03.03.2025м. СумиСправа № 920/6/25
Господарський суд Сумської області у складі судді Заєць С.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи №920/6/25
за позовом Сумського обласного центру зайнятості Державного центру зайнятості
(майдан Незалежності, 3/1, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 03491406)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІРЕКС ЮКРЕЙН»
(вул. Волонтерська, буд. 12, м. Суми, Сумська область, 40014,
код ЄДРПОУ 42838481)
за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача:
Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України»
(вул. Госпітальна, 12Г, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00032129)
про стягнення 250 000 грн 00 коп.,
Суть спору. 03.01.2025 позивач звернувся до суду з позовом, відповідно до вимог якого просить стягнути з відповідача на користь позивача мікрогрант сумою 250 000 грн 00 коп., а також стягнути судові витрати.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.01.2025, справу призначено до розгляду судді Заєць С.В.
Ухвалою суду від 03.01.2025 позовну заяву залишено без руху. Позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви та зазначено спосіб усунення недоліків.
06.01.2025 позивачем надано до суду заяву (вх.№40/25) про усунення недоліків.
Ухвалою суду від 07.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №920/6/25 та постановлено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами; сторонам встановлені строки для надання суду відзиву, відповіді на відзив та заперечення на відповідь на відзив.
Копії ухвали суду від 07.01.2025 про відкриття провадження у справі №920/6/25 були отримані учасниками справи в їх електронні кабінети системи «Електронний суд» 07.01.2025, 15:16, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (а.с.73-74).
Таким чином, сторони вважаються такими, що належним чином повідомлені про розгляд справи Господарським судом Сумської області.
22.01.2025 через систему «Електронний суд» Акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» надано до суду письмові пояснення (вх.№286), відповідно до змісту яких підтвердив факт зарахування АТ «Ощадбанк» на рахунок відповідача коштів у сумі 250000,00 грн з призначенням платежу «Зарахування коштів мікрогранту згідно Постанови КМУ №738 від 21.06.2022» та просив суд здійснювати розгляд справи №920/6/25 без участі представника третьої особи.
Водночас, відповідач ні відзиву на позовну заяву, ні аргументованих заперечень щодо позовних вимог в установлений судом строк суду не подав.
Згідно із статтею 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
За приписами статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частин першої - четвертої статті 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для підготовки та подання витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України, статтями 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам були створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи по суті за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд прийшов до наступних висновків.
08.09.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» (далі- ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН», Відповідач) в особі директора Моїсеєнка Володимира Сергійовича, звернувся через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» із заявою №377ZEN на отримання мікрогранту на власну справу на умовах Порядку №738 (а.с.14-17).
За бізнес-планом ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» сума запиту на мікрогрант склала 250000,00 грн для купівлі комплекту енергонезалежності Ecoflow з очікуваними цілями збільшити кількість продажів і об'єм наданих послуг мінімум на 35% на рік (а.с. 18)
29.09.2023 наказом Державного центру зайнятості №152 наданий мікрогрант на власну справу ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» на умовах Порядку №738 (а.с.20).
Згідно Додатку №1 до наказу Державного центру зайнятості від 29.09.2023 №152 заява Відповідача №377ZEN за порядковим номером 186 підсумковий (скоринговий бал 191) отримала позитивне рішення комісії Державного центру зайнятості із сумою виплати гранту 250000,00 грн (Сумська область) (а.с.23).
05.10.2023 ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» подано заява про приєднання до Договору про надання мігрогранту (далі - Договір) (а.с.25).
Форма договору про надання мікрогранту затверджена наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 № 1969. Цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання AT «Ощадбанк» Заяви про приєднання до умов цього договору, який укладається між Державним центром зайнятості (далі - ДЦЗ), з однієї сторони та суб'єктом господарювання - отримувачем, з іншої сторони, щодо якого ДЦЗ прийняв рішення про надання мікрогранту та який приєднався до умов цього договору.
Положеннями заяви про приєднання до Договору про надання мігрогранту встановлено, укладання договору внаслідок приєднання ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» до його умов передбачає надання мікрогранту сумою 250000,00 грн, що перераховується на рахунок ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» НОМЕР_1 в Акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України» (далі - AT «Ощадбанк», третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача).
Відповідно до умов заяви про приєднання до Договору про надання мігрогранту та пункту 1 розділу V Договору обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення отримувачем протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту - 2 при сумі 250000,00 грн - та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту.
30.10.2023 на рахунок ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» у AT «Ощадбанк» зараховані кошти мікрогранту сумою 250000,00 грн.
Пунктом 3 розділу IV Договору отримувач реалізує бізнес-план протягом строку, визначеного в ньому.
Відповідно до змісту наданого ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» бізнес-плану, останній підлягав реалізації протягом 36 місяців з дня зарахування коштів мікрогранту на рахунок.
Таким чином, строк реалізації проекту за Договором про надання мікрогранту ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» до 30.10.2026.
Використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору (пункт 1 розділу IV Договору).
Отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати його отримання (зарахування на рахунок отримувача) (пункт 2 розділу IV Договору).
