Рішення від 03.03.2025 по справі 400/30/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2025 р. № 400/30/25

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенко В. В. за участю секретаря судового засідання Дидіної А.О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомФермерського господарства "Аркадія", вул. Садова, 5,с. Іванівка (Братський),Вознесенський р-н, Миколаївська обл.,55472,

до Відділу державного нагляду (контролю) в Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті, вул. Космонавтів, 61,м. Миколаїв,54056,

провизнання протиправною та скасування постанови від 05.12.2024 №ПШ 112276,

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство «Аркадія» звернулось до адміністративного суду з позовом до Відділу державного нагляду (контролю) в Миколаївській області Державної служби України безпеки на транспорті з вимогами визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ112276 від 05.12.2024.

Свої позовні вимоги фермерське господарство обґрунтувало тим, що транспортний засіб обладнаний аналоговим тахографом, що підтверджується перевіреним протоколом перевірки та адаптації тахографа, до перевірки надано тахокарти, старшим інспектором зазначено про відсутність інформації на роздруківці з цифрового тахографа лише за період з 23.10.2024 11 год 45 хв по 29.10.2024 року 10 год 45 хв., однак не вказано про відсутність тахокарт, вказано про відсутність інформації, проте у водія був наявний бланк підтвердження діяльності за попередній місяць - жовтень за вказаний період, також 26.10.24 та 27.10.24 вихідні дні, крім того, водій працює у ФГ "АРКАДІЯ" лише з 10.09.2024, тому інспектором це було не взято до уваги, а водієм додатково не наголошено про наявність такого бланку та зазначення в протоколі. Ні документи, ні пояснення не були враховані відповідачем, посадовою особою Укртрансбезпеки навпаки вказано, що водій відмовився від пояснень та поставив власний підпис. Під час перевірки не встановлено відсутність картки водія. Тобто, Відповідачем не доведено того факту, що Позивачем не використовувалась картка водія, а тому ставити в провину таке порушення в межах спірних правовідносин не має жодних підстав. Позивач не погоджується із цією постановою, оскільки всі необхідні документи під час рейдової перевірки 01.11.2024 року водій надав посадовим особам Укртрансбезпеки, допустив до перевірки цифрового тахографа та роздрукував на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водія. Окрім того, в акті перевірки № АР 088496 від 01.11.2024 йдеться про відсутність саме роздруківки даних роботи водія з тахографа за певний період, однак її неможливо отримати у той час, коли водій не виконував роботу, пов'язану з управлінням транспортним засобом, що підтверджується бланком підтвердження діяльності від 29.10.2024 року та поясненнями водія. Позивач у заперечення відразу після отримання повідомлення про розгляд справи невідкладно надіслав обґрунтовані пояснення та повторно долучив бланк підтвердження діяльності, проте доводи Позивача не було взято до уваги.

Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував у відзиві. Вантажні автомобілі повною масою понад 3,5 тон, які використовуються суб'єктами господарювання для внутрішніх перевезень вантажів в обов'язковому порядку повинні бути обладнані діючим та повіреним тахографом. А для водія такого автомобіля, крім оформлення документів, визначених приписами статті 48 Закону № 2344-ІІІ, обов'язковою також є наявність протоколу про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, заповнених тахокарт (реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв) або картки водія чи роздруківки даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом. Під час перевірки даного транспортного засобу виявлено порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», частина 1 абзац 3 статті 60 - перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 цього Закону, а саме у водія відсутня інформація на роздруківки з цифрового тахографа за період з 23.10.2024 року 11 год. 45 хв. по 29.10.2024 рік 10 год. 45 хв. Та відсутній бланк підтвердження діяльності водія ОСОБА_1 за цей період. Тобто, відповідальність за дане порушення, визначене абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відсутність необхідних документів (в даному випадку - у водія відсутня інформація на роздруківки з цифрового тахографа за період з 23.10.2024 року 11 год. 45 хв. по 29.10.2024 рік 10 год. 45 хв. та відсутній бланк підтвердження діяльності водія ОСОБА_1 за цей період) , визначених положеннями Закону № 2344-ІІІ на момент проведення рейдової перевірки, знайшло своє відображення в акті від 01.11.2024 № 088496. Відтак, під час перевірки було виявлено порушення вимог статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

В судовому засіданні представники позивача та відповідача підтвердили власні позиції, позивач просив позов задовольнити, відповідач в його задоволенні відмовити.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

Фермерське господарство «Аркадія» зареєстровано 19.02.1999 р. Основним видом діяльності фермерського господарства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

В своїй господарській діяльності ФГ «Аркадія» використовує вантажний автомобіль MAN НОМЕР_1 , який обладнаний цифровим тахографом.

