Україна
16 листопада 2010 р. справа № 2а-20695/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді < Довідник >
при секретарі < Призвище секретаря >
Головуючого судді: Лазарєва В.В
при секретарі: Хоперії А.В.
за участю :
представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідач: Тимошенка С.Ю., Тельної О.А., Староконь Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька, про визнання нечинним податкового повідомлення № 0001462800 від 07.06.2010 року,-
ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька, в якому просила визнати нечинним податкове повідомлення № 0001462800 від 07.06.2010 року.
В обґрунтування позову ОСОБА_5 зазначила, що 07.06.2010р. відповідачем було прийнято податкове повідомлення - №0001462800, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб та встановлено граничний строк сплати 16.08.2010р. - 2 490,03 грн., 15.11.2010р. - 2 490,02 грн., разом 4 980,05 грн. Таке рішення відповідача вважає протиправним з огляду на наступне.
У відповідності до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендною платою за землю є платіж ,який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою .Розмір форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
13 жовтня 2006р. між ОСОБА_5 та виконавчим комітетом Донецької міської ради укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,0037 кв. м, що знаходиться на території Ворошиловського району м. Донецька по вулиці Університетській 55. Згідно п.1.3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 51 879,23 грн. П.2.1 регламентує, що договір укладений на термін до двадцятого вересня дві тисячі одинадцятого року. Відповідно до п.3.1 договору оренди земельної ділянки річна орендна плата складає 4 відсотки від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовому вигляді 2075,16 грн. на рік.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Ч. 1 ст. 14 ЦК України визначає, що цивільні обов'язки виконуються сторонами у межах, встановлених договором. Згідно з ч. 2 ст. 14 ЦК України особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї. Окрім того, ч. 1 ст. 651 ЦК України вказує, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін. Згідно до п. 9.1 договору оренди від 13.10.2006р. всі зміни та доповнення до договору здійснюються тільки у письмовій формі у вигляді додаткової угоди, яка стає невід'ємною частиною договору, підлягає посвідченню в органах нотаріату та перереєстрації.
Таким чином, враховуючи відсутність боргу позивача по оплаті орендної плати за землю, відповідач не мав підстав для самовільної зміни умов договору оренди в частині підвищення розміру орендної плати, враховуючи ще й те, що відповідач не є стороною договору, тому дії відповідача щодо нарахування з позивача земельного податку на земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Донецьк, вул. Університетська, 55 є неправомірними.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила їх задовольнити. Крім того, зазначила, що у даному випадку, договором не передбачена можливість автоматичного збільшення орендної плати з боку одної зі сторін. Договором передбачена можливість збільшення орендної плати, але не передбачений порядок її збільшення. Розмір орендної плати є основною умовою договору оренди. Порядок зміни умов договору оренди передбачений п. 9.1. договору, згідно якого, усі зміни та доповнення до договору здійснюються тільки в письмовій формі, оформлюються у вигляді додаткової угоди, яка стає невід'ємною частиною цього договору з наступним посвідченням таких змін в органах нотаріату та перереєстрацією договору. Разом з тим, позивач вважає, що відповідач при обчислені грошової оцінки землі не може брати до уваги рішенням Донецької міської ради №35\37 від 23.07.2009 року, оскільки на теперішній час в провадженні Ворошиловського районного суду м. Донецька знаходиться декілька справ за позовами про визнання вказаного рішення нечинним. Якщо вказане рішення буде визнано судом нечинним, посилання відповідача на нього безпідставні.
Представники відповідача в судовому засіданні заперчували проти задоволеня позову ОСОБА_5, оскільки вважають, що ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька приймаючи спірне рішення, діяло у відповідності до чинного законодавства.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
13 жовтня 2006 року між ОСОБА_5 та Виконавчим комітетом Донецької міської ради (надалі - Виконком) укладено договір оренди земельної ділянки посвідчений приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу Ареп'євою О.О. та зареєстрованому в реєстрі за № 3400. (а.с. 9-16).
У відповідності до умов зазначеного договору Виконком (орендодавець) надає, а ОСОБА_5 (орендар) приймає в строкове (до 20.09.2011 року) платне користування земельну ділянку площею 0,0037 кв.м, що знаходиться на території Ворошиловського району м. Донецька по вулиці Університетській, 55, із земель житлової та громадської забудови міської ради. (п.п. 1.1. п. 1).
Згідно з п.п. 1.3. п. 1 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення договору складає: 51 879, 23 грн., у відповідності з довідкою № Ф-33795/2006 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданої 27.07.2006 року Донецьким міським управлінням земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах.
Відповідно до п.п. 3.1. п. 3 договору, річна орендна плата за земельну ділянку складає 4,0 відсотки від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовому вигляді у розмірі 2075,16 грн. на рік. Орендна плата вноситься на бюджетний рахунок місцевого бюджету Ворошиловського району м. Донецька рівними частинами щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
У відповідності до п.п. 3.3. п. 3 договору, розмір орендної плати може змінюватися у випадках, передбачених нормативними актами України, а також щорічно коригуватись на коефіцієнт індексації грошової оцінки землі.
