Рішення від 28.02.2025 по справі 380/21296/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2025 рокусправа № 380/21296/24

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач-2) в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не переведення ОСОБА_1 з 17.03.2023 року на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII із урахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.03.2023 року № 37-13-01-10-21 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.03.2023 року № 38-13-01-10-21, виданих Головним управлінням ДПС у Львівській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести з 17.03.2023 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, пунктів 10, 12 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII із урахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.03.2023 року № 37-13-01-10-21 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.03.2023 року № 38-13-01-10-21;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 17.03.2023 року на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, із урахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.03.2023 року № 37-13-01- 10-21 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.03.2023 року № 38-13-01-10-21.

В обґрунтування позовних вимог позивачка вказала, що 17 березня 2023 року звернулася до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про призначення пенсії як державному службовцю, виходячи з того, що на дату звернення стаж державної служби складає 20 років 05 місяців 19 днів. Повідомила, що 24 березня 2023 року Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області надало рішення № 9133260135931 від 24.03.2023 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у переводі з пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15 січня 2024 року, з урахуванням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2024 у справі № 380/13708/23 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено частково, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи в органах державної податкової служби з 26.01.1993 по 15.07.2015 та перевести з 17.03.2023 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, пунктів 10, 12 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII. Зазначила, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 січня 2024 року у справі № 380/13708/23 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2024 року Головне управлінням пенсійного фонду України в Одеській області повідомило листом від 10.07.2024 року № 20165- 18787/Р-02/8-1500/24 ОСОБА_1 , що листом від 18.06.2024 року № 1500-0307-9/92344 повідомлено Головне управлінням пенсійного фонду України у Львівській області про виконання судового рішення в частині зарахування стажу державної служби періодів роботи, зазначених в судовому рішенні та обчисленні розміру пенсії без врахування довідок про складові заробітної плати. Також зазначено, що при переведенні на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» розмір пенсії буде значно менший в порівнянні з розміром пенсії, який на даний час отримує ОСОБА_1 . Позивач вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не переведення ОСОБА_1 з 17.03.2023 року на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII із урахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.03.2023 року № 37-13-01-10-21 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.03.2023 року № 38-13-01-10-21, виданих Головним управлінням ДПС у Львівській області, тому звернулася до суду із цим позовом.

Ухвалою від 17.10.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

На адресу суду від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 20599ел від 01.11.2024) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування вказав, що заявлена позовна вимога про зобов'язання відповідача-1 перевести з 17.03.2023 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, пунктів 10, 12 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII із урахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.03.2023 року № 37-13-01-10-21 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.03.2023 року № 38-13-01-10-21 вирішена судом в межах справи 380/13708/23. Просив у задоволенні позову відмовити.

Від відповідача-2 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 80933 від 01.11.2024) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування такого вказав, що оскільки станом на 01.05.2016 року позивач не обіймала посаду державної служби та в неї відсутній стаж роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, право на пенсію за нормами Закону України “Про державну службу» №889 (далі Закон № 889) в неї відсутнє. Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача. Фактично відповідач-2 заперечив наявність у позивачки права на переведення її на пенсію державного службовця.

Також зазначив, що позивачкою пропущено шестимісячний строк звернення до суду, оскільки за наслідками розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 24.03.2023 прийнято рішення № 913260135931 про відмову у перерахунку пенсії. Стверджує, що позивач мала реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою оскарження рішення Головного управління. Однак, знаючи про відмову в перерахунку пенсії, позивачка почала вчиняти певні дії після спливу 6-місячного терміну та звернулася до суду лише 15.10.2024, тобто з пропуском строку, встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України.

Щодо доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд зазначає, що цей позов не стосується оскарження рішення відповідача-2 № 913260135931, а пов'язаний з питанням виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2024 року.

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом від 10.07.2024 № 20165-18787/Р-02/8-1500/24 повідомило позивачку про виконання вищевказаної постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2024 року. З цим позовом до суду позивачка звернулася 15.10.2024, тобто в межах шестимісячного строку, який обчислюється з 11.07.2024. Тому суд критично оцінює доводи відповідача-2 про пропуску позивачкою строку звернення до суду.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

ОСОБА_1 з 24.07.2012 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, що не заперечується сторонами.

17.03.2023 позивач звернулася до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про перехід на пенсію за Законом України "Про державну службу".

За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви від 17.03.2023 про перехід на інший вид пенсії, визначене Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.03.2023, Головне управління ПФУ в Одеській області 24.03.2023 прийняло рішення № 913260135931, яким відмовило позивачу у переведенні на пенсію державного службовця, оскільки станом на 01.05.2016 заявниця не обіймала посаду державної служби та відсутній стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, відтак, право на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889-VIII у ОСОБА_1 відсутнє.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 у справі № 380/13708/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено.

Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 24.03.2023 № 913260135931 про відмову ОСОБА_1 в переведенні з пенсії за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи в органах державної податкової служби з 26.01.1993 по 15.07.2015 та перевести з 17.03.2023 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, п.п. 10, 12 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.03.2023 № 37-13-01-10-21 та від 17.03.2023 № 38-13-01-10-21.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.06.2024 у справі № 380/13708/23 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено частково.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 січня 2024 року у справі № 380/13708/23 скасовано у частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести з 17.03.2023 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, пунктів 10, 12 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.03.2023 № 37-13-01-10-21 та від 17.03.2023 № 38-13-01-10-21, та такі вимоги задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи в органах державної податкової служби з 26.01.1993 по 15.07.2015 та перевести з 17.03.2023 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, пунктів 10, 12 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У решті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 січня 2024 року залишено без змін.

