Справа № 951/77/25
Провадження №3/951/70/2025
03 березня 2025 року селище Козова
Суддя Козівського районного суду Тернопільської області Чапаєв Р.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли із сектору поліцейської діяльності №1 (смт.Козова) відділення поліції №1 (м. Тернопіль) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , громадянина України, за ч.3 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 КУпАП,
До Козівського районного суду Тернопільської області 25.01.2025, 05.02.2025 та 07.02.2025 надійшли справи №951/77/25 (провадження №3/951/70/2025), №951/83/25 (провадження №3/951/75/2025), №951/84/25 (провадження №3/951/76/2025), №951/85/25 (провадження №3/951/77/2025) та №951/93/25 (провадження №3/951/82/2025), про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.173-2 та ч.2 ст.173-8 КУпАП згідно з протоколами про адміністративне правопорушення від 25.01.2025, 29.01.2025 та 03.02.2025.
Суд вважає, що спільний розгляд таких справ є доцільним та не суперечить вимогам закону, забезпечить реалізацію положень ст. 36 КУпАП, що також сприятиме забезпеченню прав ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 278142 від 25.01.2025 зазначено, що 25.01.2025 близько 14 год. 55 хв. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру щодо своєї матері
ОСОБА_2 , а саме висловлював погрози фізичною розправою, вживав нецензурну лайку, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої.
Також, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 278180 від 29.01.2025 зазначено, що 28.01.2025 близько 15 год. 45 хв. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 порушив вимоги термінового заборонного припису серії АА №333142 від 25.01.2025, а саме заборона будь-яким способом контактувати з потерпілою особою в період з 16 год. 00 хв. 25.01.2025 до 16 год. 00 хв. 28.01.2025.
Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 278188 від 29.01.2025 зазначено, що 28.01.2025 близько 06 год. 49 хв. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , перебуваючи за місцем спільного проживання, вчинив домашнє насильство психологічного характеру щодо своєї матері ОСОБА_2 , а саме висловлював словесні образи, чинив моральний та психологічний тиск.
Також, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 278179 від 29.01.2025 зазначено, що 29.01.2025 близько 19 год. 00 хв. ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , перебуваючи за місцем спільного проживання вчинив домашнє насильство щодо своєї матері ОСОБА_2 , а саме висловлював погрози фізичною розправою, вживав нецензурну лайку, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої.
Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 278118 від 03.02.2025 зазначено, що 22.01.2025 близько 16 год. 00 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем спільного проживання за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру щодо своєї матері ОСОБА_2 , що відобразилось у словесних образах, а також чинив моральний та психологічний тиск.
Постановою Козівського районного суду Тернопільської області від 03.03.2025 зазначені матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 об'єднані в одне провадження.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час судового розгляду. Заяви чи клопотання на день розгляду справи від ОСОБА_1 до суду не надходили.
Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи, що згідно з ч.2 ст.268 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ст.173-2, 173-8 КУпАП, не є обов'язковою, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого передбачає настання відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
За ч.3 ст. 173-2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений передбачає відповідальність за ч.2 ст. 173-8 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 КУпАП, підтверджується сукупністю доказів, а саме:
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 25.01.2025;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 23.01.2025 та 29.01.2025;
- письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 29.01.2025;
- письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 29.01.2025;
- терміновим заборонним приписом стосовно кривдника серії АА №333142 від 25.01.2025;
- протоколами прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 23.01.2025, 25.01.2025, 29.01.2025;
- постановою Козівського районного суду від 18.06.2024, відповідно до якої
ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Крім того, обставини, встановлені у судовому засіданні, узгоджуються з даними, які містяться в протоколах про адміністративне правопорушення серії ВАД №278142, №278180, №278188, №278179, №278118 від 25.01.2025, 29.01.2025 та 03.02.2025, в яких процесуально зафіксовані конкретні обставини вчинення адміністративних правопорушень. При цьому такі протоколи складені із дотриманням вимог КУпАП, містять всі необхідні реквізити, підписані особою, яка склала протоколи, та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Враховуючи викладене, характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, ступінь його вини, слід притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 КУпАП та згідно зі ст. 36 КУпАП, застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції ч.3 ст. 173-2 КУпАП, як більш серйозного правопорушення.
За таких обставин, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд доходить висновку про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених за ч.3 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 КУпАП та згідно зі ст. 36 КУпАП, застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції ч.3 ст.173-2 КУпАП як більш серйозного правопорушення.
Крім того, відповідно до статті 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» чи Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
Так, у п.10 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить направлення кривдника на проходження програм для кривдників.
Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку про необхідність направлення ОСОБА_1 до уповноваженого органу Тернопільської обласної державної (військової) адміністрації, для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», строком на 3 місяці.
Згідно зі ст.40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у проваджені у справі про адміністративне правопорушення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Таким чином, вважаю, що із ОСОБА_1 слід стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 605 грн 60 коп.
Керуючись ст. 27, 33, 34, 35, 36, 40-1, 173-2, 173-8, 245, 251-252, 283-285, 287, 289, 294 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 173-2, ч.2 ст. 173-8 КУпАП та згідно зі ст.36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень 00 копійок.
Штраф має бути сплачений особою, притягнутою до адміністративної відповідальності, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з особи, притягнутої до адміністративної відповідальності, стягується подвійний штраф в розмірі ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2040 (дві тисячі сорок гривень 00 копійок) в дохід держави.
Направити ОСОБА_1 для проходження програми для кривдників строком на 3 (три) місяці до уповноваженого органу Тернопільської обласної державної (військової) адміністрації в порядку, передбаченому Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Роз'яснити, що у разі неявки для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України, для вжиття заходів.
Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.
Роз'яснити, що за умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність ст. 390-1 КК України.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп. (шістсот п'ять гривень 60 копійок) грн в дохід держави.
Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Козівський районний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя Р.В. Чапаєв