Ухвала від 26.02.2025 по справі 380/15751/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/15751/22

УХВАЛА

26 лютого 2025 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Карп'як О.О.,

секретар судового засідання Крувута М.П.,

за участю:

представника позивача - Неофіта Д.Б.,

представника відповідача - Болюба О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові звіт про виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання перерахувати пенсію.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 у справі № 380/15751/22 позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нездійснення перерахунку та невиплати ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» № 5290 від 19.09.2022 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 19.09.2022 року № 5290 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13.01.2025 року, заяву представника позивача про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення - задоволено.

Зобов"язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про виконання судового рішення від 23.12.2022 у справі №380/15751/22 протягом 30-ти днів з дня отримання копії ухвали, копію звіту направити позивачу.

13.02.2025 до Львівського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов звіт про виконання рішення суду від 23.12.2022 у справі №380/15751/22.

У звіті зокрема зазначено наступне:

«…Головним управлінням на виконання судового рішення у справі № 380/15751/22 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 19.09.2022 року № 5290 про розмір грошового забезпечення. Станом на 01 березня 2023 року розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить: 11422,30 грн. Підсумок пенсії станом на 01.03.2023 становить 11422,30 грн., в т. ч.: основний розмір пенсії 10019,56 грн.; Індексація ОСНП 2022 (10019,56 *0,140) 1402,74 грн. Доплата на виконання судового рішення за грудень 2019 - лютий 2023 становить 217179,20 грн.

Відповідно до ст. 8 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон2262), виплата пенсій за цим Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 жовтня 2022 року № 1167 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік.

У бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік на видатки за рахунок коштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду виділено 360 млн. грн.

Планом доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на 2022 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішенням суду затверджено кошти в сумі 19,4 млн. грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 року № 631 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік. У бюджеті Пенсійного фонду України на 2023 рік на видатки за рахунок коштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду виділено 360 млн. грн.

Планом доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на 2023 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішенням суду затверджено кошти в сумі 18,3 млн. грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 року № 1156 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік.

У бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік на видатки за рахунок коштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду виділено 500 млн. грн. Згідно п. 5 Розділу VII Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (зі змінами) Пенсійним фондом України 18 жовтня 2024 року затверджено План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на 2024 рік (далі - План доходів і видатків). Планом доходів і видатків на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду затверджено кошти в сумі 9444,4 тис. грн. Вказують, що станом на сьогодні в Головному управлінні проведена робота щодо виплати заборгованості, яка виникла внаслідок виконання судових рішень, які набрали законної сили по 19.11.2020 року.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік Урядом ще не затверджений.

Одним із принципів бюджетної системи України, що визначений Бюджетним кодексом України, є його збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період. Таким чином, виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України, та не залежить від Головного управління.

Також, Головне управління щомісяця подає інформацію в Пенсійний фонд України, за формою ЮМ-2, в якій зазначається сума нарахованих коштів на виконання судових рішень, а саме листами №: 1300-5903-5/3179 від 05.01.2024, 1300-5903-5/20674 від 06.02.2024, 1300-5903-5/37085 від 05.03.2024, 1300-5903-5/55038 від 05.04.2024, 1300-5903-5/73730 від 07.05.2024, 1300-5903-5/100131 від 06.06.2024, 1300-5903-5/121900 від 05.07.2024, 1300-5903-5/138561 від 06.08.2024, 1300-5903-5/154018 від 06.09.2024, 1300- 5903-5/168947 від 07.10.2024, 1300-5903-5/183666 від 05.11.20245, 1300-5903-5/19864 від 06.12.2024, 1300-5803-5/2373 від 07.01.2025, 1300-5803-5/19340 від 06.02.2025….».

Таким чином, відповідач уважає, що покладені судом зобов'язання вчинити певні дії виконані відповідачем в межах покладених повноважень.

Судове засідання 26.02.2025 було проведено за участю представника позивача Неофіта Д.Б., та представника відповідача Болюба О.В.

Розглянувши поданий відповідачем звіт про виконання судового рішення, суд зазначає про таке.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч. 1 ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до ст.381-1 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу (частини 1, 2 ст.383-3 КАС України).

Із поданого звіту відповідача про виконання рішення суду у справі №380/15721/22 та доданих Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області документів видно, що на виконання судового рішення у справі № 380/15751/22 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 19.09.2022 року № 5290 про розмір грошового забезпечення. Станом на 01 березня 2023 року розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить: 11422,30 грн. Підсумок пенсії станом на 01.03.2023 становить 11422,30 грн., в т. ч.: основний розмір пенсії 10019,56 грн.; Індексація ОСНП 2022 (10019,56 *0,140) 1402,74 грн. Доплата на виконання судового рішення за грудень 2019 - лютий 2023 становить 217179,20 грн.

Приписами статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Згідно з пунктами 1, 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (далі - Положення № 28-2), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду. Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.

Пунктом 3 Положення №28-2 визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом.

Відповідно до пункту 4 Положення №28-2, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Такий висновок викладено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31 травня 2022 року у справі №360/940/20.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося із листом від 17.01.2025 № 1300-5802-5/8209 до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів для виконання судового рішення.

У відповідь на запит Пенсійний фонд України листом від 28.01.2025 № 2800- 030101-9/5971 повідомив, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 12.02.2025 №1300-5802-8/22757 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2022 у справі №380/15751/22 має бути прийнятий судом.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 381-382-3 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 12.02.2025 №1300-5802-8/22757 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2022 у справі №380/15751/22.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення (проголошення).

Повний текст ухвали виготовлено 03.03.2025.

Суддя Карп'як Оксана Орестівна