Справа № 399/125/25
Провадження № 3/399/57/2025
Іменем України
18 лютого 2025 року смт Онуфріївка
Онуфріївський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Лях М.М., за участю секретаря судового засідання Гриценко Т.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Приліпка Г.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Онуфріївка справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Попівка Онуфріївського району Кіровоградської області, зареєстрованої по АДРЕСА_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 , працюючої директором КП "Господарник" до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив:
До Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли матеріали справ про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією № 71/25 від 27.01.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, та згідно п.п. "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції", суб'єктом на якого поширюється дія вказаного Закону, будучи ознайомленою з вимогами Закону про необхідність щорічно подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, 25.03.2024 року о 09 годині 46 хвилин подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією № 72/25 від 27.01.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, та згідно п.п. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції", суб'єктом на якого поширюється дія вказаного Закону, будучи ознайомлений з вимогами Закону про необхідність щорічно подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, 25.03.2024 року о 09 годині 26 хвилин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення визнала, пояснила, що через зміни в законодавстві у зв'язку з введенням воєнного стану не вслідкувала відновлення роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб і тому пропустила строки подачі декларації та зазначила, що буде пильнувати за подальшими змінами в законодавстві та не допускати несвоєчасної подачі декларації.
Прокурор Приліпко Г.А у судовому засіданні підтримав викладені у протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , обставини, просив визнати останню винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, призначити стягнення у виді штрафу у розмірі 850 гривень.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові матеріали долучені до протоколу, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яку передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з такого.
Відповідно до Розпорядження селищного голови Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області № 191-к від 20.04.2021 року ОСОБА_1 з 21.04.2021 року прийнята на посаду тимчасово виконуючого обов'язки директора комунального підприємства «Господарник» Онуфріївської селищної ради з посадовим окладом згідно штатного розпису.
Розпорядженням селищного голови Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області № 112-к від 21.09.2022 року, про призначення ОСОБА_2 з 03.10.2022 року на посаду директора комунального підприємства «Господарник» Онуфріївської селищної ради відповідно до контракту від 03.10.2022 року з посадовим окладом згідно штатного розпису.
Додатковою угодою № 1 до контракту від 03.10.2022 року з директором комунального підприємства «Господарник» Онуфріївської селищної ради від 03.10.2023 року внесено зміни в пункт 1 розділу VI «Строк дії контракту» та викладено його в наступній редакції: «цей контракт набуває чинності з дати, визначеної рішенням селищної ради, та діє протягом 1 року з 03.10.2023 року по 02.10.2024 року»…
Згідно посадових інструкцій директора КП «Господарник» від 03.10.2022 року - директор підприємства повинен знати закони, постанови, укази, розпорядження, рішення та інші нормативно-правові акти органів державної влади і місцевого самоврядування, які регулюють порядок діяльності підприємства.
Згідно контракту з директором КП Онуфріївської селищної ради від 03.10.2022 року ОСОБА_1 призначається на посаду директора Комунального підприємства «Господарник» Онуфріївської селищної ради, на строк 1 рік з 03.10.2022 року до 02.10.2023 року.
Згідно ст. 2 Закон України Про службу в органах місцевого самоврядування від 7 червня 2001 року із змінами, внесеними згідно із Законами від 01.08.2021 вказано, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно - дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно ст. 10 вищевказаного Закону посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости, затверджуються відповідною радою. Також, відповідно до ст. 12 Закону посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених Законом України "Про запобігання корупції". Посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції".
Відповідно до п.п. «а» пункту 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування, є особами, на яких поширюються вимоги та обмеження щодо запобігання корупції, тобто є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно Закону України від 03.03.2022 «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», у період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітного характеру уповноваженими органами не здійснюються, а декларації потрібно буде подати протягом трьох місяців після закінчення воєнного стану.
Також після введення воєнного стану в країні, Національне агентство з питань запобігання корупції обмежило доступ до публічної частини реєстру декларацій, щоб максимально захистити особисті дані.
