Рішення від 17.02.2025 по справі 480/4349/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2025 року Справа № 480/4349/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4349/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними та скасувати висновки військово-лікарської комісії щодо визнання його придатним до військової служби позивача, наказ про присвоєння військового звання "солдат" в частині присвоєння позивачу військового звання "солдат" та мобілізаційне розпорядження щодо останнього, звільнити позивача з військової служби.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем 09.05.2024 здійснювалось обстеження та медичний огляд позивача з метою визначення придатності на військову службу під час загальної мобілізації. По закінченню медичного огляду позивача було визнано придатним до військової служби, про що видано довідку військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.05.2024.

Позивач не погоджується з результатами і висновками обстеження та медичного огляду, оскільки вважає, що зазначений у довідці висновок про визнання його придатним до військової служби є протиправним, сформованим без проведення належного медичного огляду та обстеження, а також необґрунтованим.

Вказує, що відповідно до Тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 виданого 21.02.2017 комісією з питань приписки при ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний непридатним у воєнний час до військової служби за ст. 20 в гр. І, Наказу Міністерства оборони України № 402 від 2008 року. Згідно відмітки цього ж Тимчасового посвідчення він знятий з обліку 05.03.2018 згідно Наказу Міністерства оборони України № 684 від 20.12.2017. Наведені обставини не досліджувались жодними лікарями, тобто огляд на визначення придатності не був фактичним, лише декларативним.

Крім того, на момент призову ОСОБА_1 не мав статусу військовозобов'язаного в розумінні Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", оскільки військову службу не проходив, у запасі не перебував, знятий з військового обліку, визнаний непридатним у воєнний час до військової служби та мав вік 24 повних років, а відтак не міг бути призваний на військову службу за загальною мобілізацією.

Ухвалою суду від 29.05.2024 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Крім того, вказаною ухвалою зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 надати до суду у 15-денний строк з дня вручення копії даної ухвали належним чином завірені копії картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 . Військово-лікарською комісією; висновки Військово-лікарської комісії щодо визнання придатним до військової служби ОСОБА_1 ; наказ про присвоєння військового звання "солдат" ОСОБА_1 ; мобілізаційне розпорядження на ОСОБА_1 .

Ухвалу суду від 29.05.2024 отримано представником відповідача 29.05.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Разом із тим, на ухвалу суду відповідач ІНФОРМАЦІЯ_4 не відреагував, причин не повідомив.

Ухвалою суду від 27.08.2024 повторно витребувано у відповідача документи, які він не надав на ухвалу суду від 29.05.2024.

Ухвала суду від 27.08.2024 про витребування доказів була отримана представником відповідача 27.08.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Однак, ІНФОРМАЦІЯ_4 відповіді надано не було і про причини ненадання не повідомлено.

Ухвалою суду від 06.11.2024 знову витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_5 документи у зв'язку із ненаданням їх на ухвалу суду від 27.08.2024.

Ухвала суду від 06.11.2024 про витребування доказів була отримана представником відповідача 06.11.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Письмових пояснень, витребуваних судом документів ІНФОРМАЦІЯ_4 знову не було суду надано, причин не виконання ухвали суду повідомлено не було.

26.12.2025 судом направлено запит до Міністерства оборони України про забезпечення виконання ІНФОРМАЦІЯ_4 , який входить до складу Міністерства оборони України, вимог ухвали суду про витребування документів від ІНФОРМАЦІЯ_5 та письмових пояснень.

21.01.2025 на виконання ухвали суду ІНФОРМАЦІЯ_2 надано документи, що було витребувано судом.

21.01.2025 на виконання ухвали суду ІНФОРМАЦІЯ_6 надано документи, що було витребувано судом, відзив до суду не надав, свою позицію щодо позовних вимог не висловив.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.

Згідно з тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 21.02.2017, виданого на підставі наказу Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008, позивач, непридатний у воєнний час до військової служби за ст. 20 в гр. І. Позивач знятий з обліку 05.03.2018 згідно наказу Міністерства оборони України № 684 від 20.12.2017.

