Постанова від 17.11.2010 по справі 2а-24373/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2010 р. справа № 2а-24373/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12.40

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Михайлик А.С.

при секретарі Гончар О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Шахтарської об'єднаної Державної податкової інспекції

до Комунального підприємства «Саночистка»

про стягнення заборгованості в сумі 37069,80 грн.

за участю:

від позивача: Перець В.С. (за дов. № 371/10/10-013 від 26.01.2010р.)

від відповідача: Цибізова О.Г. (за дов. б/н від 03.11.2010р.)

Шахтарська об'єднана Державна податкова інспекція звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Комунального підприємства «Саночистка» про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 37069,80 грн. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначав, що станом на 21 жовтня 2010 року за Комунальним підприємством «Саночистка» через несплату останнім самостійно узгодженого податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища обліковується податковий борг в сумі 37069,80 грн. Позивач зазначав, що прийняті ним заходи, направлені на погашення наявної суми боргу відповідача не призвели до позитивних результатів, що стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про стягнення з відповідача наявної суми боргу.

Посилаючись на порушення відповідачем вимог статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», якою на платників податків покладений обов'язок щодо своєчасної та повної сплати податків та зборів у встановлені законом терміни, приписи підпункту 3.1.1. пункту 3.1 статті 3, підпункту 5.3.1 пункту 5.3. статті 5, підпункту 4.1.4 пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами», позивач просив суд стягнути з відповідача суму заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 37069,80 грн.

В судовому засіданні представник позивача в повному обсязі підтримав заявлені в позовній заяві вимоги.

Відповідач в судовому засідання проти задоволення позовних вимог про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 37069,80 гривень не заперечувала, проте письму заяву про визнання позовних вимог до суду не надала. Пояснила, що заборгованість виникла через несплату самостійно узгодженого податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища відповідно до податкового розрахунку за 2010 рік.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідач - Комунальне підприємство «Саночистка» зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України з 11 січня 2006 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 4-5). Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків № 7460/10/10-013 від 21.10.2010 року, як платник податків відповідач перебуває на обліку у Шахтарській об'єднаній Державній податковій інспекції (арк. справи 6).

03 серпня 2010 року відповідачем було надано до Шахтарської об'єднаної Державної податкової інспекції податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за звітний податковий період перше півріччя 2010 року (арк. справи 18), яким було визначено суму збору за забруднення навколишнього середовища у розмірі 37069,80 гривень. За даними зворотного боку облікової картки, відповідачем не було сплачено суму зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за звітний період перше півріччя 2010 року. Зазначена обставина сторонами в судовому засіданні не заперечувалась.

Пунктом 14 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування", яким визначені принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників, передбачено сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Єдині на території України правила встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також його стягнення визначені «Порядком встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. N 303.

Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку збір за забруднення навколишнього природного середовища (далі - збір) справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин (далі - викиди) стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (далі - скиди); розміщення відходів; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.

Пунктом 4 Положення передбачено, що суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, скиди і розміщення відходів, обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року на підставі затверджених лімітів (щодо скидів і розміщення відходів) виходячи з фактичних обсягів викидів, скидів і розміщення відходів, нормативів збору та визначених за місцем знаходження цих джерел коригуючих коефіцієнтів, наведених відповідно в таблицях додатків 1 і 2.

Відповідно до пункту 9 Положення базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів.

На підставі положень підпункту 2 пункту 10 Положення платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів.

Відповідно до пункту 13 Положення платники несуть відповідальність за правильність обчислення та своєчасну сплату збору згідно із законодавством. Не внесені своєчасно кошти збору стягуються з платників у встановленому законодавством порядку.

Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників встановлені Законом України «Про систему оподаткування».

Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.

Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».

Відповідно до пунктів 1.2, 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим зобов'язанням є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно пункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Пунктом 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено здійснення позивачем самостійного узгодження зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього середовища за звітний період перше півріччя 2010 року шляхом надання до податкового органу податкового розрахунку. Граничний строк сплати самостійного узгодженого зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за півріччя 2010 року є 19 серпня 2010 року. Проте, як вбачається з наявних в матеріалах справи документів - зворотного боку облікової картки платника податків, відповідачем не здійснювалося самостійне погашення визначеної суми податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього середовища, внаслідок чого, станом на 21 жовтня 2010 року сума податкового боргу складає 37069,80 грн. На день судового розгляду, сума податкового боргу відповідачем не сплачена.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.

Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Тобто, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків суми самостійно визначеного зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього середовища, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про плату за землю», Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування», та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Шахтарської об'єднаної Державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Саночистка» про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 37069,80 грн. задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Саночистка» (код ЄДРПОУ 33974620, 86300. Донецька область, м. Кіровське, вул. Театральна, 26) до місцевого бюджету на користь Орлово-Іванівської сільської ради заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 37069,80 грн. (тридцять сім тисяч шістдесят дев'ять гривень 80 копійок) на р/р 33110329700395, код платежу 8550080200, УДК в Донецькій області ВДК в м. Шахтарську та Шахтарському районі, МФО 834016.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 22 листопада 2010 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Михайлик А.С.