Постанова від 08.11.2010 по справі 2а-23339/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2010 р. справа № 2а-23339/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12.15

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Михайлик А.С.

при секретарі Гончар О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції

до Приватного підприємства «Сайлес»

про стягнення заборгованості в сумі 278,12 грн.

за участю:

від позивача: Полторацька Т.В. (за дов. № 42398/10/10-012 від 19.10.2010 року)

від відповідача: не з'явився

Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного підприємства «Сайлес» про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 110,00 грн. та заборгованості зі сплати штрафних санкцій з комунального податку в сумі 168,12 гривень.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що станом на 22 вересня 2010 року за Приватним підприємством «Сайлес» обліковується сума заборгованості з податку на додану вартість, яка виникла внаслідок несплати товариством суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, нарахованих податковим повідомленням - рішенням № 3973521542/0 від 09 листопада 2009 року та сума заборгованості з комунального податку, яка виникла внаслідок несплати суми податкових зобов'язань нарахованих податковим повідомленням - рішенням № 0000101543/0 від 18.01.2010 року.

Позивач зазначав, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача, не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми боргу.

Посилаючись на порушення відповідачем вимог статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», якою на платників податків покладений обов'язок щодо своєчасної та повної сплати податків та зборів у встановлені законом терміни, приписи підпункту 3.1.1. пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами», позивач просив суд стягнути з відповідача суму заборгованості з податку на додану вартість в сумі 110,00 грн. та суму заборгованості з комунального податку в сумі 168,12 грн.

В судовому засіданні представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені в позовній заяві вимоги.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився. Судом відповідачу направлялась судова повістка за адресою, вказаною у позовній заяві: 84108, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Ленінградська, 7, яка була повернута поштою з відміткою «за зазначеною адресою не проживає».

З урахуванням положень частини 8 статті 35, частини 1 статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю представника відповідача.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника позивача, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідач - Приватне підприємство «Сайлес» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 01 червня 2006 року за кодом 34411138, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 145632, копії яких наявні в матеріалах справи (арк. справи 7-9). Як платник податків відповідач зареєстрований та обліковується в Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції (позивач у справі) з 02.06.2006 року, що підтверджується довідкою № 137/10/29-014-17 від 09.09.2010 року (арк. справи 31).

27 жовтня 2009 року Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією було проведено невиїзну документальну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість приватного підприємства «Сайлес», про що був складений акт № 7950/15-2/34411138 від 27.10.2009 року (арк. справи 12). Відповідно до викладених в акті перевірки № 7950/15-2/34411138 від 27.10.2009 року висновків, при проведенні перевірки податківцями було встановлено порушення п.п 7.8.1 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», п.п «а» п.п 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», а саме: не була подана декларація з податку на додану вартість за липень 2009 року, граничний термін подання якої настав 20.08.2009 року.

09 листопада 2009 року на підставі викладених в акті перевірки висновків, позивачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 3973521542/0, яким були нараховані штрафні (фінансові) санкції в сумі 170,00 грн.

23 листопада 2009 року позивачем був складений Акт № 62/15-2/34411138 про розміщення податкового повідомлення - рішення № 3973521542/0 від 09.11.2009 року на дошці податкових оголошень через повернення конверту з направленим податковим повідомленням - рішенням від 09.11.2009 року із позначкою «за зазначеною адресою не проживає».

29 грудня 2009 року Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією у відношенні Приватного підприємства «Сайлес» був складений акт № 10763/15-3/6 про порушення строків подання звітів та розрахунків (арк. справи 19). Відповідно до викладених в акті перевірки № 10763/15-3/6 від 29.12.2009 року висновків податківцями було встановлено порушення п.п 4.1.4 «б» п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», а саме: не наданий розрахунок по комунальному податку за третій квартал 2009 року, граничний термін подання якого настав 09.11.2009 року.

18 січня 2010 року на підставі викладених в акті перевірки висновків, позивачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000101543/0, яким були нараховані штрафні (фінансові) санкції в сумі 170,00 грн.

24 лютого 2010 року позивачем був складений Акт № 69 про розміщення податкового повідомлення - рішення № 0000101543/0 від 18.01.2010 року на дошці податкових оголошень через повернення конверту з направленим податковим повідомленням - рішенням від 18.01.2010 року із позначкою «за зазначеною адресою не проживає».

04 грудня 2009 року на адресу відповідача позивачем було направлено першу податкову вимогу № 1/671 на суму 110,11 грн. (арк. справи 25), зазначена вимога не була отримана відповідачем, про що був складений Акт № 114 від 21.12.2009 року про розміщення першої податкової вимоги до ПП «Сайлес» на дошці податкових повідомлень (арк. справи 26).

20 січня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено другу податкову вимогу № 2/45 на суму 110,11 грн., яка була вручена відповідачу 25.01.2010 року, про що свідчить підпис на корінці другої податкової вимоги (арк. справи 27).

