Справа № 461/4186/22
Провадження № 1-кп/444/41/2025
03 березня 2025 року Жовківський районний суд Львівської області у складі:
головуючий суддя ОСОБА_1
секретар судового засідання ОСОБА_2
номер кримінального провадження 42019140000000151, внесеного 21.12.2019 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
про обвинувачення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у с. Соснівка, Камінь-Каширського району, Волинської області, українця, громадянина України, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , з вищою освітою, не працюючого, одруженого, непрацездатних осіб та неповнолітніх дітей на утриманні не має, не адвоката, не нотаріуса, не депутата, не інваліда, невійськовозобов'язаного у зв'язку із досягненням 60-ти років, на військовому обліку перебував в Франківському РВК м. Львова, паспорт НОМЕР_1 виданого 18.07.1996 року Залізничним РВ УМВС України у Львівській області, ІПН НОМЕР_2 ; раніше судимого: вироком 15.07.2022 року за вчинення злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України до покарання у вигляді 7 (семи) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 3 (три) роки, з конфіскацією всього майна, яке є його власністю,
за участю прокурорів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6
обвинуваченого ОСОБА_3
захисника обвинуваченого ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жовква Львівської області зазначене кримінальне провадження,
ОСОБА_3 , відповідно до наказу Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради № 65-к від 23.03.2017 року призначений на посаду директора Львівського комунального підприємства «Збиранка». Відповідно до статуту ЛКП «Збиранка», затвердженого наказом директора департаменту з питань поводження з відходами Львівської міської ради № 1 від 04.07.2017 року та контракту з керівником Львівського комунального підприємства від 23.03.2017 року, до повноважень керівника ЛКП «Збиранка», серед іншого, входить: здійснення поточного (оперативного) керівництва підприємством, організація виробничо-господарської, соціальнопобутової та іншої діяльності, забезпечення завдань підприємства, передбачених законодавством, статутом підприємства; безумовне дотримання норм чинного законодавства України; забезпечення цільового використання коштів бюджетних, позабюджетних та соціальних коштів; укладення господарських та інших угод; видача доручень; розпорядження коштами та майном підприємства. Керівник підприємства: розпоряджається коштами та майном відповідно до чинного законодавства; укладає договори, видає довіреності, в тому числі і з правом передоручення; відкриває в установах банків розрахунковий та інші рахунки.
Тобто, ОСОБА_3 , будучи директором комунального підприємства, в межах строків передбачених контрактом, постійно обіймав посаду у комунальному підприємстві, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто був службовою особою.
ОСОБА_3 , діючи умисно, з корисливих мотивів, за попередньою змовою з невстановленими досудовим розслідуванням особами, та в інтересах ТОВ «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення», маючи умисел на розтрату ввіреного йому майна, зловживаючи своїм службовим становищем, безпідставно здійснив перерахунок грошових коштів в сумі 740 771, 71 грн. на розрахунковий рахунок належний підприємству ТОВ «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення», що призвело до заподіяння збитків в особливо великих розмірах ЛКП «Збиранка».
Рішенням тендерного комітету ЛКП «Збиранка» від 04.04.2018 року (протокол № 0404/18) затверджено тендерну документацію щодо закупівлі робіт по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» ДК:021:2015. Код 45000000-7 Будівельні роботи.
За результатами проведених відкритих торгів за предметом закупівлі «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. В. Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» 14.05.2018 року укладено договір № 1405/18 між ЛКП «Збиранка» (Замовник, ЄДРПОУ 13807617) в особі директора ОСОБА_3 та ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» (ЄДРПОУ 37469814, м. Київ, Кудрявський узвіз, 5-6, офіс 601/6) в особі директора ОСОБА_8 , на загальну суму 22 099 999, 99 грн., терміном дії до 31.12.2018 року або до повного виконання сторонами своїх зобов'язань.
Загальна вартість цього договору є твердою та становить 22 099 999, 99 грн. і складається з: вартості будівельних матеріалів, обладнання, механізмів в сумі 18 312 : 29,43 грн (з ПДВ), вартості будівельно-монтажних робіт в сумі 3787709,56 гривень.
Зокрема, положеннями вищевказаного Договору визначено, що склад та обсяги робіт, що є предметом Договору, визначається у відповідності до робочого проекту. Положеннями вищевказаного Договору визначено, що склад та обсяги робіт, що є предметом Договору, визначається у відповідності до робочого проекту. Виконавець зобов'язується власними силами та засобами виконати Роботи згідно Додатку №1 (Кошторис) та Додатку №2 (Календарний графік виконаних робіт), а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконанні Роботи (пункт 1.1 Договору 1405/18). Виконавець гарантує якість надання робіт відповідно до вимог, зазначених в документації конкурсних торгів (пункт 2). Відповідно до п.4.2.1 Договору «Порядок здійснення оплати» протягом 5 календарних днів з моменту підписання договору Сторонами, Замовник може перерахувати Виконавцю кошти в розмірі 30 (тридцяти) відсотків вартості будівельних матеріалів, необхідних для виконання робіт за Договором, з урахуванням наведеного в п.3.1 Договору. Підпунктом 4.2.2 передбачено, що остаточний розрахунок буде здійснюватися на підставі акту/актів виконаних робіт, складених за формою КБ-2в і довідки про вартість виконаних підрядних робіт, складеної за формою КБ-3. Крім цього, для остаточного розрахунку Підрядник надає Замовнику копії правовстановлюючих документів, що підтверджують вартість використаних Підрядником матеріалів. Оплата здійснюється у безготівковій формі. Підставою для оплати є підписаний сторонами акт виконаних робіт, складений за формою КБ-2в і довідки про вартість виконаних підрядних робіт, складеної за формою КБ-3, із обов'язковим долученням копій правовстановлюючих документів, що підтверджують вартість використаних Підрядником матеріалів, або надати вмотивовану відмову від їх підписання. Вищевказані документи надаються Виконавцем Замовнику впродовж 5 (п'яти днів після закінчення (кожного) поточного календарного місяця (підпункт 4.8). Відповідно до пункту 5 Договору передбачено, що термін робіт, передбачених цих Договором у 2018 році - 183 календарні дні відповідно до Додатку №2 «Графік виконаних робіт» (до 30 листопада). Відповідно до п.п. 13.1. термін дії цього договору- до 31.12.2018 року. Пунктом 6 передбачено, що Замовник зобов'язаний своєчасно здійснювати відповідно до умов цього Договору оплату виконаних робіт, приймати виконанні роботи за актами про приймання-передавання виконаних робіт, складених відповідно до вимог Договору; замовник має право здійснювати контроль за строками, відповідністю якості, обсягів і вартості виконаних робіт кошторису, будівельними нормам і правилам, повернути акт про приймання-передавання робіт Виконавцю без здійснення оплати у разі неналежного його оформлення невідповідності його законодавству та неповної комплектності наданих документів відповідно до вимог п.4.8 Договору. У разі невиконання або неналежного виконання Виконавцем своїх зобов'язань за цим договором, достроково в односторонньому порядку розірвати цей Договір.
Замовник має проводити контроль провадження робіт в процесі їх виконання. Виконавець зобов'язаний виконувати законні вимоги Замовника в порядку та на умовах, що передбачені цим Договором. Впродовж 7 календарних днів усунути за свій рахунок допущені з його вини недоліки, які будуть виявлені Замовником в ході перевірки виконання робіт або на момент приймання-передачі робіт (частини робіт) та зазначені в письмовій вимозі Замовника. Так, згідно п. 7 Договору Виконавець відповідає за недоліки у результатах виконаних Робіт. У разі порушення з вини Виконавця строків виконання робіт, визначених в цьому Договорі або порушення строків усунення недоліків та зауважень, наданих Замовником, Виконавець сплачує Замовнику на його вимогу штрафні санкції протягом 7 календарних днів після отримання цієї вимоги, в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачуються штрафні санкції, від загальної вартості цього Договору, за кожен день прострочення до дня фактичного виконання зобов'язання.
Відповідно до Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2005 року № 668 із внесеними змінами (Постанова № 668) (п. 28) Замовник має право відмовитися від прийняття закінчених робіт (об'єкта будівництва) у разі виявлення недоліків, які виключають можливість їх (його) використання відповідно до мети, зазначеної у проектній документації та договорі підряду, вимагати відшкодування завданих йому збитків, зумовлених порушенням договору підряду.
Крім цього, 16.05.2018 року між ЛКП «Збиранка» та ТзОВ «ТехексепертЗахід» (код ЄДРПОУ 39996194, адреса: 79058, місто Львів, просп. В'ячеслава Чорновола, буд. 16Б, офіс 38) укладено договір на здійснення технічного нагляду за будівництвом об'єкта «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради».
Згідно Розділу 2 Предметом даного договору являється здійснення технічного нагляду за виконанням робіт при будівництві об'єкта «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради».
Разом з тим, встановлено, що директор ЛКП «Збиранка» ОСОБА_3 здійснив перерахування грошових коштів в якості авансу за умовами договору № 1405/18 від 14.05.2018 року, що підтверджується наступними документами:
- платіжним дорученням від 15.08.2018 року № 00000000743 в сумі 500000,00 грн.;
- платіжним дорученням від 15.08.2018 року № 00000000744 в сумі 1000000,00 грн.;
- платіжним дорученням від 16.08.2018 року № 00000000746 в сумі 500000,00 грн.;
- платіжним дорученням від 16.08.2018 року № 00000000747 в сумі 1 306 731,50 грн.;
- платіжним дорученням від 27.08.2018 року № 00000000791 в сумі 2 186 955,63 грн.
В той же час, ОСОБА_3 перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці 08.10.2018 року, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, всупереч положенням договору № 1405/18 від 14.05.2018 року, а саме п.п. 4.2.2 Договору, яким передбачено, що остаточний розрахунок буде здійснюватися на підставі акту/актів виконаних робіт, складених за формою КБ-2в і довідки про вартість виконаних підрядних робіт, складеної за формою КБ-3, п.п. 4.8 Договору, яким перебачено, що підставою для оплати є підписаний сторонами акт виконаних робіт, складений за формою КБ-2в і довідка про вартість виконаних підрядних робіт, складеної за формою КБ-3, із обов'язковим долученням копій правовстановлюючих документів, що підтверджують вартість використаних Підрядником матеріалів, діючи за попередньою змовою групо осіб із невстановленими на даний час особами, реалізовуючи спільний злочинний умисел на розтрату грошових коштів комунального підприємства, діючи в інтересах ТОВ «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення», зловживаючи своїм службовим становищем, зокрема повноваженнями керівника комунального підприємства, передбаченими Статутом та Контрактом, усвідомлюючи свій обов'язок як керівника забезпечити цільове використання коштів, діючи умисно, достовірно знаючи про те, що фактичне використання матеріалів, об'ємів та вартість виконаних робіт на вищевказаному об'єкті, ним, як Замовником не прийнято, без підтвердження виду та обсягу виконаних робіт представником технічного нагляду, який був відповідальний за виконанням будівельних робіт на вказаному об'єкті, не погодивши шляхом підписання та скріплення відтиском круглої печатки Львівського комунального підприємства «Збиранка» акт приймання виконаних підрядних робіт форми КБ-2в по об'єкту ««Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради», згідно Договору №1405/18 від 14.05.2018 року, використовуючи комп'ютерну техніку, за допомогою належного йому електронного ключа доступу «PUGAChVK» здійснив безпідставне перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 належний підприємству ТОВ «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» код ЄДРПОУ 23697280, що призвело до заподіяння матеріальних збитків в розмірі 740 771, 17 гривень.
Внаслідок вчинення вищевказаних протиправних дій ОСОБА_3 , діючи всупереч інтересам ЛКП «Збиранка», за попередньою змовою з невстановленими досудовим розслідуванням особами, шляхом зловживання своїм службовим становищем, розтратив грошові кошти вказаного комунального підприємства в сумі 740 771,17 гривень, чим спричинив шкоду бюджету м. Львова на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_3 вчинив розтрату чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великому розмірі та за попередньою змовою групою осіб, тобто вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 191 КК України.
Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 свою винуватість у вчиненні інкримінованому йому злочині не визнав та пояснив, що перший підписаний ним акт виконаних робіт був на суму 5 000 000,00 грн. Ці роботи були реально виконані. Зазначив, що у Львівській міській раді йому наголошували, що в акти вписувати лише ті роботи, які реально виконані. Пригадує, що з тих підстав якийсь акт був перероблений та в подальшому підписаний усіма сторонами.
Він точно пригадує, що акти виконаних робіт були у трьох примірниках та точно підписані, однак ким саме, окрім нього, не звернув уваги. До його арешту такі були у коробці з під паперу до 01.04.2019 року у бухгалтера. Всі вони були реально виконані.
Окремо додав, що печатка підприємства перебувала у сейфі бухгалтера, яку він проставляв, коли було це необхідно та документ віддавав бухгалтеру.
Наголосив, що чи були проведені акти виконаних робіт, він не контролював, однак точно знає, що вони зберігались у бухгалтера усі в одній коробці. На його думку, при обшуку на них не звернули уваги та не вилучили, а в подальшому, на скільки йому відомо, такі взагалі зникли і де вони станом на сьогодні, йому невідомо.
Окрім цього додав, що усі факти виконаних робіт зафіксовані актами прихованих виконаних робіт та проконтрольовані керівником деартаменту. Наголосив, що даний проект перебував під пристальною увогою влади, в тому числі Львівської міської ради та сільських голів с. Грибовичі та с. Малехів. Пригадує, що виникали проблеми з приводу лотків, а саме, в проекті були одні лотки, однак проектанти їх замінили іншими. З приводу цього вносились зміни у проекти, які вносив ОСОБА_9 . Як це було насправді, він точно не пригадує. Також пригадує, що була проблема з облаштуванням лотків, оскільки вони мали стояти там, де поставили паркан, а тому була певна затримка, однак усі роботи були виконані, послідовність робіт порушено не було.Так як кошти на проекти виділяє міська рада, а тому хід роботи перевіряв спеціаліст міської ради.
Акти виконаних робіт він підписуав, а чи підписував довідки не пригадує точно. Однак, точно знає, що як акти так і довідки мають бути підписані ним та відповідальним працівником технагляду.
Наголосив, що усі підписані і непідписані докумени були у головного бухгалштера.
Додав, що обшуки на підприємстві мали проводитись ще перед виконанням зазначених робіт, але він не дозволив проводити ці обшуки.
Пригадує, що за час виконання вказаного проекту директор ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» ОСОБА_8 , за час виконання проекту був два рази.
Так як вини у вчиненому не визнає, то і заявленого Львівською міською радою цивільного позову також не визнає, просить суд відмовипти в його задоволенні за безпідставністю такого.
Представник потерпілого Львівської міської ради - ОСОБА_10 в судовому засіданні 12.03.2024 року пояснила, що був укладенипй договір № 1405/18 між ЛКП «Збиранка» в особі директора ОСОБА_3 та ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» в особі директора ОСОБА_8 , на загальну суму 22 099 999, 99 грн. Обвинуваченим ОСОБА_3 було перераховано на рахунок ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» кошти в розмірі 740 771,17 гривень без актів виконаних робіт, чим спричинив шкоду бюджету м. Львова на вказану суму. Просить цивільний позов задоволити з підстав зазначених у ньому.
