Рішення від 28.02.2025 по справі 320/36263/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2025 року справа № 320/36263/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фінансово-економічного управління Служби безпеки України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Фінансово-економічного управління Служби безпеки України, в якому позивач просить суд:

- визнати дії Фінансово-економічного управління Служби безпеки України щодо відмови підготувати та надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, яке враховується при обчисленні основного розміру пенсії протиправними;

- зобов'язати Фінансово-економічне управління Служби безпеки України підготувати та надати довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , яке враховується при обчисленні основного розміру пенсії, станом на 05.03.2019 та станом на 01.04.2023, примірники яких скерувати також на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що до листопада 2006 року позивач проходив військову службу в органах Служби безпеки України, з якої був звільнений з призначенням пенсії відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262).

Вказує, що 07.07.2020 у Єдиному державному реєстрі судових рішень оприлюднено постанову Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19 щодо видачі та скерування до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення колишніх військовослужбовців з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення або введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у розмірах, установлених законом, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії.

Позивач вказує, що 14.03.2023 він звернувся до відповідача з проханням підготувати та надати оновлену довідку із зазначенням видів грошового забезпечення станом на 01.04.2023, проте у відповіді від 12.04.2023 №21/3/2-К-52/108 відповідач повідомив про відсутність підстав для підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки.

Також, обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, підставою для перерахунку пенсії є постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанова Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262. При цьому вказує, що після прийняття рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3828/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, відповідач повинен був направити до пенсійного органу відповідну довідку для перерахунку пенсії позивача.

Позивач вважає, що має право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення станом як на 05.03.2019, так і станом на 01.04.2023, за відповідною посадою, яку позивач займав на дату звільнення із служби.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.11.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано докази у справі від відповідача та від Головного управління Пенсійного фонду у м. Києві.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.01.2025 повторно витребувано докази у справі від позивача: докази звернення до відповідача із заявою про підготовку та видачу довідки щодо розміру грошового забезпечення за посадою старшого консультанта Штабу АТЦ при СБ України станом на 05.03.2019 та надану відповідь; письмові пояснення з нормативним обґрунтуванням щодо виникнення права позивача на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2023, а саме зазначити, які зміни грошового забезпечення за відповідною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби відбулись у березні 2023 року, що є підставою для видачі позивачу довідки станом на 01.04.2023; від відповідача: письмові пояснення із нормативним обґрунтуванням щодо відмови у видачі позивачу нової (оновленої) довідки про розмір грошового забезпечення із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та станом на 01.04.2023; відповідь на заяву позивача про виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 та на 01.04.2023, із зазначенням усіх основних та додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку основного розміру пенсії; копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка видавалась на ім'я позивача та направлялась органам Пенсійного фонду для перерахунку пенсії згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018, копії списків осіб, які надходили із Управління ПФУ для перерахунку пенсії згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018; копію Положення на відповідача; витяг із ЄДР/ ЄДРПОУ на відповідача; докази звернення позивача до відповідача із заявою про підготовку та видачу довідки щодо розміру грошового забезпечення за посадою старшого консультанта Штабу АТЦ при СБ України станом на 05.03.2019 та надану відповідь.

Заперечуючи щодо задоволення позовних вимог, відповідач у відзиві на позовну заяву вказав, що відсутні підстави для видачі довідки станом на 01.04.2023 для перерахунку пенсії, враховуючи те, що пенсійне забезпечення позивачу виплачується на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, складові якого визначені шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 в розмірі 1762 грн на відповідний тарифний коефіцієнт.

Також зазначив, що враховуючи рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, СБУ прийнято рішення надавати за зверненнями колишніх військовослужбовців органів державної безпеки та членів їх сімей довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку пенсій з 01.04.2019. При цьому вказує, що позивачем відповідно до змісту заяви від 14.03.2023 не порушувалось питання щодо надання довідки станом на 05.03.2019. Отже відсутнє порушення прав позивача в цій частині вимог.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262.

14.03.2023 позивач звернувся до Фінансово-економічного управління Служби безпеки України із письмовою заявою, в якій просив надіслати йому довідку про розмір грошового забезпечення за посадою старшого консультанта Штабу АТЦ при СБ України у військовому званні полковник станом на 01.04.2023 для подання до органів пенсійного фонду для перерахунку його пенсії.

Листом від 12.04.2023 № 21/3/2-К-52/108 Фінансово-економічне управління Служби безпеки України повідомило заявника про відсутність підстав для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2023, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, посилаючись на те, що після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» будь-яких рішень щодо перерахунку раніше призначених пенсій особам» будь-яких рішень щодо перерахунку раніше призначених пенсій особам, звільненим з військової служби, Кабінетом Міністрів України не приймалося.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774-VIII)) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затверджений Постановою № 45.

Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої зобов'язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.

Пунктом 7 Постанови № 103 приписано Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.

Також Постановою № 103 було внесено низку змін до Порядку № 45, зокрема: пункт 5 викладено в новій редакції; додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Положеннями пунктів 1-5 Порядку № 45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою №103, передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45; зобов'язав Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним і нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Таким чином, з 05.03.2019, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ.