Для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідаю цільовому призначенню мікрогранту, визначеному у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу цього договору та передбаченому бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо.
На підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану (пункт 4 розділу IV Договору).
09.11.2023 ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» придбав комплект енергонезалежності Ecoflow, оплату якого за договором AT «Ощадбанк» здійснив коштами мікрогранту (а.с.34).
Згідно з абзацом 2 пункту 5 Порядку №738 на придбане коштами мікрогранту обладнання діє заборона його відчуження упродовж трирічного строку реалізації проекту до виконання умов договору про надання мікрогранту.
Контроль за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем здійснює центр зайнятості на підставі пункту 21 Порядку №738 шляхом виїзного моніторингу.
07.05.2024 Сумською філією Сумського обласного центру зайнятості перевірено дотримання ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» умов Договору надання мікрогранту, шляхом виїзного моніторингу за юридичною адресою грантоотримувача ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» - вул. Берестовська (Пушкіна), буд. 55, м. Суми (що відповідає вказаній адресі місцезнаходження Відповідача згідно з інформацією, що міститься у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на день проведення моніторингу та адресі, зазначеній Відповідачем у заяві №377ZEN).
Актом від 07.05.2024 №60 засвідчено відсутність порушень за Договором надання мікрогранту (а.с.35-36).
21.11.2024 Сумською філією Сумського обласного центру зайнятості здійснений виїзний моніторинг за додержанням умов договору мікрогранту за юридичною адресою грантоотримувача ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» - вул. Волонтерська, буд. 12, м. Суми (що відповідає вказаній адресі місцезнаходження Відповідача згідно з інформацією, що міститься у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на день проведення моніторингу).
За результатами проведеного моніторингу Сумською філією Сумського обласного центру зайнятості складено акт від 21.11.2024 перевірки/огляду дотримання умов договору мікрогранту/гранту, відповідно до висновку якого: «Перевіркою встановлено: неможливо встановити факт цільового використання коштів (а.с.38).
Згідно з п. 21 Порядку №738 у разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
У разі встановлення під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту факту відсутності меблів, обладнання, транспортних засобів, придбаних отримувачем за кошти мікрогранту, які не підлягають відчуженню відповідно до абзацу другого пункту 5 Порядку №738, отримувач повертає вартість таких меблів, обладнання, транспортних засобів.
28.11.2024 Сумським обласним центром зайнятості наказом №695 ухвалено рішення про повернення коштів мікрогранту, виплачених ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН».
29.11.2024 Позивачем на адресу місцезнаходження Відповідача та адресу засновника ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» - Голуба Івана Владиславовича надіслано претензію від 29.11.2024 №06.2/1704 про повернення повної суми мікрогранту, відповідно до якої Позивач вказує про те, що сума мікрогранту 250000,00 грн вважається заборгованістю ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН», яка підлягає поверненню у повному обсязі на рахунок AT «Ощадбанк». Спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку для повернення коштів мікрогранту:
Отримувач: AT «Ощадбанк»
Код отримувача 00032129
Надавач платіжних послуг отримувача: AT «Ощадбанк»
Рахунок отримувача: НОМЕР_2 .
Доказом слугує лист від 09.11.2023 №56/4-03/417 AT «Ощадбанк».
Поряд з цим, матеріали справи не містять відповідей на вищезгадану претензію та/або виконання її вимог.
На день подання позову до суду Відповідач суму мікрогранту не повернув, жодних заходів для її повернення не вжив.
Таким чином, неповернуті отримувачем - ТОВ «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» кошти мікрогранту у сумі 250000,00 грн відповідно до положень Порядку №738 вважаються заборгованістю та стягуються з нього в судовому порядку, що й стало підставою для звернення Сумського обласного центру зайнятості Державного центру зайнятості до господарського суду.
Вирішуючи спір у даній справи, суд керується наступним:
Відповідно до ст. 12 Господарського кодексу України (надалі - ГК України) держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності.
Підстави та порядок застосування засобів державної підтримки суб'єктів господарювання визначаються законом (ч. 3 ст. 16 ГК України).
Статтею 48 ГК України визначено, що з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах і в порядку, передбачених законом, зокрема, сприяють підприємцям в організації матеріально-технічного забезпечення та інформаційного обслуговування їх діяльності, підготовці кадрів; подають підприємцям інші види допомоги. Держава сприяє розвитку малого підприємництва, створює необхідні умови для цього.
Правовідносини між сторонами врегульовані Законом України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738.
Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» визначено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.
Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.
Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
Пунктом 1 Порядку визначено, що метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу. Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки «Фонд підтримки малого та середнього бізнесу», відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті.
Надання передбачених цим Порядком мікрогрантів може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями на підставі регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва за рахунок коштів місцевих бюджетів. З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами розвитку малого і середнього підприємництва, Державний центр зайнятості укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями, в яких визначаються основні умови виконання зазначених регіональних та місцевих програм.
Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.
Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує: 75000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача зареєструватися фізичною особою - підприємцем; 150000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком; 250000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком (п. 4 Порядку).
Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ «Ощадбанк» (уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 1) (п. 6 Порядку).
Пунктом 17 Порядку передбачено, що рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості, та документальне підтвердження отримувачем відсутності даних щодо наявності судових справ, відкритих виконавчих проваджень, арешту/конфіскації майна (активів) у разі отримання таких даних з автоматизованих систем та відсутності податкового боргу станом на 1 число місяця, в якому подається заява. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
Відповідно до п. 20 Порядку для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання. Обов'язковою умовою договору мікрогранту, крім надання мікрогранту отримувачам, визначеним абзацом другим пункту 4 цього Порядку, є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. У разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
За положеннями п. 21 Порядку Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.
У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
У разі встановлення під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту факту відсутності меблів, обладнання, транспортних засобів, придбаних отримувачем за кошти мікрогранту, які не підлягають відчуженню відповідно до абзацу другого пункту 5 цього Порядку, отримувач повертає вартість таких меблів, обладнання, транспортних засобів.
Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Актом від 21.11.2024 перевірки/огляду дотримання умов договору мікрогранту/гранту встановлено факт нецільового використання коштів отриманого мікрогранту в сумі 250000,00 грн.
Умовами пункту 7 розділу IV, підпункту 6 пункту 2 розділу VI та пункту 7 розділу VII договору погоджено обов'язок отримувача у випадку встановлення факту нецільового використання мікрогранту повернути кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця до Уповноваженого банку.
29.11.2024 Позивачем було направлено Відповідачу претензію від 29.11.2024 №06.2/1704 з вимогою про повернення повної суми мікрогранту у розмірі 250000,00 грн.
19.12.2024 відповідно до трекінгу Укрпошти №4000510550948, відправлення було повернено відправнику - Сумському обласному центру зайнятості Державного центру зайнятості з поміткою «закінчення встановленого терміну зберігання».
Суд враховує, що сам по собі факт неотримання Відповідачем кореспонденції, яку Позивач надіслав на адресу Відповідача, не може вважатися причиною ненастання строку виконання зобов'язання, оскільки Відповідачем не доведено, що неотримання вимоги викликане об'єктивними причинами, а не суб'єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу.
Положенням ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Отже, з урахуванням положень ст. 530; змісту пункту 8 розділу IV, підпункту 6 пункту 2 розділу VI та пункту 7 розділу VII договору та пункту 20 Порядку, строк виконання відповідачем зобов'язання щодо повернення коштів мікрогранту на момент розгляду справи настав.
Втім, Відповідач свого обов'язку з повернення мікрогранту, використаного не за цільовим призначенням, не виконав.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно пункту 21 порядку у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Аналогічні за змістом положення наведені в пункті 8 розділу VII договору.
Відповідач під час розгляду справи викладених у позові обставин не спростував, не надав доказів повернення ним отриманих коштів мікрогранту, як і не скористався своїм правом на подання відзиву.
З урахуванням викладеного, враховуючи факт нецільового використання коштів мікрогранту, отриманими Відповідачем за Договором про надання мікрогранту, підтверджений матеріалами справи та не спростований Відповідачем, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Згідно з частинами першою, третьою статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частини першої статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частиною першою, третьою статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною першою статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до статті 78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (стаття 79 ГПК України).
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України.
Згідно з ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що Європейський суд з прав людини у рішенні в справі «Серявін та інші проти України» вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Трофимчук проти України»).
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що Позивачем доведено належними та допустимими доказами ті обставини, на які він посилався, як на підставу позову в частині стягнення з Відповідача 250000 грн 00 коп.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується наступним:
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання розподілу між сторонами судових витрат.
Нормою статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається:
1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Якщо інше не передбачено законом, у разі залишення позову без задоволення, закриття провадження у справі або залишення без розгляду позову позивача, звільненого від сплати судового збору, судовий збір, сплачений відповідачем, компенсується за рахунок держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що судом позовні вимоги задоволено в повному обсязі, судовий збір в сумі 3 750 грн. 00 коп. покладається на Відповідача.
Керуючись ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 239, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» (вул. Волонтерська, буд. 12, м. Суми, Сумська область, 40014, код ЄДРПОУ 42838481) на користь Акціонерного товариства «Ощадбанк» (отримувач: AT «Ощадбанк», код отримувача 00032129, надавач платіжних послуг отримувача: AT «Ощадбанк», рахунок отримувача: НОМЕР_2) 250 000 (двісті п'ятдесят тисяч) грн 00 коп. мікрогранту.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТІРЕКС ЮКРЕЙН» (вул. Волонтерська, буд. 12, м. Суми, Сумська область, 40014, код ЄДРПОУ 42838481) на користь Сумського обласного центру зайнятості Державного центру зайнятості (майдан Незалежності, 3/1, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 03491406) 3 750 (три тисячі сімсот п'ятдесят) грн 00 коп. в рахунок відшкодування витрат по сплаті судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Згідно зі ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;2) ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 цього Кодексу.
Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 6 ГПК України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 03.03.2025.
Суддя С.В. Заєць