Законом України від 20 вересня 2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено обов'язок подання декларацій, повідомлень про суттєві зміни у майновому стані та ряд інших зобов'язань, які були призупинені під час дії воєнного стану на території України.
Згідно даного Закону Кампанія декларування за 2021 -2022 роки тривала до 31 січня 2024 року. До зазначеної дати декларанти мали подати декларації за відповідні звітні періоди у 2021-2022 роках, у тому числі для проведення спец перевірок, крім тих осіб, які подали їх добровільно раніше.
Відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування є особами, на яких поширюються вимоги та обмеження щодо запобігання корупції, тобто є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, і згідно вищевказаних Законів, повинні подати декларації за 2021 та 2022 роки.
За несвоєчасне подання без поважних причин декларації передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру, щорічна декларація особи уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки ОСОБА_1 , як суб'єктом декларування, опублікована подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua/documets/7c0163e8-7814-4770-8a0e-aae32ebdd5fb від 25.03.2024 року о 09 год 46 хв та о 09 год 26 хв, тобто після кінцевої дати подачі такої декларації несвоєчасно https://public.nazk.gov.ua/documets/7c0163e8-7814-4770-8a0e-aae32ebdd5fb).
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 12 Закону Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно правові акти.
У відповідності до статті 1 Закону визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, за значеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП визначається, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Рішенням від 04.04.2017 року №124 «Про визначення поважної причини несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», НАЗК визначило, що поважною причиною несвоєчасного подання декларацій є неналежне функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 255 КУпАП визначено, що працівники Національної поліції уповноважені на складання протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних із корупцією за статтями 172-4, 172-9 КУпАП.
Пунктами 3, 5 частини 1 статті 23 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський для виконання завдань покладених на поліцію, вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події.
Відповідно до положень ст. 172-6 КУпАП за порушення вимог фінансового контролю, у т.ч., що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом з тим, першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Отже, відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог статті 22 КУпАП.
Крім того, відповідно до частини другої статті 251 КУпАП встановлено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Таким чином, з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, не подала, без поважних причин, декларацію за 2021 та 2022 р.р., що є порушенням вимог ч. 1 ст. 45 Закону, натомість подала вказані декларації 25.03.2024 року о 09 год. 46 хв. та 25.03.2024 року о 09 год. 26 хв. - несвоєчасно, чим вчинила адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є місце розташування КП «Господарник» за адресою: 28104, Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Попівка, вул. Петропавлівська, буд. 24.
Несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, без поважних причин, за яке в ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність, є триваючим правопорушенням.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата несвоєчасного подання декларації, тобто 25.03.2024 року о 09 год. 46 хв. та 25.03.2024 року о 09 год. 26 хв.
Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є дата складання адміністративного протоколу, тобто 27 січня 2025 року.
Таким чином, вина громадянки ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами.
На підставі викладеного суд вважає доведеним винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, пов'язаного з корупцією. Причини у зв'язку з якими ОСОБА_1 не подала вчасно декларації, як вона зазначає, не є поважними і не позбавляє можливості її подати у встановлений законодавством строк.
При накладенні стягнення, згідно з вимогами ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, майновий стан, обставини, пом'якушуючі відповідальність обставини у вигляді щирого каяття та відсутність обтяжуючих відповідальність обставин.
У відповідності до вимог ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у провадженні по справі про адміністративне правопорушення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, в розмірі встановленому п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 247, 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суд -
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф необхідно сплатити на рахунок: отримувач коштів ГУК у Кіров.обл./тг с-ще Онуфр/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37918230, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 89999 Рахунок отримувача UA728999980313070106000011553, код класифікації доходів бюджету 21081100 Призначення платежу Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір на користь держави в сумі 605, 60 гривень на рахунок № UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена на протязі 10 днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду через Онуфріївськийрайонний суд Кіровоградської області.
Повний текст постанови складено та оголошено 20 лютого 2025 року.
Суддя М.М. Лях