Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 березня 2025 року Справа №200/2284/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №200/2284/24 за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд.3, ЄДРПОУ 13486010)
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив: визнати протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 з 01 травня 2022 року; зобов'язати відповідача відновити нарахування страхових виплат та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01 травня 2022 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2024 року в адміністративній справі № 200/2284/24 позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд.3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд.3, ЄДРПОУ 13486010) поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) страхових виплат з 01 травня 2022 року та виплатити заборгованість зі щомісячних страхових виплат, яка виникла за період з 01 травня 2022 року по день поновлення такої виплати. В іншій частині позовних вимог у задоволенні відмовлено.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2024 року в адміністративній справі № 200/2284/24 постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року залишено без змін та набрало законної сили 04 вересня 2024 року.
19 вересня 2024 року Донецьким окружним адміністративним судом у справі № 200/2284/24 був виданий виконавчий лист про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд.3, ЄДРПОУ 13486010) поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) страхових виплат з 01 травня 2022 року та виплатити заборгованість зі щомісячних страхових виплат, яка виникла за період з 01 травня 2022 року по день поновлення такої виплати.
06 лютого 2025 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій заявник просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2024 року у справі № 200/2284/24 та зобов'язати боржника у місячний строк подати звіт про виконання цього судового рішення до Донецького окружного адміністративного суду.
В обґрунтування заяви заявник зазначив, що 19.09.2024 року виконавчий лист по справі № 200/2284/24 було пред'явлено до примусового виконання до ВПВР УЗПВР у Донецькій області СМУ Міністерства юстиції (м. Харків). 22.05.2024 року відкрито виконавче провадження №74597243. Після ухвалення судом рішення по справі стягувач 24.01.2025 року звертався із запитом до Управління, в якому просив відповідача надати письмову інформацію з приводу того, чи виконано Управлінням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2024 року у справі № 200/2284/24. Відповідно до листа Управління від 29.01.2025 року № 0500-0202-8/8022 встановлено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2024 року у справі № 200/2284/24 ОСОБА_1 поновлено нарахування та виплату страхових виплат за період з 01.05.2022 по 31.03.2024. Виплата заборгованості по щомісячним страховим виплатам проводитиметься після визначення Кабінетом Міністрів України відповідного окремого порядку. У наданні інформації щодо розміру заборгованості по вказаним страховим виплатам було відмовлено з тих підстав, що дана інформація є конфіденційною. Позивач зазначає, що відмовляючи у виплаті заборгованості та поновленні нарахування щомісячних страхових виплат відповідач ухиляється від виконання судового рішення. Позивач вказує, що наразі заборгованість по щомісячним страховим виплатам не виплачена, тобто рішення суду не виконано, а права стягувача продовжують порушуватись. Оскільки в добровільному порядку дана заборгованість не погашена, позивач просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
Частиною 1 статті 382-1 КАС України визначено, що суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Позивачем не подано клопотання про розгляд цієї заяви у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, суд також не вбачає підстав для призначення судового засідання з метою розгляду такої заяви. Крім того, у період з 03 лютого 2025 року по 28 лютого 2025 року включно суддя Смагар С.В. перебувала у відпустці. Отже заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 200/2284/24 суд розглядає в порядку письмового провадження у перший робочий день після виходу судді Смагар С.В. з відпустки.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Серед основних засад (принципів) судочинства нормами статті 129 Конституції України визначено обов'язковість судового рішення.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Статтею 381-1 КАС України визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Частиною другою статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суд зауважує, що виконання рішення суду є невід'ємною частиною права на справедливий суд. Правосуддя визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення у правах.
Нормами статті 6 КАС України закріплено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Так, у справах Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) «Ді Педе проти Італії» (Di Pede v. Italy) та «Заппія проти Італії» (Zappia v. Italy) від 26 вересня 1996 року, рішення у справі «Будров проти Росії» від 27.05.2002 року, «Віктор Ромашов проти України» від 27.07.2004 року, «Олександр Шевченко проти України» від 26.04.2007 року Суд поширює вимогу щодо розумності строків не тільки на розгляд справи в суді, але й на виконання судового рішення. Не можна уявити, що стаття 6 Конвенції, захищаючи право на розумний строк розгляду справи, не передбачала би захисту права на виконання судового рішення.
Як зазначив Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі «Горнсбі проти Греції» від 19 березня 1997 року, право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
У Рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Суд зазначає, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2024 року у справі № 200/2284/24, яке набрало законної сили 04 вересня 2024 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 страхових виплат з 01 травня 2022 року та виплатити заборгованість зі щомісячних страхових виплат, яка виникла за період з 01 травня 2022 року по день поновлення такої виплати.
Позивач зазначає, що виконавчий лист, виданий Донецьким окружним адміністративним судом у справі № 200/2284/24 перебуває на виконанні у
ВПВР Управління ЗПВР у Донецькій області Східного МРУ МЮ. Виконавче провадження № 74597243 відкрито 22.05.2024 року
Суд зауважує, що згідно з відомостями з Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) виконавче провадження № 74597243 відкрито 01 квітня 2024 року, тоді як рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/2284/24 було ухвалене 15 травня 2024 року, набрало законної сили 04 вересня 2024 року, а виконавчий лист у справі № 200/2284/24 був виданий лише 19 вересня 2024 року. Будь-які інші виконавчі провадження в АСВП за параметрами пошуку: «Стягувач ОСОБА_1 » відсутні.
Проте, відповідно до частини 4 статті 382 КАС України відсутність виконавчого провадження з примусового виконання судового рішення не перешкоджає розгляду заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 29 січня 2025 року № 0500-0202-8/8022 повідомило, що виплата страхових виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюється відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам». На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2024 року у справі № 200/2284/24 Головним управлінням здійснено поновлення страхових виплат ОСОБА_1 та проведено розрахунок заборгованості за період з 01.05.2022 по 31.03.2024. Виплату щомісячної страхової виплати за минулий період ОСОБА_1 можливо буде провести з урахуванням норм Постанови № 365 на умовах окремого порядку, після прийняття цього порядку Кабінетом Міністрів України.
Отже рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2024 року у справі № 200/2284/24, яке набрало законної сили 04 вересня 2024 року, до теперішнього часу не виконано.
Частиною 2 статті 382-1 КАС України визначено, що за наслідками розгляду заяви про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, перевіривши доводи заяви позивача, зважаючи на встановлення судом невиконання судового рішення, як складову права на судовий захист, суд доходить висновку про задоволення заяви позивача та зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду від 15 травня 2024 року в адміністративній справі № 200/2284/24.
Відповідно до частини 3 статті 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Позивач просить встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області місячний строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2024 року у справі № 200/2284/24. Проте суд, враховуючи обставини справи, вважає за можливе встановити Головному управлінню пенсійного фонду України в Донецькій області строк два місяці для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 200/2284/24, суд вважає такий строк достатнім для підготовки звіту.
Відповідно до частини 6 статті 382-1 КАС України, ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 295, 297, 381-1, 382 - 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №200/2284/24.
2. Встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2024 року в адміністративній справі № 200/2284/24.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) у строк до 05 травня 2025 року подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2024 року в адміністративній справі №200/2284/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
4. Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
5. Повний текст ухвали складений та підписаний 03 березня 2025 року.
Суддя С.В. Смагар