Україна
11 листопада 2010 р. справа № 2а-22443/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10:15
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді < Довідник >
при секретарі Кфшенковій Г.О.
за участю:
представника позивача - Білоус О.М (за довіреністю від 13.10.2009 року за реєстр. №2823);
представників відповідача: Скакун С.О. (за довіреністю від 01.11.2010 року),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за адресою: 83052, місто Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Індустріально-експортний банк» до управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька про скасування рішення №824/02-51/26153913 від 20.05.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
У вересні 2010 року Публічне акціонерне товариство «Індустріально-експортний банк» звернулось до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька про скасування рішення №824/02-51/26153913 від 20.05.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В обгрунтування своїх позовних вимог зазначає, що 20.05.2010 року управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька (далі - УПФУ в Ворошиловському районі м.Донецька) прийнято рішення №824/02-51/26153913 про застосування до Публічного акціонерного товариства «Індустріально-експортний банк» (далі - ПАТ «Індустріально-експортний банк») фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, у сумі розміром 29044,96 грн.
Зазначене рішення позивач вважає незаконним та необґрунтованим з таких підстав.
Вказує, що базовим звітним періодом для подання звіту до органів Пенсійного фонду України є календарний місяць, тому звіт формується і подається не пізніше, ніж через 20 календарних днів з дня закінчення такого звітного місяця.
Вважає, що листом №ДФ/30-277 від 18.02.2010 року на адресу начальника УПФУ у Ворошиловському районі м.Донецька, строк надання звіту за січень 2010 року продовжено на 7 днів. Твердження відповідача, викладене у листі №2668/06 від 17.03.2010 року, про те, що кінцевий строк подання звітності припадає на 25.02.2010 року і саме з цієї дати необхідно рахувати семиденний строк, не відповідає дійсності, оскільки відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №26-1 від 05.11.2009 року (далі - Порядок), терміни подання звіту до Пенсійного фонду України страхувальниками за січень, лютий, березень 2010 року можуть бути продовжені керівником відповідного органу Пенсійного фонду України за заявою страхувальника на строк до 7 календарних днів. Під терміном подання звіту, на думку позивача, слід розуміти термін у 20 календарних днів з дня закінчення базового звітного періоду, яким є календарний місяць, а тому 7 календарних днів відстрочки для надання звіту, надаються керівником відповідного органу Пенсійного фонду України понад термін у 20 днів, встановлений у п.2.1 Порядку, і починають відраховуватись з моменту закінчення терміну у 20 днів, а не з моменту подання заяви про надання відстрочки. У випадку, якщо останній день строку подання звіту припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, то останнім днем строку вважається перший після нього робочий день.
Зазначає, що встановлені керівником органу Пенсійного фонду України терміни подання звітності мають рекомендаційний характер, про встановлення інших строків подання звітності позивача повідомлено не було та жодного повідомлення, в тому числі відмови про продовження строків подання звітності, від відповідача не надходило.
Тому вважає, що строк подання звіту за січень 2010 року мав сплинути 20.02.2010 року, а оскільки зазначений день був вихідним днем, то останнім днем вважається наступний робочий день, тобто 22.02.2010 року. При цьому, враховуючи, що листом №ДФ/30-277 від 18.02.2010 року на адресу начальника УПФУ у Ворошиловському районі м.Донецька, строк надання звіту за січень 2010 року позивачу продовжено на 7 днів - до 01.03.2010 року, то ПАТ «Індустріально-експортний банк» не порушено строк подання звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, а тому підстав для застосування до нього фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством у відповідача не було.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, наведених у позові та просив задовольнити його позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні надала письмове заперечення проти позову та просила відмовити в задоволенні вимог адміністративного позову в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що філія «Донецька дирекція» АТ «Індустріально-експортний банк» (перейменоване у філію «Донецька дирекція» ПАТ «Індустріально-експортний банк») є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, філія «Донецька дирекція» ПАТ «Індустріально-експортний банк» перебуває на обліку в УПФУ у Ворошиловському районі м.Донецька.
Згідно з розпискою про одержання звіту, 01 березня 2010 року філією «Донецька дирекція» АТ «Індустріально-експортний банк» до органу Пенсійного фонду України подано звіт щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за січень 2010 року.
04 березня 2010 року УПФУ у Ворошиловському районі Донецької області складено акт про неподання, несвоєчасне подання, подання за невстановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку (далі - акт), відповідно до якого встановлено несвоєчасне подання страхувальником - філією «Донецька дирекція» АТ «Індустріально-експортний банк» звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за січень 2010 року.
