25 листопада 2010 року < ЧАС >м. ПолтаваСправа № 2а-5440/10/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
при секретарі - Вовченко Т.П.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області про зобов'язання вчинити дії, -
01 листопада 2010 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області про визнання відмови у поверненні надміру сплачених страхових внесків протиправною та зобов'язання повернути надміру сплачених внесків за травень - червень 2009 року у розмірі 314 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог, посилалась на протиправність відмови у поверненні надміру сплачених страхових внесків у розмірі 314 грн., що сплачені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування» від 14.04.2009 року № 366 (далі - Постанова № 366), яку визнано незаконною та скасовано з моменту її прийняття Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 4456/09/2670 від 29.09.2009 року, залишеною без змін Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.07.2010 року.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, про причини неявки суду не повідомив. У письмових запереченнях на позов посилався на правомірність відмови у поверненні сплачених страхових внесків за травень - червень 2009 року у розмірі 314 грн., оскільки, постанова № 366 набрала чинності 01.05.2009 року, дія її зупинена Указом Президента України "Про зупинення дії окремих постанов Кабінету Міністрів України від 02.11.2009 року № 890/2009, який набрав чинності з 05.11.2009 року, то за період з травня по жовтень, на період дії даної постанови, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, зобов'язані сплатити страхові внески в порядку визначеному Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З огляду на викладене, суд вважає за можливе провести розгляд справи за наявними матеріалами та за даної явки.
Суд, заслухавши пояснення позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) зареєстрована як фізична особа - підприємець 15.09.2005 року Козельщинською районною державною адміністрацією Полтавської області та взята на облік як платник спрощеної системи оподаткування в Управлінні Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області.
02.08.2010 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області із заявою щодо повернення надміру сплачених страхових внесків за травень-червень 2010 року у розмірі 314 грн.
Листом від 30.08.2010 року № 3475/03-03 Управлінням Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області позивачу відмовлено у поверненні надміру сплачених страхових внесків.
Позивач не погодилася із зазначеними діями Управлінням Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області, у зв'язку з чим звернулася до суду.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить із наступного.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV встановлено, що виключно цим Законом визначається, зокрема, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до підпункту 4 пункту 8 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, яка діяла на момент виникнення правовідносин), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, придбання спеціального торгового патенту), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом, у фіксованому розмірі.
Такий фіксований розмір сплати фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності внесків до Пенсійного фонду України встановлений частиною 7 пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 року № 727/98, згідно якої із суми єдиного податку, що сплачується фізичною особою - суб'єктом малого підприємництва, відділення Державного казначейства України перераховують у Пенсійний фонд України 42 % від суми єдиного податку.
ОСОБА_1 сплачує єдиний податок у розмірі 120 грн., від розщеплення якого до Пенсійного фонду надходить 42 % - 50 грн. 40 коп.
Позивачем 29.03.2010 року подано до Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області звіт про нарахування та сплату суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2009 рік, згідно якого за травень - червень 2009 року позивачем сплачено 415,00 грн. страхових внесків у фіксованому розмірі.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування» від 14.04.2009 року № 366 (набрала чинності з 01.05.2009 року) фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні такими суб'єктами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах, сплачують страхові внески в порядку, визначеному Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума страхового внеску визначається самостійно фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності як для себе, так і зазначених членів його сім'ї. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менш як один мінімальний розмір страхового внеску за кожну особу та не більш як один розмір страхового внеску, обчисленого в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Оскільки, сума сплачених позивачем страхових внесків за травень - червень 2009 року виявилася меншою за мінімальний розмір страхового внеску, ОСОБА_1 17.07.2009 року здійснила доплату до мінімального страхового внеску за травень - червень 2009 року у розмірі 314 грн., що підтверджується копією квитанції, яка наявна у матеріалах справи.
Указом Президента України "Про зупинення дії окремих постанов Кабінету Міністрів України від 02.11.2009 року № 890/2009, який набрав чинності з 05.11.2009 року, зупинено дію Постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 року № 366.
Вказана постанова втратила чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін, скасування та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" від 24.03.2010 року № 278, яка набрала чинності з дня опублікування - 26.03.2010 року.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.09.2009 року у справі № 4456/09/2670 Постанову Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 року № 366 визнано незаконною та скасовано з моменту її прийняття. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.07.2010 року постанова окружного адміністративного суду м. Києва від 28.09.2009 року залишена без змін та 13.07.2010 року набрала законної сили згідно частини 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскільки згідно постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.09.2009 року у справі № 4456/09/2670 Постанову Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 року № 366 скасовано з моменту її прийняття, суд приходить до висновку про відсутність у позивача обов'язку сплачувати страхові внески, який встановлювався постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 року № 366 «Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування».
Таким чином, позивачем здійснено переплату страхових внесків за травень - червень 2009 року у розмірі 314 грн.
Відповідно до частини 13 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків до солідарної системи повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків у порядку і в строки, визначені правлінням Пенсійного фонду.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663, затверджена Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. Зазначеною інструкцією, пунктом 11.17 встановлено, що суми надміру сплачених чи помилково сплачених страхових внесків та інших платежів (в тому числі частина єдиного та фіксованого податків, що надходить за найманих працівників суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали відповідний особливий спосіб оподаткування) повертаються страхувальникам або за їх згодою зараховуються в рахунок майбутніх платежів страхових внесків.
Також, Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.01.2002 року № 2-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.03.2002 року за № 121/6500, затверджено Порядок ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів.
Пунктом 7 цього Положення встановлений порядок обліку та повернення платнику сум переплат. Зазначено, що повернення платнику зайво або помилково внесених сум платежів до Пенсійного фонду України або зарахування переплат у рахунок сплати інших платежів в особових рахунках платників проводиться органом Пенсійного фонду України на підставі заяви платника. Надміру сплачені суми платежів, що обліковуються в особових рахунках платників більше 1095 днів без руху (відсутні нарахування або зменшення та сплата), за умови відсутності заяви платника про повернення зараховуються до бюджету відповідного органу Пенсійного фонду України. Зарахування здійснюється на підставі висновку, складеного органом Пенсійного фонду України.
Таким чином, листом від 30.08.2010 року № 3475/03-03 Управлінням Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області позивачу неправомірно відмовлено у поверненні надміру сплачених страхових внесків, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області про зобов'язання вчинити дії -задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області щодо відмови у поверненні фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 надміру сплачених страхових внесків за травень, червень 2009 року в сумі 314,00 грн.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області повернути фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 надміру сплачені страхові внески за травень, червень 2009 року в сумі 314,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 30 листопада 2010 року.
Суддя А.Б. Головко