В подальші судові засідання представник потерпілого Львівської міської ради не з"являвся, однак надав на адресу свуду клопотання з проханням здійснювати судові засідання в даній справі за відсутності представникм потерпілого та цивільного позивача - Львівської міської ради та повідомив, що потерпіла сторона підтримує обвинувачення прокуратури (а.с.164 том № 2).
Незважаючи на невизнання обвинуваченим ОСОБА_3 вини у вчиненні ним кримінального правопорушення, його вина повністю доведена дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме показами свідків, протоколами слідчих та судових дій.
Так, допитана в судовому засіданні 29.01.2024 року в якості свідка ОСОБА_11 повідомила, що до її повноважень входить нагляд за якісними і кількісними показниками виконаних робіт. Вона є начальником відділу ТзОВ «ТехексепертЗахід». Для здійснення своєї діяльності, контролю за відповідними роботами, їй в першу чергу потрібно було бачити приховані роботи. По кожному пункту акту виконаних робіт їй потрібно було перевірити чи ці роботи виконані. Наголосила, що від підрядника їй певні акти були представлені по спливу декількох місяців після нібито виконання робіт. Також потрібно було від підрядника мати довідку про дощі, які відбулися за цей час, щоб прорахувати усадку, геодезичну зйомку, які відповідно підрядником не було надано. Під кожен рядок акту виконаних робіт потрібно було, щоб підрядник надав підтверджуючі документи. Саме їй надавались для підписання два акти виконаних робіт з яких жоден нею не був підписаний.
Було зазначено ряд робіт у виконанні яких у неї виникали сумніви щодо того чи вони виконані належно чи неналежно, зокрема це стосувалося кількості щебню і землі під плитами, через що вона виставила вимогу підряднику, щоб той довів, що наявний шар відповідає тому, що зазначено в проекті.
Зазначила, що на усі сумніви, які в неї виникали, підрядник зобовязаний був відповісти та довести.
Додала, що за наслідками виконання робіт складається акт, який спочатку підписує підрядник, тоді відповідальна особа її підприємства, а надалі замовник. На її думку, із заявлених підрядником виконаних робіт на суму 5,2 млн. грн. ним було виконано максимум на 4,6 млн. грн.
Наголосила, що Акт по виконаних роботах на суму близько 5,2 млн. грн., наскільки вона пригадує, технаглядом не був підписаний не тому, що роботи не були виконані, а тому, що вони не були виконані саме на цю суму.
Недоліки, які констатовані нарадами від червня та серпня 2019 року з виходом комісії на місце підрядником усунуті не були. Однак, підрядник запевняв, що усе виправить.
Також, у зв"язку з проведенням робіт по об"єкту, виникла необхідність у зміні проекту, про що повідомлявся проектант та роботи були зупинені технаглядом, однак їй невідомо чи офіційно були внесені зміни в проект, при цьому у випадку внесення таких змін її підприємство повинно було бути повідомлене.
Також додала, що технічний нагляд є для того, щоб переконатись чи зроблені відповідні роботи. Роботи, які мали бути виконані на суму біля 5 млн. грн. відповідають сумі авансування. Наголосила, що якщо технагляд з тих чи інших причин не підписує акт виконаних робіт, то є два варіанти вирішення цього питання: технагляд в судовому порядку зобов"язують це зробити, або технагляд повинен обґрунтувати свої зауваження. В даному випадку технагляд обґрунтовував свої зауваження з переліком недоліків, які підлягали усуненню, та такі було скеровано в письмовій формі в адресу ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення».
Допитана в судовому засіданні 14.02.2024 року в якості свідка ОСОБА_12 , яка є працівником банку, повідомила, що у випадку зміни керівника підприємства, щоб такий в подальшому міг провадити фінансову діяльність підприємтва по банку, такий керівник подає пакет документів, серед яких: виписка з єдиного державного реєстру підприємств, установ та організацій, про те, що відбулися відповідні зміни, паспорт та ідентифікаційний номер, контракт, наказ на призначення, а також можливо і інші документи, в яких виникне необхідність. Відповідний керівник, розпоряджаючись коштами підприємства, установи, організації може це робити в спосіб надання паперових платіжних доручень до банку, або ж користуючись системою дистанційного обслуговування клієнт банк. Для використання системи дистанційного обслуговування потрібно керівнику ввести особистий логін та пароль, який повинен бути відомий тільки йому, а також необхідний ключ для підписання відповідних документів, який керівник, попередньо ввійшовши на сайт банку під своїм логіном та паролем, там генерує. Також існує письмовий порядок використання електронного ключа керівника підприємства, який не передбачає право його використання будь- якими іншими сторонніми особами, окрім згаданого керівника. Наголосила, що такий порядок є загальним для усіх.
Допитана в судовому засіданні 14.02.2024 року в якості свідка ОСОБА_13 показала, що вона з 2017 по 2020 рік працювала головним бухгалтером на підприємстві ЛКП «Збиранка» і обвинувачений ОСОБА_3 був її керівником. Вона була єдиним бухгалтером на підприємстві. ЇЇ робоче місце на той час був вагончик, який розміщений на території ЛКП «Збиранка».
Працювала більше 50 працівників. Чи була посада юриста не пригадує.
Усі укладені з ЛКП «Збиранка» договори підписував директор.
Якщо був укладений договір з ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення», то це обов"язково мало бути відображено у відповідних бухгалтерських документах.
Однак, про конкретне виконання робіт підрядником вона нічого повідомити не може. Те, що проводились роботи, вона бачила, однак хто їх проводив, вона не знала.
Наголосила, що право підпису документів в банк мав лише директор ОСОБА_3 . Вона відображала всі господарські операції в бухгалтерському обліку підприємства та подавала звітність. Не готувала банківські документи, а лише набирала платіжки, оскільки не мала права підпису в банк, право такого підпису мав лише директор. Повідомила, що у випадку, якби документи за формою кб-2 та кб-3 їй передавались, то такі були би відображені у бухгалтерському обліку.
З приводу платіжок повідомила, що такі на комп"ютері набирала вона, останні перевіряв директор та підписував, бо лише в нього був цифровий підпис і доступ до оплати.
Платіжне доручення набиралось нею на комп"ютері на підставі рахунку про оплату, який повинен був бути завізований директором підприємства для того, щоб набрати таку платіжку.
Чи могли бути надіслані відповідні акти за формами кб-2 та кб-3 на електронну адресу підприємства вона не знає, оскільки доступу до електронної пошти не мала, а мав лише директор ОСОБА_3 ..
Наголосила суду, що випадків, щоби ОСОБА_3 , як директор підприємства, надавав їй електронний ключ, не було. Всі документи він підписував завжди особисто. Кошти, якими розпоряджалося підприємство були коштами Львівської міської ради, оскільки саме підприємство було збиткове.
Додала, що на актах кб-2в та кб-3 також повинен був бути підпис представника технічного нагляду, а також те, що за всю фінансово-господарську діяльність підприємства відповідає лише директор та лише він ставив свій електронний підпис на усіх фінансових документах.
Допитаний в судовому засіданні 14.02.2024 року в якості свідка ОСОБА_14 показав, що перебував на посаді заступника директора ЛКП "Збиранка", а також деякий час виконував обов"язки директора підприємства, в які входила організація роботи підприємства. Так як на той час підприємство не працювало по своєму профілю, то фактично забезпечував дотримання безпеки на цьому об"єкті, в який входило сміттєзвалище.
Зазначив, що з моменту приходу його на підприємство, а саме з квітня 2019 року ЛКП "Збиранка" фактично не мало ніякої співпраці з підприємством ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» та саме він не бачив їх представників на території ЛКП "Збиранка". Також не бачив щоб хоча б хтось з цієї фірми виконував якісь роботи на території. Приїжджав на білому автомобілі марки "БМВ" лише один чоловік на ім"я ОСОБА_15 , зі слів якого останній представляв інтереси підприємства ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення», але такий не мав жодних документів на представництво інтересів та навіть доручення. Саме він вимагав проплатити за виконані роботи ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення».
Цей чоловік на ім"я ОСОБА_15 звернувся до нього, щоби він підписав певні акти виконаних робіт, які пригадує були датовані 2019 роком та до них було долучено ряд документрів. Він - ОСОБА_14 (так як він некомпетентний з питань проведення відповідних робіт) звернувся до ТзОВ «ТехексепертЗахід», який забезпечував супровід та офіційно запросив представників підприємства підрядника. Коли приїхала представниця технагляду на ім"я ОСОБА_16 (як представник підрядника - ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення»), то він поцікавився в представниці технагляду щодо якості виконання робіт ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення», на що остання йому повідомила, що певні роботи не виконані, а деякі з тих робіт, що виконані - виконані неякісно, а тому не можна їм проплачувати за ці роботи.
Наголосив суду, що були ще акти прихованих робіт, де були зазначені такі роботи, виконання чи невиконання яких взагалі не можна перевірити. Це, як правило, якісь земельні роботи, що в подальшому засипані землею.
Також чоловік на ім"я ОСОБА_15 направляв на електронну пошту ЛКП "Збиранка" певні акти виконаних робіт для підпису ним. Також особисто такі привозив, однак такі ним не були підписані з вищезгаданих підстав.
Роботи, серед іншого, стосувались відведення стічних вод. Це був рівчак навколо сміттєзвалища та заповнення його бетонними жолобами. Саме ці роботи були не виконані або виконані неякісно. Пригадує, що ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» також робив дамбу та мав в подальшому робити дорогу.
Оскільки фактично з вищезазначених підстав виник господарський спір, то його, в даному випадку, можливо було, як варіант, вирішувати в судовому порядку, проте зважаючи на той факт, що ЛКП "Збиранка" було збитковим і фінансувалась виключно за кошти Львівської міської ради, а тому необхідних грошей для сплати судового збору не було, бо їх ледь вистачало для виплати заробітної плати працівникам підприємства - ЛКП "Збиранка".
Також зазначив, що він наголосив ОСОБА_17 на те, що між ними (ЛКП "Збиранка" та ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення») виник спір та пропонував чоловіку на ім"я ОСОБА_15 звернутися до суду, щоб той зобов"язав ЛКП "Збиранка" підписати відповідні акти виконаних робіт, на що той висловив свою згоду, однак як з"ясувалось жодних дій з цих питань не вчинив.
Лише в кінці допиту, свідок ОСОБА_14 згадав прізвище особи на ім"я ОСОБА_18 .
Ствердив, що за його - ОСОБА_14 було складено акт недоліків, який був підписаний ним, як директором підприємства та працівником ТзОВ «ТехексепертЗахід». ОСОБА_19 , як представник підрядника - ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» такого не підписав та жодні недоліки в подальшому усунуті не були та робіт не проводили взагалі.
Пояснив, що коли прийшов на роботу в ЛКП "Збиранка", на вищезгадану посаду, то стикнувся з проблемою, яка полягала в тому, що авансовий платіж в розмірі 6 млн. грн. ТзОВ «ТехексепертЗахід»був заплачений, а відповідних актів виконаних робіт на ЛКП "Збиранка" не було.
Спір полягав в тому, що представник ТзОВ «ТехексепертЗахід» наголшошував на тому, що його підприємством було виконано більше робіт аніж на 6 млн. грн, а ОСОБА_14 , як в.о. директора ЛКП "Збиранка" вважав, що робіт було виконано на значно меншу суму і частина з них виконана неякісно.
Зазначив, що наскільки йому відомо , що на виконання саме цих робіт потрідно спец дозволи, а таких фірм, які їх мають, дуже мало. Серед них - ТзОВ «ТехексепертЗахід». Саме тому було з ним укладено договір на виконання цих робіт.
Окрім цього зазначив, що юриста на ЛКП "Збиранка" не було, однак було укладено угоду з адвокатською фірмою на обслуговування підприємства. Додав, що його профільна освіта - юридична та певний час він був керуючим адвокатським об"єднанням, також перебував на посаді слідчого у військовій прокуратурі та розслідував економічні злочини, а тому орієнтувався в ситуації яка виникла і точно пригадує, що жодних відповідних документів ОСОБА_19 йому не показував, а тому ці виконані роботи і були поставлені ним під сумнів та вчинено всі необхідні дії.
Допитаний в судовому засіданні 12.03.2024 року в якості свідка ОСОБА_19 , показав, що допомагав власнику підприємства ТзОВ «ТехексепертЗахід» ОСОБА_20 у його діяльності, в тому числі на період відсутності власника підприємства у Львові. З ОСОБА_21 він познайомився у м. Києві, пересікались по об"єктах та співпрацювали з ним з 2025 року. Домовленість про таку допомогу між ними була усна, тобто без юридичного оформлення, а саме не за трудовим договором, дорученням чи цивільно-правовим договором. Йому поогбіцяли оплатити за його допомогу, однак обіцяноїх винагороди він так і не отримав.
В такий спосіб він допомагав ОСОБА_20 орієнтовно з 2015-2016 років по 2018 рік. Наголосив, що доступу до договорів та фінансових документів він немав.
Наголосив, що про договір укладений між ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» та ЛКП "Збиранка" він знав, але мав виконувати його лише в частині фізичної реалізацію робіт.
Жодні відомості щодо обставин договору від 14 травня 2018 року йому не були відомі, в тому числі щодо способу оплати за виконані роботи та форми звітування про виконання роботи. Від підрядника по субпідряду працювали близько 10 осіб та 3-4 одиниці техніки.
Повідомив, що на відповідних оперативних нарадах в червні та серпні 2019 року він був присутній, недоліки певні по проведених будівельних роботах висувалися, в тому числі технаглядом, однак такі недоліки він вважав мізерними.
Він вказані зауваження до відома керівника ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» доводив, а також вважає, що до відома керівника ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» також такі зауваження були доведені і ЛКП "Збиранка", однак чи були такі усунуті йому не відомо.
Ствердив, що хід виконання договору зі сторони ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» контролював сам директор ОСОБА_20 , а зі сторони ЛКП "Збиранка" швидше за все директор ЛКП "Збиранка".
На його думку, ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» виконало більше робіт ніж це було заактовано, однак змін в проектну документацію не було. Зокрема, проводились додаткові роботи не передбачені проектом, зокрема дорога, яка мала бути зроблена пізніше.
Зазначив, що особисто він не надавав керівництву ЛКП "Збиранка" підтвердження виконання таких робіт в формі актів кб-2в та кб-3 з долученням відповідних підтверджуючих документів про здійснені понаднормових витрат. Чи підтверджував цей факт директор ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» йому також невідомо.
Щодо недоліків, які висловлював технагляд по виконанню прихованих робіт та підтвердження виконання таких, він нічого повідомити не може. Однак, на його думку, вказані роботи були виконані на 30-40 % і в його керівництва було бажання такі продовжити, однак директор ЛКП "Збиранка" не захотів цього.
Додав, що субпідрядників залучав не він, а директор ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення». На підприємстві ЛКП "Збиранка", з метою контролю виконання робіт ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення», він бував по мірі необхідності, від одного до трьох разів на тиждень. Витратну частину матеріалів не контролював.
Допитаний в судовому засіданні 13.08.2024 року в якості свідка ОСОБА_9 , показав, що він був головним інженером проекту. Зазначив, що у 2016 році на ЛКП "Збиранка" трапилась аварія, пожежа та зсув. Ще до цієї події було розроблено проект рекультивації, який коштував близько 232 млн. грн. У 2017 році проект пройшов державну експертизу і розпочались роботи. Дані роботи виконувала київська фірма - ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення».
