Рішення від 03.03.2025 по справі 160/20167/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2025 рокуСправа № 160/20167/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 на підставі статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 без обмеження її загального розміру максимальним розміром, з урахуванням виплати суми збільшення проведеної індексації пенсії з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2023 у справі № 160/11322/23 відповідач до 31.05.2024 здійснював йому виплату пенсії в сумі 20320,56 грн. Після отримання у червні 2024 року пенсії у меншому розмірі - в сумі 18101,32 грн позивач звернувся до відповідача та з'ясував, що в червні 2024 року було проведено перерахунок пенсії з 01.03.2022 без включення до пенсійної виплати індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році». На заяву про поновлення виплати пенсії у сумі 20320,56 грн позивач отримав відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про правомірність проведеного перерахунку пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки перерахунок його пенсії, проведений з 01.02.2022 на виконання судового рішення, не є перерахунком у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Ухвалою суду від 30.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, встановлено відповідачу строк для подання відзиву, витребувано у відповідача докази, які постановлено надати суду у строк для подання відзиву.

16.08.2024 надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області, у якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2023 у справі № 160/11322/23 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 26.12.2023 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2021 у розмірі 53% від грошового забезпечення 25353,90 грн, з 01.02.2022 - від грошового забезпечення 27703,60 грн, зазначених у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 та 01.01.2022, відповідно, виданих 14.02.2023 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Тому відсутні підстави для проведення індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році». Пенсійну справу було приведено у відповідність до чинного законодавства України. Загальний розмір пенсії з 01.03.2022 становив 15206,41 грн, з 01.03.2023 - 16746,16 грн, з 01.03.2024 - 18101,32 грн, з 01.06.2024 - 18101,32 грн, який обчислено на виконання рішення суду.

Станом на час розгляду справи від відповідача витребувані докази не надійшли, як і повідомлення про неможливість їх подання.

Згідно з частиною дев'ятою статті 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.

16.08.2024 надійшла відповідь на відзив, у якій позивач підтримав позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві, не погодився з доводами відповідача та просив суд вийти за межі позовних вимог для ефективного захисту його прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 21.04.1999, виданого військовою частиною НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену з 06.08.2009 згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, що встановлено з копій розрахунків пенсії у пенсійній справі № 0401004679.

Згідно з відомостями комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2023 у справі № 160/11322/23, що набрало законної сили 26.12.2023, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідок ІНФОРМАЦІЯ_3 № ФД110668 від 14.02.2023 станом на 01.01.2021 та № ФД110668 від 14.02.2023 станом на 01.01.2022 про грошове забезпечення з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.02.2021 та з 01.02.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_3 № ФД110668 від 14.02.2023 станом на 01.01.2021 та № ФД110668 від 14.02.2023 станом на 01.01.2022 про грошове забезпечення з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням проведених платежів.

Зазначене рішення суду було залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.12.2023.

У розрахунках пенсії позивача від 01.03.2022, 01.03.2023 та 01.03.2024, копії яких посвідчено посадовою особою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 01.03.2024, основний розмір пенсії було обчислено від суми грошового забезпечення 27703,60 грн (53% якої становить 14682,91 грн), містяться відомості про включення до пенсійної виплати, зокрема, такої складової, як індексація базового ОСНП 2022 (14682,91 х 0,140) - 2055,61 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) станом на 01.03.2022 становив 17262,02 грн, на 01.03.2023 - 18801,77 грн, 01.03.2024 - 20320,56 грн.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 13143-7077/П-01/8-0400/24 на звернення позивача від 06.02.2024 було повідомлено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2023 у справі № 160/11322/23, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.12.2023, йому проведено перерахунок пенсії з 01.02.2021 в розмірі 53% від грошового забезпечення 25353,90 грн, з 01.02.2022 від грошового забезпечення 27703,60 грн, які зазначено у довідках від 14.02.2023 за № ФД 110668, наданих ІНФОРМАЦІЯ_4 . Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.02.2021 до 31.01.2024 становить 125691,06 грн.

Згідно з розрахунком пенсії позивача від 01.05.2024 основний розмір пенсії обчислено від суми грошового забезпечення 27703,60 грн (53% якої становить 14682,91 грн), містяться відомості про включення до пенсійної виплати таких складових: індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн, індексація базового ОСНП 2024 - 1288,16 грн, надбавки до пенсії учаснику розмінування у воєнний та повоєнний час, учаснику бойових дій (ст. 6) - 590,25 грн, учаснику бойових дій - 40,00 грн, підсумок пенсії (з надбавками) - 18101,32 грн.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 11.06.2024, у якій просив поновити виплату пенсії з 01.06.2024 в сумі 20320,56 грн, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням суми проведеної індексації пенсії з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 38617-27698/П-01/8-0400/24 від 04.07.2024 на заяву позивача від 11.06.2024 повідомлено, зокрема, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2023 у справі № 160/11322/23 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 26.12.2023 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2021 в розмірі 53% від грошового забезпечення 25353,90 грн, з 01.02.2022 від грошового забезпечення 27703,60 грн, які зазначено у довідках від 14.02.2023 за № ФД 110668, наданих ІНФОРМАЦІЯ_4 . У листі наведено положення статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначено, що оскільки на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2023 у справі № 160/11322/23 розмір пенсії позивача перераховано на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2021 та 01.01.2022, для проведення індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» немає законних підстав. Пенсійну справу позивача приведено у відповідність до чинного законодавства України та загальний розмір пенсії з 01.03.2022 становив 15206,41 грн, з 01.03.2023 - 16746,16 грн, з 01.03.2024 - 18101,32 грн. Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.02.2021 до 31.01.2024 становить 116977,83 грн. 3 01.06.2024 розмір пенсії становить 18101,32 грн, який обчислено на виконання рішення суду. Покладені судом зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії позивача виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 1 Закону України від 03.07.1991 № 2148-VIII «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Статтю 2 цього Закону було доповнено новою частиною згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017, який набув чинності 11.10.2017, відповідно до якої індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Проведення індексації грошових доходів населення визначено Порядком № 1078.

Статтею 2 Закону № 2148-VIII (в редакції Закону № 2040-IX від 15.02.2022, яка застосовується з 01.03.2022) визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 64 Закону № 2262-XII (у редакції Закону № 2040-IX від 15.02.2022, яка застосовується з 01.03.2022) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

За змістом ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови (1,14), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713.

На підставі пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197. З 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2022 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним законом. Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796. Установлено, що з 1 березня 2024 р.: 1) розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Пунктом 3 цієї постанови визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Як встановлено судом, пенсію позивача з 01.02.2022 було перераховано на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2023 у справі № 160/11322/23 з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2022, на підставі частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, тобто фактично у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним законом, без нарахування індексації відповідно до Постанови № 118.

З 01.03.2023 нарахування пенсії позивачу з проведено з урахуванням коефіцієнта збільшення розміру пенсії, передбаченого Постановою № 168, та з 01.03.2024 - передбаченого Постановою № 185.

Беручи до уваги вищенаведене, суд не вбачає порушення прав позивача оскаржуваними діями відповідача щодо припинення нарахування та виплати індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022, після проведення з 01.02.2022 перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2022. Отже, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи.

Оскільки суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача з 01.03.2022 на підставі статті 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яке відбулося внаслідок ненарахування та невиплати індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022, похідна позовна вимога про зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату пенсії з урахуванням індексації, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022, також не підлягає задоволенню.

У матеріалах справи відсутні відомості з доказами на їх підтвердження про обмеження пенсії позивача максимальним розміром, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача з 01.03.2022 здійснити нарахування і виплату пенсії без обмеження максимальним розміром.

Щодо посилання позивача на висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, від 25.01.2024 у справі № 300/2754/23, суд зазначає таке.

Зі змісту постанови Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 вбачається, що предметом спору у вказаній справі було припинення виплати доплати, передбаченої Постановою № 713, після здійсненого на виконання рішення суду у справі № 420/18380/21 перерахунку пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення (з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії) станом на 05.03.2019 року, яка видана у зв'язку із скасуванням пунктів 1, 2, 3 Постанови № 103, пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, якими було встановлено відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям та звужувались складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії.

Натомість у справі, яка розглядається, предметом спору є припинення нарахування і виплати індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022.

За змістом постанови Верховного Суду від 25.01.2024 у справі № 300/2754/23 предметом спору було обмеження пенсії максимальним розміром з 01.03.2023 у зв'язку із застосуванням постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023№ 168.

Як вже зазначено, у справі, що розглядається, судом не встановлено обмеження пенсії позивача максимальним розміром.

Отже, висновки Верховного Суду у справах № 420/2473/22 та № 300/2754/23 не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» як учасник бойових дій, відомості про інші судові витрати позивача у матеріалах справи відсутні.

Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 90, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.

Повний текст рішення складено 03.03.2025.

Суддя В.В. Рянська