Судом встановлено, що позивач не звертався до відповідача із заявою про видачу довідки станом на 05.03.2019.

Суд наголошує, що відповідно до ст. 55 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Відповідно до приписів КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їхній захист.

Водночас суд наголошує, що захисту підлягають лише порушені права.

Отже враховуючи встановлені обставини та надані докази, суд не встановив протиправності дій відповідача щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019. При цьому відповідачем у відзиві на позовну заяву вказано, що враховуючи рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, СБУ прийнято рішення надавати за зверненнями колишніх військовослужбовців органів державної безпеки та членів їх сімей довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку пенсій з 01.04.2019. При цьому відповідач вказав, що позивачем відповідно до змісту заяви від 14.03.2023 не порушувалось питання щодо надання довідки станом на 05.03.2019. Отже відсутнє порушення прав позивача в цій частині вимог.

Стосовно позовних вимог в частині визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.04.2023, суд зазначає таке.

01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704).

Пунктом 4 цієї постанови (у первинній редакції) встановлювалося, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

У подальшому, 24.02.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), пунктом 6 якої внесені зміни до пункту 4 Постанови № 704 викладено в новій редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14".

Отже, у зв'язку із внесенням 24.02.2018 згаданих змін, станом на час набрання Постановою № 704 законної сили 01.03.2018, розрахункова величина, з якої обчислювалися розміри посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями, у відповідності до пункту 4 Постанови № 704 встановлювалася у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018. Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 29.01.2020 по справі №826/6453/18 визнав протиправним та скасував пункт 6 Постанови № 103, яким вносилися згадані зміни до пункту 4 Постанови № 704.

Відтак, з дати ухвалення постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 відновилася первинна редакція п. 4 Постанови № 704, тобто та, яка була до внесення змін згідно пункту 6 Постанови № 103.

Для цілей правильного вирішення спору у даній справі необхідно встановити яку розрахункову величину варто використовувати при визначенні розміру посадових окладів та окладів за військовими званнями відповідних осіб у спірний період.

Так, суд звертає увагу, що Верховний Суд у постанові від 12.09.2022 у справі №500/1813/21 сформулював правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:

(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», в осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);

(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону від 06.12.2016 № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Такий самий підхід Верховний Суд застосував у постановах від 31.08.2022 у справі № 120/8603/21-а, від 16.11.2022 у справі № 120/648/22-а, від 04.01.2023 у справі № 640/17686/21, від 10.01.2023 у справі № 440/1185/21, від 09.05.2023 у справі №380/5158/22, від 10.01.2024 у справі № 400/3128/23, від 12.03.2024 у справі № 300/1772/23 та ін.

Зважаючи на викладене, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 Постанови № 704 в лише частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону України про Державний бюджет на відповідний рік, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого таким Законом на 1 січня відповідного календарного року.

У справі, що розглядається позивач звернувся до суду із позовом щодо формування та направлення довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії станом на 01.04.2023.

Суд відмічає, що позивач заявив вимоги щодо отримання довідки про розмір грошового забезпечення саме станом на 01.04.2023 для перерахунку пенсії. При цьому, жодного обґрунтування підстав для визначення грошового забезпечення саме станом на цю дату позивач не навів.

Проте вищевикладені обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, настали 01.01.2023. Будь-яких подій, які б 01.04.2023 змінювали розмір грошового забезпечення та слугували б підставою для перерахунку пенсій з 01.05.2023, не відбулося.

У разі ж виникнення права на перерахунок пенсії, пенсіонер не наділений правом на власний розсуд обирати дату визначення розміру грошового забезпечення або ж дату самого перерахунку пенсії.

Таким чином, оскільки 01.04.2023 не виникли підстави для збільшення розміру пенсії, то позивач не має права на перерахунок пенсії з першого числа наступного місяця - 01.05.2023. У зв'язку із цим, у відповідача були відсутні підстави для видачі спірної довідки станом на 01.04.2023.

Прохання щодо застосування того чи іншого розміру прожиткового мінімуму (станом на 01.01.2023) не змінює моменту, із яким позивач пов'язує виникнення права на перерахунок пенсії (з 01.04.2023).

Посилання позивача на збільшення з 01.01.2023 розміру грошового забезпечення, не є підставою для висновку про виникнення права на перерахунок пенсії з 01.04.2023 та висновку про наявність підстав для видачі відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2023.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову в цій частині.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, суд висновує, що позовні вимоги є необґрунтованими, відповідачем правомірність своїх дій доведено. Тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Згідно з приписами КАС України судові витрати не підлягають поверненню позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову.

Частиною 2 статті 5 КАС України регламентовано, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 2 ст. 9 КАС України).

В межах фактичних обставин справи, виходячи із заявлених позивачем вимог, суд не вбачає підстав для їх задоволення.

Суд, аналізуючи зміст рапортів позивача, з урахуванням змісту позовних вимог, вважає, що останнім не вірно обрано захист порушеного права, а вихід за межі позовних вимог, в даному випадку матиме наслідком оцінку тих обставин, про які позивач у відповідних зверненнях (рапортах) не клопотав.

Згідно із частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до положень частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Позивач звільнений від сплати судового збору, відтак відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Кушнова А.О.