Щороку, станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться.
Згідно із ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 509-ХІІ від 04.12.1990 року (із змінами та доповненнями), завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Так, ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька на підставі п.п. «г» п. 4.2.2. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» та ст.ст. 13,17 Закону України «Про плату за землю» було прийнято податкове повідомлення №0001462800 від 07.06.2010р., яким позивачу визначено суму орендної плати за землю з фізичних осіб на загальну суму 4980,05 грн. Цим рішенням позивачу було встановлено граничний строк сплати заборгованості 16.08.2010р. - в сумі 2490,03 грн. та 15.11.2010р. - в сумі 2490,02 грн. (а.с. 7).
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» № 1251-ХІІ від 25.06.1991 (із змінами та доповненнями) до загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі), зокрема, плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності)
Статтею 1 Закону України «Про плату за землю» № 2535-ХІІ від 03.07.1992 року (із змінами та доповненнями) визначено що, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Оренда - засноване на договорі строкове платне володіння, користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно із ст.ст. 13, 14 зазначеного Закону, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Статтею 17 Закону України «Про плату за землю» визначено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Як вбачається із ст. 27 вказаного Закону контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Приписами ст. 21 Закону України «Про оренду землі» № 161-ХІV від 06.10.1998 року (із змінами та доповненнями) вказано, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання; податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Згідно з п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у випадку, коли сума податкового зобов'язання визначена контролюючим органом, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом 10 днів з дня отримання податкового повідомлення, окрім випадків, коли податківець починає процедуру апеляційного або судового узгодження.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен повинен сплачувати податки та збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» № 1378-ІV від 11.12.2003 року (із змінами та доповненнями) нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться по розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Вперше нормативна грошова оцінка земель у м. Донецьк була введена з 01 січня 2003р., тому у зв'язку з закінченням прикінцевого терміну дійсності нормативної грошової оцінки земель КП «Донецькі міські земельні ресурси» проізвели новий розрахунок нормативів, який зазнав експертизи у Держкомземі та затверджений сесією міської ради у липні 2009 року і набрав чинності з 01.01.2010р.
Як вже зазначалось у відповідності до п.п. 3.3 п. 3 договору оренди землі від 13.10.2006 року розмір орендної плати може змінюватись у випадках, передбачених нормативними актами України, а також щорічно коригуватися на коефіцієнт індексації грошової оцінки земель.
Рішенням Донецької міської ради від 23.07.2009р. № 35/37 «Про нормативну грошову оцінку земель у м. Донецьку», яке не скасовано і є чинним на час розгляду справи, з 01.01.2010р. було затверджено нову нормативну грошову оцінку земель. (а.с. 45-51).
Відповідно до чого, 31.12.2009р. Управлінням земельних ресурсів Донецької міської ради було зроблено попередній розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2010р. Так, сума грошової оцінки на 2010р. дорівнює 117565,00грн.
Відповідно до листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 11.01.2010р. № 641/22/6-10, нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2010р. за 2009 рік необхідно індексувати на коефіцієнт індексації 1,059, який розраховано виходячи з середньорічного індексу інфляції за 2009 рік -115,9%. (а.с. 100-101).
Таким чином, сума нормативно - грошової оцінки земельної ділянки (м. Донецьк, вул. Університетська, 55) на 2010 рік складає: 117565,00 * 1,059= 124501,34грн.
Згідно ст. 14 Закону нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного-року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Відповідно до п.п. 3.1 п. 3 договору оренди землі річна орендна плата за земельну ділянку складає 4,0 % від нормативної грошової оцінки землі.
Таким чином, сума орендної плати за земельну ділянку площею 0,0037 кв. м, що знаходиться на території Ворошиловського району м. Донецька по вулиці Університетській, 55 та перебуває у користуванні позивача на 2010 рік складає: 124501,34 х 4% = 4980,05 грн.
У зв'язку з чим, на підставі нової нормативної грошової оцінки землі та у відповідності до п.п. 3.3 п. 3 договору оренди земельної ділянки зроблено перерахунок розміру орендної плати і згідно п.п. 4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим органом було прийнято податкове повідомлення від 07.06.2010р. № 0001462800 про визначення позивачу суми податкового зобов'язання у зазначеному розмірі.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене та приписи ч. 2 ст. 71 КАС України, суд вважає, що відповідачем доведена правомірність своїх дій щодо нарахування фізичній особі ОСОБА_5 суми податкового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Донецьк, вул. Університетська, 55 у розмірі 4980,05 грн., про що ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька було прийнято відповідне податкове повідомлення №0001462800 від 07.06.2010р. Тобто, суд приходить до висновку, що ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька при прийнятті спірного рішення діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_5
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 159, 160, 161, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволені позову ОСОБА_5 до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання нечинним податкового повідомлення № 0001462800 від 07.06.2010 року - відмовити.
Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 16 листопада 2010 року.
Постанова буде виготовлена у повному обсязі 22 листопада 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Лазарєв В.В.