03 березня 2025 року м. Житомир справа № 240/23518/23
категорія 110000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Поліського округу до Державного підприємства "Грозинське" про визнання протиправними дій з видачі лісорубного квитка,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася Державна екологічна інспекція Поліського округу із позовом до Державного підприємства "Грозинське", в якому просить визнати протиправними дії Державного підприємства "Грозинське" з видачі лісорубного квитка від 26.04.2022 серії ЖИ ЛРК №025413.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що внаслідок проведення екологічною інспекцією позапланової перевірки Державного підприємства "Грозинське" виявлено, що відповідач протиправно видав лісорубний квиток від 26.04.2022 серії ЖИ ЛРК №025413, оскільки такий видано без отримання дозволу та за відсутності затвердженого ліміту на використання природних ресурсів, що в свою чергу, потягло незаконну рубку дерев, належними і допустимими доказами підтверджується протиправність дій Відповідача щодо видачі лісорубного квитка від 26.04.2022 серії ЖИ ЛРК №025413.
Після усунення позивачем недоліків позову, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач відзив на адміністративний позов не надав, про причини неподання відзиву не повідомив, тому суд, у відповідності до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Державною екологічною Інспекцією Поліського округу у період з 20.06.2023 по 30.06.2023 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання ДП «Грозинське» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Підставами для проведення позапланового заходу (контролю) стали звернення ДП «Грозинське» від 19.04.2023 №25, лист Державної екологічної інспекції України від 23.05.2023 №2.6/82ПГ-Мін-23 (на звороті а.с.15), наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 02.06.2023 №384 «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю)» (а.с.15), доручення Державної екологічної інспекції України від 16.06.2023 №670 «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю)» (а.с.14), направлення від 19.06.2023 №5 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ДП «Грозинське» (а.с.16), за місцем діяльності на території Коростенського району, Житомирської області, с.Грозине.
За результатами проведення Інспекцією позапланової перевірки щодо дотримання ДП "Грозинське" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів 30.06.2023 складено акт №6 в якому зафіксовано ряд порушень, а саме:
- п.4.ст.78, ст.69 Лісового кодексу України, при розробці СРВ 2022 року в кв. 5 вид. 9, на пл. 16,7 га., лісорубний квиток ЖИ ЛРК №025413 від 26.04.2022 ДП «Грозинське», здійснено незаконну порубку 1965 (одна тисяча дев'ятсот шістдесяти п'яти) дерев породи сосна, 81 (вісімдесяти одного) дерева породи дуб, 14 (чотирнадцяти) дерев породи береза та 4 (чотирьох) дерев породи осика в межах виділеної лісової ділянки, що спричинило негативні наслідки у вигляді незаконної порубки 1965 (одна тисяча дев'ятсот шістдесяти п'яти) дерев породи сосна, 81 (вісімдесяти одного) дерев породи дуб, 14 (чотирнадцяти) дерев породи береза та 4 (чотирьох) дерева породи осика;
- п.4 ст.78, ст.69 Лісового кодексу України, при розробці СРВ 2022 року в кв. 5 вид. 14, на пл. 2,6 га., лісорубний квиток ЖИ ЛРК №025413 від 26.04.2022 ДП «Грозинське», здійснено незаконну порубку 237 (двісті тридцяти семи) дерев породи сосна, 8 (восьми) дерев породи дуб та 2 (двох) дерев породи береза в межах виділеної лісової ділянки, що спричинило негативні наслідки у вигляді незаконної порубки 237 (двісті шести) дерев пороли сосна, 8 (восьми) дерев породи дуб та 2 (двох) дерев породи береза;
- ст.ст, 64, 69 Лісового кодексу України, в кв. 5 вид. 8 на площі 2,3 га ДП «Грозинське» виявлено незаконну порубку 347 (триста сорока семи) дерев породи береза та 10 (десяти) дерев породи вільха, здійснену в 2023 році, що спричинило негативні наслідки у вигляді незаконної порубки 347 (триста сорока семи) дерев породи береза та 10 (десяти) дерев породи вільха (а.с.33-38).
