Постанова від 21.07.2010 по справі 2а-3376/10/10/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

21.07.10Справа №2а-3376/10/10/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Кудряшової А.М. ,

при секретарі судового засідання - Левченко Д.С.,

за участю представників:

прокурор - не з'явився,

від позивача - Ніколаішвілі В.Я., довіреність від 11.01.10 р.;

від відповідача - не зявився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Красноперекопського міжрайонного прокурора Автономної Республіки Крим

в інтересах держави в особі Територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим

до Відкритого акціонерного товариства "Красноперекопський райагробуд"

про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з позовом Красноперекопський міжрайонний прокурор Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим до ВАТ "Красноперекопський райагробуд" про стягнення штрафних санкцій в розмірі 17000,00 гривень.

У судове засідання представник прокуратури не з'явився, повідомлений належним чином про місце, дату та час розгляду справи, будь-яких клопотань не надіслав.

У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала у повному обсязі, зазначила, що 18 грудня 2009 року складений Акт № 114 -АР про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ВАТ "Красноперекопський райагробуд" у вигляді неподання щоквартальної інформації за ІІІ квартал 2009 року. Така бездіяльність відповідача є порушенням статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та вимог Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів». Постановою від 28.12.2009 року № 115-АР на відповідача накладено штраф в розмірі 17000,00 гривень. Представник позивача зазначила, що вищевказана постанова була отримана відповідачем та у судовому порядку ним не оскаржувалася, проте добровільно штраф не був сплачений, у зв'язку з чим просила задовольнити позов.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача не надав, про поважність причини неприбуття не повідомив.

Суд, враховуючі думку представника позивача, яки вважав можливим розгляд справи за відсутністю не з'явившихся учасників процесу, приймаючи до уваги, ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача та прокурора, враховуючі, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності не з'явившихся учасників процесу.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з ч.1 ст.6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.

Таким чином, судом встановлено, що Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до п.9, п.10, п.14 ст.8 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності емітентів, осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондових бірж та саморегулівних організацій; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання дозволів на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Таким чином, судом встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку та її територіальні управління уповноважені здійснювати державне регулювання та контроль за випуском та обігом цінних паперів в області дотримання чинного законодавства в цій сфері.

Відповідно до ст.6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” N 448/96-ВР від 30.10.1996 року державна комісія з цінних паперів та фондового ринку звертається до суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.

Отже, судом встановлено, що позивач має право звертатися до суду з позовами у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери. Зазначений спір має ознак публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Окружним адміністративним судом АРК.

Судом встановлено, що 18 грудня 2009 року начальником відділу корпоративних фінансів, організаційного та кадрового забезпечення Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим Мержевою Г.В. складений Акт № 114 - АР про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ВАТ "Красноперекопський райагробуд" за неподання до Теріторіального управління щоквартальної інформації за ІІІ квартал 2009 року в порушення вимог ст. 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”, Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів» (а.с.6).

Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим було 18 грудня 2009 року прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів № 02/04/1454, якою встановлено, що розгляд справи про правопорушення ВАТ "Красноперекопський райагробуд" відбудеться 28.12.2009 року об 11:20 годині у Територіальному управлінні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим (а.с. 7).

За неподання інформації до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Автономній Республіці Крим за ІІІ квартал 2009 року Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим 28.12.09 року було прийнято постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 115-АР, якою на ВАТ "Красноперекопський райагробуд" накладено штрафні санкції у розмірі 17000,00 гривень та роз'яснено, що штрафні санкції необхідно сплатити протягом 15-ти днів з моменту отримання постанови, а копію платіжного доручення направити протягом п'яти робочих днів до Територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим (а.с.8,9). Вказана постанова була направлена відповідачу з супровідним листом 28.12.2009 року за вих. № 02/04/1498 (а.с.9 зворотна сторінка).

Перевіряючи правомірність нарахування та стягнення позивачем штрафу в розмірі 17000,00 гривень за постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 115-АР від 28 грудня 2009 року судом встановлено наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулюються Законом України “Про цінні папери та фондовий ринок” від 23.02.2006 року № 3480-ІV із змінами і доповненнями.

Розділ V зазначеного Закону № 3480-ІV регулює питання щодо розкриття інформації на фондовому ринку.

Відповідно до статті 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).

Звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року.

Квартальна інформація про емітента повинна містити такі відомості: найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особи та засновники; господарська та фінансова діяльність емітента; цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість); квартальна фінансова звітність; участь емітента у створенні інших підприємств, установ та організацій.

Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлюється Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1591 від 19.12.2006 року, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 року за N 97/13364 (далі - Положення). Дія Положення поширюється на всіх емітентів цінних паперів, крім емітентів державних цінних паперів, інвестиційних сертифікатів.

Згідно п. 16 Положення №1591 інформація вважається розкритою своєчасно, якщо вона оприлюднена, опублікована та подана (надіслана) до Комісії у формі, порядку та строки, встановлені цим Положенням.

Главою 1 розділу IV Положення №1591 встановлено, що емітенти зобов'язані розкривати регулярну квартальну інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення. Квартальна інформація складається за підсумками кожного кварталу. Обов'язок здійснювати розкриття квартальної інформації в порядку, передбаченому цим Положенням, поширюється у тому числі на акціонерні товариства, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі станом на перше число звітного кварталу.

Згідно п. 3 Глави 3 розділу IV акціонерні товариства, що мають державну частку в обсязі 25 відсотків і більше акцій у статутному капіталі за станом на перше число звітного кварталу зобов'язані розкрити квартальну інформацію у строк не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, квартальну інформацію за четвертий квартал - не пізніше 20 лютого року, наступного за звітним роком.

Судом встановлено, що відповідач є емітентом цінних паперів, що має державну частку в обсязі 92,6% акцій у статутному капіталі товариства, у зв'язку з чим відповідач повинен був у відповідності до розділу IV Положення №1591 розкривати квартальну інформацію о фінансово-господарської діяльності, у тому числі за ІІІ квартал 2009 року.

Відповідно до Розділу VII Положення державний контроль за розкриттям Інформації емітентами цінних паперів відповідно до вимог законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Комісії, здійснює Комісія. За не розкриття інформації в обсягах, передбачених цим Положенням, емітент несе відповідальність відповідно до законодавства.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” від 30.10.1996р. за № 448/96-ВР (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 448/96-ВР).

Відповідно до п.4 ч.1 ст.7 Закону № 448/96-ВР до основних завдань Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку входить захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань встановлює вимоги, порядок та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства (п.15 ч.2 статті 7 Закону № 448/96-ВР).

Перелік правопорушень на ринку цінних паперів, а також конкретні санкції, що можуть застосовуватися до юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, передбачені статтею 11 Закону № 448/96-ВР. За п. 5 частини 1 зазначеної статті одним з видів правопорушень є неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації, що передбачає відповідальність юридичної особи у вигляді застосування фінансової санкції в розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, про те, що Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим має право накладати на юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства про цінні папери, адміністративні стягнення, а також штрафи та інші санкції в межах повноважень, наданих Управлінню.

Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року №2272, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за N 120/14811 визначають порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.

Правила визначають, що уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції. Юридична особа може бути притягнена до відповідальності за вчинення правопорушення не пізніше трьох років з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше двох місяців з дня його виявлення.

За пунктами 1,2 Розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.

Уповноважена особа вирішує питання, передбачені у пункті 1 цього розділу, визначає дату розгляду справи про правопорушення та виносить постанову про це (п.4 Розділу V Правил).

Відповідно до пунктів 1,3 Розділу VII розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови. За справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.

Розділом XVII Правил передбачено санкції, які застосовуються за правопорушення на ринку цінних паперів, пунктом 1.3. - штраф у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації.

Нормами Правил встановлено 15-ти денний строк для добровільної сплати штрафу юридичною особою з дати отримання ним постанови. У разі несплати штрафу юридичною особою в зазначений строк, штраф стягується в судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, штрафні санкції у розмірі 17000,00 гривень, застосовані до ВАТ "Красноперекопський райагробуд" постановою № 115-АР від 28.12.2009 року за неподання інформації за ІІІ квартал 2009 року у добровільному порядку не сплачені.

Суд зауважує, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення.

Відповідач не надав суду доказів оскарження постанови Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим № 115-АР від 28.12.2009, отже зазначена постанова недійсною у встановленому порядку не визнана, не скасована, та є належним доказом наявності заборгованості у сумі 17000,00 гривень.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки позов поданий прокурором, який звільнений від сплати судового збору, суд не вирішує питання про повернення судового збору.

Вступна та резолютивна частини постанови були оголошені у судовому засіданні 21.07.2010 року, постанова у повному обсязі складена та підписана 23.07.2010 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, ст. 167 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Красноперекопський райагробуд” (код ЄДРПОУ 01353189, юридична адреса: 96000, АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Привокзальна, б.8) на користь Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в АР Крим штрафні санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок згідно постанови № 115-АР від 28.12.2009 року.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги). Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського адміністративного апеляційного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Кудряшова А.М.