Справа № 2а-5494/10/2570
< Список >
22 листопада 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Ткаченко О.Є.,
за участю секретаря Маруфенко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу Державтоінспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
27 жовтня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу Державтоінспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області (далі-Відділ ДАІ УМВС України в Чернігівській області) про визнання дій Відділу ДАІ УМВС України в Чернігівській області щодо відмови в реєстрації автомобіля «Wolksvagen» тип-Т 4, модель «TRANSPORTER», номер кузова НОМЕР_1, як такого, що використовується до 5 років протиправними та зобов'язання зареєструвати автомобіль «Wolksvagen» тип-Т 4, модель «TRANSPORTER», номер кузова НОМЕР_1, який належить ОСОБА_1, як такий, що використовується до 5 років. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 08 червня 2010 року ним було придбано вантажний автомобіль «Wolksvagen» тип-Т 4, модель «TRANSPORTER», номер кузова НОМЕР_1, бувший в користуванні. 24 червня 2010 року на Чернігівській митниці позивачем отримано посвідчення про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2. Позивач звернувся до Відділу ДАІ УМВС України в Чернігівській області для реєстрації вказаного автомобіля, але йому було відмовлено в реєстрації з посиланням на те, що вищевказаний автомобіль перебуває в експлуатації понад 8 років, оскільки до 2005 року був власністю аеропорту. Позивач посилається на те, що датою першої реєстрації транспортного засобу, який перебував у користуванні, є дата, зазначена в спеціальній графі технічного паспорту. Відповідно до поданих документів датою першої реєстрації автомобіля є 25 листопада 2005 року, тобто на даний час автомобіль використовується до 5 років та повинен при реєстрації в Україні оподатковуватись за ставками, визначеними у статті 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів». Тому позивач вважає відмову в реєстрації автомобіля безпідставною, а дії Відділу ДАІ УМВС України в Чернігівській області протиправними.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що з документів, які були долучені до заяви позивача про реєстрацію автомобіля, а саме посвідчення про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2, виданого Чернігівською митницею, вбачалось, що дата виготовлення автомобіля марки «Wolksvagen» тип-Т 4, номер кузова НОМЕР_1 - 01 січня 2002 року. Також в дозволі на право керування транспортом, виданого Швейцарською Конфедерацією, зазначено, що даний транспортний засіб до 2005 року був власністю аеропорту. Тому за результатами розгляду заяви позивачу була надана відповідь за № 8/6-2699 від 20 серпня 2010 року, про те, що автомобіль марки «Wolksvagen» тип-Т 4, номер кузова НОМЕР_1, використовується понад 8 років та оподатковуватись повинен за ставками, визначеними в статті 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», як такий, що використовується понад 8 років. Також представник відповідача посилається на те, що Відділ ДАІ УМВС України в Чернігівській області не заперечує проти реєстрації автомобіля, але за умови сплати податку за ставкою, передбаченою для транспортних засобів, що використовуються понад 8 років.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08 червня 2010 року позивачем в Швейцарській Конфедерації придбано вантажний автомобіль «Wolksvagen» тип-Т 4, модель «TRANSPORTER», номер кузова НОМЕР_1, об'єм двигуна 2461 куб.см, бувший в користуванні, 2002 року виготовлення, що підтверджується рахунком за покупку від 08 червня 2010 року (а.с. 7).
Після переміщення даного вантажного автомобіля 17 червня 2010 року через митний кордон України, автомобіль було оформлено у митному відношенні на Чернігівській митниці.
24 червня 2010 року ОСОБА_1 на Чернігівській митниці отримав посвідчення про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2, в якому Чернігівська митниця не заперечувала проти реєстрації транспортного засобу в підрозділі ДАІ МВС України (а.с. 14).
Після звернення до Відділу ДАІ УМВС України в Чернігівській області позивач отримав відповідь від 13.10.2010 року № 8/6-С-984, в якій заступник начальника відділу ОСОБА_2 відмовив в реєстрації автомобіля, посилаючись на те, що автомобіль марки «Wolksvagen» тип-Т 4, номер кузова НОМЕР_1, використовується понад 8 років, оскільки даний транспортний засіб до 2005 року був власністю аеропорту, та оподатковуватись повинен за ставками, визначеними в статті 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», як такий, що використовується понад 8 років. Також у відповіді зазначено, що Відділ ДАІ УМВС України в Чернігівській області не заперечує проти реєстрації автомобіля, але за умови сплати податку за ставкою, передбаченою для транспортних засобів, що використовуються понад 8 років (а.с. 15-16).
Відповідно до статті 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» ставки податку діляться при першій реєстрації в Україні, перереєстрації та проходженні технічного огляду.
Обрахування транспортного податку здійснюється власником автомобіля самостійно за ставками, встановленими статтею 3 вищезазначеного Закону і їх розмір залежить від: кодів УКТЗЕД, до яких відноситься автомобіль; строку використання автомобіля; об'єму циліндрів двигуна або потужності двигуна автомобіля.
Згідно зі статтею 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» власники зобов'язані сплачувати транспортний податок виключно у таких випадках: перед першою реєстрацією в Україні; перед реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів; перед технічним оглядом щороку або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому проводиться технічний огляд.
Ставки податку з власників автомобілів диференціюються залежно від об'єму циліндрів двигуна та строку використання автомобіля. Це стосується автомобілів, які вперше реєструються в Україні.
