Постанова від 11.11.2010 по справі 2а-23978/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2010 р. справа № 2а-23978/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12.35

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Михайлик А.С.

при секретарі Рябовол М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя

до Закритого акціонерного товариства «Азовінвест»

про стягнення заборгованості в сумі 1365,10 грн.

за участю:

від позивача: Фатьянов Р.О. (за дов. № 73 від 08.06.2010 року)

від відповідача: не з'явився

Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Закритого акціонерного товариства «Азовінвест» про стягнення заборгованості з комунального податку в сумі 1365,10 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що станом на 11 листопада 2010 року за Закритим акціонерним товариством «Азовінвест» обліковується сума заборгованості з комунального податку, яка виникла внаслідок несплати товариством суми податкових зобов'язань з комунального податку, нарахованих податковими повідомленнями - рішеннями № 0000012310/0 від 06 травня 2010 року та № 0000022310/0 від 06 травня 2010 року.

Позивач зазначав, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача, не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми боргу.

Посилаючись на порушення відповідачем вимог статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», якою на платників податків покладений обов'язок щодо своєчасної та повної сплати податків та зборів у встановлені законом терміни, приписи підпункту 3.1.1. пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами», позивач просив суд стягнути з відповідача суму заборгованості з комунального податку в сумі 1365,10 грн.

В судовому засіданні представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені в позовній заяві вимоги.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення, причини неявки суду не повідомив, заяв або будь-яких клопотань до суду не надавав.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника позивача, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідач - Закрите акціонерне товариство «Азовінвест» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України з 22 серпня 1997 року за кодом 25102658, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Донецькій області та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 587262, копії яких наявні в матеріалах справи (арк. справи 7-9). Як платник податків відповідач зареєстрований та обліковується в Жовтневій міжрайонній державній податковій інспекції м. Маріуполя (позивач у справі) з 22.09.1997 року, що підтверджується довідкою № 3544 від 19.07.2010 року (арк. справи 5).

22 квітня 2010 року Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією м. Маріуполя було проведено невиїзну документальну перевірку ЗАТ «Азовінвест» з питань дотримання вимог податкового законодавства своєчасності надання податкового розрахунку з комунального податку за 2008-2009 роки, про що був складений акт № 32/15-114-15/25102658 від 22.04.2010 року (арк. справи 13-15). Відповідно до викладених в акті перевірки висновків, при проведенні перевірки податківцями було встановлено порушення п.п «б» п.п 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».

06 травня 2010 року на підставі викладених в акті перевірки висновків, позивачем були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000012310/0, № 0000022310/0, якими були нараховані штрафні (фінансові) санкції в сумі 1190,00 грн. та 175,10 грн. відповідно, які були отримані відповідачем 17 травня 2010 року.

02 червня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено першу податкову вимогу № 1/91 на суму 1365,10 грн. (арк. справи 16), зазначена вимога не була отримана відповідачем, про що був складений Акт № 31/24-113 від 26.08.2010 року про розміщення першої податкової вимоги до ЗАТ «Азовінвест» на дошці податкових повідомлень (зворотній бік арк. справи 16).

27 вересня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено другу податкову вимогу № 2/149 на суму 1365,10 грн., яка була направлена відповідачу листом з повідомленням 28.09.2010 року (арк. справи 17).

За інформацією зворотного боку облікової картки відповідача з комунального податку за відповідачем обліковується заборгованість у сумі 1365,10 грн.

Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Тобто, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків суми самостійно визначеного зобов'язання з плати податку на додану вартість, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до частини 3 статті 15 Закону України «Про систему оподаткування» місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України. При цьому податки і збори (обов'язкові платежі), зазначені у пункті 2 частини першої і пунктах 2 - 4, 13 та 14 частини другої цієї статті, є обов'язковими для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цих податків і зборів.

Статтею 15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» визначено, що комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.

Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».

Згідно пункту «б» 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Пунктом 5.1 статті 5 зазначеного Закону передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Відповідно до п.п. 17.1.1. пункту 17.1. статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.

Податковим повідомленням-рішенням № 0000012310/0 від 06.05.2010 року, податковою інспекцією були нараховані штрафні санкції у розмірі 175,10 гривень за заниження податкових зобов'язань з комунального податку.

Податковим повідомленням-рішенням № 0000022310/0 від 06.05.2010 року, податковою інспекцією були нараховані штрафні санкції у розмірі 1190,00 гривень за неподання розрахунків з комунального податку за період з другого кварталу 2008 року по четвертий квартал 2009 року.

Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України № 253 від 21 червня 2001 року.

Пунктом 4.9. зазначеного Порядку визначено, що у разі, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то працівник структурного підрозділу, у якому складено таке податкове повідомлення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення. Зазначений акт долучається до справи платника податків. У той самий день структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), установленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.

Тобто, днем вручення податкових повідомлень-рішень № № 0000012310/0, № 0000022310/0 від 06.05.2010 року про нарахування штрафних санкцій є день складення акту про неможливість вручення податкового повідомлення - рішення про застосування штрафних санкцій, тобто 26 серпня 2010 року. Податкові зобов'язання відповідача, визначені зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями вважаються такими, що узгоджені.

Відповідно до пункту 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону N 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Підпунктом 6.2.1. пункту 6.2. статті 6 зазначеного Закону передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до підпункту "а" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

Відповідно до підпункту "б" підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

На виконання зазначених вимог Закону податковим органом 02 червня 2010 року на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу № 1/91 на суму 1365,10 грн. (арк. справи 16), зазначена вимога не була отримана відповідачем, про що був складений Акт № 31/24-113 від 26.08.2010 року про розміщення першої податкової вимоги до ЗАТ «Азовінвест» на дошці податкових повідомлень (зворотній бік арк. справи 16).

27 вересня 2010 року на адресу відповідача позивачем було направлено другу податкову вимогу № 2/149 на суму 1365,10 грн., яка була направлена відповідачу листом з повідомленням 28.09.2010 року (арк. справи 17).

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що на день звернення позивача до суду із позовом, позивачем були вчинені всі залежні від нього дії, направлені на стягнення наявної суми податкового боргу з комунального податку, проте зазначені дії не призвели до позитивних результатів, та сума податкового боргу відповідача з комунального податку у розмірі 1365,10 грн. не була сплачена відповідачем.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування», Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 253 від 21 червня 2001 року, Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 3 липня 2001 року та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Закритого акціонерного товариства «Азовінвест» про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій з комунального податку в сумі 1365,10 гривень задовольнити.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Азовінвест» (код ЄДРПОУ 25102658, адреса: 87510, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Адмірала Луніна, 89) в рахунок погашення заборгованості з комунального податку грошові кошти в розмірі 1365,10 гривень (одна тисяча триста шістдесят п'ять гривень 10 копійок) на р/р 33218828700055, банк ГУДКУ в Донецькій області, отримувач - Місцевий бюджет Приморського району м. Маріуполя, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686694.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 16 листопада 2010 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Михайлик А.С.