05 березня 2010 року було прийнято рішення № 24-014-6/30 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (арк. справи 28).

24 грудня 2009 року до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено запис про податкову заставу майна боржника (арк. справи 29).

Станом на 09 листопада 2010 року за інформацією зворотного боку облікової картки відповідача з податку на додану вартість, з урахуванням наявної переплати за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 110,00 грн., за інформацією зворотного боку облікової картки з комунального податку з урахуванням наявної переплати обліковується заборгованість у сумі 168,12 грн.

Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Тобто, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків суми самостійно визначеного зобов'язання з плати податку на додану вартість, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування", яким визначені принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників, передбачено сплату податку на додану вартість.

Визначення платників податку на додану вартість, об'єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначені Законом України «Про податок на додану вартість».

Пунктом 2 частини 1 статті 15 Закону України «Про систему оподаткування» передбачено сплату комунального податку.

Відповідно до частини 3 статті 15 Закону України «Про систему оподаткування» місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України. При цьому податки і збори (обов'язкові платежі), зазначені у пункті 2 частини першої і пунктах 2 - 4, 13 та 14 частини другої цієї статті, є обов'язковими для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цих податків і зборів.

Статтею 15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» визначено, що комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.

Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».

Згідно пункту «а» 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Згідно пункту «б» 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» 4.1.4. календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.

Відповідно до п.п. 17.1.1. пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Як вбачається з податкових повідомлень-рішень № 3973521542/0 від 09.11.2009 року та № 0000101543/0 від 18.01.2010 року, податковою інспекцією були нараховані штрафні санкції за неподання податкової декларації з податку на додану вартість та неподання розрахунку з комунального податку.

Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України № 253 від 21 червня 2001 року.

Пунктом 4.9. зазначеного Порядку визначено, що у разі, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то працівник структурного підрозділу, у якому складено таке податкове повідомлення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення. Зазначений акт долучається до справи платника податків. У той самий день структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), установленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.

Тобто, днем вручення податкових повідомлень-рішень № 3973521542/0 від 09.11.2009 року та № 0000101543/0 від 18.01.2010 року про нарахування штрафних санкцій є день складення акту про неможливість вручення податкового повідомлення - рішення про застосування штрафних санкцій, тобто 23 листопада 2009 року та 24 лютого 2010 року відповідно. Податкові зобов'язання відповідача, визначені зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями вважаються такими, що узгоджені.

Відповідно до пункту 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону N 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 зазначеного Закону передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до підпункту "а" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

Відповідно до підпункту "б" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

На виконання зазначених вимог Закону податковим органом 04 грудня 2009 року на адресу відповідача позивачем було направлено першу податкову вимогу № 1/671 на суму 110,11 грн. (арк. справи 25), зазначена вимога не була отримана відповідачем, про що був складений Акт № 114 від 21.12.2009 року про розміщення першої податкової вимоги до ПП «Сайлес» на дошці податкових повідомлень (арк. справи 26).

20 січня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено другу податкову вимогу № 2/45 на суму 110,11 грн., яка була вручена відповідачу 25.01.2010 року, про що свідчить підпис на корінці другої податкової вимоги (арк. справи 27).

Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.

05 березня 2010 року було прийнято рішення № 24-014-6/30 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (арк. справи 28).

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що на день звернення позивача до суду із позовом, позивачем були вчинені всі залежні від нього дії, направлені на стягнення наявної суми податкового боргу з податку на додану вартість та з комунального податку відповідача, проте зазначені дії не призвели до позитивних результатів, та сума податкового боргу відповідача з податку на додану вартість складає 110,00 грн., з комунального податку 168,12 грн.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування», Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 253 від 21 червня 2001 року, Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 3 липня 2001 року та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції до Приватного підприємства «Сайлес» про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 110,00 грн. та заборгованості зі сплати штрафних санкцій з комунального податку в сумі 168,12 гривень задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства «Сайлес» (код ЄДРПОУ 34411138, адреса: 84108, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Ленінградська, 7) на користь Державного бюджету в рахунок погашення заборгованості з податку на додану вартість грошові кошти в розмірі 110,00 гривень (сто десять гривень 00 копійок) на р/р 31118029700075, код платежу 14010100, отримувач УДК м. Слов'янськ, банк ГУДКУ в Донецькій області, код банку 34686605, МФО 834016.

Стягнути з Приватного підприємства «Сайлес» (код ЄДРПОУ 34411138, адреса: 84108, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Ленінградська, 7) на користь місцевого бюджету м. Слов'янська в рахунок погашення заборгованості з комунального податку грошові кошти в розмірі 168,12 гривень (сто шістдесят вісім гривень 12 койок) на р/р 33210828700075, код платежу 16010200, одержувач УДК м. Слов'янську та Слов'янського району, ОКПО 34686605, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 12 листопада 2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Михайлик А.С.