Наголосив, що один раз на місяць він виїжджав на місце та перевіряв якість виконання робіт відповідно до авторського проекту. Додав, що вівся журнал авторського нагляду в якому робились записи, де вказувлися недоліки та зміни до проекту і ставили свої підписи він, як головнимй інженер проекту, виконавець та директор ЛКП "Збиранка".
Пригадує, що роботи закінчувались осінню, при дощах та зволожених грунтах.
Повідомив, що наради в 2018-2019 роках, точно не пам"ятає часу, з питань стану виконання робіт проводилися, на них вказувались на певні недоліки та такі недоліки пропрацьовувались.
До актів виконаних робіт він жодного відношення не мав.
Повідомив, що авторський нагляд він фактично здійснював з червня по листопад 2018 року, а договір діяв до початку 2019 року. Точто не пригадав, однак зауважив, що ніби в 2019 році вони не контролювали вказані роботи.
Пригадує, що роботи по облаштуванню лотків проводились в серпні-вересні 2018 року, проблематика з цього питання облаштування лотків йому відома, але зміни в технічну документацію не пам"ятає чи були затверджені. Ставились лотки інші ніж передбачені проектно-кошторисною документацією, але вважає, що вони відповідали такій документації. На його думку, більшість робіт було виконано, а роботи щодо облаштування дороги - на 100 %.
Згідно журналу авторського нагляду записи вносились з 5 вересня по листопад 2018 року. Додав, що жінка, яка здійснювала технагляд, висловлювала зауваження до якості та об"єму виконаних робіт.
Допитаний в судовому засіданні 13.08.2024 року в якості свідка ОСОБА_22 , показав, що працював заступником директора департаменту з питань поводження з твердими відходами Львівської міської ради та здійснював координацію діяльності ЛКП "Збиранка" з вересня 2017 року по травень 2020 року. На полігон він виїжджав досить часто. Були і комісійні виїзди за місцем виконання робіт. Пригадує, що зауваження до об"єму та якості виконання робіт були, в тому числі від представника технічного нагляду. Не знає чи лотки відповідали вимогам технічної документації і чи вносились відповідні зміни в технічну документацію з цих питань. Наголосив, що йому лише відомо про те, ОСОБА_14 ініціював проведення виїзних оперативних нарад за місцем виконання робіт в червні-серпні 2019 року, проте не пригадує чи висловлювались якісь недоліки. Пригадує, що роботи по договору повинні були розпочатись з червня 2018 року. Додав, що ним особисто не здійснюалося жодних обов"язкових вказівок, так як ЛКП "Збиранка" є самостійним органом.
Щодо інших свідків, яких просили допитати сторона обвинувачення та сторона захисту, то судом такі не допитувались із причин відмови ініціатора від його допиту.
Жоден із учасників не наполягав у судовому засіданні щодо обов"язкового допиту вказаних свідків та висловили думку щодо продовження розгляду справи без їх допиту.
Вина обвинуваченого ОСОБА_3 підтверджується також наступними документами та речовими доказами, дослідженими при судовому розгляді.
З наказу Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради за № 65-к від 23.03.2017 року "Про призначення на посаду директора ЛКП "Збиранка" ОСОБА_3 " (а.с.177 том № 4) видно, що ОСОБА_3 призначено на посаду директора Львівського комунального підприємства "Збиранка" за контрактом з посадовим окладом згідно затвердженого штатного розпису, терміном на 6 (шість) місяців, з 24 березня 2017 року до 23 вересня 2017 року включно.
Цього ж дня, 23.03.2017 року між Департаментоим житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради в особі директора ОСОБА_23 та гр. ОСОБА_3 , як керівником укладено контракт терміном на 6 місяців, що видно з його копії (а.с.178-180 том № 4). Серед прав та обовязків зазначено, що:
- керівник підзвітний Уповноваженому органу у межах, встановлених чинним законодавством, статутом Підприємства та цим контрактом (п. 1.5. Контракту);
- керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво Підприємством, організує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань Підприємства, передбачених законодавством, статутом Підприємства та цим конттрактом (п. 2.1. Контракту);
керівник зобов"язаний:
- забезпечувати цільове використання бюджетних, позабюджетних та спеціадіьних коштів (п. 2.2.3. Контракту);
керівник має право:
- укладати господарські та інші угоди (п. 2.7.2. Контракту);
- відкривати рахунки у банках(п. 2.7.4. Контракту);
- користуватися правом розпорядження коштів Підприємства (п. 2.7.5. Контракту) .
03.07.2017 року було укладено Додатковий договір № 1 до контракту з керівником Львівського комунального підприємства від 23.03.2017 року. Перший абзац контракту викладено у такій редакції:
" ОСОБА_3 приймається на посаду директора Львівського комунального підприємства "Збиранка" на термін з 03.07.2017 по 02.07.2018".
Пункт 6.1 викладено у такій редакції:
"Цей контракт діє з 03.07.2017 року по 02.07.2018 року включно.",
що видно з його копії (а.с.181 том № 4).
03.07.2018 року було укладено Додатковий договір № 2 до контракту з керівником Львівського комунального підприємства від 23.03.2017 року.
Пункт 6.1 викладено у такій редакції:
"Цей контракт діє з 03.07.2018 року по 02.07.2019 року включно.",
що видно з його копії (а.с.182 том № 4).
З копії наказу Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради за № 47-к від 14.06.2019 року "Про звільнення ОСОБА_3 " (а.с.183 том № 4) видно, що ОСОБА_3 , директора ЛКП "Збиранка", звільнено з займаної посади 02.07.2019 року у зв"язку із закінченням терміну дії контракту з керівником Львівського комунального підприємства від 23.03.2017 року зі змінами, відповідно до п. 2 ст. 36 КЗпП України.
З час перебування ОСОБА_3 на посаді директора ЛКП "Збиранка" було розроблено та затверджено наказом № 1 від 04.07.2017 року Директором департаменту з питань поводження з відходами Львівської мівської ради Статут Львівського комунального підприємства "Збиранка" (нова редакція) положень яких ОСОБА_3 , як директор, зобов"язаний був дотримуватись. З вказаним Статутом ОСОБА_3 ознайомлений , про що свідчить його підпис на 12 сторінці такого, що видно з копії Статуту (а.с. 184-193 том № 4).
З копії договору № 1405/18 від 14.05.2018 року укладеному між Львівським комунальним підприємством "Збиранка" (Замовник) в особі ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» (Виконавець) в особі ОСОБА_8 (а.с.194-198 том № 4) видно (серед іншого), що:
- виконавець зобов'язується власними силами та засобами виконати роботи по об 'єкту "Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. В. Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради», згідно Додатку №1 (Кошторис) та Додатку №2 (Календарний Графів виконання робіт) до цього Договору, які є невід'ємними його частинами, а Замовник зобов'язується прийняти й оплатити виконані роботи.
- загальна вартість цього Договору становить 22 099 999,99 грн. (двадцять два мільйони дев"яносто дев'ять тисяч д ев'ятсот д ев'яносто дев'ять грн. 99 коп. ), у т. ч. ПДВ (20%) - 3 683 333,33 грн. відповідно до Додатку №1 (Кошторису), що є невід'ємними частинами даного Договору і складається з:
1) вартості будівельних матеріалів/обладнання/механізмів тощо в сумі 18 312 290 ,43 грн.(вісімнадцять мільйонів триста дванадцять тисяч двісті д ев'яносто гривень 43 коп.), у т.ч. ПДВ (20%) 3 052 048,41 грн.;
2) вартості будівельно-монтажних робіт в сумі 3 787 709,56 грн. (три мільйони сімсот вісімдесят сім тисяч сімсот дев 'ять гривень 56 коп.), у т. ч. ПДВ (20%) - 631 284,93 грн.
- загальна вартість цього Договору встановлюється твердою і незмінною на весь період виконання робіт і може уточнюватися за взаємною згодою Сторін у випадках, передбачених чинним законодавством України в сфері здійснення публічних закупівель;
- протягом 5 (п'яти) календарних днів з моменту підписання договору сторонами, Замовник можливо перераховує Виконавцю кошти в розмірі 30 (тридцяти) відсотків вартості будівельних матеріалів, необхідних для виконання робіт за Договором, з урахуванням наведеного в п.3.1 Договору;
- остаточний розрахунок буде здійснюватися на підставі акту/актів виконаних робіт, складених за формою КБ-2в і довідки про вартість виконаних підрядних робіт, складеної за формою КБ-3. Крім цього, для остаточного розрахунку Підрядник надає Замовнику копії правовстановлюючих документів, що підтверджують вартість використаних Підрядником матеріалів;
- оплата здійснюватиметься у безготівковій формі. Підставою для оплати є підписаний сторонами акт виконаних робіт, складений за формою КБ-2в і довідки про вартість виконаних підрядних робіт, складеної за формою КБ-3, із обов'язковим долученням копій правовстановлюючих документів, що підтверджують вартість використаних Підрядником матеріалів. Такий комплект документів надається Виконавцем Замовнику впродовж 5 (п'яти) календарних днів після закінчення (кожного) поточного календарного місяця.
- роботи передбачені цим Договором надаються у 2018 році терміном 183 календарних днів відповідно до Додатку №2 Графік виконаних робіт;
- місце надання Робіт: полігон твердих побутових відходів у с. Великі Грибовичі, Жовківського р-ну, Львівської обл.;
- замовник зобов'язаний своєчасно здійснювати відповідно до умов цього Договору оплату виконаних робіт;
- замовник зобов'язаний приймати виконані роботи за актами про приймання-передавання виконаних робіт, складених відповідно до вимог Договору;
- замовник має право повернути Акт про приймання-передавання робіт Виконавцю без здійснення оплати у разі неналежного його оформлення, невідповідності вимогам законодавства до первинних документів (відсутність печатки (у разі використання), підписів тощо) та неповної комплектності наданих документів відповідно до вимог п. 4.8. Договору;
- замовник має право у разі невиконання або неналежного виконання Виконавцем своїх зобов'язань за цим Договором, достроково в односторонньому порядку розірвати цей Договір, письмово повідомивши про це Виконавця у строк не менше ніж за 20 календарних днів до дати фактичного розірвання договору;
- замовник має проводити контроль провадження робіт в процесі їх виконання;
- цей договір набирає чинності з дати його підписання уповноваженими особаи сторін і діє до 31.12.2018 року.
До Ваказаного Договору було підписано сторонами (замовником та виконавцем) Додаток № 2 до Договору № 405/19 від 14.05.2018 року яким передбачено Календарний графіх виконання робіт у якому зазначено науменування робіт та терміни їх виконання (а.с.199 том № 4).
Додатком № 1 до Договору № 405/19 від 14.05.2018 року цими ж сторонами зафіксовано договірну ціну на "Рекогнструкцію полігону ТПВ м. Львова в с. В. Грибовичі Жовківського району, Львівської області в об"ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради, що здійснюється в 2018 році" та визачено найменування витрат та їх вартість. Загальна вартість становить 22 099, 99999 грн. , що видно з копії вказаного додатку (а.с.200-201 том № 4).
Суд не залишає поза увагою той факт, що ще до укладення вищевказаного договору, між ЛКП "Збиранка" (Замовник) в особі директора ОСОБА_24 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» (Виконавець) в особі ОСОБА_8 вже укладались договори, а саме 26.07.2016 року Договір № 26-07/16 підряду на виконання робіт (а.с.209-216 том № 2) у відповідності до умов якого Підрядник зобов'язується в обумовлений термін у відповідності до замовлення і вимог проектно-кошторисної документації, будівельних норм та правил виконати роботи: «Протиаварійні заходи та роботи з посилення дамб відстійників фільтрату на полігоні ТПВ м.Львова в с. Грибовичі», а Замовник приймає об'єкт і здійснює фінансування прийнятих робіт. Підстава укладення Договору: рішення комітету з конкурсних торгів від 20.07.2016 року. Загальна вартість робіт, що підлягають виконанню у 2016 році складає 10216282,76 (десять мільйонів двісті шістнадцять тисяч двісті вісімдесят дві грн.76 коп.), у тому числі ПДВ 20%. (п.п. 1.1., 1.2., 2.1., 2.2. Договору).
З наведеного випливає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення», було перевіреним ЛКП "Збиранка" в якості Виконавця, а тому можна прийти до висновку, що якість їхніх робіт не піддавалась сумніву ОСОБА_3
16.05.2018 року між директором Львівського комунального підприємства "Збиранка" (Замовник) в особі ОСОБА_3 та ТзОВ "Техексперт -Захід" (виконавець) в особі генерального директора ОСОБА_25 було укладено Договір № 1605/18 на здійснення технічного нагляду за будівництвом об"єкта: "Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. В. Грибовичі Жовківського району, Львівської області в об"ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради" (а.с.188-191 том № 2). Умовами цього договору (серед іншого) передбачено, що:
- виконавець зобов'язаний (серед іншого):
- проводити перевірку наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва Об'єкта, - технічні паспорта, сертифікати, документи, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;
- перевіряти відповідність виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
- контролювати відповідність обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації;
- візувати акти приймання виконаних будівельних робіт (типова форма № КБ-2в) в підтвердження відповідності виконаних фізичних обсягів робіт та вартості матеріалів;
- проводити разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів;
- повідомляти підрядника про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;
- здійснювати контроль за веденням загального журналу виконання робіт на будівництві встановленого зразка, проводити вибіркову фотофіксацію процесу будівництва, в т.ч. прихованих робіт;
- бути присутнім на виробничих нарадах, що проводяться Замовником;
- сприяти Замовнику в оформленні документів на фінансування, підготовці звітів про виконання або виконувати інші зобов'язання, за домовленістю з Замовником.
- замовник зобовязаний (серед іншого):
- надати Виконавцю для перевірки Акти виконаних робіт за формою КБ-2в, накладні на вартість матеріалів, а також розрахунки загальновиробничих та інших витрат;
- прийняти та підписати Акти здачі-приймання виконаних робіт по технічному нагляду, та всі надані Виконавцем документи про виконане ним у відповідності з Договором. Після контролю за достовірністю актів здачі-приймання підписувати їх в 3-денний термін з моменту одержання.
До вказаного договору було складено Додаток № 1 у якому передбачено розрахунок коштів на здійснення технагляду по об"єкту (а.с.192 том № 2) та Додаток № 2 протокол погодження договірної ціни (а.с.193 том № 2), які були підписані сторонами.
Судом встановлено з матеріалів справи, уповноваженими особами ТзОВ "Техексперт -Захід" умови договору виконувались у відповідності до його умов, про що свідчать дакази в матеріаліх справи, а також підтверджується поясненнями свідків.
Як видно з протоколу технічної наради про хід реалізацї проекту "Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. В. Грибовичі Жовківського району, Львівської області в об"ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради" від 30.10.2018 року (а.с.194-195 том № 2) на нараді були присутні від Львівської місьткої ради - в.о. директора департаменту з питань поводження з відходами ОСОБА_22 , директора ЛКП "Збиранка" ОСОБА_3 , представників від проектної організації та від ТОВ БК "Сучасні будівельні рішення" ОСОБА_26 та ОСОБА_27 . Слухали, серед інших, представника виконавця - ОСОБА_26 . Вирішили:
1) враховуючи, що протягом тривалого періоду, який пройшов від заключения договору на розробку ПКД (договір заключений 10 квітня 2017 року), на об'єкті пройшло ряд змін, зокрема суттєво змінилися гідрогеологічні умови, а також з причини неточностей в топографічних матеріалах, виконаних з використанням дронів, необхідно внести ряд змін та доповнень в ПКД;
2) представнику Виконавця в термін до 01.11.2018р. підготувати та погодити Замовником перелік питань, що потребують вирішення при внесенні змін та доповнень в ПКД та передати в проектну організацію;
3) ТзОВ "Інститут "ГІРХІМПРОМ " в термін до 01.11.2018 р. в рамках проведення робіт з авторського нагляду направляє на об'єкт спеціалістів топографів для уточнення реального плану на даний момент, а також в термін до 30.1 1.2018р. вносить необхідні зміни і доповнення згідно переліку п.1, а також матеріалів реального стану топографічної зйомки та передає Замовнику.
18.12.2018 року, представник ТзОВ БК "Сучасні будівельні рішення" ОСОБА_8 (за дорученням № 37 від 24.05.2018 року) звернувся до директора ЛКП "Збиранка" ОСОБА_3 з листом (а.с.129 том № 5) у якому просить продовжити терміни виконання робіт на 2019 рік. Однак, доречення № 37 від 24.05.2018 року, як додаток до вказаного листа долучено не було.
Також, 28.12.2018 року директор ТзОВ БК "Сучасні будівельні рішення" ОСОБА_28 звернувся до директора ЛКП "Збиранка" з листом за вих. № 582/18 та як додатком до нього календарним графіком виконання робіт (а.с.144-146 том № 5) у якому просить продовжити терміни виконання робіт за Договором № 1405/18 від 14.05.2018 року на 2019 рік та розробити і надати ТОВ "БК "СБР" всі документи, необхідні для подальшого виконання робіт за Договором № 1405/18 від 14.05.2018 року.
Однак, підтвердження того, що на такі листи представником було надано відповіді чи погодження, суду не надано.
Окрім цього, 20.06.2019 року за участі представників ЛКП "Збиранка": ОСОБА_14 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , представника ТзОВ "Техексперт-Захід" ОСОБА_11 , представників ТзОВ "Інститут "ГІРХІМПРОМ " ОСОБА_9 , ОСОБА_31 , а також представників ТзОВ БК "Сучасні будівельні рішення": ОСОБА_26 та ОСОБА_32 було проведено нараду та відповідно складено протокол наради виконання умов договору № 1405/18 від 14.05.2019 року по проекту "Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. В. Грибовичі Жовківського району, Львівської області в об"ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради" (а.с.196 том № 2).
В.о. директора ЛКП «Збиранка» ОСОБА_14 , попросив присутніх проінформувати його про стан реалізації вищевказаного проекту.
ОСОБА_30 повідомила, що за період з 15.08.2018 р. по 08.10.2018 р. ТзОВ БК «СБР» було оплачено авансові платежі на суму 6234 458,30 грн. Станом на 20.06.2019 р. жодних актів виконаних робіт Сторонами не підписано.
ОСОБА_11 доповіла, що підрядною організацією ТзОВ КБ «СБР» їй передано на підпис акти по частковому виконанню окремих видів робіт без підтверджуючих первинних документів( накладних та актів прихованих робіт), а саме: земельні роботи, зрізка кущів та дерев, перевезення ТПВ до 1-го км. та 2-ох км., роботу катка, кількість завезеного глиняного грунту.
ОСОБА_9 доповів, що він, як представник ГІП проекту погодив зміну товщини стінки лотка та облаштування переходу на металеву трубу (без належно оформлених документів по внесенню змін у проект)
ОСОБА_26 сказав, що робіт виконано на більшу суму ніж проплачений аванс.
ОСОБА_14 запропонував провести візуальне обстеження виконаних робіт, при якому були виявлені наступні недоліки:
- частково відсутні лотки за огорожею вздовж дороги;
- незавершена вставка на повороті ;
- невстановлені оголовки на металевій трубі з двох сторін переходу;
- неякісно зароблені стики лотків;
- в окремих місцях не засипано ухил дороги;
- в окремих місцях розмулена дамба;
- не почищені, замулені відстійники;
- в окремих місцях дорога замулена і не очищена від грунту.
Комісія вирішила: Підряднику ТзОВ КБ «СБР» усунути вищевказані недоліки, а саме:
1) привести у відповідність виконання будівельних робіт до затвердженої проектно-кошторисної документації, яка пройшла експертизу;
2) підготувати належним чином оформлені первинні, підтверджуючі, інші документи, погодити зміни;
3) погодити акти виконаних робіт з технічним та авторським наглядами.
До вказаного протоколу долучені фотокопії з місця (а.с. 197-206 том № 2).
З листів ТзОВ "Техексперт-Захід" на адресу ЛКП "Збиранка" та ТзОВ КБ «СБР» (підрядник) (а.с.39-40 том № 6) видно, що розглянувни попередньо акти форми КБ-2 складені ТзОВ КБ «СБР» по об"єкту "Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради" відповідальна особа ТзОВ "Техексперт-Захід" прийшла до висновку, що не має можливості перевірити їх належним чином та в повному обсязі, оскільки разом з актом не подані документи, що підтверджують виконання робіт. Просив пірядника такі надати. Окрім цього, при вибірковому огляді актів було помічено безпідставне нарахуваня. Просив зобов"язати підрядника надати необхідні документи та підтвердити обсяги та роботи.
Як встановлено судом, ОСОБА_13 з 2017 по 2020 роки працювала головним бухгалтером на ЛКП "Збиранка". На нараді вона наголосила на тому, що за період з 15.08.2018 р. по 08.10.2018 р. ТзОВ БК «СБР» було оплачено авансові платежі на суму 6234 458,30 грн. та, що станом на 20.06.2019 р. жодних актів виконаних робіт Сторонами не підписано.
Так, згідно п. 4.8 договору № 1405/18 від 14.05.2018 року укладеному між Львівським комунальним підприємством "Збиранка" (Замовник) в особі ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» (Виконавець) в особі ОСОБА_8 :
"Оплата здійснюватиметься у безготівковій формі. Підставою для оплати є підписаний сторонами акт виконаних робіт, складений за формою КБ-2в і довідки про вартість виконаних підрядних робіт, складеної за формою КБ-3, із обов'язковим долученням копій правовстановлюючих документів, що підтверджують вартість використаних Підрядником матеріалів. Такий комплект документів надається Виконавцем Замовнику впродовж 5 (п'яти) календарних днів після закінчення (кожного) поточного календарного місяця.".
З наведеного, суд робить висновок, що оскільки, як зазначила головний бухгалтер ЛКП "Збиранка" ОСОБА_13 за період з 15.08.2018 р. по 08.10.2018 р. було оплачено ТзОВ БК «СБР» авансові платежі на суму 6234 458,30 грн. та станом на 20.06.2019 р. жодних актів виконаних робіт Сторонами не підписано, а такі мали бути надані Виконавцем Замовнику впродовж 5 (п'яти) календарних днів після закінчення (кожного) поточного календарного місяця разом із долученням копій правовстановлюючих документів, що підтверджують вартість використаних Підрядником матеріалів, тобто не пізніше 13.10.2018 року, а станом на 20.06.2019 р. жодних актів виконаних робіт Сторонами не було підписано, то суд не ставить під сумнів того, що такі можливо і були (як стверджує ОСОБА_3 ), однак не були підписані, а тому не мали жодної юридичної сили і тим більше не були підставою для проплати виконавцю в особі - ТзОВ БК «СБР» за роботи вказані у цих актах, що є грубим порушенням вимог договору, а також контракту директора підприєства та Статуту вказаного підприємства.
Дані акти не могли бути підписані ОСОБА_3 , як директором підприємства ЛКП "Збиранка" і після 20.06.2019 р., оскільки, як встановлено, він з 02.04.2019 року до 01.05.2019 року був відсторонений від посади директора і обов"язки такого виконував ОСОБА_33 , а з 02.05.2019 року на посаді в.о. директора підприємства по 30.08.2019 року був ОСОБА_14 . Тобто, з 20.06.2019 р. (час, коли акти сторонами підписані не були) і до звільнення ОСОБА_3 з посади директора ЛКП "Збиранка" (02.07.2019 року), він як директор повноважень на підпис таких актів чи печатки підприємтва, щоби такі завірити, не мав.
В той же час, суд звертає увагу на перелік виконавчої документації по об"єкту "Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради", який складений директором ТзОВ «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» ОСОБА_34 (а.с.202 том № 4), який складається з:
1) актів на закриття прихованих робіт в кількості-24 шт за період від 08 серпня 2018 року по 21 грудня 2018 року;
2) виконавчої зйомки траси під'їзної автодороги ПКЗ+16-ПКО з відмітками плит, щебеню та рівня землі (на різних рівнях виробки та земляні відвали)-4 ст.;
3) виконавчої зйомки дамби з відмітки рівня землі (на різних рівнях виробки та земляні відвали- 1 ст.;
4) виконавчої зйомки (виїзд на дамбу)-1 ст.;
5) виконавчої зйомки лотків автодороги ПКЗ+65з відмітками дна , верху, виїмки землі під лотки і випускного рову 3 ст.;
6) довідки про вартість виконаних робіт та КБ-2в 1-5 на суму -6 630 225,60 грн. -36 ст.;
7) кошторисної документації (Договірна ціна на суму-22 099 999,99 грн.)-279 ст.;
8) видаткових накладних -55 ст.,
що прошиі та скріплені печаткою на 90 аркушах (а.с.203-267 том № 4).
Слід зазначити, що серед них акти виконаних робіт на виконані роботи підписані Замовником (уповноваженогю особою ЛКП "Збиранка") та Виконавцем (уповноваженогю особою ТзОВ «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення») також відсутні.
Суд також не залишає поза увагою те, що контроль за виконанням робіт, окрім замовника та виконавця вівся також представниками Львівської міської ради та ТзОВ "Техексперт-Захід", що чітко вбачається із протоклів нарад, де були присутні їх представники та висловлювали свої зауваження з приводу проекту та виконання робіт.
Однак, суд також звертає увагу на те, що до нарад була допущена особа - ОСОБА_26 , нібито як представник виконавця -ТзОВ «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення», однак як ствердив сам ОСОБА_26 в судовому засіданні під присягою, жодних повноважень від виконавця у нього не було (лише усні домовленості та вказівки між ним та директором ОСОБА_8 ). Його повноваження також не підтверджені жодним документом, що є в матеріалах справи та не долучені в процесі судового розгляду сторонами кримінального провадження. У зв"язку із цим, дана особа не мала права брати участі у таких нарадах, тим більше виступати на них, висловлюватися з приводу проекту та в подальшому підписувати протоколи таких нарад.
Як передбачено п. п. 11.6, 11.6.2. Договору № 1405/18 від 14.05.2018 року укладеному між Львівським комунальним підприємством "Збиранка" (Замовник) в особі ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» (Виконавець) "Відповідальною особою сторін з питань отримання/подання інформації (кореспонденції, протоколів зустрічей, повідомлень, документації) документів за цим договором є з боку виконаця - ОСОБА_8 .
Тобто, з наведеного суд робить висновок, що директор ЛКП "Збиранка" ОСОБА_3 протягом виконання робіт у відповідності до умов Договору № 1405/18 від 14.05.2018 року, допускав на територію, до нарад, до котролю за виконанням робіт, зовсім сторонню особу, нібито від виконавця - Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення», яка не мала жодних на це повноважень.
Як встановлено судом з пояснень свідків та не спростовано доказами стороною захисту, що директором Львівського комунального підприємства "Збиранка" (Замовник) в особі ОСОБА_3 було грубо порушено вимоги укладеного договору № 1405/18 від 14.05.2018 року, що призвело до зловживання ним своїм службовим становищем, розтрати ним грошових коштів вказаного комунального підприємства в сумі 740 771,17 гривень, чим спричено шкоду бюджету м. Львова на зазначену суму.
Так, з акту перевірки фінансово-господарської діяльності Львівського комунального підприємства “ Збиранка" за період з 01.01.2017 до 31.12.2018 за № 2103/15 від 30.08.2019 року (а.с.1-33 том № 4) (серед іншого) видно, на виконання доручення міського голови від 04,07.2019 № 4-21-183, на підставі скерувань від 17 07.2019 № 2103/17 та від 12 08 2019 №2103/18 в.о. начальника управління фінансового контролю - начальник відділу перевірки кошторисної документації ОСОБА_35 , заступник начальника відділу внутрішнього фінансового контролю ОСОБА_36 , головний спеціаліст цього ж відділу ОСОБА_37 та провідний спеціаліст відділу перевірки кошторисної документації ОСОБА_38 провели перевірку фінансово-господарської діяльності Львівського комунального підприємства "Збиранка" за період з 01. 01.2017 до 31. 12. 2018 роки.
Перевірку проведено в період з 22.07.2019 до 30.08.2019 з відома в.о.директора ЛКП "Збиранка» ОСОБА_14 та в присутності головного бухгалтера ОСОБА_39 .
ЛКП Збиранка" є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунок в установі банку, печатку, бланки зі своїм найменуванням.
Посадовими особами ЛКП Збиранка", яким було надано право розпоряджатися рахунками та підписувати розпорядчі та фінансові документи були
1) директор Занік В С - з 01.01 2017 до 23.03 2017 роки;
2) директор ОСОБА_3 - з 24.03.2017 до 01 04.2019 роки:
3) в.о директора ОСОБА_40 - з 02.04 2019 до 01.05.2019 (в період відсторонення директора ОСОБА_3 );
4) в.о. директора ОСОБА_14 - з 02 05.2019 по даний час.
Протягом періоду, що підлягав перевірці ЛКП "Збиранка" було збитковим, чистий збиток за результатами діяльності 2017 року склав 5 409,.0 тис грн. за 2018 рік -20 320.0 тис.грн.
Загальний аналіз фінансового стану ЛКП "Збиранка" проведено на основі данихз фінансової звітності комунального підприємства за 2017 -2018 роки.
Перевірку стану ведення безготівкових операцій проведено вибірковим методом (конкретний метод перевірки зазначено в розрізі окремого питання). В ході перевірки встановлено, що для провадження господарської діяльності ЛКП 'Збиранка» станом на момент проведення перевірки в установах банків відкрито сім розрахункових рахунків в національній валюті, зокрема п'ять рахунків в АБ "Укргазбанк» та два рахунки в АТ "Укрексімбанк". Крім того, комунальне підприємство має відкрито чотири валютні рахунки в АБ Укргазбанк".
Перевірку правомірності використання коштів на виконання вищевказаних робіт проведено вибірковим методом щодо об'єкту "Реконструкція полігону ТПВ м.Львова в с. В. Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради".
Так, у 2018 році, в результаті проведеної тендерної закупівлі, між ЛКП “Збиранка' та ТОВ "Будівельна Компанія Сучасні будівельні рішення» (надалі - ТОВ “БК СБР ) укладено договір від 14.05.2018 № 1405/18 на виконання робіт з реконструкції полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради на загальну суму 22 099 999,99 грн.
Додатком № 2 до договору від 14 05.2018 № 1405/18 "Календарний графік виконання робіт", передбачено виконання робіт з дотриманням наступних термінів:
підготовчі роботи - 01 - 20 червня 2018 року;
запобіжна ємність - 21 червня - 20 липня 2018 року;
система дренажу - 01 червня -2 1 вересня 2018 року;
система збору фільтрату - 16 липня - 31 серпня 2018 року:
система збору чистих вод - 30 серпня - 18 жовтня 2018 року;
створення системи моніторингу - 16 липня - 20 липня 2018 року;
внутрішньо-майданчикові мережі електропостачання - 01 жовтня -26 жовтня 2018 року;
під'їзна автомобільна дорога - 12 жовтня - 30 листопада 2018 року.
Таким чином, кінцевий термін виконання усіх робіт за умовами договору від 14.05.2018 № 1405/18 - 30 листопада 2018 року.
Умовами договору передбачено, що протягом п'яти календарних днів з моменту підписання договору сторонами, замовник можливо перераховує виконавцю кошти в розмірі 30% вартості будівельних матеріалів, необхідних для виконання робіт за договором.
Остаточний розрахунок буде здійснюватися на підставі акту/актів виконаних робіт, складених за формою КБ-2в і довідки про вартість виконаних підрядних робіт, складеної за формою КБ-3. Крім цього, для остаточного розрахунку підрядник надає замовнику копії правовстановлюючих документів, що підтверджують вартість використаних підрядником матеріалів.
У разі порушення з вини підрядної організації строків виконання робіт, визначених в договорі або порушення строків усунення недоліків та зауважень, наданих замовником, виконавець сплачує замовнику на його вимогу штрафні санкції протягом семи календарних днів після отримання вимоги, в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачуються-штрафні санкції, від загальної вартості цього договору, за кожен день прострочення до дня фактичного виконання зобов'язання.
Враховуючи вимоги п. 3.1. розмір авансового платежу за умовами договору від 14.05.2018 року № 1405/18 становить 5 493 687,13 грн.
Як наслідок, протягом періоду з 15 08.2018 до 27.08.2018 ЛКП "Збиранка» здійснило 30% передоплату ТОВ "БК “СБР" на загальну суму 5 493 687,13 грн.
Технічний нагляд за будівництвом об'єкта "Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» здійснювало ТзОВ Техексперт-Захід» на підставі укладеного договору від 16.05.2018 № 1605/18 р.
Слід зазначити, що згідно даних банківської виписки по рахунку № НОМЕР_4 , відкритому в ПАТ АБ “Укргазбанк", комунальним підприємством 08.10.2018 року в порушення умов укладеного договору, при відсутності актів виконаних робіт, безпідставно перерахувано ТОВ "БК "СБР» кошти в сумі 740 771,17 грн., як оплату за роботи згідно договору від 14.05.2018 року за № 1405/18.
У письмовому поясненні головний бухгалтер ЛКП "Збиранка» ОСОБА_30 вказала, що право підпису банківських документів, зокрема платіжних доручень належало директору комунального підприємства ОСОБА_3 .
Водночас, отримати з цього приводу пояснення у директора ЛКП "Збиранка» ОСОБА_3 не вдалось можливим, оскільки станом на момент проведення перевірки його звільнено з займаної посади.
Також встановлено, що 17.10.2018 року комунальне підприємство скерувало претензію ТОВ "БК "СБР» щодо негайного вжиття всіх необхідних та достатніх заходів з метаю належного виконання умов договору.
Крім того, ЛКП "Збиранка» вимагало від підрядної організації надання комплекту усіх правовстановлюючих документів, що підтверджують факт закупівлі та вартість використаних ТОВ "БК “СБР» матеріалів задля виконання умов вищезгаданого договору.
На час проведення перевірки роботи по об'єкту "Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» підрядником ТОВ "БК "СБР» не завершені.
Для перевірки, комунальним підприємством надано акти виконаних робіт по об"єкту "Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» на загальну суму 6 630 225.60 грн,. в яких наявні підписи на печатки лише ТОВ "БК "СБР», за відсутності підписів замовника робіт ЛКП "Збиранка» та без підтвердження обсягів виконаних робіт інженером технічного нагляду ТзОВ “Техексперт-Захід».
Як зазначено в письмовому поясненні в.о. директора ЛКП “Збиранка" ОСОБА_14 , акти виконаних робіт не підписані у зв'язку з наявністю зауважень до робіт, виконаних підрядником. Крім того, не підтверджено обсягів виконаних робіт інженером технічного нагляду ТзОВ “Техексперт-Захід".
ЛКП “Збиранка" неодноразово скеровувало претензії ТОВ “БК "СБР" щодо негайного вжиття всіх необхідних та достатніх заходів з метою належного виконання умов договору та надання підрядником комплекту усіх правовстановлюючих документів, що підтверджують факт закупівлі та вартість використаних матеріалів.
В ході перевірки, комісією в складі в.о директора ЛКП “Збиранка" - ОСОБА_29 , інженера технічного нагляду ТзОВ Техексперт-Захід" - ОСОБА_41 , за участі заступника директора департаменту - начальника управління оперативного поводження з відходами департаменту з питань поводження з відходами Львівської міської ради - ОСОБА_42 , в.о. начальника управління фінансового контролю департаменту "Адміністрація міського голови" Львівської міської ради - ОСОБА_43 та головного спеціаліста відділу перевірки кошторисної документації цього ж управління - ОСОБА_44 , проведено обстеження фактичних обсягів виконаних робіт по об'єкту “Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради" та встановлено, що підрядником ТОВ "БК "СБР" роботи виконані з порушенням вимог та норм проектної документації.
Так, виявлено неякісне виконання робіт по влаштуванню залізобетонних лотків, зокрема, неякісно зароблені стики лотків, не влаштовано належним чином бетонної вставки на повороті лотка, а також часткова відсутність лотків за огорожею вздовж дороги.
Також обстеженням встановлено, що в окремих місцях не засипано ухил дороги та не встановлено оголовки на металевій трубі з двох сторін переходу.
Дорога із бетонних плит, залізобетонні лотки та відстійники замулені та неочищені.
Зазначено, що інженер технічного нагляду ТзОВ "Техексперт-Захід" Нижник AB., яка була в складі комісійного обстеження, від підписання акта обстеження відмовилася.
Отримати з цього приводу пояснення у директора ЛКП "Збиранка" ОСОБА_3 не вдалось можливим, оскільки станом на момент проведення перевірки його звільнено з займаної посади.
На підтвердження зазначеного в акті перевірки фінансово-господарської діяльності Львівського комунального підприємства “ Збиранка" за період з 01.01.2017 до 31.12.2018 за № 2103/15 від 30.08.2019 року долучено ряд копій документів, серед яких: звіти про фінансовий стан підприємства, акти приймання виконаних будівельних робіт, відібрані пояснення від відповідальних працівників, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат, підсумкових відомість ресурсів, акт обстеження об"єкту та інших, які прошнуровані та пронумеровані на 145 арк. (а.с. 34-146 том № 4).
Також те, що в на території полігону були відсутні лотки в повній кількості підтверджується зазначеним у протоколі огляду (місцевості, приміщення, речей) від 19.07.є2022 року (а.с.130 135 том № 5).
У рапорті про виявлене кримінальна правопорушення від 12.12.2019 року на ім"я начальника ГВ КЗЕ УСБУ у Львівській області описуються обставини здійснення розтрати коштів на суму 740 771 грн. 17 коп. шляхом їх безпідставного перерахування підрядній організації, в порушення статті 49 Бюджетного кодексу, без отримання підтверджуючих документальних матеріалів про виконання робіт. Зазначається, що замовником по договору у серпні 2018 року перераховано підряднику аванс в повному обсязі в сумі 5 493 687 грн 13 коп., натомість підрядником проведено певні роботи, які не відповідають проектним рішенням, обсяг робіт необхідний для підтвердження використання коштів авансу не було виконано. Окрім цього, у жовтні 2018 року ЛКП "Збиранка", як в подальшому встановлено в особі ОСОБА_3 , здійснив перерахування на банківський рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» кошти в сумі 740 771 грн. 17 коп., у якості оплати за виконані роботи, при цьому, як в подальшому встановлено, відповідний банківський рахунок не був передбачений відповідним договором. При цьому, представники технагляду не погодили жодних актів виконаних робіт підрядній організації. Надалі у 2019 році було проведено ряд комісійних обстежень стану виконання робіт за участю представників замовника, підрядника, технічного нагляду та інших осіб, за результатами яких було встановлено що виконані підрядником роботи не відповідають проектно-кошторисній документації, первинні документи щодо походження будівельних матеріалів відсутні, відтак підрядника було зобов"язано провести роботи у відповідність до проектно- кошторисної документації та надати технічному нагляду акти виконаних робіт і підтверджуючі документальні матеріали, що підрядником виконано не було (а.с.186-187 том №2). Вищевказані обставини знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду даного кримінального провадження та такі перевірені доказами.
З протоколу огляду сайту «Прозорро» від 29.04.2021 року з додатками до нього (а.с.1 - 146 том № 3), який проведено ст. оперуповноваженим 2 відділу ГВ КЗЕ УСБУ у Львівській області ОСОБА_45 видно, що ним проведено огляд сайту «Прозорро» щодо проведення відкритих торгів ЛКП «Збиранка» (код ЄДРПОУ 13807617) за предметом закупівлі «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. В. Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ідентифікатор закупівлі UA-2018-04-05-000632-с). Під час огляду виявлено тендерну документацію предмету закупівлі та тендерну пропозицію з додатками переможця торгів ТОВ «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» (код ЄДРПОУ 37469814). Виявлену під час огляду документацію збережено та роздруковано. Під час проведення огляду використовувались можливості електроннообчислювальної машини з метою збереження отриманої в ході огляду документації та її подальшого роздруку. Як додатки долучено такі документи:
- відомості з сайту «Прозорро» щодо предмету закупівлі, на 3 арк.;
- тендерна документація, на 26 арк.;
- тендерна пропозиція з додатками переможця торгів на 111 арк.
Так, в тендерній документації наявні остаточні пропозиції ціни від Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» та іншої юридичної особи, а саме ТОВ "Гетьман" з різницею остаточної запропонованої ціни в одну копійку (а.с.3 том № 3), обставини надання переваги одному учаснику тендеру перед іншим невідомі.
Контактна особа по тендеру - ОСОБА_46 .
З довідки про наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, що надана Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» під пунктом №3 значиться ОСОБА_19 , який працює в даній організації за трудовим договором та є начальником дільниці (а.с.37 том № 3. Натомість в ході допиту ОСОБА_26 , як свідка попередженого про кримінальну відповідлальність, у судовому засіданні останній повідомив, що в жодних трудових відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» не перебував та офіційної оплати за роботу не отримував.
Жодних документів, які б підтверджували, що ОСОБА_19 перебував на даній посаді в матеріалах відсутні.
Судом встановлено, що 17.05.2021 року слідчий СУ ГУНП у Львівській області звернувся до Галицького районного суду м. Львова з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю (а.с. 147 - 151 том № 3)
З ухвали слідчого судді Галицького районного суду м. Львова (а.с.153 том № 3) видно, що надано дозвіл слідчим, які входять до складу слідчої групи у даному кримінальному провадженні на тичасовий доступ до речей та документів, які містять банківську таємницю, з можливістю їх вилучення, а саме інформації щодо відкриття та обслуговування Львівським комунальним підприємством «Збиранка» ЄДРПОУ 13807617, розрахункового рахунку 26003924419527/980 (українська гривня) , 26003924419527/840 (долар США), 26003924419527/978 (євро), відкритого в АБ "Укргазбанк", ЄДРПОУ 23697280, МФО 320478, адреса місця знаходження якого: м. Київ, вул. Єреванська, 1 з можливістю ознайомлення та вилучення оригіналів документів у Львівській обласній дирекції АБ «Ургазбанк», який знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 98, зокрема: заяви про відкриття (закриття) банківського рахунку, угоди на обслуговування банківських рахунків в дистанційній розрахунковій системі обслуговування в частині призначених платежів по переказу коштів; платіжні документи про отримання коштів за надані послуги, руху коштів та реєстраційно-розрахункових документів по вказаних банківських рахунках за період часу з 26.07.2016 по 31.12.2018, із зазначенням повних реквізитів контрагентів, дати, часу, суми та призначення платежів їх проведення, зазначенням вхідних і вихідних залишків на рахунку в частині призначених платежів по переказу коштів, а також до системи віддаленого управління рахунками клієнт- банк, які перебувають у володінні АБ «УКРГАЗБАНК» ЄДРПОУ 23697280, МФО 320478.
Така була направлена на виконання до АБ "УКРГАЗБАНК" слідчим СУ ГУНП у Львівській області 31.05.2021 року, що видно із суправідного листа за № 8860 (а.с.152 том № 3).
29.06.2021 року слідчим СУ ГУНП у Львівській області складено протокол тимчасового доступу до речей і документів, де зазначено, що він ознайомився та вилучив в АБ "УКРГАЗБАНК" документи згідно опису (а.с.154-155 том № 3).
Згідно опису речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді від 29.06.2021 року (а.с.156 том № 3) слідчим СУ ГУНП у Львівській області було вилучено такі документи:
1) виписку по ЛКП "Збиранка" на 169 арк.;
2) копію договорів та додатків до них ЛКП "Збиранка" на 37 арк.;
3) оригінали договорів та додлатків до них по ЛКП "Збиранка"на 40 арк.;
4) цифровий носій DVD-R зеленого кольору № DR5FA1 - 00844 на котрому містться наступні (файли) документи: 13807617 - виписка (18.06.2021-10.04).
Із копії постанови про визнання речових доказів від 29.06.2021 року (а.с.187-190 том № 5) видно, що документи вилучені в ході тимчасового доступу до речей та документів в Львівській ОД АБ «УКРГАЗБАНК» за адресою: м. Львів вул. Стрийська, 98, зокрема: виписка по розрахунковому рахунку НОМЕР_5 ЛКП «Збиранка» прошитому та пронумерованому вигляді на 169 арк.; ??копії договорів з додатками ЛКП «Збиранка» на 37 арк.; ??оригінали договорів з додатками ЛКП «Збиранка» на 40 арк.; ?цифровий носій DVD-R, зеленого кольору № DR5FA1-00844 - визнано речовими доказами у кримінальному провадженні №42019140000000151 від 21.12.2019 року.
Дані докази були оглянуті судом в судовому засіданні.
Договором банківського рахунку № 352/291 від 21.10.2016 року підтверджується, що такий укладений між ПАТ АБ "УКРГАЗБАНК" та ЛКП "Збиранка" в особі директора ОСОБА_24 та предметом такого є відкриття для ЛКП "Збиранка" 4-х рахунків (а.с.244-248 том № 3).
04.05.2017 року було укладено додаткову угоду № 1, однак вже між ПАТ АБ "УКРГАЗБАНК" в особі в.о. начальника відділення ОСОБА_12 та ЛКП "Збиранка" в особі директора ОСОБА_3 (а.с.252-257 том № 3), а також 04.05.2017 року додаткову угоду № 2 до Договору про дистанційне обслуговування № 2016/КИБ/291-056 від 21.10.2016 року, що підписана між ПАТ АБ "УКРГАЗБАНК" в особі начальника відділення ОСОБА_47 та ЛКП "Збиранка" в особі директора ОСОБА_3 (а.с.268-270 том № 3).
З вищенаведено випливає, що ОСОБА_3 , як директор ЛКП "Збиранка", був підключений ПАТ АБ "УКРГАЗБАНК", як клієнт банку, до дистанційної системи з видачею захищеного носія ключа USB-токену. Тобто, ОСОБА_3 мав доступ дистаційно проводити розрахунки з клієнтами.
