ПРО ПЕРЕХІД ДО РОЗГЛЯДУ СПРАВИ ЗА ПРАВИЛАМИ ЗАГАЛЬНОГО ПОЗОВНОГО ПРОВАДЖЕННЯ, ВИТРЕБУВАННЯ ДОКАЗІВ
03 березня 2025 року Справа № 280/11382/24
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Батрак І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
до Військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )
до Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради (69118, м. Запоріжжя, вул. Привокзальна, буд. 9, код ЄДРПОУ 35535544)
про визнання протиправними рішень, їх скасування та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1), до Військової частини НОМЕР_3 (далі - відповідач 2), до Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради (далі - відповідач 3), в якому з урахуванням уточнення (вх. №59971 від 26.12.2024) просить суд:
визнати протиправним та скасувати висновок відповідача 3 від 17 від 16.11.2024 (номер невідомий);
зобов'язати відповідача 3 провести військово-лікарську;
визнати протиправним та скасувати наказ відповідача 1 №397 від 17.11.2024 про призов резервістів і військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, в особливий період;
визнати протиправним та скасувати наказ відповідача 2 №57 від 17.11.2024 в частині зарахування до списків особового складу військової частини;
зобов'язати відповідача 2 виключити позивача зі списків особового складу військової частини.
Ухвалою суду від 10.01.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. 262 КАС України.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Положеннями ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими вказаним Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 173 КАС України завданням підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.
За змістом ч. 2 с. 180 КАС України визначено, що у підготовчому засіданні суд, крім іншого, з'ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання; вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Розглянувши матеріали справи, викладені в позовній заяві, значення справи для сторін, з метою з'ясування всіх обставин, які мають значення для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження.
За приписами ч.6 ст.260 КАС України якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.
Частиною 1 ст. 179 КАС України передбачено, що для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі, передбачений вказаною статтею, зобов'язує суд вчинити всі необхідні дії для повного та всебічного з'ясування фактичних обставин справи з метою забезпечення прийняття правосудного рішення.
Частинами 2, 3 ст. 242 КАС України передбачено, що законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно зі ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За приписами ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Виходячи з встановленого ст. 9 КАС України принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі, з метою ухвалення законного, справедливого та обґрунтованого рішення, та з урахуванням невиконання відповідачами ІНФОРМАЦІЯ_2 (відповідач 1) та Військово-лікарською комісією Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради (відповідач 3) процесуальних обов'язків, суд вважає за необхідне витребувати додаткові письмові докази від вказаних відповідачів.
Згідно з п. 1, 2 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.
Виходячи з встановленого ст. 9 КАС України принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі, беручи до уваги факт підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , суд вважає за необхідне витребувати докази по справі і у ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Слід зазначити, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 145 КАС України заходами процесуального примусу є: 1) попередження; 2) видалення із залу судового засідання; 3) тимчасове вилучення доказів для дослідження судом; 4) привід; 5) штраф.
Суд наголошує на тому, що у разі невиконання відповідачем 1 - ІНФОРМАЦІЯ_4 та відповідачем 3 - Військово-лікарською комісією Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради свого процесуального обов'язку, на них може бути накладений штраф згідно із приписами ст. 144, 145, 149 КАС України. Так, суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень. Суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку повторного чи систематичного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення.
У випадку невиконання процесуальних обов'язків, зловживання процесуальними правами представником учасника справи суд з урахуванням конкретних обставин справи може стягнути штраф як з учасника справи, так і з його представника.
Керуючись ст.9, 79, 80, 94, 179, 241, 243, 248, 257, 260 КАС України,
Перейти до розгляду справи №280/11382/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Військової частини НОМЕР_3 , до Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради про визнання протиправними рішень, їх скасування та зобов'язання вчинити певні дії за правилами загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання на 20 березня 2025 року об 11:00 год., яке відбудеться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, 65-в, каб. №142.
Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_5 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені документальні докази, пов'язані із призовом позивача на військову службу за мобілізацією, зокрема, докази вручення позивачу повісток, проходження ним військово-лікарської комісії, рішення військово-лікарської комісії щодо придатності ОСОБА_1 до військової служби тощо.
Витребувати у Військово-лікарської комісії Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня №7» Запорізької міської ради матеріали медичних оглядів ОСОБА_1 від 16.11.2024, які були проведені військово-лікарською комісією та на підставі яких було винесено рішення (постанови) про придатність ОСОБА_1 до військової служби.
Витребувані докази у найкоротший строк, але не пізніше 14 березня 2025 року подати до Запорізького окружного адміністративного суду: вул. Сергія Синенка, 65-в, м. Запоріжжя, 69041/направити за допомогою ЄСІТС.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
У підготовче засідання викликати сторін (їх представників).
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.zp.court.gov.ua/sud0870/gromadyanam/csz/.
Суддя І.В. Батрак