03 березня 2025 року м. Житомир справа № 240/14599/23
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панкеєвої В.А., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №240/14599/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням суду від 26 вересня 2023 року позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ - 13559341) щодо відмови встановити та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 01.05.2022 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн згідно постанови КМУ №713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до призначеної пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" за період з 01.05.2022.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 1073,60 грн витрат по сплаті судового збору.
20 лютого 2025 року надійшла письмова заява про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення. Заява мотивована тим, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 Житомирський окружний адміністративний суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у виплаті доплати до пенсій в сумі 2000 грн з 01.05.2022. Одночасно суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплатити щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000 грн за період з 01.05.2022, Рішення набрало законної сили. Додатковим рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2023 року у справі 240/11581/23 суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в щодо відмови у виплаті пенсії з 31.10.2022 без обмеження її максимальним розміром. Одночасно суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплатити пенсію 31.10.2022 без обмеження її максимальним розміром. Разом з цим, відповідач не виконує рішення суду у справі №240/14599/23 та одночасно не виконує вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визнання порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану" та не застосовує коефіцієнт до відповідних сум перевищення.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2025 року подану заяву призначено до розгляду у порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву, дослідивши матеріали справи, суд не знаходить підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю з огляду на таке.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до частин 2, 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.
Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно частини 1 статті 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (частина 2 статті 382-1 КАС України).
Суд зауважує, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи. Судовий контроль є спеціальним видом провадження в адміністративному судочинстві, відмінним від позовного. Головна мета судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах полягає, насамперед, у реалізації основних завдань адміністративного судочинства при здійсненні адміністративними судами правосуддя, оскільки воно не обмежується винесенням судового рішення, а також передбачає його виконання.
Разом з тим, звертаючись до суду з питання встановлення судового контролю, позивач зобов'язаний навести вагомі аргументи в обґрунтування необхідності вжиття таких процесуальних заходів і надати докази в підтвердження наміру відповідача ухилитись (ухилятись) від виконання.
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних, підтверджених належними і допустимими доказами, підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених згідно із судовим рішенням обов'язків та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Лише наявність достатніх сумнівів у належному виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку - виконання судового рішення, надає право суду встановлювати судовий контроль.
Так, позивач у заяві зазначає, що відповідач не виконує рішення суду у справі №240/14599/23 та одночасно не виконує вимоги Постанов Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визнання порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану" та не застосовує коефіцієнт до відповідних сум перевищення
Воднораз, рішенням суду у справі №240/14599/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до призначеної пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" за період з 01.05.2022.
Резолютивна частина рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 у справі №240/14599/23 є чіткою, зрозумілою за змістом, не припускає різного тлумачення, не вбачається недотримання вимоги ясності, визначеності судового рішення.
Матеріалами справи підтверджується, що на виконання рішення суду позивачу нараховано доплату за період з 01.05.2022 по 31.05.2024 у розмірі 10836,00 грн.
Згідно долученого позивачем до заяви (за вх.№6490/25) про встановлення судового контролю від 30.01.2025, розрахунку пенсії станом на 01.01.2025 розмір його пенсії з урахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" становить 24686,40 грн, розмір пенсії до виплати, з урахуванням максимального розміру пенсії, становить 23610,00 грн.
Інформацію про виконання рішення суду у справі №240/14599/23 та про суму нарахованих, але невиплачених коштів (потребу) надано Пенсійному фонду України шляхом включення до реєстру судових рішень, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України підсистеми "Реєстр судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ), обов'язок ведення та заповнення якої (повнота та коректність) покладено на територіальні органи Пенсійного фонду України.
Також інформацію про виконання зазначеного рішення суду та про суму нарахованих, але невиплачених коштів надано Пенсійному фонду України, як до розпорядника бюджетних коштів вищого рівня, шляхом включення до реєстру судових рішень, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України підсистеми "Реєстр судових рішень" ІКІС ПФУ.
Вказане свідчить про те, що Головним управлінням в межах наданої компетенції проведено комплекс заходів для повного виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду.
Суд зазначає, що під час прийняття рішення у цій справі не досліджувалось питання обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром, оскільки перерахунок пенсії у зв'язку з доплатою спірної доплати до пенсії ще не відбувся, позивачу не було обмежено пенсію максимальним розміром, а задоволення позовних вимог на майбутнє не відповідає завданню та меті адміністративного судочинства, які визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
Слід вказати, що не виконання відповідачем, на думку заявника, вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визнання порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану" та не застосовання коефіцієнту до відповідних сум перевищення, свідчать лише про виникнення нових спірних правовідносин між сторонами, яким суд не надавав правову оцінку у межах розгляду даної справи, що вказує на відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у даній справі.
Підсумовуючи наведене вище в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у даній адміністративній справі.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання рішення у справі №240/14599/23 відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дати її постановлення.
Суддя В.А. Панкеєва