Зокрема, за висновками акта перевірки, ДП "Грозинське", всупереч норм чинного законодавства, при відсутності визначених законом дозвільних документів на затвердження лімітів та дозволу на проведення санітарних рубок вибіркових на підставі переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів, погодженого начальником Житомирського ОУЛМГ та директором ДСЛП «Вінніця лісозахист», виписано та видано лісорубний квиток серії ЖИ ЛРК №025413 від 26.04.2022, терміном до 31.12.2022 на проведення санітарних рубок вибіркових на території постійного лісокористувача ДП «Грозинське» (а.с.20).
Враховуючи виявлені порушення, Державною екологічною інспекцією Поліського округу матеріали щодо незаконної рубки листом від 30.06.2023 №2158/3/2-06 направлені до Житомирської обласної прокуратури для вжиття заходів реагування, шляхом внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань прийняття рішення про порушення кримінального провадження (а.с.39).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 за №275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Статтею 13 Конституції України, статтею 1 Лісового кодексу України, статтею 1 Земельного кодексу України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, ліси, води та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу.
Відповідно до приписів статей 5, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ліс як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню на всій території України. Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Відповідно до статті 16 Лісового кодексу України, право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.
Частиною 1 статті 17 Лісового кодексу України передбачено, що у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Згідно з частиною 1 статті 19 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі мають: 1) право самостійно господарювати в лісах; 2) виключне право на заготівлю деревини; 3) право власності на заготовлену ними продукцію та доходи від її реалізації; 4) право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законодавством; 5) право здійснювати відповідно до законодавства будівництво доріг, спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд, необхідних для ведення лісового господарства.
Разом з тим, пунктами 2, 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України визначено, що постійні лісокористувачі зобов'язані: дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
За приписами статті 45 Лісового кодексу України, лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.
Пунктами 3, 4 частини 1 статті 46 Лісового кодексу України встановлено, що лісовпорядкування передбачає, у тому числі, інвентаризацію лісового фонду України з визначенням породного та вікового складу деревостанів, їх стану, якісних і кількісних характеристик лісових ресурсів; виявлення деревостанів, що потребують рубок, з метою поліпшення якісного складу лісів.
Відповідно до статті 47 Лісового кодексу України лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства.
Статтею 48 Лісового кодексу України закріплено, що у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування. Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування. У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об'єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону. Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.
У свою чергу, відповідно частини 1 статті 69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами (частина 3 статті 69 Лісового кодексу України).
Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України (частина 6 статті 69 Лісового кодексу України).
Згідно з пунктами 2 та 4 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 за №761, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів. Лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства (далі органи Держлісагентства) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
Отже, здійснення спеціального використання лісових ресурсів, у тому числі в частині видачі лісорубних квитків, повинно здійснюватися постійним лісокористувачем на основі матеріалів лісовпорядкування.
Відповідно до статті 70 Лісового кодексу України, деревина заготовлюється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не пов'язаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).
За приписами пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил поліпшення якісного складу лісів" від 12.05.2007 за №724 (далі - Правила №724), під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів застосовуються такі рубки: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, пов'язані з реконструкцією, ландшафтні.
При цьому, пунктом 4 Правил №724 визначено, що підставою для рубок формування і оздоровлення лісів, є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів і постійними лісокористувачами. У разі проведення зазначених рубок у деревостанах, не запроектованих лісовпорядкуванням, власники лісів і постійні лісокористувачі повідомляють про це орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації.
Відповідно до пункту 47 Правил №724 до інших заходів з формування і оздоровлення лісів належить: догляд за підростом, за підліском, за узліссям, за формою стовбура та крони дерев, прокладення квартальних просік і створення протипожежних розривів.
На підставі наведеного, здійснення спеціального використання лісових ресурсів, у тому числі в частині видачі лісорубних квитків, повинно здійснюватись постійним лісокористувачем на основі матеріалів лісовпорядкування.
Таким чином, підставою для рубок формування та оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування, а спеціальним дозволом для таких рубок є лісорубний квиток.
Судом досліджено, що ДП "Грозинське" всупереч норм чинного законодавства, при відсутності визначених законом дозвільних документів на затвердження лімітів та дозволу на проведення санітарних рубок вибіркових на підставі переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів, погодженого начальником Житомирського ОУЛМГ та директором ДСЛП «Вінніця лісозахист», виписано та видано лісорубний квиток серії ЖИ ЛРК №025413 від 26.04.2022, терміном до 31.12.2022 на проведення санітарних рубок вибіркових на території постійного лісокористувача ДП «Грозинське».
