Справа № 420/5571/25
03 березня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Завальнюк І.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду із даним позовом, в якому просить суд:
визнати протиправними дії відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які не відповідають вимогам ст.ст.43,63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, рішенню Одеського окружного адміністративного суду в справі № 420/12644/24 від 27.05.2024 року справі № 420/21608/23 від 23.10.2023 року щодо зменшення з 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії ОСОБА_2 за підсумком: 43108,07 грн. та обмеженням пенсії максимальним розміром: 27742,53 грн і письмової відмови вих. №3982-1664/C-02/8-1500/25 від 17.02.2025 року сплачувати пенсію з 01 лютого 2023 року за нарахованим підсумком: 43108,07 грн без обмеженням обчисленої пенсії максимальним розміром: 27742,53 грн;
зобов'язати відповідача-Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати ОСОБА_3 пенсію з 01 лютого 2023 року в розмірі фактично нарахованої суми: 43108,07 грн з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), із врахуванням рішень Одеського окружного адміністративного суду в справі рішення № 420/21608/23 від 23.10.2023 року та № 420/12644/24 від 27.05.2024 року та без обмеження підсумку пенсії максимальним розміром в сумі: 27742,53 грн та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум.
визнати протиправними дії відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо письмової відмови вих. №3982-1664/C-02/8-1500/25 від 17.02.2025 року та припинення ОСОБА_3 нараховувати та виплачувати до пенсії з 01.02.2023 року щомісячної доплати в розмірі 2000 грн, які не відповідають вимогам Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р вимог Постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та рішенню Одеського окружного адміністративного суду в справі №420/21290/23 від 10.11.2023 року;
зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати і сплатити ОСОБА_3 , починаючи з 01.02.2023р., без обмеження будь-яким тимчасовим періодом, щомісячну доплату в сумі: 2000, гривень до розміру пенсії визначеної відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., із врахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №420/21290/23 від 10.11.2023 року із врахуванням раніше виплачених сум;
визнати протиправними дії відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо письмової відмови вих. №3982-1664/C-02/8-1500/25 від 17.02.2025 року сплачувати до пенсії ОСОБА_3 індексацію за 2022 рік з 01.03.2022 року з коефіцієнтом 0.140 (ОСНП33283,25) в розмірі: 4659,65 грн;
зобов'язати відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області сплачувати ОСОБА_3 починаючи з 01.03.2022 індексацію за 2022 рік із коефіцієнтом 0.140 від (ОССИП 33283,25) в розмірі: 4659,65- грн та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум;
визнати протиправними дії відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо письмової відмови вих. №3982-1664/С-02/8-1500/25 від 17.02.2025 року сплачувати до пенсії ОСОБА_3 індексацію за 2023 рік з 01.03.2023 року з коефіцієнтом 0.197 (ОСНП 37942,9) в розмірі: 1500,- грн;
зобов'язати відповідача-Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області сплачувати ОСОБА_3 починаючи з 01.03.2023. індексацію за 2023 рік із коефіцієнтом 0.197 від (ОСНП 37942,9) в розмірі: 1500,- грн та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою судді від 24.02.2025 позов залишено без руху, оскільки позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом 21.02.2025 з приводу оскарження дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обчислення та виплати його пенсії з 01 лютого 2023 року.
Беручи до уваги періодичний характер пенсійних виплат, об'єктивність та відчутність різниці в отримуваній кожного місяця зменшеній сумі пенсії та правові висновки у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2024 по справі № 240/27663/23, суд дійшов висновку, що позивач пропустив строк звернення з цим адміністративним позовом до суду.
В даному випадку позивач звернувся до суду із порушенням шестимісячного строку звернення до суду, визначеного частиною 2 статті 122 КАС України, оскільки звернення до суду відбулося 21.02.2025 про оскарження дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обчислення та виплати пенсії з 01.02.2023.
Про цьому, позивачем не надано жодних належних доказів наявності об'єктивних перешкод для звернення до адміністративного суду та не наведено поважних обставин, які не залежали від його волевиявлення та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами, що перешкоджали звернутись до суду в межах встановленого строку.
При викладених вище обставинах, суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, адже сутність зазначеного інституту полягає в тому, що особа, яка звертається до суду за захистом порушеного права була не в змозі зробити це внаслідок незалежних від неї обставин, зокрема, якщо цьому перешкоджала надзвичайна або невідворотна за даних умов подія.
26.02.2025 на виконання вищезазначеної ухвали позивачем до суду надано заяву, в якій останній просить суд поновити йому строк на звернення до суду, в обґрунтування якої зазначено, що спірні правовідносини між сторонами у цій справі виникли і про них стало відомо позивачеві лише після отримання 17.02.2025 року листа відповідача про надання інформації відповідачем за вих. №3982-1664/C-02/8-1500/25 3 відмовою у задоволенні заяви позивача ВЕБ15001-Ф-С-25-013007 від 21.01.2025 року мотивуючи тим, що «Оскільки рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.05.2024 по справі № 420/12644/24 було установлено з 01.03.2024 провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимального розміру, тому розмір пенсії визначений на зазначену дату та становить 44670,54 грн. У разі незгоди із зазначеним рішенням воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку». Таким чином відлік строків для звернення в суд з метою реалізації права на соціальний захист розпочався з моменту отримання позивачем з 17.02.2025 року відповіді суб'єкта владних повноважень на заяву позивача ВЕБ15001-Ф-С-25-013007 від 21.01.2025 року.
В постанові Верховного Суду від 26.01.2021 року по справі № 520/11178/20 зроблено висновок, що прямо впливає на соціальне забезпечення позивача щодо можливості отримання пенсії у більшому розмірі. Тому застосовування шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого, ч. 2 ста 122 КАС України, матиме наслідком неможливість реалізувати позивачем передбаченого ст. 51 Закону № 2262-ХІІ права на перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення. Покликання судів на те, що строк звернення до суду слід обчислювати з дати отримання пенсії після перерахунку (у квітні 2018 року), тому позивач вважає помилковим висновок суду.
Згідно з пунктам 9 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
За приписами частин першої, другої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Частиною першою статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зазначає, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Таке правозастосування не є порушенням права особи на доступ до правосуддя, а є дотриманням принципу «Leges vigilantibus non dormientibus subveniunt», згідно з яким закони допомагають тим, хто пильнує, в світлі якого і запроваджено обмеження на законодавчому рівні права звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів відповідними строками.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача, вчинених на звернення позивача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.
Причини пропуску строку є поважними, якщо обставини, які зумовили такі причини, є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує рішення, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Суд роз'яснює, що обмеження строку на звернення до адміністративного суду не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя. Такі обмеження направлені на досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулюють учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків та поважати права та інтереси інших учасників правовідносин.
Про цьому, позивачем не надано жодних належних доказів наявності об'єктивних перешкод для звернення до адміністративного суду та не наведено поважних обставин, які не залежали від його волевиявлення та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами, що перешкоджали звернутись до суду в межах встановленого строку.
Жодних об'єктивних причин пропущення строку на звернення до суду позивачем у клопотанні не наведено.
До того ж, суд вважає, що чітко визначені та однакові для всіх учасників справи строки звернення до суду, здійснення інших процесуальних дій є гарантією забезпечення рівності сторін та інших учасників справи. А для цього має бути також виконано умову щодо недопустимості безпідставного поновлення судами пропущеного строку.
Частиною 1 статті 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд наголошує, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує. Така особа має реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого було здійснено призначення пенсії чи був здійснений її перерахунок, з яких складових вона складається, як обрахована та на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок чи розрахунок її складових.
За таких обставин подання позивачем 21.01.2025 позовної заяви за відсутності належного обґрунтування причин зволікання із оскарженням рішень, бездіяльності відповідача щодо безпідставного, на думку позивача, ненарахуваня та невиплати, суми пенсії, матиме наслідком порушення принципу правової визначеності, що є неприпустимим з огляду на принципову позицію Європейського Суду з прав людини у цьому питанні.
Беручи до уваги періодичний характер пенсійних виплат, об'єктивність та відчутність різниці в отримуваній кожного місяця сумі пенсії менше, як зазначає сам позивач у позові, та правові висновки у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2024 по справі № 240/27663/23, суд дійшов висновку, що позивач пропустив строк звернення з цим адміністративним позовом до суду.
При викладених вище обставинах, суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з вимогами за період з 01.02.2018 по 20.07.2024 (тобто поза межами шестимісячного строку звернення до суду) поважними, адже сутність зазначеного інституту полягає в тому, що особа, яка звертається до суду за захистом порушеного права була не в змозі зробити це внаслідок незалежних від неї обставин, зокрема, якщо цьому перешкоджала надзвичайна або невідворотна за даних умов подія.
В іншій частині позовна заява подана з додержанням вимог, викладених у статтях 160, 161 КАС України; підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні; характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі є незначної складності, у зв'язку із чим справа може бути розглянута за правилами спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Керуючись ст.ст. 171, 248, 257, 260, 261, 262 КАС України, суд
Відмовити ОСОБА_1 в поновленні строку на звернення до суду із вимогами за період з 01.02.2018 по 20.07.2024.
Позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.02.2018 по 20.07.2024 - повернути позивачу.
В іншій частині позовних вимог з 21.07.2024 - прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Надати відповідачу строк для подання відзиву на позов - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали, роз'яснивши право позивача подати до суду протягом п'яти днів із дня отримання відзиву на адміністративний позов відповідь на відзив, відповідача - право на подання заперечення протягом п'яти днів із дня отримання відповіді на відзив.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Роз'яснити сторонам, що докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою: http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в частині повернення частини позовних вимог шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Завальнюк