Рішення від 03.03.2025 по справі 280/8601/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

03 березня 2025 року Справа № 280/8601/24 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, та до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

13 вересня 2024 року Позивач звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області № 084150005612 від 05.08.2024 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії;

- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 29.07.2024.

Відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області, надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.

Відповідач - ГУ ПФУ в Чернігівській області, повідомлено про розгляд справи своєчасно та належним чином, правом подання відзиву не скористався.

Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.

29.07.2024 Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення дострокової пенсії за віком.

05.08.2024 за принципом екстериторіальності його заяву було опрацьовано Головним управлінням ПФУ в Чернігівській області та надано рішення про відмову № 084150005612.

Згідно даного рішення Позивачу було відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV у зв'язку з відсутністю у Позивача документів про проходження військової служби.

Не погоджуючись з вищевказаним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне:

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені законом № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - закон № 1058).

У пункті 4 ч. 1 ст. 115 закону № 1058 вказано, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10 -1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

З аналізу змісту вказаної вище норми права слідує, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, при дотриманні певних умов, а саме: після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Постановою від 25.11.2005 № 22-1 Правління Пенсійного фонду України затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у рішенні № 084150005612 від 05.08.2024 не ставить під сумнів наявність у Позивача відповідного віку та страхового стражу, необхідних для призначення дострокової пенсії за віком, але посилається на відсутність у Позивача документів про проходження військової служби, у відповідності до підпункту 6 пункту 2.1. Порядку № 22-1.

Абзац 13 підпункту 6 пункту 2.1. Порядку № 22-1 визначає подання наступних документів, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком для військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації:

- документи про проходження військової служби (служби);

- довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації;

- посвідчення учасника бойових дій.

Разом з тим матеріали справи свідчать про те, що Позивачем разом з заявою № 1653 від 29.07.2024 про призначення пенсії надав до ГУ ПФУ у Запорізькій області копії наступних документів:

- Довідку в/ч НОМЕР_1 від 07.04.2024 № 4699/1390/2210 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;

- Трудову книжку НОМЕР_2 ;

- Архівну довідку № 75/02/01-21 від 07.05.2024;

- Довідку ІНФОРМАЦІЯ_1 № 3153 від 22.04.2024 про проходження військової служби;

- Посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 від 26.06.2023.

Зміст довідки в/ч НОМЕР_1 від 07.04.2024 № 4699/1390/2210 свідчить про те, що Позивач дійсно з 23.08.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в н. п. Оріхів Пологівського району Запорізької області.

Тобто вказана довідка підтверджує відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 115 закону № 1058 проходження Позивачем військової служби та його участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 від 26.06.2023 також підтверджує те, що Позивач є військовослужбовцем, який брав участь у бойових діях та є документом, який надає йому право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 закону № 1058.

Підсумовуючи вищенаведене в його сукупності, суд констатує, що наданих позивачем із заявою про призначення пенсії документів було достатньо для підтвердження у нього права на призначення дострокової пенсії за віком як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях, на момент звернення досяг пенсійного вік 55 років, та мав понад 25 років страхового стажу, а тому відповідач-2, приймаючи рішення про відмову у призначенні пенсії від 05.08.2024 № 084150005612, діяв всупереч приписам Конституції України та пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, чим порушив право позивача на соціальний захист у старості.

Відтак, вимоги позивача в частині визнання протиправним та скасування рішення від 05.08.2024 № 084150005612, а також зобов'язання призначити йому дострокову пенсію за віком на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 241-246, 255, 262 та 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, адреса: 69005, м. Запоріжжя, проспект Соборний 158-Б), Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, адреса: 14005, м. Чернігів, вул. П'ятницька 83-А) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про відмову у призначенні пенсії від 05.08.2024 № 084150005612.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , дострокову пенсію за віком на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 - ІV.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Рішення виготовлено у повному обсязі та підписане суддею 03 березня 2025 року.

Суддя Р.В. Сацький