Ухвала від 28.02.2025 по справі 240/12956/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

28 лютого 2025 року м. Житомир справа № 240/12956/20

категорія 112030300

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Майстренко Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ,

встановив:

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 року у даній справі задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати з 17.07.2018 року підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 17.07.2018 року здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

03.02.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст.382 Кодексу адміністративного судочинства для встановлення контролю за виконанням судового рішення, в якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення й за наслідками розгляду звіту вжити до відповідача заходи, передбачені ст.382 КАС України, та накласти штраф на керівника ГУ ПФУ в Житомирській області, а також зобов'язати ГУ ПФУ в Житомирській області провести йому виплати відповідно до змісту рішення суду.

На виконання рішення видано виконавчий лист.

В обґрунтування своєї заяви ОСОБА_1 зазначає, що відповідно до судового рішення нарахування та виплату йому підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, потрібно здійснювати в розмірі двох мінімальних зарплат й до 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області рішення суду виконувало, однак, починаючи з 2024 року територіальний пенсійний орган зменшив розмір підвищення до пенсії, неправомірно застосовуючи як розрахункову величину прожитковий мінімум для працездатних осіб, замість мінімальної заробітної плати, а з 2025 року припинив доплату до пенсії взагалі.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на адресу суду заперечення на заяву ОСОБА_1 не надходили, хоча з доданого до заяви фіскального чека вбачається, що рекомендоване відправлення територіальному пенсійному органу було відправлене 03.02.2025 року, а згідно трекінгу поштових відправлень вручене адресату 06.02.2025 року.

Суд вважає, що неподання пенсійним органом заперечень не перешкоджає судовому розгляду заяви.

Беручи до уваги приписи частини 1 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та зважаючи на непорушення позивачем питання про розгляд заяви у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, розгляд заяви про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення здійснюється судом в порядку письмового провадження.

Дослідивши доводи заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає таке.

Так, відповідно до частин 2 та 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частинами 1 та 2 статті 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено у статті 382 КАС України.

За змістом частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч.2 статті 382 КАС України в адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Звертаючись до суду з питання встановлення судового контролю, позивач зобов'язаний навести вагомі аргументи в обґрунтування необхідності вжиття таких процесуальних заходів і надати докази в підтвердження наміру відповідача ухилитись (ухилятись) від виконання.

Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних, підтверджених належними і допустимими доказами, підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених згідно із судовим рішенням обов'язків та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Лише наявність достатніх сумнівів у належному виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку - виконання судового рішення, надає право суду встановлювати судовий контроль.

Фактичні обставини цієї адміністративної справи вказують на те, що станом на 09.04.2021 спір між позивачем та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області був вирішений шляхом постановлення рішення про зобов'язання відповідача з 17.07.2018 року здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Зміст поданої ОСОБА_1 заяви фактично зводиться до незгоди заявника з діями Пенсійного Фонду України щодо зменшення розміру підвищення до пенсії, як непрацюючій особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, з 01.01.2024 року й припинення виплати такого підвищення з 01.01.2025 року, що обумовлене застосуванням відповідачем приписів Закону України "Про Державний бюджет на 2025 рік".

Таким чином, незгода заявника стосується нового правозастосування, здійсненого Пенсійним фондом України.

Таке правозастосування не охоплюється рішенням суду у справі №240/12956/20 і не було предметом судового розгляду, а відтак питання правомірності такого правозастосування не може бути вирішене в порядку судового контролю і свідчить про виникнення нових спірних правовідносин.

Верховний Суд у постанові від 23.05.2018 у справі № 820/680/16 виклав правову позицію, згідно з якою рішення суду набирає чинності і діє до фактичної зміни обставин чи зміни правового регулювання питання його виконання.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у даній адміністративній справі, зобов'язання ГУ ПФУ в Житомирській області подати звіт про виконання судового рішення і також, як похідні від цієї вимоги, вимоги про накладення штрафу на керівника ГУ ПФУ в Житомирській області та приведення виплат у відповідність до судового рішення.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 382 - 383-1 КАС України, суд

ухвалив:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі № 240/12956/20 відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293 - 297 КАС України.

Суддя Н.М. Майстренко