Справа № 638/3306/25
Провадження № 3/638/1701/25
Іменем України
28 лютого 2025 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Невеніцин Є.В., перевіривши матеріали, які надійшли з Харківського РУП № 3 ГУНП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 51 КУпАП,
встановив:
Дзержинським районним судом м. Харкова отримано матеріали справи про адміністративне правопорушення з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 031664 від 18.02.2025, складеним відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 51 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, керуючись положеннями п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, вважаю, що вони підлягають поверненню до Харківського РУП № 3 ГУНП в Харківській області для належного оформлення, з огляду на таке.
На підставі ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Під час перевірки документів, що долучені до матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення встановлено, що останні є копіями, при оформленні яких слід брати до уваги правила засвідчення копій документів, визначені:
- Національним стандартом України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2020», затвердженим наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 №144 «Про прийняття та скасування національних стандартів»;
- Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року №1000/5(далі Правила);
- Інструкцією з діловодства в окремих органах державної влади (місцевого самоврядування) та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту 8 підрозділу 10 розділу ІІ зазначених Правил копія набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення в установленому порядку.
Порядок засвідчення документів визначений пунктом 5.26 Національного стандарту України. Державна Уніфікована Система Документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів (ДСТУ 4163:2020, затвердженого наказом голови Українського науково-дослідного і навчального центру проблем стандартизації, сертифікації та якості від 01.07.2020 № 144.
За вказаним нормативно - правовим актом, відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.
Разом з тим, до матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення долучено копії заяви ОСОБА_2 від 01.02.2025, пояснень ОСОБА_3 від 01.02.2025, пояснень та паспорту ОСОБА_1 , які не завірені належним чином у встановленому законом порядку, а тому суд позбавлений можливості надати їм належну оцінку.
З огляду на викладене, вищезазначені порушення свідчать про неповноту складеного протоколу про адміністративне правопорушення, що унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи і прийняття законного рішення, оскільки вказані недоліки обмежують права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та перешкоджають об'єктивному розгляду і встановленню істини у справі. А тому приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення слід повернути для доопрацювання, під час якого необхідно усунути вищевказані недоліки.
Керуючись ст. 256, 278 КУпАП України,
постановив:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 51 КУпАП повернути до Харківського РУП № 3 ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Є.В. Невеніцин