Позивач зареєстрований та проживає за адресою - АДРЕСА_1 . Під час перебування 09 травня 2024 року близько 9.00 год. поблизу пункту пропуску через державний кордон України на кордоні з Польщею "Шегині", його було примусово доставлено прикордонником у ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_2 09.05.2024 здійснювала обстеження та медичний огляд позивача з метою визначення придатності до військової служби під час загальної мобілізації.

Після проходження позивачем медичного огляду військово-лікарська комісія прийняла постанову у формі довідки від 09.05.2024 № 96/337 про те, що ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби.

У картці обстеження та медичного огляду і довідці, виданій військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.05.2024 № 96/337 щодо позивача зазначено діагноз та постанову військово-лікарської комісії на підставі графи II розладу хвороб - "Придатний до військової служби".

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який триває до цього часу.

Крім цього, Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, оголошено загальну мобілізацію.

Частинами 1 - 3, 9 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ) визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Згідно частини 10 статті 1 Закону № 2232-ХІІІ громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; - проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.

Частиною другою статті 2 Закону № 2232-ХІІ визначено, що проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.

Згідно частини 1 статті 15 Закону № 2232-ХІІ для проходження базової військової служби направляються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно), яким до дня відправлення на базову військову службу виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку.

Згідно з частиною 2 статті 15 Закону № 2232-ХІІ громадяни призовного віку в добровільному порядку можуть бути прийняті на військову службу за контрактом на умовах, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону, та в порядку, визначеному положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Згідно частини 5 статті 23 Закону України " Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII в діючій редакції, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов'язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до статті 10-1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" чи базову військову службу. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.

Як достовірно встановлено судом, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_8 і станом на 09 травня 2024 року йому було 24 повних роки, не виповнилося 25 років, тобто за віком позивач не підлягав мобілізації та входив до категорії осіб призовного віку, при цьому згоди на проходження військової служби у Збройних силах України у добровільному порядку він не давав.

За таких обставин суд доходить висновку про наявність правових підстав для скасування наказу про присвоєння військового звання "солдат" ОСОБА_1 та мобілізаційного розпорядження щодо останнього.

Щодо оскарження висновку військово-лікарської комісії про визнання позивача придатним до військової служби суд вважає, що суд наділений повноваженнями перевіряти дотримання процедури проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарською комісією та постанови цієї комісії, яка оформлюється свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Представник позивача в позовній заяві стверджує, що була порушена процедура проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії в Мостиській територіальній позаштатній військово-лікарській комісії оскільки не було взято до уваги документи за стан здоров'я позивача із медичних закладів, в яких ОСОБА_1 лікувався до цього.

Однак позивачем і його представником не надано жодних доказів проходження такого лікування, перебування на диспансерних обліках за місцем проживання, жодних медичних документів щодо стану здоров'я позивача до проходження ним в травні 2024 року ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 .

До матеріалів справи на вимогу суду начальником ІНФОРМАЦІЯ_9 надано картку медичного обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 , на підставі якої Мостиською територіальною позаштатною військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 була видана постанова, оформлена довідкою № 96/337 від 09 травня 2024 року про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби.

Відповідно до копії витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 від 09.05.2024 № 313 "Про призов військовозобов'язаних по загальній мобілізації" позивача призвано на військову службу по мобілізації до військової частини НОМЕР_2 .

Оскільки позивачем і його представником не надано ніяких доказів зарахування ОСОБА_1 до списку особового складу військової частини НОМЕР_2 та проходження ним військової служби в цій чи іншій військовій частині, та не залучення військової частини, в якій можливо проходить службу ОСОБА_1 як відповідача по справі, суд визнає вимоги щодо звільнення з військової служби не можуть бути задоволені.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладене у сукупності, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 від 09.05.2024 № 313 в частині призову на військову службу військовозобов'язаного ОСОБА_1 по загальній мобілізації та присвоєння йому військового звання "солдат".

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати на сплату судового збору в сумі 1211,20 гривень.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал