03 березня 2025 р. № 400/10086/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
провизнання відмови викладену листом від 20.08.2024 №12578-11505/Т-02/8-1400/24 та зобов'язання вчинити певні дії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову ГУ ПФУ, викладену в листі № 12578-11505/Т-02/8-1400/24 від 20.08.2024 року, щодо нарахування пенсії з першої дати звернення, а саме з 28.09.2023 року;
- зобовязанти ГУ ПФУ призначити пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дати звернення, а саме з 28.09.2023 року.
Ухвалою від 29.10.2024 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.
В обґрунтування свої вимог позивач зазначив, що до ГУ ПФУ іззаявою про призначення пенсії він звертався 28.09.2023 року. Пенсія, відповідно до норм Закону № 1058, повинна бути призначена з дати звернення.
Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні вимог просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач вказав на те, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 року рішенням ГУ ПФУ від 17.04.2024 року № 2672/03.02 зараховано до страхового стажу період навчання та роботи, інших зобов'язань на ГУ ПФУ не покладалось. Враховуючи вищезазначене, 23.04.2024 року позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком, за наслідками розгляду якої призначено пенсію за віком з урахуванням ст. 45 Закону № 1058 з 23.04.2024 року.
Оскільки при зверненні від 28.09.2023 року необхідний страховий стаж не було підтверджено документами та пройшло більше трьох місяців, право на призначення пенсії з більш раннього терміну відсутнє.
Отже, дату призначення пенсії за віком визначено відповідно до чинного законодавства з 23.04.2024 року.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
28.09.2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі та раніше за текстом - Закон № 1058).
Рішенням ГУ ПФУ в Чернігівсьбкій області від 05.10.2023 року № 143250015062 було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 року у справі № 400/678/24 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ задоволено частково:
- визнано протиправним та скасувано рішення ГУ ПФУ від 05.10.2023 року № 143250015062 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- зобов'язано ГУ ПФУ зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період навчання з 17.11.1983 року по 27.02.1985 року, та період роботи з 09.03.1987 по 29.10.1993 року;
- в задоволенні позову в частині щодо зарахування до страхового стажу періоду навчання з 01.09.1982 року по 16.11.1983 року - відмовлено.
На виконання рішення суду ГУ ПФУ вішенням від 17.04.2024 року № 2672/03.02 зарахувало позивачу до страхового стажу період навчання з 17.11.1983 року по 27.02.1985 року, та період роботи з 09.03.1987 по 29.10.1993 року.
23.04.2024 року позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058.
Пенсію за віком позивачу призначено з 23.04.2024 року.
07.08.2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про призначення пенсії з 28.09.2023 року.
Листом від 20.08.2024 року № 12578-11505/Т-02/8-1400/24 позивачу роз'яснено, що при зверненні від 28.09.2023 року необхідний страховий стаж не було підтверджено документами та пройло більше трьох місяців, тому право на призначення пенсії з більш раннього терміну відсутнє. Дату призначення пенсії за віком визначено відповідно до законодавства з 23.04.2024 року.
Не погоджуючись з відмовою ГУ ПФУ у призначенні пенсії з 28.09.2023 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до ст. 26 Закону № 1058, починаючи з 01.01.2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу зокрема: з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
На момент звернення із заявою про призначення пенсії за віком від 28.09.2023 року позивач досяг 60 років, та з врахуванням висновків суду у справі № 400/678/24 мав необхідний страховий стаж.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню га за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог нього Закону за даними, що містяться в системі, персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку пенсія за віком призначається з дня. що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до п. 4.1. Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Нормами п. 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії па інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
Вищезазначене вказує на те, що підставою для призначення пенсії за віком є заява встановленого зразка, а також додані до неї документи до органу Пенсійного фонду України в установленому чинним законодавством порядку, що й було надано позивачем при зверненні за призначенням пенсії до відповідача, а саме 28.09.2023 року.
Тому судробить висновок, що позивач набув права на призначення пенсії з дати первинного звернення, а саме з 28.09.2023 року.
ГУ ПФУ, призначивши позивачу пенсію за віком з 23.04.2024 року (після дати набрання чинності рішеннямМиколаївського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 року у справі № 400/678/24), порушило його право на пенсійне забезпечення з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд також вказує, що задовольняючи позовні вимоги, суд користується повноваженнями, передбаченими ч. 2 ст. 9 КАС України, а саме: самостійно визначає формулювання резолютивної частини рішення суду, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області у призначенні, нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 28.09.2023 року.
3. Зобовязанти Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дати звернення - з 28.09.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 03.03.2025 року.
Суддя О.В. Малих