що зумовлює необхідність їх відновлення належним способом у тій мірі, у якій вони порушені. Зміст вимог позову, як і, відповідно, зміст рішення, має виходити з потреби захисту саме порушених прав, свобод та інтересів у цій сфері.
Разом з тим, оцінка правомірності відмови у призначенні компенсації стосувалася лише тих мотивів, які наведені відповідачем у наказі Відділу соціального захисту населення Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області від 08 липня 2024 року № 52-од. Під час судового розгляду не встановлено у повній мірі, чи ці мотиви є вичерпними і чи дотримано позивачем усіх інших умов для призначення такої компенсації.
Вказані дії належать до повноважень відповідача і суд позбавлений можливості за таких умов вирішувати питання про призначення компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги на непрофесійній основі, відповідно до Постанови №859.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абз.10 п.9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 №3-рп/2003).
Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях, аналізуючи національні системи правового захисту на предмет дотримання права на ефективність внутрішніх механізмів в аспекті забезпечення гарантій, визначених статтею 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, вказував, що для того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (див. рішення від 06.09.2005 у справі "Гурепка проти України" (Gurepka v. Ukraine), заява №61406/00, п. 59); спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (див. рішення від 26.10.2000 у справі "Кудла проти Польщі" (Kudla v. Poland), заява №30210/96, п. 158) (п.29 рішення Європейського суду з прав людини від 16.08.2013 у справі "Гарнага проти України" (Garnaga v. Ukraine), заява №20390/07).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що у спірних правовідносинах належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача, за встановлених обставин, є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 27.06.2024 про призначення компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та прийняти рішення з врахуванням висновків суду, вказаних у мотивувальній частині цього рішення суду.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Відділу соціального захисту населення Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області від 08 липня 2024 року № 52-од «Про відмову в призначені виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, громадянину ОСОБА_1 .
Зобов'язати Відділ соціального захисту населення Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.06.2024 про призначення компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та прийняти рішення з врахуванням висновків суду, вказаних у мотивувальній частині цього рішення суду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 26 лютого 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Відділ соціального захисту населення Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Незалежності, 15,м. Ланівці,Кременецький р-н, Тернопільська обл.,47402 код ЄДРПОУ/РНОКПП 45443460).
Головуючий суддя Подлісна І.М.