03 березня 2025 року м. Житомир справа № 240/25534/24
категорія 106000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, у якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 про зняття з військового обліку позивача;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 поновити позивача на військовому обліку з внесенням відомостей до Єдиного державного реєстру «Оберіг».
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що після оновлення даних в мобільному за стосунку « ІНФОРМАЦІЯ_2 +» ним було виявлено відсутність відмітки про перебування на військовому обліку. Вказує, що перебував на військовому обліку у відповідача з 25.01.2000 року по 04.04.2008 року, після постановки на військовий облік місце реєстрації не змінював. При зверненні адвоката позивача із адвокатським запитом то ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримав відповідь, що позивачем були порушені правила військового обліку по досягненню ним 25 - річного віку. У зв'язку із цим, позивачу було запропоновано з'явитись до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації для постановки на військовий облік. Оскільки відповідач фактично підтвердив, що позивач є виключеним з військового обліку та є невійськовозобов'язаним, однак, замість внесення даних до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних «Оберіг», рекомендував поновитись на обліку, позивач, уважаючи такі дії ІНФОРМАЦІЯ_3 протиправними, звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 10 січня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній адміністративній справі, постановлено здійснювати розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи із визначенням п'ятнадцятиденного строку для подачі відзиву на позовну заяву.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 17 січня 2025 року витребувано у відповідача докази, а саме особову справу ОСОБА_1 та всі документи, що були або мали бути взяті при прийнятті ним рішення та вчинення дій, з приводу яких поданий позов.
11 лютого 2025 року на адресу суду надійшла заява від ІНФОРМАЦІЯ_1 про закриття провадження у справі. В обґрунтування заяви вказує, що згідно витягу з книги протоколів засідань призовної комісії №4 від 04.04.2008, громадянина ОСОБА_1 , 1983 року народження рішенням призовної комісії згідно статті 18 пункту 1 підпункту 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» визначено звільнити від призову на строкову військову службу по досягненню 25 - річного віку та взяти на військовий облік військовозобов'язаних. Зазначають, що відомості щодо зняття з військового обліку 04.04.2008 року та одночасного взяття на військовий облік 04.04.2008 року у ІНФОРМАЦІЯ_1 внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», що підтверджується відповідним витягом із облікової картки ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , долученим до заяви. Ураховуючи викладене, просять закрити провадження у справі, у зв'язку із самостійним виправленням оскаржуваних порушень.
Дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду даної справи та вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 65 Конституції України Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правовідносини між державою та громадянами, пов'язані із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, а також загальні засади проходження військової служби регулює Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Згідно частини третьої статті 1 цього Закону військовий обов'язок включає: 1) підготовку громадян до військової служби; 2) взяття громадян на військовий облік; 3) прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; 4) проходження військової служби; 5) виконання військового обов'язку в запасі; 6) проходження служби у військовому резерві; 7) дотримання правил військового обліку.
Згідно із частиною дев'ятою статті 1 Закону № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться згідно з Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться згідно з Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487).
Відповідно до пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Відповідно до пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487(далі - Порядок №1487), районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них тощо.
Як убачається із матеріалів справи, під час судового розгляду цієї справи 1 відділом ІНФОРМАЦІЯ_1 у добровільному порядку були виконані вимоги позивача, з приводу яких подано даний позов, та рішенням призовної комісії (протокол від 04.04.2008 №4) громадянина ОСОБА_1 взято на військовий облік, відомості щодо зняття з військового обліку 04.04.2008 та одночасного взяття на військовий облік 04.04.2008 у ІНФОРМАЦІЯ_1 внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», що підтверджується долученими доказами, наданими відповідачем до суду, а саме обліковою карткою до військового квитка позивача.
Тобто відповідачем було добровільно вчинено дії щодо виконання вимог позовної заяви у повному обсязі.
Відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Ураховуючи встановлені обставини та відсутність спірних правовідносин, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
На підставі положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 . Код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 03 березня 2025 р.
Суддя Т.О. Шувалова