Так, з виписок клієнта відділення № 291/13 АБ "УКРГАЗБАНК" м. Львів - ЛКП "Збиранка" (а.с. 158-242 том № 3) видно, що на рахунок кореспондента - ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» кореспондентом - ЛКП "Збиранка" було перераховано:
1) 15.08.2018 року 500 000,00 грн. Призначення: авансовий платіж згідно Договору № 1405/18 від 14.05.18 року рах. № 7 від 14.08.2018 року в т.ч. ПДВ 83333,33 грн. АТ "ПІРЕУС БАНК МКБ" (а.с.220 том № 3);
2) 15.08.2018 року 1 000 000,00 грн. Призначення: авансовий платіж згідно Договору № 1405/18 від 14.05.18 року рах. № 7 від 14.08.2018 року в т.ч. ПДВ 83333,33 грн. АТ "ПІРЕУС БАНК МКБ"(а.с.220 том № 3);
3) 16.08.2018 року 500 000,00 грн. Призначення: авансовий платіж згідно Договору № 1405/18 від 14.05.18 року рах. № 7 від 14.08.2018 року в т.ч. ПДВ 83333,33 грн. АТ "ПІРЕУС БАНК МКБ" (а.с.220 том № 3);
4) 16.08.2018 року 1 306 731, 50 грн. Призначення: авансовий платіж згідно Договору № 1405/18 від 14.05.18 року рах. № 7 від 14.08.2018 року в т.ч. ПДВ 83333,33 грн. АТ "ПІРЕУС БАНК МКБ"(а.с.220 том № 3);
5) 27.08.2018 року 2 186 955, 63 грн. Призначення: авансовий платіж згідно Договору № 1405/18 від 14.05.18 року рах. № 7 від 14.08.2018 року в т.ч. ПДВ 364492,60 грн. АТ "ПІРЕУС БАНК МКБ"(а.с.222 том № 3);
6) 09.10.2018 року 740 771, 17 грн. Призначення: авансовий платіж згідно Договору № 1405/18 від 14.05.18 року в т.ч. ПДВ 123461,86 грн. АТ "ПІРЕУС БАНК МКБ"(а.с.230 том № 3).
Додатків у формі актів виконаних робіт на вказані суми вилучено не було та матеріалами справи не підтверджено.
15.06.2021 року слідчий СУ ГУНП у Львівській області звернувся до Галицького районного суду м. Львова з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю (а.с. 1 - 6 том № 5).
З ухвали слідчого судді Галицького районного суду м. Львова від 16.06.2021 року (а.с. 7-9 том № 5) видно, що такою надано дозвіл слідчим, які входять до складу слідчої групи у даному кримінальному провадженні на тимчасовий доступ до документів, що містить охоронювану законом таємницю, з можливістю вилучення усіх оригіналів документів, які перебувають у володінні Львівської міської ради, адреса місця знаходження якої: м. Львів площа Ринок, 1, щодо взаємовідносин та взаєморозрахунків, які відбувалися між Львівське комунальне підприємство «Збиранка» (код ЄДРПОУ 13807617) та ТзОВ «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» (код ЄДРПОУ 37469814) які мали місце з приводу виконання робіт по об'єкті «Реконструкція полігону ТВП м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради», згідно договору №1405/18 від 14.05.2018, зокрема наступні оригінали документів:
- проектно-кошторисну документацію на виконання робіт за об'єктом «Реконструкція полігону ТВП м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради», договір №1405/18 від 14.05.2018, з усіма додатками, змінами та доповненнями до нього; завдання на проектування (технічне завдання), робочий проект на виконання вказаних робіт, вихідні дані робіт, відомості про обсяги виконаних робіт, перелік матеріалів на погодження; акти виконаних робіт форми КБ 2В з довідками про вартість виконаних робіт форми КБЗ, які оформлялись за результатами виконання робіт на вищевказаному об'єкті; дефектні акти (акти скритих робіт), акти огляду прихованих робіт відповідальних конструкцій та ланок мереж інженерно - технічного забезпечення об'єктів будівництва; акти приймання передачі товарно-матеріальних цінностей (матеріалів); листи переписки; платіжні доручення на підставі яких було здійснено перерахунок коштів за виконані роботи на вищевказаному об'єкті; протоколи комісій стосовно проведення проектування та проведення будівельних робіт; договорів про залучення технагляду, а також інших документів, які підтверджують факт взаємовідносин та взаєморозрахунків між ЛКП «Збиранка» та ТзОВ «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» код ЄДРПОУ 37469814;
- накази про призначення відповідальних за виконання будівельних робіт та загальні журнали робіт, договір на здійснення авторського нагляду, акти виконаних робіт та журнал авторського нагляду;
- експертні звіти та усі додатки до нього щодо розгляду проектної документації за об'єктом «Реконструкція полігону ТВП м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради»;
- листи погодження на закупівлю будівельних матеріалів, їх ціни та перелік виробників, тощо.
Така була направлена на виконання до Львівської міської ради слідчим СУ ГУНП у Львівській області 18.06.2021 року, що видно із суправідного листа за № 10216 (а.с.10 том № 3).
04.08.2021 року слідчим СУ ГУНП у Львівській області складено протокол тимчасового доступу до речей і документів, де зазначено, що він ознайомився та вилучив у Львівській міській раді документи згідно опису (а.с.11-12 том № 5).
Згідно опису речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді (а.с.13-14 том № 5) слідчим СУ ГУНП у Львівській області було вилучено такі документи:
1) Оригінал Робочий проект по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (анотаційні матеріали) на 54 аркушах;
2) Оригінал Робочий проект по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 1 - Загальна пояснювальна записка) на 101 аркуші;
3) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 2 - Основні креслення) - на 55 аркушах;
4) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 3 - Організація будівництва) - на 56 аркушах;
5) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 4 - Оцінка впливів на навколишнє середовище) - на 46 аркушах;
6) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 5 - Кошторисні розрахунки) - на 171 аркушах;
7) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідаціїнегативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 1- Загальна пояснювальна записка) скориговано за зауваженнями експертизи - 132 аркушах;
8) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 2 - Основні креслення) скориговано за зауваженнями експертизи на 53 аркушах;
9) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в обємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 3 - Організація будівництва) скориговано за зауваженнями експертизи - 56 аркушах;
10) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 4 - Оцінка впливів на навколишнє середовище) скориговано за зауваженнями експертизи - на 45 аркушах;
11) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в обємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 5 -Кошторисні розрахунки) скориговано за зауваженнями експертизи - на 195 аркушах;
12) Оригінал містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками запланованого об'єкту будівництва «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» - на 31 аркуші;
13) Оригінал журналу авторського нагляду під час будівництва об'єкта «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» на 20 аркушах;
14) Копія цивільно-правового договору № 01-05/18-ЦПД від 15 травня 2018 року - на 3 аркушах;
15) Копія цивільно-правового договору № 03-05/18-ЦПД від 15 травня 2018 року - на 3 аркушах;
16) Копія цивільно-правового договору № 02-05/18-ЦПД від 15 травня 2018 року - на 3 аркушах;
17) Копія цивільно-правового договору № 04-05/18-ЦПД від 15 травня 2018 року - на 3 аркушах;
18) Копія цивільно-правового договору № 05-05/18-ЦПД від 15 травня 2018 року - на 3 аркушах;
19) Копія трудової книжки ОСОБА_8 № АХ № 566758 на 1 аркуші;
20) Копія трудової книжки ОСОБА_48 від 16.08.1971 рна 1 аркуші;
21) Копія трудової книжки ОСОБА_49 АХ№ 812991 на 1 аркуші;
21) Листи - згоди на обробку, використання, поширення та доступ до персональних даних ОСОБА_8 , ОСОБА_50 , ОСОБА_49 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 від 15.05.2018 року;
22) Оригінал звернення до управління фінансового контролю Львівської міської ради щодо надання документів, які знаходяться у управління щодо реалізації об'єкта «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі, Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» № 301 від 07.07.2021, № 4-2514-21955 на 1 аркуші;
23) Паперова версія відповіді управління фінансового контролю щодо надання документів, які знаходяться у управління щодо реалізації об'єкта «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» № 4-2103-6668 від 16.07.2021 на 1 аркуші;
24) Оригінал кошторисної документації та договірної ціни на Реконструкцію полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради, - на 243 аркушах,
25) Копія актів на закриття прихованих робіт по об'єкту - «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» - 24 аркушах,
26) Копія видаткових накладних на 29 аркушах;
27) Копія паспортів міцності бетону - 2 аркуші;
28) Копія товарнотранспортних накладних - 24 аркушах;
29) копії виконавчих зйомок на 9 аркушах.
Із постанови від 04.08.2021 року Слідчого управління ГУНП у Львівській області (а.с. 191-198 том № 5) вбачається, що вищезазначені документи вилучені в ході тимчасового доступу до речей та документів визнано речовими доказами.
З актів на закриття прихованих робіт (а.с. 20-43 том № 5) видно, що такі складені у період з 08.08.2018 року по 21.12.2018 року та підписані:
- представнком будівельно-монтажної організації ОСОБА_20 ;
- представником технічного нагляду замовника - ОСОБА_25 ;
- представником проектної організації ОСОБА_9 .
Судом було оглянуто в судовому засіданні усі вилучені 04.08.2021 року слідчим СУ ГУНП у Львівській області документи, згідно протоколу тимчасового доступу до речей і документів, однак у таких відсутні підписані сторонами акти виконаних робіт, складені за формою КБ-2в і довідки про вартість виконаних підрядних робіт, складеної за формою КБ-3 на підтвердження оплати згідно договору № 1405/18 від 14.05.2018 року в сумі 740 771,17 грн., яка була проведена ЛКП "Збиранка" на рахунок ТОВ ""Будівельна компанія "Сучасні будівельні рішення" (зворотня сторінка 229 том № 3).
Серед інших, ОСОБА_8 , як представник ТОВ ""Будівельна компанія "Сучасні будівельні рішення" надав 15.05.2018 року директору ЛКП "Збиранка" лист-згоду на обробку, використання, поширення та доступ до персональних даних, які передбачено Законом України «Про публічні закупівлі», а також згідно з нормами чинного законодавства, його персональних даних (у т.ч. паспортні дані, ідентифікаційний код, електронні ідентифікаційні дані: номери телефонів, електронні адреси або інша необхідна інформація, передбачена законодавством), відомостей, які надає про себе для забезпечення участі у відборі, цивільно-правових та господарських відносин, що видно з його копії (а.с.44 том № 5)
Будучи відповідальною особою за укладання договорів та підписуючи такі ОСОБА_3 не перевірив вказаних вище даних. Не встановив, що такий звільнений з посади директора ТОВ ""Будівельна компанія "Сучасні будівельні рішення" 11.05.2018 року.
В той же час, не маючи повноважень на такі дії, ОСОБА_8 , як представник ТОВ ""Будівельна компанія "Сучасні будівельні рішення" укладає 15.05.2018 року із фізичними особами ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 та ОСОБА_55 цивільно-правові договори на виконання певних робіт по об'єкту - «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради», що видно з цих договорів (а.с. 52-66 том № 5). Однак, в жодному з них не зазначено вартості цих робіт (даний рядок замальовано), що є суттєвою умовою договору.
07.10.2021 року заступником начальника відділу взаємодії з правоохоронними органами Західного офісу Держаудитслужби ОСОБА_58 складено довідку (а.с.146-154 том № 4) з якої видно, що на виконання постанови від 01.03.2021 року СУ ГУ НП у Львівській області про залучення спеціаліста, взято участь у перевірці в якості спеціаліста (надання консультацій) під час досудового розслідування в межах кримінального провадження, внесеного до реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні за № 42019140000000151 від 21.12.2019 (лист - звернення СУ ГУ НП у Львівській області від 03.03.2021 №3505-16/05-2021), по об'єкту Львівське комунальне підприємство «Збиранка» в частині відповідності виконання договору № 1405/18, відповідності обсягів і вартості виконаних робіт відомостям проектно-кошторисної документа та вимогам нормативно -правових актів.
Посадовими особами підприємства, яким було надано право розпорядження рахунками та підписувати розрахункові документи у зазначеному періоді з правом першого підпису був директор підприємства ОСОБА_3 за період з 27.03.2017 (наказ Департаменту житлового господарства
та інфраструктури Львівської міської ради від 23.03.2017 №65-к ) по 01.04.2019; в.о. директора ОСОБА_33 з 02.04.2019 по 01.05.2019; в.о. директора ОСОБА_14 з 02.05.2019 (дата припинення товариства 01.10.2019, дата звільнення невідома); з правом другого підпису: головний бухгалтер ОСОБА_30 за період з 04.05.2017 (наказ директора підприємства від 03.05.2017 №210-к);
Право укладати договори, контракти та підписувати акти виконаних робіт у періоді, що підлягав перевірці, мали директор ЛКП «Збиранка» ОСОБА_3 27.03.2017 по 01.04.2019, в.о. директора ОСОБА_33 з 02.04.2029 по 01.05.2019; в.о. директора ОСОБА_14 з 02.05.2019 (дата припинення товариства 01.10.2019, дата звільнення невідома).
За результатами участі у надання консультацій (участь у проведенні перевірки) в рамках кримінального провадження, внесеного 21.12.2019 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019140000000151 по обєкту Львівське комунальне підприємство «Збиранка» встановлено (з ряду використаних та проаналізованихз нею документів, в тому числі опрацьовано серед інших документів Договір № 1405/18 від 14.05.2018 року) таке.
За результатами проведених відкритих торгів по предмету закупівлі «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. В. Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» укладено договір від 14.05.2018 № 1405/18 між ЛКП «Збиранка» (Замовник, ЄДРПОУ 13807617) в особі директора ОСОБА_3 та ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» (далі - Виконавець, ЄДРПОУ 37469814, м. Київ, Кудрявський узвіз, 5-6, офіс 601/6) в особі директора ОСОБА_8 .
Зазначила, що в матеріалах кримінального провадження (том 4, стор. 140) міститься протокол загальних зборів ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» від 11.05.2018 року, в якому зазначено про звільнення з 11.05.2018 року директора ОСОБА_8 та призначення з 12.05.2018 року директором Товариства ОСОБА_28 . Документи, які б свідчили про продовження повноважень директора ОСОБА_8 , в т.ч., щодо повноваження підписання ним договорів в матеріалах відсутні. При цьому, опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах», заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань містить дату формування опису та подання - 15.05.2018, дата запису реєстратором -16.05.2018.
Згідно даних бухгалтерського обліку (картка рахунку 631 (субрахунок "Розрахунки з вітчизняними постачальниками") за 2018 рік по розрахунках з ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» за договором №1405/18 від 14.05.2018) та банківських виписок/особового рахунка за період 26.07.2016 року по 31. 12.2018 з рахунку НОМЕР_4 (відділення №291/13 АБ «Укргазбанк») ЛКП «Збиранка» перераховано ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» на рахунок 26000009100828 в АТ «Піреус Банк МКБ»:
- платіжним дорученням від 15.08.2018 № 00000000743 авансовий платіж в сумі 500000 грн.;
- платіжним дорученням від 15.08.2018 № 00000000744 авансовий платіж в сумі 1000000 грн.;
- платіжним дорученням від 16.08.2018 № 00000000746 авансовий платіж в сумі 500000 грн.:
- платіжним дорученням від 16.08.2018 № 00000000747 авансовий платіж в сумі 1 306 731,5 грн.;
- платіжним дорученням від 27.08.2018 № 00000000791 авансовий платіж в сумі 2 186 955,63 грн.;
- платіжним дорученням від 08.10.2018 № 00000000954 проведено оплату за роботи в сумі 740 771,17 грн.
Всього по вказаному договору згідно Договору №1405/18 здійснено авансові платежі в сумі 5 493 687,13 грн. та як оплата за виконані роботи 740 771,17 грн., а разом 6234458,30 гривень.
Однак, в матеріалах кримінального провадження документи, які б свідчили про виконання робіт, зокрема, акти виконаних робіт, складені за формою КБ-2в, довідки про вартість виконаних підрядних робіт, складені за формою КБ-3, із обов'язковим долученням копій правовстановлюючих документів, що підтверджують вартість використаних Підрядником матеріалів про приймання-передавання виконаних робіт, складених відповідно до вимог Договору, відсутні. Отже, Замовником за договором №1405/18 без належних підстав зайво перераховано ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» 740 771,31 грн.
Зазначила, що в пункті 13 «Місцезнаходження та банківські реквізити сторін» укладеного Договору № 1405/18 зазначено розрахунковий рахунок Виконавця - ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» № 26005000051277 в ПАТ «Укрсоцбанк», а фактично кошти перераховано на рахунок НОМЕР_6 в AT «Піреус Банк МКБ». При цьому, жодних документів та/або інформації щодо інших рахунків ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення», окрім того, що зазначений в договорі, в матеріалах кримінального провадження не надано.
Аналізом наданих документів також встановлено, що Замовник, ЛКП "Збиранка», звертався листом від 25.06.2019 №147 з вимогою належного оформлення актів виконаних робіт та з претензіями (від 05.06.2018 №123 та від 26.03.2019 №56 ) до ТОВ «БК Сучасні Будівельні рішення» з вимогою про повернення коштів - 6 234 458,3 грн. та розірвання договору. Однак, як свідчать наявні документи, повернення коштів Виконавцем ТОВ «БК Сучасні Будівельні рішення» не здійснювалося.
Також, ТОВ «Техексперт-Захід», яке відповідно до Договору від 16.05.2018 № 1605/18, укладеного із Замовником ЛКП «Збиранка», мало здійснювати технічний нагляд за будівництвом об'єкта «Реконструкція полігону ТПВ м.Львова в с. В.Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради», зверталося листом від 15.11.2018 №15/11-18 на адресу ТОВ «БК «СБР» - про надання підтверджуючих документів до електронної версії акту.
Крім того, ТОВ «Техексперт-Захід» листом від 19.06.2019 №39/06-19 звернулося на адресу директора ЛКП «Збиранка» з проханням вважати договір завершеним і не залучати до роботи на даному об'єкті в межах даного Договору.
Також, в матеріалах містяться протоколи нарад ЛКП «Збиранка» від 30.10.2018 «Про хід реалізації проекту «Реконструкція полігону ТПВ м.Львова с. В.Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» від 20.06.2019 та від 23.08.2019 щодо виконання умов Договору №1405.
При цьому, відповідно до наданих документів, роботи Замовником не приймалися, позови до суду посадовими особами ЛКП «Збиранка» щодо стягнення вказаних вище сум авансів та не підтвердженої документально оплати ніби за виконані роботи, а також сум завданої шкоди та/або штрафних санкцій, пені не подавалися.
За результатами перевірки зроблено такий висновок.
Внаслідок недотримання вимог статтей 193, 322 Господарського кодексу України, пунктів 28, 110 Постанови №668 та пунктів 4,6,7 Договору№ 1405/18 посадовими особами ЛКП «Збиранка» ОСОБА_3 та в.о. директора ОСОБА_14 претензійно-позовна робота щодо стягнення у судовому порядку перерахованої суми авансових платежів 5 493 687,13 грн. та оплати за нібито виконані роботи в загальній сумі 740 771,17 грн., а разом 6 234 458,30 грн. не проводилась. Внаслідок, пропуску строку позовної давності та оплати за неприйняті замовником у встановленому порядку роботи завдано збитків комунального підприємства на зазначену суму.
З висновку експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи за № 5186 від 30.11.2021 року (а.с. 155-162 том № 4) видно, що дослідженням поданих документів в межах спеціальних знань експерта з економічного виду досліджень, документально підтверджується сума перерахованих коштів ЛКП «Збиранка» на користь ТзОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» відповідно до умов Договору №1405/18 від 14.05.2018 в розмірі 5 493 687,13 грн., що відповідає сумі, яка визначена в довідці спеціаліста Західного офісу Держаудитслужби від 07.10.2021, як сума збитків ЛКП «Збиранка» внаслідок оплати за неприйняті замовником у встановленому порядку роботи по об?єкту «Реконструнія полігону ТПВ м. Львова в с. В.Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об?ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради».
Заподіяння збитків ЛКП «Збиранка», які зазначені в довідці спеціаліста Західного офісу Держаудитслужби від 07.10.2021, внаслідок пропуску посадовими особами ЛКП «Збиранка» ОСОБА_3 та в.о. директора ОСОБА_14 строку позовної давності щодо стягнення у судовому порядку перерахованої суми авансових платежів у розмірі 5 493 687,13 грн., потребує надання оцінки діям посадових осіб, що не відноситься до компетенції експерта з економічного виду досліджень.
Обгрунтування подано в дослідницькій частині по першому та другому питаннях.
Дослідженням поданих документів в межах спеціальних знань, експерта з економічного виду досліджень, документально підтверджується сума перерахованих коштів ЛКП «Збиранка» на користь ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» відповідно до умов Договору №1405/18 від 14.05.2018 в розмірі 740 771,17 грн., що відповідає сумі, яка визначена в довідці спеціаліста Західного офісу Держаудитслужби від 07.10.2021, як сума збитків ЛКП «Збиранка» внаслідок оплати за неприйняті замовником встановленому порядку роботи по об?єкту «Реконструкція полігону ТПВ Львова в с. Великі Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об?ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради». Заподіяння збитків ЛКП «Збиранка», які зазначені в довідці спеціаліста Західного офісу Держаудитслужби від 07.10.2021, внаслідок пропуску посадовими особами ЛКП «Збиранка» ОСОБА_3 та в.о. директора ОСОБА_14 строку позовної давності щодо стягнення у судовому порядку перерахованої «оплати за роботи згідно Договору № 1405/18 від 14.05.2018» в сумі 740 771,17 грн., потребує надання оцінки діям посадових осіб, що не відноситься до компетенції експерта з економічного виду досліджень. Обгрунтування подано в дослідницькій частині по першому та другому питаннях.
Із Акту № 2 здачі-приймання висновку експертів № 5186 від 30.11.2021 року (а.с. 163 том № 4) вбачається, що загальна вартість виконання висновку експерта становить 20 593 грн. 20 коп.
10.01.2022 року слідчим СВ розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП у Львівській області винесено постанову про призначення судової будівельно-технічної експертизи та цього ж дня таку разом із матеріалами кримінального провадження направлено для виконання до Львівського НДІСЕ, що видно з копії постанови та супровідного листа (а.с.147-151 том № 5)
З висновку експерта за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи Львівського НДІСЕ МВС України за №71-Е від 27.10.2023 року та додатків до нього (а.с.222-239 том № 5) вбачається, що встановити вартість фактично виконаних будівельних робіт по об?єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об?ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради», у відповідності до договору N?1405/18 від 14.05.2018 укладеного між ЛКП «Збиранка» та ТзОВ «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення», не надається можливим, з причин зазначених у дослідницькій частині висновку. Встановиди вичерпний перелік, види та об?єми фактично виконаних будівельних робіт по об?єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова с. Великі Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об?ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради», виконаних на підставі договору N? 1405/18 від 14.05.2018 укладеного між ЛКП «Збиранка» та ТзОВ «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення», не надається можливим, з причин зазначених у дослідницькій частині висновку. Встановити вартість та об?єми будівельних робіт та витрат які фактично не виконані та внесені в акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в по об?єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі. Жовківського району, Львівської області в об?ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради», не надається можливим, з причин зазначених у дослідницькій частині висновку. Підрядною організацією ТОВ «Будівельна компанія «Сучасні будівельні рішення» не дотримано державні будівельні норми при складанні актів приймання виконаних будівельних робіт, довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат по проведенні будівельних робіт по об?єкту «Реконструкція полігону ТІВ м. Львова в с. Великі Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об?ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради». Невідповідність полягає у відсутності у актах приймання виконаних будівельних робіт та довідці про вартість виконаних будівельних робіт та витрати записів щодо звітного періоду виконання робіт, дати складання звітної документації, а також відсутності підписів та відбиток печаток замовника будівництва.
Із Акту здачі-приймання висновку експерта № 71-Е від 27.10.2023 року (а.с.220 том № 5) вбачається, що загальна вартість виконання висновку експерта № 71-Е становить 38 236 грн. 80 коп.
Із копії постанови про визнання речових доказів від 31.01.2022 року (а.с.199-205 том № 5) видно, що вилучені в ході обшуку:
1) грошові кошти в сумі 9 450 грн (дев?ять тисяч чотириста п'ятдесят гривень): ???
- номіналом 50 гривень в кількості 9 (дев?ять) купюр;
- ???номіналом 500 гривень в кількості 17 (сімнадцять) купюр; ???
- номіналом 200 гривень в кількості 2 (дві) купюри; ???
- номіналом 100 гривень в кількості 1 (одна) купюра;
2) грошові кошти в сумі 4071 доларів США (три тисячі дев?ятсот одинадцять доларів США):
???- номіналом 100 доларів США в кількості 33 (тридцять три) купюри;
- ???номіналом 50 доларів США в кількості 10 (десять) купюр; ???
- номіналом 20 доларів США в кількості 8 (вісім) купюр;
- номіналом 10 доларів США в кількості 5 (п?ять) купюр;
- номіналом 5 доларів США в кількості 11 (одинадцять) купюр;
- номіналом 1 долар США в кількості 6 (шість) купюр;
3) грошові кошти в сумі 2 245 ЄВРО (дві тисячі двісті сорок п?ять євро):
- номіналом 50 євро в кількості 17 (сімнадцять) купюр; ??
- номіналом 20 євро в кількості 60 (шістдесят) купюр;
- ???номіналом 10 євро в кількості 19 (дев?ятнадцять) купюр;
- ??номіналом 5 євро в кількості 1 (одна) купюра;
визнано доказами у кримінальному провадженні 42019140000000151 від 21.12.2019 року.
Дані докази були вилучені при проведенні обшуку 31.01.2022 року, що видно з протололу обшуку від 31.01.2022 року (а.с. 136-143 том № 5).
Аналізуючи усі докази надані стороною обвинувачення та стороною захисту, суд вважає, що вина обвинуваченого ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення в судовому засіданні є доведеною повністю.
Вина обвинуваченого ОСОБА_3 полягає в тому, що він вчинив розтрату чужого майна, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великому розмірі та за попередньою змовою групою осіб, а тому його дії суд кваліфікує за ч. 5 ст. 191 КК України.
У відповідності до ст. 12 КК України, злочин скоєний обвинуваченим ОСОБА_3 є особливо тяжким злочином.
Вирішуючи питання про призначення обвинуваченому покарання, суд керується вимогами ст. 65-67 КК України та роз'ясненнями Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2003 року “Про практику призначення судами кримінального покарання» з послідуючими змінами та виходить із принципів законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання.
При призначені виду і міри покарання обвинуваченому ОСОБА_3 , суд враховує тяжкість скоєного ним злочину, обставини справи та дані, що характеризують його особу, а також з врахуванням наведеного перспективи його виправлення і перевиховання, та попередження з його боку нових злочинів.
Згідно п. 3 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 24.10.2003 року “Про практику призначення судами кримінального покарання», визначаючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, суди повинні виходити з класифікації злочинів (ст. 12 КК України), а також із особливостей конкретного злочину й обставин його вчинення (форма вини, мотив і мета, спосіб, стадія вчинення, кількість епізодів злочинної діяльності, роль кожного зі співучасників, якщо злочин вчинено групою осіб, характер і ступінь тяжкості наслідків, що настали, тощо).
Так, зокрема, при призначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_3 , суд враховує те, що останній на обліку в лікаря психолога та у лікаря нарколога не перебуває, неповнолітніх чи непрацездатних осіб на утриманні немає, раніше судимий.
Частина 5 ст. 191 КК України передбачає санкцію у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.
У частині 2 ст. 65 КК України зазначено, що особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинене кримінальне правопорушення призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.
Окрім цього, суд бере до уваги, що злочин, учинений ОСОБА_3 , відповідно до примітки до ст. 45 КК України віднесено до корупційних кримінальних правопорушень. У зв'язку з цим, при визначенні виду та розміру покарання обвинуваченим, суд ураховує визначену у ч. 1 ст. 75, ч. 1 ст. 69 КК України заборону звільнення від відбування покарання з випробуванням та призначення більш м'якого покарання, ніж передбачено законом, за корупційні кримінальні правопорушення.
Суд призначає покарання у межах, установлених у санкції ч. 5 ст. 191 КК України, враховуючи ступінь тяжкості цього кримінального правопорушення, враховуючи особу обвинуваченого, а також те, що призначене покарання, має бути необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченого та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень.
У зв'язку з наведеним, суд, при визначенні виду та розміру покарання обвинуваченому ОСОБА_3 , враховує ступінь тяжкості вчиненого ним злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, який, відповідно до ст. 12 цього Кодексу, віднесено до категорії особливо тяжкого.
Суд також враховує особу винного, який має вищу освіту, не працює, пенсіонер, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, раніше судимий, неповнолітніх осіб на утриманні не має, вини у вчиненому не визнає, однак його вина доведена показами свідків, протоколами слідчих дій та іншими матеріалами.
Обставин, які пом'якшують або обтяжують покарання ОСОБА_3 , визначені у ст. 66, 67 КК України, судом не встановлено.
Виходячи із засад призначення та індивідуалізації покарання, суд вважає, що для виправлення ОСОБА_3 та попередження вчинення ним нових злочинів необхідним є призначення покарання у виді позбавлення волі.
Щодо призначення додаткового покарання, суд виходить з того, що відповідно до ст. 55 КК України позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю застосовується як додаткове покарання лише в тих випадках, коли вчинення злочину було пов'язане з посадою підсудного або із заняттям ним певною діяльністю. Якщо додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю за санкцією статті (санкцією частини статті) є обов'язковим, то воно застосовується лише до тих осіб, які обіймали посади чи займалися діяльністю, з якими було пов'язано вчинення злочину.
Враховуючи ту обставину, що вчинення злочину було пов'язане з посадою ОСОБА_3 , з метою ефективного запобігання вчинення нових корупційних злочинів після відбуття основного покарання, зважаючи на роль обвинуваченого у вчиненні злочину, суд приходить до висновку за необхідне застосувати у якості додаткового покарання позбавлення його права обіймати посади, пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, встановивши строк зазначеного додаткового покарання тривалістю 3 роки.
Також ОСОБА_3 належить призначити обов'язкове передбачене законом додаткове покарання у виді конфіскації майна. Згідно з приписами ч. 1 ст. 59 КК України конфіскація може бути повною або частковою.
