Рішення від 03.03.2025 по справі 400/4/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2025 р. № 400/4/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомГоловне управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005,

до відповідачаОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

простягнення податкового боргу у сумі 35065,81 грн,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Миколаївській області (далі - позивач, ГУ ДПС) звернулось до суду з адміністративним про стягнення з ОСОБА_1 (далі - відповідач) податкового боргу в сумі 35065,81 грн.

Ухвалою від 05.01.2024 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується податковий борг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплчауємий фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, що залишається непогашеним.

Відповідач надав відзив, в якому у задоволенні вимог позивача просив відмовити. Заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що з податкових повідомлень-рішень неможливо визначити, за які саме об'єкти нежитлової нерухомості відповідачу визначено податковв зобов'язання.

Крім того, податкові повідомлення-рішення не надходили відповідачу ні на адресу реєстрації місця проживання: АДРЕСА_2 , ні на адресу, вказану в позовній заяві: АДРЕСА_3 .

Також відповідач зазначив, що у 2021 та 2022 роках не мав у власності жодних об'єктів нежитлової нерухомості, оскільки у 2020 році усі об'єкти були реалізовані у виконавчих провадженнях № 62494147, № 62492356 на електронних торгах.

Позивач надав відповідь на відзив, в якому позовні вимоги підтримав, зазначив об'єкти нерухомості, щодо яких нараховано податкові зобов'язання та вказав, що податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем 28.02.2023 рок та 08.07.2023 року. Також позивач звернув увагу, що відповідно до актуальної інформації, отриманої з Державного реєстр речових прав на нерухоме майно у власності відповідача перебуваєть обїєкти нерухомого майна, щодо яких виставлено податкові зобов'язання.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Згідно пп. 16.1.3, 16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на відповідача, як на податків, покладено обов'язки подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Як стверджує позивач, за відповідачем рахується податковий борг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуємий фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у загальній сумі 35065,81 грн.

Зазначений податковий борг виник на підставі:

- податкового повідомлення-рішення від 06.09.2022 року № 1271359-2405-1421 на суму 12934,50 грн за 2021 рік;

- податкового повідомлення-рішення від 06.09.2022 року № 1271358-2405-1421 на суму 5725,50 грн за 2021 рік;

- податкового повідомлення-рішення від 13.06.2023 року № 0119779-2409-1421-UA48020130000080862 на суму 6202,63 грн за 2022 рік;

- податкового повідомлення-рішення від 13.06.2023 року № 0119778-2409-1421-UA48020130000080862 на суму 14012,38 грн за 2022 рік.

Разом: 38875,01 грн.

З урахуванням сплати 3809,20 грн, залишок заборгованості становить 35065,81 грн.

Відповідно до даних IКС «Податковий блок», у власності відповідача перебувають об'єкти нерухомого майна, а саме:

- нежитлова будівля, загальною площею 862,3 кв.м., за адресою: АДРЕСА_4 ;

- нежитлова будівля, загальною площею 381,7 кв.м., за адресою: АДРЕСА_4 .

Згідно приписів п. 265.1 ст. 265 ПК України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.

Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

При цьому, об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України), а базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (пп. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 ПК України).

Отже, за загальним правилом, об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Підпунктом 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПК України передбачено, що база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Відповідно до пп. 266.4.2 п. 266.4 ст. 266 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).

Згідно пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад.

Підпунктом 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України визначено, зокрема, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Згідно положень п. 12.3 ст. 12 ПК України, сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів. Так, відповідно до пункту 10.3. статті 10 ПК України місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.

Приписами пп. 12.3.1 п. 12.3 ст. 12 ПК України передбачено, що встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.

При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору (пп. 12.3.2 п. 12.3 ст. 12 ПК України).

Згідно пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

У відповідності до пп. 266.8.1 та 266.8.2 п. 266.8 ст. 266 ПК України, Ууразі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Матеріалами справи підтверджено, що у 2020 році всі об'єкти нерухомості, відносно яких виставлено податкові зобов'язання, були реалізовані у виконавчих провадженнях № 62494147 та № 62492356 на електронних торгах, а саме:

- нежитлова будівля (магазин № 4) загальною площею 186 кв.м. за адресою: АДРЕСА_4 - згідно акту про реалізацію предмету іпотеки від 30.12.2020 року у виконавчому провадженні № 62494147 (приватний виконавець Куліченко Д.О.). Виконавче провадження закінчене постановою виконавця від 13.01.2021 року;

- адмінбудинок з господарськими спорудами загальною площею 381,7 кв.м. за адресою: АДРЕСА_4 - згідно акту про реалізацію предмету іпотеки від 01.10.2020 року у виконавчому провадженні № 62492356 (приватний виконавець Куліченко Д.О.). Виконавче провадження закінчене постановою виконавця від 13.01.2021 року;

- нежитлова будівля, склади загальною пло щею 826,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_4 - згідно акту про реалізацію предмету іпотеки від 30.12.2020 року у виконавчому провадженні № 62492356 (приватний виконавець Куліченко Д.О.). Виконавче провадження закінчене постановою виконавця від 13.01.2021 року.

Отже, позивач не є власником зазначених об'єктів нерухомого майна, а тому не є особою, яка повинная сплачувати податок.

Щодо стверджень відповідача про те, що ним податкові повідомлення-рішення не отримані, суд зазначає наступне:

Відповідно до наявних у матеріалах справи копій рішень ГУ ДПС, податкові повідомлення-рішення від 06.09.2022 року № 1271358-2405-1421 та № 1271359-2405-1421 отримані відповідачем під особистий підпис 28.02.2023 року; податкові повідомлення-рішення від 13.06.2023 року № 0119778-2409-1421-UA48020130000080862 та № 0119779-2409-1421-UA48020130000080862 отримані відповідачем під особистий підпис 08.07.2023 року.

Отже, доводи відповідача судом не приймаються.

Згідно п.п. 20.1.34 ст. 20 ПК України органи контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Головного управління ДПС у Миколаївській області (ввул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 44104027) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 03.03.2025 року.

Суддя О.В. Малих