Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
м. Миколаїв.
18.11.2010 р. 11:04 Справа № 2а - 5587/09/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Зіньковського О. А., секретар судового засідання Васильєва А.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомМиколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, вул. Нікольська, 46,Миколаїв,54001
доТовариства з обмеженою відповідальністю "Ареал-Снігурівка", вул. Позаміська, 7,Снігурівка,Снігурівський район, Миколаївська область,57303
простягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
за участю представників:
від позивача: Щукін І.І. довіреність від 11.01.2010 року
від відповідача: не з'явився
Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду із позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ареал-Снігурівка" адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 32193 грн. 48 коп. за нестворення у 2008 р. двох робочих місць для інвалідів.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Відповідач, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, у судове засідання не з'явився, про причину неприбуття суд не повідомив. Правом, передбаченим статтею 49 КАС України не скористався, письмові заперечення проти позову та докази, які у нього є суду не надав.
Суд вважає, що справа може бути розглянута по суті на підставі наявних у справі доказів, а відсутність повноважного представника відповідача не перешкоджає вирішенню спору.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи суд, -
встановив:
Відповідно до ст. 19 Закону України ”Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” відповідач повинен був створити робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих, що складає у даному випадку 2 місця і ввести їх в дію шляхом працевлаштування на них інвалідів.
Статтею 20 Закону України ”Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ч. ч. 1, 2 ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Стягнення штрафу за не створення робочих місць для інвалідів передбачена п. 3 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду України соціального захисту інвалідів.
У відповідності до ч.2 ст. 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 % річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Отже, загальна сума штрафу складає 32193 грн. 48 коп., з яких:
- адміністративно господарські санкції в сумі 30579,56 грн. ;
- пені в сумі 1613,92 грн..
Відповідач суму штрафних санкцій не заперечив, у встановлені строки добровільно не сплатив.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" позивач звільнений від сплати державного мита.
Керуючись ст. ст. 128, 158, 160 -163, КАС України, адміністративний суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ареал-Снігурівка" (код ЄДРПОУ 31427847) на користь Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ЄДРПОУ 20917114) адміністративно-господарські санкцій та пеню розмірі 32193 грн. 48 коп. з яких адміністративно-господарські санкції у розмірі 30579,56 грн. та 1613,92 грн. пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України, якщо таку заяву не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову може бути оскаржено в порядку передбаченому статтями 185, 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського адміністративного апеляційного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення у судому засіданні вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О. А. Зіньковський
постанова складена у повному обсязі
22.11.2010 р.