Листом від 18.06.2024 року № 1500-0307-9/92344 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання судового рішення в частині зарахування стажу державної служби періодів роботи, зазначених в судовому рішенні та обчисленні розміру пенсії без врахування довідок про складові заробітної плати. Також зазначено, що при переведенні на пенсію відповідно до Закону України “ Про державну службу “ розмір пенсії буде значно менший в порівнянні з розміром пенсії, який на даний час отримує ОСОБА_1 .

Вважаючи протиправними дії відповдіача-2 щодо не переведення ОСОБА_1 з 17.03.2023 року на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII із урахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.03.2023 року № 37-13-01-10-21 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.03.2023 року № 38-13-01-10-21, виданих Головним управлінням ДПС у Львівській області, позивачка звернулася до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд керується таким.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 90 Закону України “Про державну службу» 10.12.2015 № 889-ІІІ (далі Закон № 889) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Закон № 889 набрав чинності 01.05.2016, одночасно втратив чинність Закон України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, що передбачав особливості пенсійного забезпечення державних службовців.

Водночас пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 передбачено переживаючу дію статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, тобто законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у особи є право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Так, відповідно до пункту 10 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-ІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст.490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII визначали, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 (день набрання чинності Законом № 889-VIII) певного стажу держслужби (10 років для осіб, що станом на цю дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року не менше 29 років.

Відповідно до пункту 8 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-ІІІ стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідач в оскаржуваному рішенні підтвердив факт призначення мені пенсії державного службовця з 07.09.2012 та не заперечив щодо наявності у позивача права на таку пенсію.

Отже, відповідно до пункту 10 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-ІII позивач має право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.

Суд наголошує на тому, право позивача на переведення на пенсію державного службовця встановлено рішенням суду у справі № 380/26047/23.

Частина перша статті 37 Закону України “Про державну службу» № 3723-ХІІ визначає, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частин першої статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Слід звернути увагу на те, що право позивачки на призначення їй пенсії державного службовця встановлене рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15 січня 2024 року, з урахуванням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2024 у справі № 380/13708/23.

Крім того, слід зазначити, що форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", затверджені Постановою від 17.01.2017 № 1-3 Правління пенсійного фонду України (далі - Постанова №3-1).

Такими довідками є:

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Суд враховує, що додані до її заяви про призначення пенсії довідки складені відповідно до вказаної постанови та відповідають затвердженій формі.

Стаття 44 Закону України № 1058-VI визначає, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі Порядок № 22-1).

Відповідно до абз.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії додаток 1) заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю

пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Згідно з пунктом 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Отже, відповідач наділений правом перевіряти надані особою документи для призначення пенсії та вірного її обчислення.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Судом встановлено, що довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.03.2023 року № 37-13-01-10-21 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.03.2023 року № 38-13-01-10-21, які надані позивачкою до заяви про переведення її на пенсію державного службовця, відповідають взірцю, затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3.

Оскільки згадані довідки є джерелом інформації про доходи позивачки, що впливають на правильність обчислення пенсії, і відповідачі не надали жодного доказу щодо правових підстав не враховувати вказані в них відомості, відповідач-2 допустив протиправну бездіяльність.

Водночас суд зазначає, що Восьмий апеляційний адміністративний суд (у справі № 380/13708/23) скасував рішення суду першої інстанції у частині задоволення позовних вимог у зв'язку з тим, що вимоги позивачки зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області обрахувати їй пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ та пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, з урахуванням заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначеної в довідках від 17.03.2023 №37-13-01-10-21 та від 17.03.2023 № 38-13-01-10-21, є передчасним, оскільки стосуються розміру пенсійних виплат, який ще не обрахований суб'єктом владних повноважень, що наділений такою дискрецією, наслідки якої можуть бути предметом перевірки судом на відповідність критеріям, визначеним у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Отже, така вимога спрямована на майбутнє, через що не підлягає задоволенню з огляду на те, що судовому захисту підлягає тільки порушене право.

За таких обставин, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не переведення позивачки на пенсію державного службовця з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.03.2023 року № 37-13-01-10-21 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.03.2023 року № 38-13-01-10-21, які видані Головним управлінням ДПС у Львівській області, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 17.03.2023, є протиправною.

При цьому, суд враховує, що саме відповідачем-2 допущено порушення права позивачки на переведення її на пенсію державного службовця.

Таким чином, з метою ефективного порушеного права позивача необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 “Про державну службу», п.п. 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889 “Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.03.2023 року № 37-13-01-10-21 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.03.2023 року № 38-13-01-10-21, які видані Головним управлінням ДПС у Львівській області, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 17.03.2023.

Суд зазначає, що обраний спосіб захисту включає в себе в тому чисті вимогу про проведення перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 з 17.03.2023 року на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, із урахуванням заробітної плати державного службовця, відображеної в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.03.2023 року № 37-13-01- 10-21 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.03.2023 року № 38-13-01-10-21, оскільки пенсію державного службовця ОСОБА_1 фактично не призначено.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2 на користь позивачки слід стягнути сплачений нею при зверненні до суду із цим позовом судовий збір в розмірі 968,96 грн.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код ЄДРПОУ 13814885) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012 м. Одеса вул. Канатна 83; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.03.2023 року № 37-13-01-10-21 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.03.2023 року № 38-13-01-10-21, які видані Головним управлінням ДПС у Львівській області, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 17.03.2023.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 “Про державну службу», п.п. 10, 12 Закону України від 10.12.2015 № 889 “Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.03.2023 року № 37-13-01-10-21 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 17.03.2023 року № 38-13-01-10-21, які видані Головним управлінням ДПС у Львівській області, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 17.03.2023, з урахуванням виплачених сум.

4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.П. Качур