Справа №2а- 11251/09/1570
24 листопада 2010 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бутенко А.В.,
за участю секретаря - Рачкова О.І.,
за участю сторін:
представник позивача -Штець О.О. (по довіреності)
представник відповідача -Терземан Д.В. (по довіреності)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави, в особі управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до відкритого акціонерного товариства "Одесакомунпроект" про стягнення заборгованості у розмірі 4535,92 грн.
З позовом до суду звернувся заступник прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави, в особі управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до відкритого акціонерного товариства "Одесакомунпроект" про стягнення заборгованості по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи у розмірі 4535,92 грн.
Під час судового засідання 24.11.2010 року представник управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси позовні вимоги підтримав у повному обсязі обґрунтувавши їх тим, що всупереч вимогам Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про наукову та науково -технічну діяльність», Постанови Кабінету Міністрів України №372 від 24.03.04р. «Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи», відповідач не вніс до органів ПФУ визначену йому у повідомленнях суму відповідних коштів для фінансування різниці фактичних витрат на виплату пенсій, призначених згідно Закону України «Про наукову та науково -технічну діяльність»і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з 01.09.2008 року. по 20.03.2009 року. В зв'язку з цим, сума заборгованості по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам станом на день розгляду справи становить 4535, 92 грн.
Представник відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити, зіславшись на обставини, зазначені в запереченнях на адміністративний позов (а.с.88-90,122-124). Представник відповідача зазначив, що позивачем не доведено статусу ВАТ «Одесакомунпроект»або державного проектного інституту «Південьдіпрокомунбуд» як наукової установи, та згідно статуту відповідач до такого суб'єкту не відноситься, оскільки науково-технічна діяльність не становить понад 70% загального річного обсягу виконаних робіт. Також, зазначає, що ОП «Одесакомунпроект»не взяло на себе обов'язків правонаступника за зобов'язаннями державного проектного інституту «Південьдніпрокомунбуд». Крім того, за думкою відповідача, позивачем заявлений не обґрунтований розмір відшкодування виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам за Законом України «Про наукову та науково -технічну діяльність»та сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів, також позовні вимоги не містять обгрунтовних розрахунків по окремим працівникам та доказів про виплату пенсій.
Представник прокуратури про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином та своєчасно, згідно довідкового листа (а.с.199), а тому на підставі положень ст.128 КАС України справа слухалась за його відсутності за наявними в справі доказами.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, суд встановив наступне.
Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення»є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно зі ст.10 цього ж Закону здійснює повноваження щодо нарахування, встановлення, перерахунку та виплати державних пенсій громадянам, а також на підставі ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»здійснює повноваження щодо стягнення в судовому порядку заборгованості платників збору по страховим внескам, пені та штрафним санкціям, витратам на доставку пенсій пільговим категоріям пенсіонерів, а тому на підставі положень п.5 ч.2 ст.17, п.5 ч.4 ст.50, ст.60 КАС України може звертатись до суду з приводу здійснення владних повноважень в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до Рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 року по справі № 1-1/99 прокурори та їх заступники мають право звертатися до суду з позовами в інтересах держави в особі органів, яким законом надані повноваження органів виконавчої влади. При цьому прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави.
Відповідач зареєстрований як юридична особа Виконавчим комітетом Одеської міської ради (а.с.59-62) та в управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за №1510040406 (а.с.2).
Судом встановлено, що колишнім працівникам державного проектного інституту «Південьдніпрокомунбуд», на підставі довідок, виданих ВАТ "Одесакомунпроект", а саме: ОСОБА_3 (а.с.24), ОСОБА_4В.(а.с.25), ОСОБА_5 (а.с.29), ОСОБА_6 (а.с.31), ОСОБА_7 (а.с.33), ОСОБА_8 (а.с.35), ОСОБА_9 (а.с.37), ОСОБА_10 (а.с.40), ОСОБА_11 (а.с.104) та ОСОБА_12 (а.с.105), були призначені пенсії, згідно Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Згідно з п. 13 Прикінцевих положень Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058, у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність».
Відповідно до ст. 24 Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність”, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної за цим Законом та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник регулюється Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. N 372. Пункт 5 цього Порядку передбачає, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається; у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Відповідно до виданих відповідачем довідок роботи, виконувані усіма пенсіонерами, відносяться до науково-технічної діяльності, а у відповідності до статуту інституту «Південьдніпрокомунбуд» та звітами по основній діяльності, проектно-пошукові роботи, що відносяться до науково-технічної діяльності складали більше ніж 70% загального річного обсягу виконання робіт.
Згідно з листами УПФУ в Малиновському районі від 26.02.2009 року (а.с.43), від 08.01.2009 року (а.с.47), від 05.11.2008 року (а.с.50), від 24.03.2008 року (а.с.53), від 21.10.2008 року (а.с.57), ВАТ «Одесакомунпроект»було повідомлено про необхідність відшкодування різниці між сумою пенсій призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність", і сумою пенсії обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, які отримані відповідачем (а.с.42,46,49,56 відповідно).
30.09.2009 року на адресу ВАТ «Одесакомунпроект»було направлено акт звірки станом на 01.04.2009 року(а..22), щодо витрат на виплату пенсій призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на суму 4535,92 грн. (а.с.21).
Повідомлення УПФУ в Малиновському районі м. Одеси про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про науково і науково-технічну діяльність»і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з 01.09.2008 року по 20.03.2009 року на загальну суму 4535 грн. 92 коп., залишені відповідачем без відповідного реагування.
Суд не погоджується, з твердженням представника відповідача про відсутність правонаступництва, оскільки зазначений факт підтверджений матеріалами справи, а саме: наказом Державного комітетом УРСР по житлово-комунальному господарству №49 від 19.12.1990 року (а.с.97), наказом ОП «Одесакомунпроект»№4 від 05.12.1996 року (а.с.100), а також статутом ВАТ «Одесакомунпроект»(а.с.63-72). Також, правонаступництво підтверджувався самим відповідачем фактом видачі довідок для призначення пенсій.
Не заслуговує уваги й твердження відповідача стосовно, того що відповідач не є науковою установою. Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про науково і науково-технічну діяльність», науково-технічна діяльність -інтелектуальна творча діяльність, спрямована на одержання і використання нових знань у всіх галузях техніки і технологій. Її основними формами (видами) є науково-дослідні, дослідно-конструкторські, проектно-конструкторські, технологічні, пошукові та проектно-пошукові роботи, виготовлення дослідних зразків або партій науково-технічної продукції, а також інші роботи, пов'язані з доведенням наукових і науково-технічних знань до стадії практичного їх використання.
Науково-дослідна (науково-технічна) установа (далі - наукова установа) - юридична особа незалежно від форми власності, що створена в установленому законодавством порядку, для якої наукова або науково-технічна діяльність є основною і становить понад 70 відсотків загального річного обсягу виконаних робіт.
Як встановлено судом, саме зазначені критерії використовувались відповідачем при видачі довідок, які стали підставою для призначення позивачем пенсій науковим працівникам.
Крім того, вищезазначене підтверджується постановою Господарського суду Одеської області від 18.02.2010 року, яка набрала законної сили (а.с.149-152).
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Під час офіційного з'ясування обставин справи судом не було встановлено жодної обставини або факту, які б спростовували заборгованості відповідача або звільняли б його від сплати, як то передбачено ст.67 Конституції України.
Суд також вважає за необхідне на підставі положень ч.2,3 ст.162 КАС України винести постанову, яка б гарантувала дотримання та захист прав, свобод, інтересів особи, яка звернулась за судовим захистом.
Судові витрати необхідно розподілити відповідно до статті 94 КАС України. В зв'язку із звільненням позивача від сплати судового збору та відповідно до ч.4 ст.94 КАС України підстави для стягнення судових витрат з відповідача відсутні.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави, в особі управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до відкритого акціонерного товариства "Одесакомунпроект" задовольнити повністю.
2. Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Одесакомунпроект" (65078 ,м. Одеса, вул. Терешкової,15, Код ЄДРПОУ 03329077, р/р 26004000855001, МФО 328975, ОАО Надра) на користь управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси (65007, м. Одеса, вул. Прохорівська, 3/5, код ЄДРПОУ 26302750, р/р 256083013706 в Одеському Облуправлінні ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 328845) заборгованість по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам у розмірі 4535 (чотири тисячі п'ятсот тридцять п'ять) гривень 92 коп.
Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 29.11.2010 року.
Суддя Бутенко А.В.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Одесакомунпроект" заборгованість по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам у розмірі 4535 (чотири тисячі п'ятсот тридцять п'ять) гривень 92 коп.
29 листопада 2010 року