Ухвала від 03.03.2025 по справі 200/1177/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

03 березня 2025 року Справа №200/1177/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №200/1177/23 за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні в розмірі 10225 грн.;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування і невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з дати призначення пенсії за віком у 2022 році із застосування показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019, 2020, 2021 роки (10846,37 грн.);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року в адміністративній справі № 200/1177/23 позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування і невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2023 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року у справі № 200/1177/23 залишено без змін. Рішення набрало законної сили відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду 22 серпня 2023 року.

30 жовтня 2023 року Донецьким окружним адміністративним судом у справі № 200/1177/23 були видані виконавчі листи про:

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.

Ухвалою суду від 31 січня 2024 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №200/1177/23 задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року в адміністративній справі №200/1177/23. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84121, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) подати до 07 березня 2024 року звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року в адміністративній справі №200/1177/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою від 07 березня 2024 року суд прийняв звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року в адміністративній справі № 200/1177/23.

Ухвалою суду від 19 вересня 2024 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №200/1177/23 повернуто без розгляду.

26 лютого 2025 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій заявник просить:

- застосувати судовий контроль за виконанням судового рішення у справі № 200/1177/23 шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року у справі № 200/1177/23 - у місячний строк з дня набрання цією постановою законної сили.

- за наслідками розгляду звіту відповідача про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту, прийняти ухвалу, якою встановити новий строк подання звіту та накласти штраф на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.

В обґрунтування заяви заявник зазначила, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не виконується. 10 листопада 2023 року нею був пред'явлений виконавчий лист у справі № 200/1177/23 на виконання до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, у зв'язку з чим було відкрито виконавче провадження № 73346513 з примусового виконання виконавчого листа № 200/1177/23. Проте рішення суду залишається не виконаним. У зв'язку з чим заявник просить встановити судовий контроль за виконанням зазначеного рішення.

Частиною 1 статті 382-1 КАС України визначено, що суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

Позивачем не подано клопотання про розгляд у судовому засіданні з повідомленням учасників справи заяви про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, суд також не вбачає підстав для призначення судового засідання з метою розгляду такої заяви. Отже заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 200/1177/23 суд розглядає в порядку письмового провадження у визначений частиною 1 статті 382-1 КАС України термін.

Розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Серед основних засад (принципів) судочинства нормами статті 129 Конституції України визначено обов'язковість судового рішення.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Статтею 381-1 КАС України визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Суд зазначає, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року у справі № 200/1177/23, яке набрало законної сили 22 серпня 2023 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Бусела В. О. від 16 листопада 2023 року відкрито виконавче провадження № 73346513 з примусового виконання виконавчого листа № 200/1177/23, виданого 30 жовтня 2023 року Донецьким окружним адміністративним судом про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з відомостями з Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) виконавче провадження № 73346513 не завершено.

Отже рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року у справі № 200/1177/23, яке набрало законної сили 22 серпня 2023 року, до теперішнього часу не виконано.

Частиною другою статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суд зауважує, що виконання рішення суду є невід'ємною частиною права на справедливий суд. Правосуддя визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення у правах.

Нормами статті 6 КАС України закріплено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Так, у справах Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) «Ді Педе проти Італії» (Di Pede v. Italy) та «Заппія проти Італії» (Zappia v. Italy) від 26 вересня 1996 року, рішення у справі «Будров проти Росії» від 27.05.2002 року, «Віктор Ромашов проти України» від 27.07.2004 року, «Олександр Шевченко проти України» від 26.04.2007 року Суд поширює вимогу щодо розумності строків не тільки на розгляд справи в суді, але й на виконання судового рішення. Не можна уявити, що стаття 6 Конвенції, захищаючи право на розумний строк розгляду справи, не передбачала би захисту права на виконання судового рішення.

Як зазначив Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі «Горнсбі проти Греції» від 19 березня 1997 року, право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.

У Рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.

Водночас суд зазначає, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2024 року був встановлений судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 200/1177/23 шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року в адміністративній справі №200/1177/23.

Ухвалою суду від 07 березня 2024 року звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року в адміністративній справі № 200/1177/23 прийнято.

Під час розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судом було встановлено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року в адміністративній справі № 200/1177/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області нараховано грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка складає 44919,60 грн.. Отже, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 у справі № 200/1177/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області виконано частково, нараховано ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі 44919,60 грн., проте, зазначена сума грошової допомоги станом на час розгляду звіту позивачу не виплачена.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області разом зі звітом були надані суду листи, направлені до Департаменту пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України, від 07.09.2023 року № 0500-0504-5/76287, від 13.10.2023 року № 0500-0504-5/87525, від 20.11.2023 № 0500-0504-5/99087, від 27.12.2023 року № 0500-0504-5/113194, від 01.02.2024 року № 0500-0504-5/10074, в яких Головне управління просить вирішити питання щодо виділення коштів на фінансування за означеними рішеннями, які набрали законної сили за переліком, доданим до цих листів.

Також Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області були надані суду відповіді Пенсійного фонду України від 05.10.2023 року № 2800-030102-9/56031, від 08.11.2023 року, від 18.12.2023 року № 2800-030102-9/71736, від 11.01.2024 року № 2800-030202-9/2034, від 01.03.2024 року № 2800-040203-9/13052, в яких зазначено, зокрема, що нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень. Згідно з положеннями пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства. Відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1), кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року по справі № 200/1177/23 набрало законної сили 22 серпня 2023 року. При цьому, як зазначено у звіті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, протягом 2023 року погашено заборгованість з пенсійних виплат за рішеннями суду датою набрання ними законної сили за період з 01 липня 2020 року по 20 вересня 2020 року.

Приймаючи звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області суд виходив з того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області вжито всі залежні від нього заходи з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року по справі № 200/1177/23, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Ухвала суду від 07 березня 2024 року щодо прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року в адміністративній справі № 200/1177/23 набрала законної сили 23 березня 2024 року.

Суд зауважує, що ОСОБА_1 , звертаючись до суду повторно із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року у справі № 200/1177/23 не наводить жодних інших обставин, які не були досліджені судом під час постановлення ухвали від 07 березня 2024 року про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року в адміністративній справі № 200/1177/23, доказів того, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не виконує рішення суду без поважних причин, чи ухиляється від його виконання, суду не надано.

Суд зауважує, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами. Це виключно як певна (можлива, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади.

З огляду на те, що судом вже здійснювався судовий контроль за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 200/1177/23 в порядку статті 382 КАС України та звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року в адміністративній справі № 200/1177/23 було прийнято, а позивачем не наведено інших обставин та не надано нових доказів, які б свідчили про ухилення відповідача від виконання судового рішення, суд не вбачає підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно надавати суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року в адміністративній справі № 200/1177/23.

Частиною 2 статті 382-1 КАС України визначено, що за наслідками розгляду заяви про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, перевіривши доводи заяви позивача, суд доходить висновку про відмову у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконання рішення суду від 25 квітня 2023 року в адміністративній справі № 200/1177/23.

Відповідно до частини 5 статті 382-1 КАС України ухвалу суду про відмову у задоволенні заяви може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 295, 297, 381-1, 382 - 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2023 року в адміністративній справі №200/1177/23.

2. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справа була розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду..

3. Повний текст ухвали складений та підписаний 03 березня 2025 року.

Суддя С.В. Смагар