ДП «Грозинське» в 2022 році здійснювались заходи з поліпшення санітарного стану лісів (вибіркові санітарні рубки).
Відповідно до п.5 Санітарних правил в лісах України, заходи з поліпшення санітарного стану лісів плануються і здійснюються на основі матеріалів лісовпорядкування, а також санітарних та лісопатологічних обстежень, а в межах природно-заповідного фонду відповідно до вимог проектів організації територій та об'єктів природно-заповідного фонду та/або положень про них з урахуванням специфіки, ступеня та періоду пошкодження насаджень, біології деревних порід, шкідників та збудників хвороб лісу. Складений власником лісів, постійним лісокористувачем перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів (додаток 1) погоджується державним спеціалізованим лісозахисним підприємством, органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим та відповідним територіальним органом Держлісагентства (у межах природно-заповідного фонду - погоджується також обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища). Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП «Грозинське» був погоджений Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Вінницялісозахист» та Житомирським обласним управління лісового та мисливського господарства.
Згідно з п.54 та п.55 Правил №724 лісові ділянки для проведення рубок формування та оздоровлення лісів виділяються відповідно до інструкції з відведення і таксації лісосік у лісах, що затверджується Міндовкіллям за поданням Держлісагентства.
Для проведення рубок формування і оздоровлення лісів власником лісів або постійним лісокористувачем видається лісорубний квиток в установленому порядку.
Для видачі лісорубного квитка власник лісів або постійний лісокористувач подає такі документи: заявку на використання лісових ресурсів; відомість чергової лісосіки; польову перелікову відомість; переліковооцінювальну відомість; карту технологічного процесу розробки лісосіки; план лісосіки.
Згідно п.4 Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, під час обліку деревини на виділених лісосіках оформляється польова перелікова відомість. При обробці матеріалів переліку, дані з польової перелікової відомості щодо кількості дерев на виділі за породами, ступенями товщини і категоріями технічної придатності, переносять у переліково-оцінювальну відомість.
При матеріальній оцінці лісосік визначається загальна маса деревини з розподілом ліквідного запасу стовбурової деревини на ділову і дров'яну. Ділова деревина розподіляється за категоріями крупності (велика, середня, дрібна).
Дані з вищевказаних первинних матеріалів використовуються для оформлення лісорубного квитка.
Під час здійснення позапланового заходу встановлено, що первинні матеріали щодо обліку і таксації лісосік призначених до рубки згідно Лісорубного квитка ЖИ ЛРК №025413 від 26.04.2022 по ДП «Грозинське», відсутні.
Крім того, під час здійснення контролю за дотриманням законодавства під час відведення і таксації лісосік, а також огляду місць заготівлі деревини встановлено, що ДП «Грозинське» під час розробки лісосіки СРВ - 2022 в кварталі 5 виділі 9 на площі 16,7 га., фактично заготовлено 855м3 ліквідної деревини а згідно Лісорубного квитка ЖИ ЛРК №025413 дозволено до заготівлі 660м3 ліквідної маси, що на 29,5% більше. Згідно даних програми 1С ЕОД в рапорті про рух лісопродукції (форма ЛГ - 6) по лісосіці СРВ - 2022 в кварталі 5 виділі 9 на площі 16,7 га., заготовлено та реалізовано 660,388 м3 ліквідної маси. Разом з тим за результатами перевірки виявлено та зафіксовано 148,978 м3 зрубаної та не вивезеної на лісосіці деревини (залишки).
Під час розробки лісосіки СРВ - 2022 в кварталі 5 виділі 14 на площі 2,6 га., фактично заготовлено 106 м3 ліквідної деревини а згідно Лісорубного квитка ЖИ ЛРК №025413 дозволено до заготівлі 65 м3 ліквідної маси, що на 63% більше.
Згідно даних програми 1С ЕОД в рапорті про рух лісопродукції (форма ЛГ - 6) по лісосіці CPB - 2022 в кварталі 5 виділі 14 на площі 2,6 га., заготовлено та реалізовано 65,345м3 ліквідної маси.