Виходячи з основних засад призначення покарання, майнового стану обвинуваченого, розміру та способу розтрати ним чужого майна, зловживаючи своїм службовим становищем, суд вважає, що для виправлення ОСОБА_3 та досягнення мети справедливості кримінального провадження слід застосувати додаткове покарання у виді конфіскації всього належного йому майна.
Згідно вироку Жовківського районного суду Львівської області від 15.07.2022 року (а.с.85 -97 то м № 5), який набрав законної сили, ОСОБА_3 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, та призначено йому покарання у вигляді 7 (семи) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 3 (три) роки, з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.
Початок строку відбування покарання засудженому ОСОБА_3 зазначено рахувати з часу його фактичного затримання та складання протоколу про його затримання.
Ухвалено зарахувати в строк відбування покарання ОСОБА_3 строк його затримання 3 (три) дні, тобто з 01.04.2019 (згідно протоколу про затримання особи підозрюваної у вчиненні злочину від 01.04.2019 згідно якого ОСОБА_3 було затримано 01.04.2019 о 21 год. 05 хв. (а.с. 52-55 том 3)) по 04.04.2019 (день, коли ОСОБА_3 було звільнено із Львівської УВП № 19 у зв'язку із сплатою застави в розмірі 405 331 грн., згідно довідки про звільнення серії ЛЬВ № 18317 (а.с. 82 том 2) та повідомлення в.о. начальника Львівської УВП № 19 ОСОБА_59 від 04.04.2019 № 9/2215 (а.с. 126 том 2) з розрахунку один день попереднього ув'язнення за один день позбавлення волі.
Таким чином, встановлено, що обвинувачений ОСОБА_3 після постановлення вироку Жовківського районного суду Львівської області винний ще і в іншому злочині, вчиненому ним до постановлення попереднього вироку, а тому остаточне покарання йому слід призначити у відповідності до вимог ч. 4 ст. 70 КК України.
У цьому випадку в строк покарання, остаточно призначеного за сукупністю злочинів, зараховується покарання, відбуте повністю або частково за попереднім вироком, за правилами, передбаченими в ст.72 КК України .
Як встановлено під час розгляду справи ОСОБА_3 відбуває покарання за вироком Жовківського районного суду Львівської області від 15.07.2022 року з 13.11.2023 року.
Одночасно, суд при винесенні вироку враховує, що попереднім вироком йому зараховано в строк відбування покарання строк його затримання 3 (три) дні, тобто з 01.04.2019 по 04.04.2019 з розрахунку один день попереднього ув'язнення за один день позбавлення волі.
У зв"язку з цим, строк затримання ОСОБА_3 , необхідно зарахувати у строк відбування покарання відповідно до ч. 5 ст. 72 КК України.
В даному кримінальному провадженні цивільним позивачем - Львівською міською радою заявлено цивільний позов до обвинуваченого ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної шкоди в розмірі 740 771,17 грн. з підстав зазначених у ньому.
Зокрема, зазначає, що в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_3 перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці 08.10.2018, всупереч положенням договору № 1405/18 від 14.05.2018, а саме п. п. 4.2.2 договору, яким передбачено, що остаточний розрахунок буде здійснюватися на підставі акту/актів виконаних робіт, складених за формою КБ-2в і довідки про вартість виконаних підрядних робіт, складеної за формою КБ-3, п.п.4.8 договору, яким передбачено, що підставою для оплати є підписаний сторонами акт виконаних робіт, складений за формою КБ-2в і довідка про вартість виконаних підрядних робіт, складеної за формою КБ-3, із обов'язковим долученням копій правовстановлюючих документів, що підтверджують вартість використаних підрядником матеріалів, діючи за попередньою змовою групою осіб із невстановленими на даний час особами, реалізовуючи спільний злочинний умисел на розтрату грошових коштів комунального підприємства, діючи в інтересах ТОВ “Будівельна компанія “Сучасні будівельні рішення», зловживаючи своїм службовим становищем, зокрема повноваженнями керівника комунального підприємства, передбаченими статутом і контрактом, усвідомлюючи свій обов'язок як керівника забезпечити цільове використання коштів, діючи умисно, достовірно знаючи проте, що фактичне використання матеріалів, об'ємів та вартість виконаних робіт на вищевказаному об'єкті, ним, як замовником не прийнято, без підтвердження виду та обсягу виконаних робіт представником технічного нагляду, який був відповідальний за виконанням будівельних робіт на вказаному об'єкті, не погодивши шляхом підписання та скріплення відтиском круглої печатки Львівського комунального підприємства "Збиранка" акт приймання виконаних підрядних робіт форми КБ-2в по об'єкту Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі, Жовківського району, Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради», згідно договору № 1405/18 від 14.05.2018, використовуючи комп'ютерну техніку, за допомогою належного йому електронного ключа доступу “PUGACh VK» здійснив безпідставне перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок належний підприємству ТОВ “Будівельна компанія “Сучасні будівельні рішення», що призвело до заподіяння матеріальних збитків в розмірі 740 771, 17 грн. та завдано Львівській міській раді істотної шкоди в загальному розмірі 740 771, 17 грн.
ОСОБА_3 своєї вини у вчиненому не визнав, а тому і цивільний позов не визнав та вважає такий безпідставним. Просить суд в позовних вимогах відмовити.
У відповідності до ч. 1 ст. 61 КПК України цивільним позивачем у кримінальному провадженні є фізична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, та яка (який) в порядку, встановленому цим Кодексом, пред'явила (пред'явив) цивільний позов.
Під час судового розгляду судом встановлено та підтверджено показами свідків та матеріалами справи, що юридичній особі - Львівській міській раді кримінальним правопорушенням вчиненим ОСОБА_3 завдано майнової шкоди на суму 740 771, 17 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 127 Кримінального процесуального кодексу України, шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.
Згідно з ч. ч. 1, 5 ст. 128 Кримінального процесуального кодексу України особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред'явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.
Цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими КПК України. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв'язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
Частиною 1 ст. 129 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що ухвалюючи обвинувальний вирок, постановляючи ухвалу про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, суд залежно від доведеності підстав і розміру позову задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому.
Суд дійшов висновку, що цивільний позов про відшкодування матеріальної шкоди, підлягає до задоволення в повному обсязі та з обвинуваченого на користь Львівської міської ради належить стягнути 740 771, 17 грн.
Рішення про речові докази необхідно прийняти відповідно до статті 100 КПК України.
Процесуальні витрати за проведення по справі експертиз підлягають стягненню з обвинуваченого на користь держави.
Запобіжний захід в межах даного кримінального провадження щодо обвинуваченого ОСОБА_3 не обирався.
Питання про майно, на яке накладено арешти у відповідності до ухвал слідчого судді Галицького районного суду м. Львова від 02.02.2022 року та 26.05.2022 року (а.с.206-214 том № 5)суд не скасовує, оскільки ними накладено арешти на майно, яке було вилучене під час обшуків за місцем реєстрації та проживання обвинуваченого ОСОБА_3 з метою його збереження та забезпечення конфіскації майна як виду покарання. А, так як судом призначено обвинуваченому як додаткове покарання - конфіскацію всього майна, яке є його власністю, тому суд накладені арешти в межах даного кримінального провадження не скасовує.
Керуючись статтями 370, 373, 374 КПК України, суд
ОСОБА_3 визнати винним за ч. 5 ст. 191 КК України та призначити покарання у виді позбавлення волі строком 7 /сім/ років і 6 (шість) місяців з позбавленням права обіймати посади пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 3 (три) роки, з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.
На підставі ч. 4 ст. 70 КК України ОСОБА_3 за сукупністю злочинів шляхом часткового складання покарань, із врахуванням призначеного за вироком Жовківського районного суду Львівської області від 15.07.2022 року покарання, призначити ОСОБА_3 остаточне покарання у виді позбавлення волі строком 8 (вісім) років і 6 (шість) місяців з відбуттям покарання у кримінально-виконавчій установі, з позбавленням права обіймати посади пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 3 (три) роки, з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.
На підставі ч. 4 ст. 70 КК України в строк остаточного покарання зарахувати покарання, відбуте ОСОБА_3 за вироком Жовківського районного суду Львівської області від 15.07.2022 року.
Початок строку покарання у виді позбавлення волі за даним вироком рахувати з часу приведення вироку Жовківського районного суду Львівської області від 15.07.2022 року до виконання, а саме затримання ОСОБА_3 - 13.11.2023 року.
Стягнути з ОСОБА_3 , в користь держави судові витрти за проведення судових експертиз, а саме:
1) витрати на проведення судово-економічної експертизи № 5186 від 30.11.2021 року, що становлять - 20 593 ( двадцять тисяч пятсот девяносто три) гривні 20 копійок (том № 4 а.с.163);
2) витрати на проведення судової будівельно - технічної експертизи № 71-Е від 27.10.2023 року, що становлять - 38 236 (тридцять вісім тисяч двісті тридцять шість) гривні 80 копійок (том № 5 а.с.220);
а всього - 58 830 (пятдесять вісім тисяч вісімсот тридцять) грн. 00 коп.
Речові докази:
1) Оригінал Робочий проект по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (анотаційні матеріали) на 54 аркушах;
2) Оригінал Робочий проект по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 1 - Загальна пояснювальна записка) на 101 аркуші;
3) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 2 - Основні креслення) - на 55 аркушах;
4) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 3 - Організація будівництва) - на 56 аркушах;
5) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 4 - Оцінка впливів на навколишнє середовище) - на 46 аркушах;
6) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 5 - Кошторисні розрахунки) - на 171 аркушах;
7) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідаціїнегативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 1- Загальна пояснювальна записка) скориговано за зауваженнями експертизи - 132 аркушах;
8) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 2 - Основні креслення) скориговано за зауваженнями експертизи на 53 аркушах;
9) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в обємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 3 - Організація будівництва) скориговано за зауваженнями експертизи - 56 аркушах;
10) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 4 - Оцінка впливів на навколишнє середовище) скориговано за зауваженнями експертизи - на 45 аркушах;
11) Оригінал Робочого проекту по об'єкту «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в обємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» (ТОМ 5 -Кошторисні розрахунки) скориговано за зауваженнями експертизи - на 195 аркушах;
12) Оригінал містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками запланованого об'єкту будівництва «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» - на 31 аркуші;
13) Оригінал журналу авторського нагляду під час будівництва об'єкта «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» на 20 аркушах;
14) Оригінал кошторисної документації та договірної ціни на Реконструкцію полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради, - на 243 аркушах;
15) ??оригінали договорів з додатками ЛКП «Збиранка» на 40 арк
- повернути Львівській міській раді.
16) копію цивільно-правового договору № 01-05/18-ЦПД від 15 травня 2018 року - на 3 аркушах;
17) копію цивільно-правового договору № 03-05/18-ЦПД від 15 травня 2018 року - на 3 аркушах;
18) копію цивільно-правового договору № 02-05/18-ЦПД від 15 травня 2018 року - на 3 аркушах;
19) копію цивільно-правового договору № 04-05/18-ЦПД від 15 травня 2018 року - на 3 аркушах;
20) копію цивільно-правового договору № 05-05/18-ЦПД від 15 травня 2018 року - на 3 аркушах;
21) копію трудової книжки ОСОБА_8 № НОМЕР_7 на 1 аркуші;
22) копію трудової книжки ОСОБА_48 від 16.08.1971 рна 1 аркуші;
23) копію трудової книжки ОСОБА_49 НОМЕР_8 на 1 аркуші;
24) Листи - згоди на обробку, використання, поширення та доступ до персональних даних ОСОБА_8 , ОСОБА_50 , ОСОБА_49 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 від 15.05.2018 року
25) Оригінал звернення до управління фінансового контролю Львівської міської ради щодо надання документів, які знаходяться у управління щодо реалізації об'єкта «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі, Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» № 301 від 07.07.2021, № 4-2514-21955 на 1 аркуші;
26) паперову версію відповіді управління фінансового контролю щодо надання документів, які знаходяться у управління щодо реалізації об'єкта «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» № 4-2103-6668 від 16.07.2021 на 1 аркуші;
27) копію актів на закриття прихованих робіт по об'єкту - «Реконструкція полігону ТПВ м. Львова в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області в об'ємі першочергових заходів з попередження надзвичайних ситуацій, ліквідації негативних наслідків аварії на землях Малехівської сільської ради» - 24 аркушах,
28) копію видаткових накладних на 29 аркушах;
29) копію паспортів міцності бетону - 2 аркуші;
30) копію товарнотранспортних накладних - 24 аркушах;
31) копію виконавчих зйомок на 9 аркушах;
32) виписки по розрахунковому рахунку НОМЕР_5 ЛКП «Збиранка» прошитому та пронумерованому вигляді на 169 арк.; ??
33) копії договорів з додатками ЛКП «Збиранка» на 37 арк.;
34) цифровий носій DVD-R, зеленого кольору № DR5FA1-00844
- залишити при матеріалах справи.
35) грошові кошти в сумі 9 450 грн (дев?ять тисяч чотириста п'ятдесят гривень): ???
- номіналом 50 гривень в кількості 9 (дев?ять) купюр;
- ???номіналом 500 гривень в кількості 17 (сімнадцять) купюр; ???
- номіналом 200 гривень в кількості 2 (дві) купюри; ???
- номіналом 100 гривень в кількості 1 (одна) купюра;
36) грошові кошти в сумі 4071 доларів США (три тисячі дев?ятсот одинадцять доларів США):
???- номіналом 100 доларів США в кількості 33 (тридцять три) купюри;
- ???номіналом 50 доларів США в кількості 10 (десять) купюр; ???
- номіналом 20 доларів США в кількості 8 (вісім) купюр;
- номіналом 10 доларів США в кількості 5 (п?ять) купюр;
- номіналом 5 доларів США в кількості 11 (одинадцять) купюр;
- номіналом 1 долар США в кількості 6 (шість) купюр;
37) грошові кошти в сумі 2 245 ЄВРО (дві тисячі двісті сорок п?ять євро):
- номіналом 50 євро в кількості 17 (сімнадцять) купюр; ??
- номіналом 20 євро в кількості 60 (шістдесят) купюр;
- ???номіналом 10 євро в кількості 19 (дев?ятнадцять) купюр;
- ??номіналом 5 євро в кількості 1 (одна) купюра,
які, у відповідності до постанови від 31.01.2022 року (а.с.199-205 том № 5) зберігаються у банківській установі, до вступу вироку в законну силу, з метою їх збереження та забезпечення конфіскації майна, як виду покарання,
- зберігати у цій банківській установі.
Цивільний позов Львівської міської ради задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у с. Соснівка, Камінь-Каширського району, Волинської області, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданого 18.07.1996 року Залізничним РВ УМВС України у Львівській області, ІПН 2228244977) на користь Львівської міської ради (юридична адреса: 79008, м. Львів, пл. Ринок, 1 Львівської області; ЄДРПОУ: 04055896) матеріальної шкоди в розмірі 740 771 (сімсот сорок тисяч сімсот сімдесять сім) гривень 17 копійок.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом 30 днів з часу проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційного оскарження, а у разі подання апеляційної скарги, якщо судове рішення не скасовано після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Роз'яснити право ознайомитися із журналом судового засідання і подати на нього письмові зауваження.
Копія вироку негайно після проголошення вручається обвинуваченому та прокурору, а інші учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді.
Копія вироку не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.
Вирок виготовлено в одному примірнику в нарадчій кімнаті.
Суддя: ОСОБА_1