Справа № 615/2290/24
Провадження № 2-а/615/3/25
03 березня 2025 року м. Валки
Валківський районний суд Харківської області у складі
Головуючого судді Левченка А.М.,
за участю
секретаря судового засідання Павлович В.А.,
представника позивача Бачіашвілі М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, в якому позивач просить суд скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 № 866/7336-п від 12.12.2024 року, якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу в сумі 17000 гривень 00 копійок (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що не погоджується із висновками відповідача стосовно порушення ОСОБА_1 законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, яке виразилось у його неявці за викликом у строк 15.10.2024 року зазначений в повістці, оскільки повітка йому не вручалась, а також з тих підстав, що ОСОБА_1 прийшов до ІНФОРМАЦІЯ_4 16.10.2024 року для оформлення довідки про відстрочку від призову. Також вважає, що під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, було допущено порушення його прав, передбачених ст. 268 КУпАП, оскільки протокол про адміністративне правопорушення був складений без його участі.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.
Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, відзив до суду не подав.
Заслухавши представника позивача, дослідивши письмові докази, суд виходить з такого.
Згідно ч. 3 ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Відповідно до положень ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Відповідно до «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 року № 560 кожна повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду (далі - QR-код) (п. 30-1). QR-код містить інформацію, зазначену в пункті 29 цього Порядку, а також реєстраційний номер поштового відправлення у разі відправлення повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням. Повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.
У разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка.
В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису (п. 30-3).
Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.
У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.
Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення (п. 34).
Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання. (п. 41).
Судом встановлено, що постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 № 866/7336-п від 12.12.2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу в сумі 17000 гривень 00 копійок (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).
Ухвалюючи оскаржувану постанову суб'єкт владних повноважень виходив із того, що в ході наданих та наявних у ІНФОРМАЦІЯ_1 документів, було встановлено, шо ОСОБА_1 без поважних причин не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення даних за викликом у строк 15.10.2024 року на 11 год 00 хв., зазначений у повістці №343800, сформованій за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка надіслана через відділення Укрпошти рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення за адресою зареєстрованого місця проживання. Зазначене підтверджується повідомленням Укрпошти. Підстава повернення повістки - неотримання повістки у зв'язку з відсутністю адресата. Своїми діями допустив порушення вимог абз. 2, ч. 1 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Із досліджених судом письмових доказів, у тому числі матеріалів справи про адміністративне правопорушення № 866 стосовно ОСОБА_1 встановлено, що позивач ОСОБА_1 має зареєстроване місце проживання у встановленому законом порядку за адресою: АДРЕСА_1 , яке відповідає адресі, яку ОСОБА_1 зазначив під час уточнення даних 14.07.2024 року, тобто протягом 60 днів.
05.10.2024 року ім'я ОСОБА_1 було сформовано повістку №343800 за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду із відповідною інформацією.
Разом із тим, в поданих до суду копіях матеріалів справи про адміністративне правопорушення № 866 стосовно ОСОБА_1 міститься копія поштового конверта з реєстраційним номером поштового відправлення 0610200840405 на ім'я ОСОБА_3 , адреса отримувача: АДРЕСА_2 , та довідка про причини повернення: "адресат відсутній за вказаною адресою".
З метою офіційного з'ясування всіх обставин справи, у тому числі дослідження судом вмісту поштового конверту з реєстраційним номером поштового відправлення: 0610200840405 на ім'я ОСОБА_3 , судом, в порядку ч. 6 ст. 94 КАС України, було витребувано оригінали справи про адміністративне правопорушення № 866 стосовно ОСОБА_1
25.02.2025 року через канцелярію суду надійшли оригінали справи про адміністративне правопорушення № 866 стосовно ОСОБА_1 , до яких додано копію поштового конверту з реєстраційним номером поштового відправлення 0610200840405 на ім'я ОСОБА_3 . Оригінал конверту до оригіналів справи про адміністративне правопорушення не подано, що позбавляє суд можливості дослідити вміст поштового конверту, у тому числі і опис вкладення.
В порядку ч. 7 ст. 81 КАС України судом оглянуто інформацію, яка міститься в мережі інтернет за QR-кодом повістки №343800 та встановлено реєстраційний номер поштового відправлення: 0600293060026 вказаної повістки. Разом із тим, поштовий конверт з описом вкладення за вказаним реєстраційним номер поштового відправлення: 0600293060026, матеріали справи про адміністративне правопорушення № 866 стосовно ОСОБА_4 не містять, а містять поштовий конверт з реєстраційним номером поштового відправлення 0610200840405 на ім'я ОСОБА_3 , адреса отримувача: АДРЕСА_2 та довідку про причини невручення, у якості доказів, на які послався суб'єкт владних повноважень при винесенні оскаржуваної постанови.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відтак, суд констатує відсутність в матеріал справи належних доказів дотримання відповідачем порядку оповіщеня ОСОБА_1 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки з поданих до суду матеріалів справи про адміністративне правопорушення неможливо достовірно встановити факт належного направлення на адресу ОСОБА_1 повістки № 343800, а тому винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 постанова № 866/7336-п від 12.12.2024 року є правомірною та відповідає вимогам законодавства.
За встановлених судом обставин суд кваліфікує неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин, як визнання позову.
Разом із тим, надаючи оцінку доводам представника позивача про те, що протокол про адміністративне правопорушення був складений без присутності ОСОБА_4 , суд вважає за необхідне зазначити, що вони спростовуються змістом протоколу про адміністративне правопорушення №866/4625, з якого вбачається, що ОСОБА_4 під розпис були роз'яснені його права, передбачені ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України ( ОСОБА_4 скористався правом надати пояснення в протоколі), а також під розпис своєчасно сповіщено про місце і час розгляду його справи, що відповідно до положень ст. 268 КУпАП дозволяло здійснити розгляд справи без його присутності.
З огляду на вищевикладене адміністративний позов належить задовольнити, постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 № 866/7336-п від 12.12.2024 року, якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу в сумі 17000 гривень 00 копійок (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) - скасувати, а справу закрити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду засобами Електронного суду позивачем сплачений судовий збір в розмірі 1211 грн 20 коп.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 18.03.2020 року, у справах щодо накладення адміністративного стягнення за подання позовної заяви судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з врахуванням прожиткового мінімуму встановленого на 2024 рік становить 605,60 грн.
Частиною 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
За такий обставин на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, який підлягав сплаті при поданні позовної заяви, в розмірі 484 грн. 48 коп.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 9, 77, 205, 243-244, 246, 250, 255, 286, 292- 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 № 866/7336-п від 12.12.2024 року, якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу в сумі 17000 гривень 00 копійок (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) - скасувати, а справу закрити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір за подання позову в розмірі 484 грн. 48 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду відповідно до ч. 4 ст. 286 КАС України подається протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або через Валківський районний суд Харківської області.
Суддя А.М. Левченко