Номер провадження 2/754/424/25
Справа №754/10189/24
Іменем України
27 лютого 2025 року Деснянський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді - Сенюти В.О.,
секретар судового засідання - Кочерга І.Ю.,
за участю:
представника позивача - Хоменко А.О.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва» до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по послугам з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, -
Позивач КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва» звернувся (з подальшим уточненням) до Деснянського районного суду міста Києва з позовом до відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по послугам з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.
Уточнені позовні вимоги мотивовані тим, що свої обов'язки, визначені нормативно-правовими актами, позивач, як організація, яка надає послугу з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, виконує належним чином, тобто своєчасно та якісно. Проте, відповідачі як споживачі послуг, всупереч чинному законодавству України протягом тривалого часу ухиляються від виконання своїх обов'язків зі сплати коштів за послуги, які надає позивач, у зв'язку з чим за особовим рахунком № НОМЕР_1 квартири АДРЕСА_1 перед виконавцем послуг - позивачем виникла заборгованість щодо оплати послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за період з 01.06.2021 по 01.05.2024 в розмірі 18317,87 грн. У зв'язку з простроченням оплати спожитих послуг відповідачі зобов'язані сплатити 3% річних в розмірі 740,56 грн. та інфляційні витрати в розмірі 2187,45 грн. На підставі викладеного, позивач звертається до суду з даним позовом.
Ухвалою Деснянського районного суд міста Києва від 23.07.2024 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Десянснького арйонного суду міста Києва від 27.11.2024, яка занесена до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Відповідач ОСОБА_1 подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Відповідач посилається на те, що ні він, ні його син ОСОБА_3 не мають жодних договірних правовідносин з позивачем. У період з 01.06.2021 по 27.05.2023 ОСОБА_3 був неповнолітнім, а з 27.05.2023 по теперішній час взагалі не перебуває на території України. Зокрема, в розрахунку про заборгованість відсутні дані про кількість осіб проживаючих у квартирі, не відомо згідно якого тарифу відбулося нарахування заборгованості, та на якій підставі. В документах поданих до суду разом з позовом відсутні рішення органу місцевого самоврядування про затвердження тарифів оформлених та завірених належним чином на послуги стосовно яких позивається позивач. Тобто відсутній фактичний обсяг виконаних робіт та наданих послуг та не відомі, а ні тариф, а ні формула за якою було здійснено поданий до суду розрахунок заборгованості. Зокрема, відповідач вказує, що він є учасником бойових дій та відповідно до законодавства йому надається 75 % знижка плати за користування житлом в межах норми, але з наданого позивачем розрахунку не можливо встановити чи було враховано вказану знижку. При цьому, зазначає, що більшу частину 2021 року він проживав у Луганській області, оскільки проходив службу та брав участь в Операції об'єднаних сил та знаходився на роботі в Луганській області. Тому, у зв'язку з вищезазначеним та відсутністю доказів, просить відмовити у задоволенні позову.
25.10.2024 представник позивача - ОСОБА_4 подала до суду відповідь на відзив, згідно якої сторона позивача не погоджується з твердженнями відповідача, щодо не проживання його та його сина за вказаною адресою, оскільки відповідно до витягу з Реєстру територіальної громади м. Києва про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні, відповідачі станом на 21.05.2024, зареєстровані за адресою АДРЕСА_2 . Щодо твердження відповідача, про відсутність будь-які договірних правовідносин, представник позивача вказує, що відсутність паперового екземпляру договору на надання послуги не є підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Зважаючи на те, що співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 не визначилися з формою управління, КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва» продовжує надавати послугу з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій на підставі опублікованого Договору приєднання за ціною, яка тотожна тарифу, затвердженому розпорядженням КМДА № 668 від 06 червня 2017 року. Доводи відповідача ОСОБА_1 у відзиві про те, що останній є учасником бойових дій, а відтак має знижку при сплаті комунальних послуг відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», представник позивача спростовує, тим, що з 01.10.2019 змінено систему виплат пільг за житлово- комунальні послуги та запроваджено монетизацію пільг на оплату житлово- комунальних послуг. Із 01 грудня 2022 року пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються виключно у грошовій готівковій формі органами Пенсійного фонду України. Тому враховуючи, що нарахування плати за житлові послуги здійснюється за кожним будинком, а не конкретній особі, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є боржниками та належними відповідачами у даній цивільній справі, відтак несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг. На підставі вищевикладеного, представник позивача просить задовольнити позвоні вимоги.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 , в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, просив у позові відмовити повністю, з підстав, викладених у відзиві.
Інші відповідачі в судове засідання не з'явились, про час та місце судового розгляду повідомлялися належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням, яке повернулося до суду з відміткою відділення поштового зв'язку «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідно до постанови КЦС ВС від 10.05.2023 № 755/17944/18 (61-185св23) довідка поштового відділення з позначкою про неможливість вручення судової повістки у зв'язку «адресат відсутній за вказаною адресою» вважається належним повідомленням сторони про дату судового розгляду, зазначене свідчить про умисне неотримання судової повістки.
Відповідачі ОСОБА_2 , та ОСОБА_3 не скористались процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву, а також доказів на підтвердження своїх заперечень, та за відсутності доказів поважності причин неподання учасниками розгляду заяв по суті справи, суд вирішує справу за наявними письмовими матеріалами, що відповідає положенню частини восьмої статті 178 ЦПК України.
Дослідивши письмові матеріали справи та докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, згідно з рішенням Київської міської ради «Про удосконалення структури управління житлово-комунальним господарством міста Києва» № 270/270 від 09.10.2014 було створено КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва» з метою надання у Деснянському районі м. Києва послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкової території.
Відповідно до п. 2.1. Статуту підприємство створено з метою забезпечення ефективного управління, належного утримання житлового та нежитлового фонду, утримання прибудинкових територій та об'єктів.
На підставі розпорядження Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації від 30.01.2015 № 48 майно комунальної власності, що перебуває в управлінні Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації, було передано в господарське відання КП «Керуюча компанія».
КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва» розроблено договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який є договором приєднання. Вказаний договір було опубліковано в офіційному друкованому засобі масової інформації Київської міської ради газеті «Хрещатик» № 99 (4695) від 14.07.2015.
Згідно з п.п. 3.1, 3.2, 3.3 Договору, опублікованого в газеті «Хрещатик», розрахунковим періодом є календарний місяць. У разі застосування щомісячно системи оплати послуг платежі вносяться не пізніше ніж до 20 числа місяця, що настає за розрахунковим. Послуги оплачуються в безготівковій формі.
Тариф на послугу з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій був затверджений розпорядженнями Київської міської державної адміністрації «Про встановлення тарифів та структури тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» № 442 та № 668 (п. 402).
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, станом на 27.05.2024 щодо об'єкта нерухомого майна відсутні будь-які відомості про права власності, інші речові праві, іпотеки, обтяження. (а.с.10).
Відповідно до витягу з Реєстру територіальної громади м. Києва про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні, за адресою АДРЕСА_2 станом на 21.05.2024 зареєстровані: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (дата реєстрації: 20.06.1996), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (дата реєстрації: 20.06.1996) та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (дата реєстрації: 22.11.2016) (а.с.9).
Отже, відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , та ОСОБА_3 є споживачами послуг за адресою: АДРЕСА_2 , які надає позивач.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг - індивідуальний або колективний споживач.
Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать:
1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає:
забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;
купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;
поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку;
2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Згідно з розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Про встановлення тарифів та структури тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» № 668 від 06.06.2017 послуга з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій включає в себе, зокрема: прибирання прибудинкової території; прибирання сходових кліток; вивезення побутових відходів; прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі; технічне обслуговування ліфтів; обслуговування систем диспетчеризації; технічне обслуговування внутрішньо-будинкових систем: гарячого водопостачання, холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення, зливової каналізації; дератизація, дезінсекція; обслуговування димових та вентиляційних каналів; технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання, необхідних для електрозабезпечення технічних цілей будинку (освітлення місць загального користування, електропостачання ліфтів, підкачування води), систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньо-будинкових інженерних систем у разі їх наявності; поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньо-будинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків); поливання дворів, клумб і газонів; прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами; експлуатація номерних знаків на будинках; освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води; енергопостачання ліфтів.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Посилання відповідача ОСОБА_1 на відсутність укладеного між позивачем та відповідачем договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15, з яким також погодилася Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20 вересня 2018 року у справі № 751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18).
Питання щодо фактичного користування житлово-комунальними послугами входить до предмета доказування у справі та має істотне значення для правильного її вирішення (постанови Верховного Суду від 28 жовтня 2019 року у справі № 727/9295/16-ц, від 26 вересня 2018 року у справі № 750/12850/16-ц (провадження № 61-11107св18)).
Статтею 66 ЖК України визначено, що плата за користування житлом (квартирна плата) обчислюється виходячи із загальної площі квартири (одноквартирного будинку). Норма загальної площі встановлюється у розмірі 21 квадратного метра на одну особу. Розмір плати за користування житлом (квартирної плати) встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Крім того, послуга з утримання будинків, споруд та прибудинкової території згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги», вважається саме житловою послугою. Також, відповідно до п.2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком, що означає надання даної послуги будинку, а не конкретній особі, що відрізняє житлову послугу від комунальної послуги. Калькуляційною одиницею нарахування за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій є один квадратний метр загальної площі.
Відповідно, нарахування за вказані послуги не залежить від кількості та факту проживання осіб в квартирі. Тобто визначальним в даному випадку є саме факт реєстрації, а не факт проживання відповідачів за адресою АДРЕСА_2 .
Відтак доводи відповідача ОСОБА_1 про непроживання відповідачів за адресою реєстрації суд приймає критично.
Крім того, до відзиву на позовну заяву долучено акт від 16.12.2016, відповідно до якого встановлено факт не проживання відповідачів за адресою реєстрацію та довідки військової частини. Проте, вказаний акт складено задовго до виникнення заборгованості, а дати вказані у наданих довідках не охоплюють період, за який позивач просить стягнути заборгованість.
Таким чином, доводи ОСОБА_1 про непроживання відповідачів у квартирі АДРЕСА_1 всупереч ч. 1 ст. 81 ЦПК України належними, достовірними та допустимими доказами не підтверджено.
З розрахунку, наданого позивачем, вбачається, що за особовим рахунком № НОМЕР_1 квартири АДРЕСА_1 перед виконавцем послуг - позивачем, виникла заборгованість щодо оплати послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за період з 01.06.2021 по 01.05.2024 в розмірі 18317,87 грн.
Враховуючи заявлений позивачем період стягнення заборгованості та вік відповідача ОСОБА_3 , суд приходить дло висновку, що у період з 01.06.2021 по 27.05.2023, права та інтереси неповнолітнього здійснювали його законні представники. Разом з тим, суд позбавлений можливості розмежувати розмір заборгованості відповідача ОСОБА_3 , відтак позовні вимоги в частині боржника ОСОБА_3 задоволенню не підлягають.
За приписами статей 526, 525, 610 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг (ч.3 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Згідно п. 35 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року №572, обов'язок по сплаті за обслуговування і ремонт будинку, комунальні та інші послуги покладається на власника, наймача, орендаря житлового приміщення.
Відповідно до ч.3 ст. 156 ЖК України, члени сім'ї власника будинку (квартири) зобов'язані дбайливо ставитися до жилого будинку (квартири). Повнолітні члени сім'ї власника зобов'язані брати участь у витратах по утриманню будинку (квартири) і придомової території та проведенню ремонту.
Із аналізу наведених норм вбачається, що усі повнолітні, дієздатні особи, які проживають квартирі та користуються житлово-комунальними послугами зобов'язані брати участь у витратах по утриманню будинку (квартири).
З матеріалів справи вбачається, що відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 тривалий час не виконували належним чином зобов'язання щодо оплати спожитих комунальних послуг, у зв'язку з чим у них утворилася заборгованість перед позивачем. Доказів того, що відповідачі звертались до позивача з повідомленнями щодо того, що вони не користуються наданими позивачем послугами або щодо проведення звірки розрахунків матеріали справи не містять.
Наданий стороною позивача розрахунок заборгованості суд прйимає до уваги, в свою чергу ОСОБА_2 та ОСОБА_1 наданий стороною позивача розрахунок не спростували.
Щодо доводів відповідача ОСОБА_1 про наявність у нього пільг, які не прийняті позивачем до уваги, суд зазначає наступне.
Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на отримання знижки плати за користування комунальними послугами.
Відповідно до п.5 ст.12 цього Закону, передбачено надання учасникам бойових дій 75- процентної знижки плати (пільги) за користування саме комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами).
Як було зазначено вище, відповідно до п.2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком, що означає надання даної послуги будинку, а не конкретній особі, що відрізняє житлову послугу від комунальної послуги.
З 01.10.2019 року було змінено систему виплат пільг за житлово- комунальні послуги та запроваджено монетизацію пільг на оплату житлово- комунальних послуг. Із 01 грудня 2022 року пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються виключно у грошовій готівковій формі органами Пенсійного фонду України (пункт 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово- комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі»).
Тому, пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов'язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитих житлово-комунальних послуг з урахуванням суми пільги, виплаченої таким пільговикам готівкою.
Враховуючи викладене, оцінюючи всі досліджені судом докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення основної суми боргу в розмірі 18317,87 грн. є обґрунтованими, доведеними, у зв'язку з чим підлягають стягненню.
Щодо вимог позивача про стягнення інфляційних втрат та 3 % річних, суд зауважує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором.
Частиною другою статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом № 2102-IX від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався та діє на час ухвалення рішення.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» від 05 березня 2022 р. № 206 встановлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги; припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.
Вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування і застосовується з 24 лютого 2022 року.
29.12.2023 постановою Кабінету Міністрів України № 1405 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року № 206, відповідно до яких установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням (у тому числі населенням, що проживає у будинках, де створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельні (житлові) кооперативи або яким послуги надаються управителем чи іншою уповноваженою співвласниками особою за колективним договором) в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії (територіях можливих бойових дій, активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих російською федерацією, відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (до дати припинення можливості бойових дій, завершення бойових дій, завершення тимчасової окупації), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги (для послуги розподілу природного газу з урахуванням вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15 квітня 2015 р. № 285).
Постановою Кабінету Міністрів України № 1405 від 29.12.2023 не встановлено ретроактивності закону, тобто зворотної дії в часі положень вказаної постанови.
Відповідно до статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, з 24 лютого 2022 року по 28 грудня 2023 року нарахування та стягнення судом інфляційних втрат, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням було заборонено на всій території України.
Проте, позивачем надано розрахунок, відповідно до якого заявлено до стягнення з відповідача за період з 01 червня 2021 року по 01 травня 2024 року інфляційні втрати в розмірі 2187,45 грн. та 3 % річних в розмірі 740,56 грн.
Відтак, із спірного періоду слід виключити нарахування інфляційних втрат, трьох процентів річних за період 24 лютого 2022 року по 28 грудня 2023 року, та здійснити нарахування інфляційних втрат за період прострочення з 01 червня 2021 року по 23 лютий 2022 року та 29 грудня 2023 року по 30 червня 2024 року, що становить 2003,17 грн., а нарахування 3 % річних становить 681,28 грн.
Отже, позовні вимоги Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва» до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , та ОСОБА_3 підлягають частковому задоволенню, а саме в частині стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в розмірі 18317,87 грн., інфляційні втрати в розмірі 2003,17 грн., 3 % річних в розмірі 681,28 грн., а всього 21002,32 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позовні вимоги задоволені частково, тому з відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_1 на користь позивача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2993,28 грн. по 1496, 64 грн. з кожного (21002,32 грн.*3028,00 грн. /21245,88 грн. = 2993,28 грн.).
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 7, 10-13, 18, 43,44, 49, 76-83, 133, 141, 174, 175, 179, 187, 258, 263, 265, 268, 280-284 ЦПК України, ст.322, 385,526, 625 ЦК України, суд, -
Позовну заяву Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва» до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по послугам з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій - задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва» заборгованість за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в розмірі 18317,87 грн., інфляційні втрати в розмірі 2003,17 грн., 3 % річних в розмірі 684,28 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва» судовий збір по 1496,64 грн. з кожного.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Деснянського району м. Києва», код ЄДРПОУ 39605452, місце знаходження: м. Київ, вул. Закревського, 15.
Відповідачі:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Повний текст рішення виготовлено 28 лютого 2025 року.
Суддя В.О.Сенюта