Відповідно до пункту 29 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 19998 року № 1388, у разі коли транспортні засоби перебували в експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до підрозділів Державтоінспекції реєстраційних або прирівняних до них документів такої держави з відміткою про зняття їх з обліку.
Згідно із абзацом першим пункту 1 розділу І Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 року № 1118 (у редакції наказу Державної митної служби України від 17.03.2008 року № 229) та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10.04.2008 року за № 291/14982, дія цих Правил поширюється на транспортні засоби (далі - ТЗ), що переміщуються через митний кордон України громадянами, які не є суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, для вільного обігу (у тому числі з метою розкомплектування на запасні частини) на митну територію України (за її межі) або з метою транзиту, а також тимчасово вивозяться за межі митної території України.
Абзацами дев'ять та п'ятнадцять пункту 8 розділу І Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 року № 1118 (у редакції наказу Державної митної служби України від 17.03.2008 року № 229) та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 10.04.2008 року за № 291/14982, передбачено, що датою першої реєстрації ТЗ, який перебував у користуванні, є дата, зазначена в спеціальній графі технічного паспорта (свідоцтва про реєстрацію), наприклад, паспорта німецького зразка, або дата видачі технічного паспорта (свідоцтва про реєстрацію).
Датою початку користування ТЗ, що були в користуванні та ввозяться на митну територію України, уважається дата першої реєстрації ТЗ, визначена в реєстраційних документах, які видані вповноваженими державними органами та дають право експлуатувати ці ТЗ на постійній основі. У разі відсутності реєстраційних документів першої реєстрації ТЗ датою початку користування вважати перший день першого місяця року, зазначеного в ідентифікаційному номері ТЗ, а за відсутності в ідентифікаційному номері року виготовлення - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.
Узагальнюючим податковим роз'ясненням щодо застосування окремих положень Закону України від 11.12.1991 року № 1963 «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 20.04.2010 року № 268, передбачено, що чинне законодавство дає визначення транспортним засобам, що використовувалися. Ними вважаються транспортні засоби, на які були або є реєстраційні документи, видані уповноваженими державними органами, у тому числі іноземними, що дають право експлуатувати ці транспортні засоби на постійній основі (п. 1 додаткової примітки до групи 87 розділу XVII Закону України «Про Митний тариф України» № 2371 від 05.04.2001 року).
Новими транспортними засобами вважаються засоби, що не мають актів державної реєстрації уповноважених органів, які дають право на їх експлуатацію, тобто, які раніше ніколи не були зареєстровані.
Датою початку користування (вводу в експлуатацію) транспортних засобів, що були в користуванні та ввозяться на митну територію України, уважається дата першої реєстрації транспортного засобу, визначена в реєстраційних документах, які видані вповноваженими державними органами та дають право експлуатувати ці транспортні засоби на постійній основі. У разі відсутності реєстраційних документів першої реєстрації транспортного засобу датою початку користування вважається перший день першого місяця року, зазначеного в ідентифікаційному номері транспортного засобу, а за відсутності в ідентифікаційному номері року виготовлення - 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.
Враховуючи викладене, податок з власників транспортних засобів на транспортні засоби, що ввозяться на митну територію України з метою вільного використання та вперше реєструються в Україні, справляється за ставками, чинними на день реєстрації цих транспортних засобів, з урахуванням строку їх використання, незалежно від дати ввезення транспортного засобу на митну територію України та дати проведення митного оформлення.
Висновок представника відповідача про те, що автомобіль «Wolksvagen» тип-Т 4, номер кузова НОМЕР_1, виготовлений 01.01.2002 року та до 2005 року перебував у власності аеропорту з посиланням на лист ДПА в Чернігівській області від 24.09.2010 року № 2058/9/17-014, тому даний ТЗ використовується понад 8 років, є помилковим з огляду на наступне.
З наданого позивачем дозволу на керування транспортом, виданого Дорожньою службою Кантона Цюріх Швейцарської Конфедерації, (в офіційному перекладі) вбачається, що датою першої реєстрації автомобіля «Wolksvagen» тип-Т 4, номер кузова НОМЕР_1 є 25.11.2005 року (графа 36) (а.с. 8, 9).
А також перебування вказаного автомобіля до 2005 року у власності аеропорту не свідчить про його першу реєстрацію та експлуатацію до 25.11.2005 року.
Отже, на даний час автомобіль «Wolksvagen» тип-Т 4, номер кузова НОМЕР_1, є таким, що використовується до 5 років, та повинен при реєстрації в Україні оподатковуватись за ставкою, визначеною у статті 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», як такий, що використовується до 5 років.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкти владних повноважень не довів правомірність своїх дій та рішень.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Відділу Державтоінспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Відділу Державтоінспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати дії Відділу Державтоінспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо відмови в реєстрації автомобіля «Wolksvagen» тип-Т 4, модель «TRANSPORTER», номер кузова НОМЕР_1, як такого, що використовується до 5 років, та оподатковується за ставками визначеними у статті 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» протиправними.
Зобов'язати Відділ Державтоінспекції управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області зареєструвати автомобіль «Wolksvagen» тип-Т 4, модель «TRANSPORTER», номер кузова НОМЕР_1, який належить ОСОБА_1, як такий, що використовується до 5 років.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ткаченко О.Є.