Разом з тим за результатами перевірки виявлено та зафіксовано 14,296 м3 зрубаної та не вивезеної на лісосіці деревини (залишки). Під час розробки лісосіки СРВ - 2022 в кварталі 5 виділі 14 на площі 2,6 га., фактично заготовлено 106м3 ліквідної деревини а згідно Лісорубного квитка ЖИ ЛРК №025413 дозволено до заготівлі 65м3 ліквідної маси, що на 63% більше. Згідно даних програми 1С ЕОД в рапорті про рух лісопродукції (форма ЛГ - 6) по лісосіці СРВ - 2022 в кварталі 5 виділі 14 на площі 2,6 га., заготовлено та реалізовано 65,345 м3 ліквідної маси. Разом з тим за результатами перевірки виявлено та зафіксовано 14,296 м3 зрубаної та не вивезеної на лісосіці деревини (залишки).
З огляду на викладене, робота ДП "Грозинське" щодо відведення і таксації зазначених вище лісосік є незадовільною у зв'язку з розходженням даних перевірки з даними відведення по ліквідному запасу на лісосіці.
Враховуючи вищезазначене, лісорубний квиток ЖИ ЛРК №025413 від 26.04.2022 не є дійсним та має бути визнаний незаконним, оскільки облік дозволених до відпуску запасів деревини не достовірний.
Також, перевіркою зафіксовано незаконні рубки у кварталі 5 виділі 8 (357 дерев), кварталі 5 виділ 14 (247 дерев), кварталі 5 виділ 9 (2064 дерев), загальний розмір матеріальної шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу у результаті вищевказаної незаконної рубки дерев згідно з розрахунком розміру шкоди, що проведений відповідно до постанови КМУ від 23.07.2008 за №665, становить 14682862,52 грн.
ДП "Грозинське" протиправно видано лісорубний квиток від 26.04.2022 серії ЖИ ЛРК №025413, оскільки такий видано без отримання дозволу та за відсутності затвердженого ліміту на використання природних ресурсів, що в свою чергу, потягло незаконну рубку дерев.
В матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували, що на час видачі оскарженого лісорубного квитка від 26.04.2022 серії ЖИ ЛРК №025413 затверджено ліміт на використання природних ресурсів та відповідні органи державної влади надали дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів.
Таким чином, відповідач протиправно видав лісорубний квиток від 26.04.2022 серії ЖИ ЛРК №025413, оскільки останній видано без отримання дозволу та за відсутності затвердженого ліміту на використання природних ресурсів.
Схожих висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 17 серпня 2021 року у справі № 817/1855/17 та постанові від 09 грудня 2024 року у справі № 420/10959/23.
Таким чином, суд дійшов висновку, що наявними у матеріалах справи належними і допустимими доказами підтверджується протиправність дій щодо видачі лісорубного квитка від 26.04.2022 серії ЖИ ЛРК №025413.
Припинення права використання лісових ресурсів здійснюється в установленому порядку шляхом анулювання лісорубного квитка або лісового квитка тими органами, які їх видали.
Пунктом "г" статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколищнього природного середовища належить зокрема пред'являти претензії про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до пункту 14 Постанови №761 лісорубний або лісовий квиток може бути анульований за рішенням органів Держлісагентства, власників лісів або постійних лісокористувачів, які видали квиток, відповідно до закону, а також у випадках, передбачених Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
За правилами частини 7 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 №2806-IV дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з таких підстав: звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру; наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань відомостей про припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом; наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань відомостей про припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.
Дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.
Частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Враховуючи вимоги частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутність судових витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Задовольнити адміністративний позов Державної екологічної інспекції Поліського округу (вул.Леха Качинського, 12А, м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 42163803) до Державного підприємства "Грозинське" (с.Грозине, Коростенський район, Житомирська область, 11542, код ЄДРПОУ 00724809) про визнання протиправними дій з видачі лісорубного квитка.
Визнати протиправними дії Державного підприємства "Грозинське" з видачі лісорубного квитка від 26.04.2022 серії ЖИ ЛРК №025413.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін
03.03.25