01.11.2024 працівниками Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області під час проведення рейдової перевірки на підставі направлення на перевірку було проведено перевірку зазначеного транспортного засобу MAN НОМЕР_1 .

Під час перевірки встановлено, що у водія відсутня інформація на роздруківки з цифрового тахографа за період з 23.10.2024 року 11 год. 45 хв. по 29.10.2024 рік 10 год. 45 хв. та відсутній бланк підтвердження діяльності водія ОСОБА_1 за цей період.

Зазначене відповідачем кваліфіковано, як абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону.

За цим фактом складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №АР088496.

07.11.2024 Відділ державного нагляду (контролю) у Миколаївській області направив на адресу ФГ «Аркадія» запрошення прийняти участь у розгляді справи про порушення на автомобільному транспорті на 21.12.2024.

Представник ФГ «Аркадія» не з'явився на розгляд справи.

21.11.2024 Відділ державного нагляду (контролю) у Миколаївській області повторно направив на адресу ФГ «Аркадія» запрошення прийняти участь у розгляді справи про порушення на автомобільному транспорті на 05.12.2024.

05.12.2024 уповноваженою особою Відділу державного нагляду (контролю) у Миколаївській області, на підставі Акту перевірки №АР088496 від 01.11.2024 прийнято Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ 112276, яким ФГ «Аркадія» визнано винним у правопорушенні, передбаченому абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 гривень.

Відповідно до ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про автомобільний транспорт» з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані:

організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України;

здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху;

забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці;

здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.

Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.

Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.

Відповідно до п.6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, яке затверджено наказом Міністерства транспорту та зв'язку №340 від 07.06.2010 автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Відповідно до п.6.4 Положення, уразі тимчасової непрацездатності водія чи перебування його у відпустці, а також якщо водій не здійснював перевезення пасажирів чи/та вантажів, Перевізник може заповнювати бланк підтвердження діяльності (додаток 4).

Водії зберігають бланк підтвердження діяльності протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.

Відповідно до п.3.3. Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, яка затверджена наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 №385, Водій транспортного засобу, обладнаного тахографом:

забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;

своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;

використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;

має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР ( 994_016 ), або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом;

у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв);

у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.

Відповідно до п.3.5. Інструкції перевізники:

забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий);

зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії;

аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому.

Відповідно до п.6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, яке затверджено наказом Міністерства транспорту та зв'язку №340 від 07.06.2010 автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Питання обліку робочого часу водіїв під час внутрішніх перевезень врегульоване саме ч.3 ст.18 Закону, яка є відсильною до інших нормативно-правових актів.

На виконання вимог ст.18 Закону, Міністерством транспорту та зв'язку України і видано наказ про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, який прямо висуває вимоги про обладнання вантажних автомобілів з повною масою понад 3,5 тонн для внутрішніх перевезень діючими та повіреними тахографами.

Оскільки, 01.11.2024 перевірявся саме такій вантажний автомобіль з повною масою понад 3,5 тонн, на нього також розповсюджується вимога про необхідність обладнання тахографом та необхідність мати водієві роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом та бланк підтвердження діяльності.

Та обставина, що позивачем наданий бланк підтвердження діяльності відповідачу в додатках до заперечень до Акту, жодним чином не спростовує факт правопорушення.

Зазначені заперечення лише датовані позивачем 06.11.2024, натомість були надіслані на адресу відповідача лише 20.12.2024, тобто вже після розгляду справи, яка відбулася 05.12.2024 (арк.спр.24). У будь-якому випадку, зазначений документ повинен бути у водія на під час перевірки, а не надаватися під час розгляду справи відповідачем. Суд звертає уваги, що відповідальність за ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються за відсутності саме на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону.

Штрафна санкції відповідачем обрахована правильно.

Підстав для задоволення позову суд не вбачає.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Фермерського господарства "Аркадія" (вул. Садова, 5,с. Іванівка (Братський),Вознесенський р-н, Миколаївська обл.,55472 30126339) до Відділу державного нагляду (контролю) в Миколаївській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Космонавтів, 61,м. Миколаїв,54056 39816845) відмовити повністю.

2. Заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою від 02.01.2025 року, зберігають свою дію до набрання законної сили рішенням по справі №400/30/25.

3. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко