Справа № 524/1834/25
Провадження № 2-а/524/42/25
03.03.2025 року Суддя Автозаводського районного суду міста Кременчука Нестеренко С.Г. розглянув матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до ДПП НП про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
До Автозаводського районного суду міста Кременчука надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить скасувати постанову інспектора роти № 1 БПП в місті Кременчук УПП в Полтавській області ДПП НП Романенка Олександра Олександровича від 15 лютого 2025 року серії ІНА № 4079643 про притягнення його, позивача, до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Ухвалою судді від 19 лютого 2025 року позовна заява була залишена без руху для усунення недоліків, зокрема для сплати судового збору та надання документів, що вірогідно вказують про фактичне місце проживання позивача у м. Кременчук.
Позивач надав до суду лише копію квитанції про сплату судового збору, однак відомостей про своє зареєстроване та/або фактичне місце проживання у м. Кременчук не надав взагалі.
Суддя вважає, що даний позов слід направити за підсудністю до іншого суду за наступних підстав.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 20 КАС України за предметною підсудністю вищевказаний позов належить до юрисдикції місцевих загальних судів як адміністративних судів.
Приписами ч. 1 ст. 25 КАС України встановлена територіальна юрисдикція (підсудність) для справ вказаної категорії, якою визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної особи, вирішуються адміністративним судом за вибором позивача: судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або судом за місцем знаходження відповідача.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Як постає з матеріалів справи, зокрема з позовної заяви, а також з відповіді з ЄДДР за № 1129503 від 19.02.2025 р. позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Статтею 213 КУпАП передбачено, що справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Аналіз зазначених вище правових норм дає підстави вважати, що розгляд справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ч. 2 ст. 122 КУпАП відноситься до компетенції органів Національної поліції.
Працівники органів і підрозділів Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення від імені органів Національної поліції і у цьому випадку не можуть виступати самостійними суб'єктами владних повноважень, тобто, окремо від державного органу, посадовою особою якого вони є, виносячи одноособові рішення.
Тому належним відповідачем, як суб'єктом владних повноважень у адміністративній справі щодо оскарження рішень (дій чи бездіяльності) у справі про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху є саме Департамент патрульної поліції НП, де посадовою особою є інспектор Романенко О.О., котрий ухвалив відповідну постанову.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Департамент патрульної поліції знаходиться за адресою: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, буд. № 3.
За таких обставин, вищевказаний позов не підсудний Автозаводському районному суду міста Кременчука.
Частина 5 ст. 171 КАС України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст.29 КАС України.
Пунктом 2 ч.1 ст. 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Виходячи з наведеного, беручи до уваги, що для вказаної категорії справ передбачена альтернативна підсудність, вибір позивача щодо застосування альтернативної підсудності за його зареєстрованим фактичним місцем проживання, яким не є м. Кременчук, суддя дійшов висновку, що матеріали адміністративного позову слід передати на розгляд Вишгородському районному суду Київської області за відомим зареєстрованим у встановленому законом порядку фактичним місцем проживання позивача з врахуванням вибору позивача щодо розгляду справи за його місцем проживання.
Керуючись ч. 1 ст. 25 , п. 2 ч. 1 ст. 29 , ч.5 ст. 171, ст. 294-295 КАС України, суддя, -
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ДПП НП про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушенняпередати на розгляд Вишгородському районному суду Київської області за відомим зареєстрованим у встановленому законом порядку фактичним місцем проживання позивача.
Спір про підсудність справи між судами не допускається.
Ухвала виготовлена та підписана 03 березня 2025 року. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду упродовж п'ятнадцяти днів з дня постановлення.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Суддя: