22.10.10 < копія >
21 жовтня 2010 р. Справа № 2а-12971/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді
суддів Турлакової Н. В.
Врона О.В.
Олійник В.М.
при секретаріЗаєць В.А.
за участю:
представника позивача
представників відповідача ОСОБА_5
Казака Д.А., Воздвиженського О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративний позов Кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови Дніпропетровської області ОСОБА_8 до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про скасування рішення та зобов"язання вчинити певні дії, -
Кандидат на посаду Дніпропетровського міського голови Дніпропетровської області ОСОБА_8 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, з позовними вимогами про: - скасування постанови Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області №226 від 14 жовтня 2010р.; - зобов'язання Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області провести засідання на якому здійснити повторний розгляд усіх кандидатур поданих для включення до складу дільничних виборчих комісій м.Дніпропетровська з урахуванням досвіду роботи таких осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму та провести голосування з приводу утворення дільничних виборчих комісій з урахуванням положень абз.2 ч.1 ст.23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
В обґрунтування позову позивач зазначив, що при формуванні Дніпропетровською міською виборчою комісією складу дільничних у місті Дніпропетровську виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів не було витримано порядок їх формування, а саме: не брався до уваги визначений п.2 ч.1 ст.23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» критерій до кандидатів до складу дільничних виборчих комісій - досвід роботи у виборчих комісіях, комісіях з референдуму. Позивач як суб'єкт подання не повідомлений відповідачем про включення поданих ним кандидатур, а постанова від 14.10.2010р. № 226 не оприлюднена. Тому вважає, що постанова Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області № 226 від 14.10.2010р. про формування дільничних виборчих комісій, суперечить вимогам чинного законодавства.
Від відповідача надійшло заперечення в яких він посилається на те, що у позивача відсутні правові підстави для задоволення позову та зазначає, що саме територіальна виборча комісія визначає кількість та склад дільничної виборчої комісії, з урахуванням досвіду особи - кандидата в члени дільничної виборчої комісії. На виконання вимог Закону № 2487-УІ подання від кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови Дніпропетровської області ОСОБА_8 були прийняті відповідачем та враховані шляхом включення певних осіб. Про включення поданих ним кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій повідомила шляхом вивішування на дошці інформації Дніпропетровської міської виборчої комісії. Відповідно до абз.2 ч.7 ст.23 Закону № 2487-УІ встановлено, що оприлюднення вказаних відомостей може здійснюватись у спосіб, визначений відповідною територіальною комісією. Відповідачем прийнята законна та обґрунтована постанова № 226 від 14.10.2010р.
Представник позивача у судовому засіданні просив адміністративний позов задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали, у задоволенні позову просили відмовити, посилаючись на доводи викладені у запереченнях, та додаткових доказах наданих в судовому засіданні.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до Постанови від 01.10.2010 р. № 38 ОСОБА_8 зареєстровано кандидатом на посаду Дніпропетровського міського голови Дніпропетровської області в одномандатному виборчому окрузі міста Дніпропетровська на місцевих виборах 31.жовтня 2010р.
Відповідно до Подання від 10.10.2010р. кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови Дніпропетровської області ОСОБА_8 щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій виборчих дільниць, утворених у межах Жовтневого, Індустріального, Кіровського, Бабушкінського, Амур-Нижньодніпровського районів м. Дніпропетровська, які отримані відповідачем 10.10.2010р. останнім запропоновані кандидатури до складу дільничних виборчих комісій виборчих дільниць, утворених у межах вказаних районів у кількості 380 осіб.
14 жовтня 2010р. Дніпропетровська міська виборча комісія Дніпропетровської області розглянувши подання зареєстрованих у встановленому Законом порядку місцевих організацій політичних партій і кандидатів на посаду міського голови м. Дніпропетровська Дніпропетровської області відповідно до ч.1 ,6, 7 ст.23 Закону України № 2487-УІ постановила сформувати склад дільничних виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів у межах Амур-Нижньодніпровського, Індустріального, Самарського, Ленінського, Красновгардійського, Кіровського, Бабушкніського, Жовтневого районів м. Дніпропетровська, відповідно до додатків.
Вказане підтверджується Протоколом № 12 засідання Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, копія якого наявна в матеріалах справи.
П.2.1 вказаної Постанови передбачено, повідомити суб'єктів подання про включення поданих ними кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій шляхом вивішування на дошці інформації Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області.
Відповідно до Інформації наданої відповідачем щодо складу сформованих дільничних виборчих комісій, а саме ДВК № 03404 Жовтневого району м. Дніпропетровська увійшла ОСОБА_9, ДВК № 03418 увійшов ОСОБА_10, ДВК №03419 ОСОБА_11, ДВК № 03420 ОСОБА_12, ДВК № 03421 ОСОБА_13, ДВК№ 03423 ОСОБА_14, ДВК № 03424 ОСОБА_15, ДВК № 03425 ОСОБА_16.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно подання позивача направленого на адресу відповідача вх..№ 2189 від 10.10.2010р. вказані особи запропоновані саме позивачем, що ним не заперечується.
Відповідно до копій листів від 15.10.2010р. на ім'я Голови Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області Панкуліч В.В. від представників Дніпропетровської міської організації Народної Партії в Дніпропетровській Баралідзе Л.І., голови Дніпропетровської обласної організації НДС Черненко О.В., голови Дніпропетровської міської організації партії Регіонів в Дніпропетровській міській виборчій комісії Касьяненко П.В., останні просять надати електронну версію складу дільничних виборчих комісій, списки яких вивішені на дошці інформації Дніпропетровської міської виборчої комісії.
Відповідно до ст.69 Конституції України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.
Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, відповідно до ст. 71 Конституції України є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті.
При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.
Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» дільнична виборча комісія утворюється у складі: 1) для малих дільниць - 10-16 осіб; 2) для середніх дільниць - 14-20 осіб; 3) для великих дільниць - 18-24 осіб.
Згідно з ч. 6, 7 вказаного Закону, територіальні виборчі комісії одночасно з утворенням відповідної дільничної виборчої комісії призначають голову, заступника голови, секретаря такої дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму за пропозиціями голови територіальної виборчої комісії, що утворює дільничну виборчу комісію відповідно до внесених подань. Територіальна виборча комісія, що утворила відповідну дільничну виборчу комісію, невідкладно повідомляє суб'єкта подання про включення поданої ним кандидатури до складу відповідної дільничної виборчої комісії. Рішення про утворення дільничної виборчої комісії оприлюднюється територіальною виборчою комісією, що утворила дільничну виборчу комісію, з відомостями про її склад у місцевих засобах масової інформації або в інший спосіб, визначений цією територіальною виборчою комісією, не пізніше наступного дня з дня утворення дільничної виборчої комісії.
Приймаючи рішення судом враховано що, норма ч.1 ст.23 Закону «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» встановлює, що саме територіальна виборча комісія визначає кількість та склад дільничної виборчої комісії, з урахуванням досвіду особи кандидата в члени дільничної виборчої комісії, незалежно від якої партії надійшло подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій. Кожна партія має право тільки внести до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій. Як встановлено судом та відповідачем не заперечується до складу сформованих дільничних виборчих комісій Жовтневого району м.Дніпропетровська увійшли 8 осіб запропонованих позивачем.
Чинним законодавством не встановлено критерії визначення досвіду роботи у виборчих комісіях, комісіях з референдуму, відповідно на думку суду це є прерогативою виборчої комісії, яка формує склад відповідної комісії. Відповідно до протоколу засідання Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 14.10.2010 року №12, за оскаржену постанову № 226 проголосували «за» всі присутні на засіданні члени комісії в кількості 17 осіб.
Щодо посилань позивача на те, що Дніпропетровською міською територіальною виборчою комісією Дніпропетровської області не було здійснено невідкладне повідомлення позивача про включення поданих ним кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих, та оприлюднення оскаржуваної постанови, то слід зазначити, що відповідно до абз.2 ч.7 ст.23 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» оприлюднення вказаних відомостей може здійснюватися у спосіб, визначений відповідною територіальною комісією, а саме шляхом вивішування інформації на дошці оголошень. Дана вимога була виконана відповідачем , не пізніше наступного дня з дня утворення дільничної виборчої комісії, а саме 15.10.2010р., що підтверджується доказами наявними в матеріалах справи. (п.2.1, п.2.2. постанови від 14.10.2010р. № 226, Протокол засідання міської виборчої комісії від 14.10.2010р., листи від 15.10.2010р. від представників Дніпропетровської міської організації Народної Партії Баралідзе Л.І., голови Дніпропетровської обласної організації НДС Черненко О.В., голови Дніпропетровської міської організації партії Регіонів в Дніпропетровській міській виборчій комісії Касьяненко П.В.).
Таким чином, доводи позивача щодо не дотримання вимог законодавства під час формування дільничних виборчих комісій в частині врахування досвіду роботи у виборчих комісіях, комісіях з референдуму, те не повідомлення суб'єкту подання відповідачем про включення поданих ним кандидатур, та оприлюднення постанови від 14.10.2010р. № 226 не знайшли свого підтвердження в матеріалах справи, відповідачем спростовані.
Крім того, звертаючись до суду позивач просить захистити його права шляхом скасування постанови Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області №226 від 14 жовтня 2010р, та зобов'язання Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області провести засідання на якому здійснити повторний розгляд усіх кандидатур поданих для включення до складу дільничних виборчих комісій м.Дніпропетровська. Проте оскаржуваним рішенням затверджено склад дільничних виборчих комісій у місті Дніпропетровську . У разі задоволення позову фактично припиняться повноваження членів дільничних виборчих комісій, які були включені до складу цих комісій відповідно до постанови Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області від 14.10.2010 року №226.
Проте, порядок внесення змін до складу територіальних та дільничних виборчих комісій, що здійснюють організацію підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - виборчі комісії) регламентовано постановою Центральної виборчої комісії від 24.09.2010 року № 369 «Про Роз'яснення щодо порядку внесення змін до складу територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Перелік підстав для припинення повноважень члена виборчої комісії є виключним, а підстава зазначена позивачем до вказаного переліку не відноситься.
Суд також зазначає, що оскаржувана постанова стосується законних прав, свобод та інтересів осіб від інших кандидатів на посаду міського голови та політичних партій, які були включені до складу дільничних виборчих комісій, щодо представництва яких у позивача немає ніяких повноважень, що може привести до порушення прав свобод та інтересів інших осіб.
Окрім того ч. 1 ст.23 Закону № 2486-УІ містить обмежений термін для формування дільничних виборчих комісій який обмежений 15 днями до дня виборів, який станом на час розгляду справи закінчився.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, оскільки Дніпропетровська міська виборча комісія Дніпропетровської області при винесенні постанови № 226 «Про утворення дільничних виборчих комісій», від 14.10.2010р., якою були утворені дільничні виборчі комісії виборчих дільниць у межах м. Дніпропетровська діяла в порядку, в межах та у спосіб, визначений нормами Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Керуючись ст.ст.2, 9, 11, 162, 163, 172, 177, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Кандидата на посаду Дніпропетровського міського голови Дніпропетровської області ОСОБА_8 до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суду в порядку та строки встановлені частиною 5 статті ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України, у дводенний строк з дня її проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування , - не пізніше двадцять четвертої години, що передує дню голосування.
Головуючий суддя
Судді < (підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >Н.В. Турлакова
< ПІБ Судді >
< ПІБ Судді >