На підставі зазначеного акту, посадовими особами відповідача 20 травня 2010 року прийнято рішення №824/02-51/26153913 про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, яким на підставі п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасне подання розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до філії «Донецька дирекція» АТ «Індустріально-експортний банк» застосовано фінансові санкції у сумі розміром 29044,96 грн.
За наслідками апеляційного узгодження, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21.06.2010 року та рішенням Пенсійного фонду України від 06.09.2010 року скаргу філії «Донецька дирекція» АТ «Індустріально-експортний банк» залишено без задоволення, рішення УПФУ у Ворошиловьскому районі м.Донецька №824/02-51/26153913 від 20.05.2010 року - без змін.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон) визначаються принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону визначено, що страхувальниками є роботодавці, зокрема, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Вказані страхувальники відповідно до ч.1 ст.15 Закону є платниками страхових внесків до солідарної системи.
Згідно з п.4 ч.3 ст.17 Закону страхувальник зобов'язаний, зокрема, подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року N21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за N 64/8663 (далі Інструкція №21-1), визначено процедуру реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України).
Абзацом 4 підпункту 5.1.6 пункту 5.1 статті 5 Інструкції №21-1 визначено, що остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 року N 26-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 24.11.2009 року за N1136/17152 (далі - Порядок N 26-1) страхувальники формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду. Базовим звітним періодом для них є календарний місяць. Звіт подається за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.
Згідно з п.1.3 Порядку N 26-1 звіт до органів Пенсійного фонду може подаватися страхувальником, серед іншого, на паперових носіях, завірених підписом керівника/страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації.
З наведеного випливає, що граничний термін подання позивачем до УПФУ у Ворошиловському районі м.Донецька звіту щодо сум нарахованих страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за січень 2010 року спливав 20 лютого 2010 року, оскільки цей день є вихідним днем, то останнім днем подання звіту є наступний за ним робочий день, тобто 22 лютого 2010 року.
Звіт щодо сум нарахованих страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за січень 2010 року до органу Пенсійного фонду України позивачем подано 01.03.2010 року.
Положеннями п.3.3 Порядку N 26-1 відповідальна особа органу Пенсійного фонду, яка приймає звіт від страхувальника, реєструє його та проставляє реєстраційний номер із зазначенням дати реєстрації та обов'язково засвідчує власним підписом із зазначенням прізвища та ініціалів. Розписка про одержання звіту заповнюється відповідальною особою органу Пенсійного фонду, що прийняла пакет документів. При прийнятті документів розписка про одержання звіту завіряється печаткою для довідок відповідальною особою органу Пенсійного фонду та повертається страхувальнику.
Пунктом 1.9 Порядку N 26-1 визначено, що керівник органу Пенсійного фонду з метою раціонального перерозподілу навантаження протягом періоду звітування може ініціювати розроблення та затвердження рекомендованого графіка подання звітності для страхувальників. Після затвердження керівником органу Пенсійного фонду такого графіка відповідальна особа Пенсійного фонду повідомляє страхувальника про рекомендовані терміни подання звітності.
Частиною 3 Порядку N 26-1 визначено, що терміни подання звіту до Пенсійного фонду України страхувальниками за січень, лютий, березень 2010 року можуть бути продовжені керівником відповідного органу Пенсійного фонду України за заявою страхувальника на строк до 7 календарних днів.
Доводи позивача в обґрунтування позовних вимог про те, що звіт за січень 2010 року ним подано вчасно, зважаючи на продовження його терміну подання звіту спростовується наступним.
Матеріали справи свідчать, що листом №ДФ/30-277 від 18.02.2010 року позивач звертався до начальника УПФУ у Ворошиловському районі м.Донецька з проханням надати відстрочку подання звіту терміном на 7 днів.
Однак з матеріалів справи не вбачається, що керівником УПФУ у Ворошиловському районі м.Донецька погоджено позивачу продовження терміну подання звіту, представником позивача не надано доказів цього і в судовому засіданні.
З огляду на викладене, страхувальником - філією «Донецька дирекція» АТ «Індустріально-експортний банк» несвоєчасно подано звіт щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за січень 2010 року.
Відповідно до п.5 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, зокрема, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З наведеного випливає, що рішення №824/02-51/26153913 від 20.05.2010 року про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством є законним та обґрунтованим, а тому, на думку суду, відсутні підстави для його скасування.
За таких обставин, суд не знайшов підстав для задоволення вимог адміністративного позову, а тому дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 23, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -
У задоволені позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Індустріально-експортний банк» до управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька про скасування рішення №824/02-51/26153913 від 20.05.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій, - відмовити.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено 11 листопада 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 16 листопада 2010 року.
Суддя Фещук А.В.