м. Вінниця
28 лютого 2025 р. Справа № 120/13060/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
У Вінницький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправною, на думку позивача, бездіяльністю відповідача щодо не здійснення виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів з урахуванням інформації, яка вказана у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного від 05.07.2023 № НОМЕР_1 .
Ухвалою від 14.10.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання заяв по суті. Цією ж ухвалою суд витребував у відповідача докази.
Представник відповідача 29.10.2024 подав клопотання, у якому просив відкласти розгляд справи, оскільки немає змоги вчасно підготувати відзив на позовну заяву.
Представник позивача 30.10.2024 подала заперечення на вказане клопотання.
Представник відповідача 15.11.2024 подав відзив, у якому проти задоволення позову заперечує. По суті позову представник вказав, що відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, яке Позивач особисто надав суду, в графі 13 "ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК", зазначено, що громадянин ОСОБА_1 був взятий на військовий облік військовозобов'язаних третім відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 23 квітня 2018 року, а 04 липня 2024 року був знятий з військового обліку військовозобов'язаних третім відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Звертає увагу, що саме на дату взяття та зняття ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних, відомості не тільки не відповідають відомостям з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі "ЄДРПВР"), але й не відповідають відомостям, зазначеним у довідці про звільнення, яку надає Позивач.
Так, відповідно до довідки про звільнення серії ХМЛ №34630, громадянин ОСОБА_1 відбував покарання в ДУ "Шепетівська виправна колонія (№98)" з 04 січня 2014 року по 30 червня 2023 року. Водночас, відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , взяття на військовий облік військовозобов'язаних ОСОБА_1 відбулось 23 квітня 2018 року, тобто під час відбування ОСОБА_1 покарання в ДУ "Шепетівська виправна колонія (№98)".
Відповідно до витягу з ЄДРПВР по позивачу, громадянин ОСОБА_1 був взятий ІНФОРМАЦІЯ_3 на військовий облік військовозобов'язаних 26 липня 2023 року, тобто майже через місяць після закінчення відбування покарання.
ОСОБА_1 майже рік перебував на військовому обліку військовозобов'язаних і 28 травня 2024 року його зняли з військового обліку по причині "які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання", після чого, три місяці потому він став на військовий облік військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_4 як "військовозобов'язаний, який прибув з іншої місцевості (адміністративно-територіальної одиниці) України або з-за кордону на нове місце проживання".
Відповідач вказує, що враховуючи вищезазначене, військово-обліковий документ ОСОБА_1 є недійсним. Окрім цього, з моменту "виключення" ОСОБА_1 з військового обліку та взяття на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_5 пройшло більше року фактичного часу, але відомості про таке "виключення" за цей період так і не були внесені до ЄДРПВР, що, беззаперечно, викликає справедливі сумніви з приводу чинності зазначених даних у військово-обліковому документі ОСОБА_1 .
Представник позивача 20.11.2024 подала відповідь на відзив, у якій спростовує доводи відповідача, зазначені у відзиві, та просить задовольнити позовні вимоги. Також зазначає, що відповідачем пропущено строк для подання відзиву на позовну заяву.
Щодо вказаного, суд зауважує, що відповідачем дійсно пропущено встановлений строк для подання відзиву на позовну заяву, однак, задля повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи, суд дійшов висновку приєднати його до матеріалів справи.
При цьому, не заперечуючи пропуск відповідачем строку, представник позивача скориставшись своїм процесуальним правом подала відповідь на відзив в порядку ст. 163 КАС України, яку суд приєднує до матеріалів.
Враховуючи, що розгляд справи по суті розпочався, інших заяв і документів не надходило, а визначений строк для їх подання закінчився, клопотань щодо продовження процесуального строку не надходило, відтак суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову, встановив таке.
ОСОБА_1 вироком Бершадського районного суду Вінницької області від 05.06.2014 визнаний винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 155 КК України та йому було призначено покарання у вигляді 10 років позбавлення волі та відбування покарання в установах відбування покарань.
На підставі наказу МОУ від 21.11.2017 № 610 "Про тимчасове посвідчення військовозобов'язаного" начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 позивачу було видано військово - обліковий документ - тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 (а.с. 11).
Відповідно до п. 14 вказаного посвідчення 04.07.2023 позивач був виключений з військового обліку військовозобов'язаних третім відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до ст. 37 п. 6.6 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" .
Позивач вказує, що 28.08.2024 у м. Тульчин був зупинений представниками ІНФОРМАЦІЯ_7 , на їх вимогу пред'явив копію наявного у нього військово - облікового документа - тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 та повідомив їх, що не є військовозобов'язаним, оскільки був виключений з військового обліку.
Однак, як стверджує позивач, працівники ІНФОРМАЦІЯ_7 внесли відомості до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття ОСОБА_1 на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою, у якій просив здійснити виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів з урахуванням інформації, яка вказана у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного від 05.07.2023 № НОМЕР_1 .
Відповідачем вказані зміни внесені не були, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Частиною 2статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни проходять військову службу відповідно до закону.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.
На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.92 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII), Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.93 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII).
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно із ч. 3 ст. 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до ст. 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.
Відповідно до Закону № 3543-XII (у редакції від 07.09.2024) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно із ч. 5 ст. 22 Закону № 3543-XII, призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього визначені в статті 37 Закону № 2232-XII.
Згідно з п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" в редакції, що була чинною до 17.05.2024 включно, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Суд зазначає, що згідно з вироком Бершадського районного суду Вінницької області від 05.06.2014 позивача визнано винним у скоєні злочину, передбаченому частиною першою статті 115 КК України, та засуджено до 10 років позбавлення волі.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 КК України злочин, передбачений частиною першою статті 115 КК України, відноситься до особливо тяжких злочинів.
При цьому, суд зауважує, що позивач в цій справі оскаржує бездіяльність щодо не здійснення виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів з урахуванням інформації, яка вказана у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного від 05.07.2023 № 22800/2962 на виконання його заяви від 12.09.2024.
Водночас, Верховною Радою України 11.04.2023 прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" за № 3633-IX, який набрав чинності 18.05.2024 (далі - Закон № 3633-IX).
Так, вищевказаним Законом № 3633-IX внесені зміни до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та ч. 6 ст. 37 викладено в новій редакції, а саме, зазначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку".
Отже, станом на момент подання заяви, а саме 12.09.2024, частина 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" не містила такої підстави для виключення з військового обліку, як попереднє засудження особи до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Окрім того, згідно з пунктом 4 розділу "Загальні питання" Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:
- особи, звільнені з військової служби у зв'язку із застосуванням заборони, передбаченої частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади". Такі особи, призвані на військову службу під час мобілізації, призначаються на військові посади, крім посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади;
- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;
- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;
- засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.
З огляду на наведені вище положення Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та Порядку № 560, з 18.05.2024 особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення особливо тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, підлягають взяттю на військовий облік та можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Враховуючи вищевикладене, та те, що станом на дату виникнення спірних правовідносин, а саме 12.09.2024, в Законі України "Про військовий обов'язок і військову службу" не передбачалася можливість виключення з військового обліку з підстав того, що особа була раніше засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови у задоволені позову.
Враховуючи, що у задоволенні вимог адміністративного позову відмовлено, підстави для присудження на користь позивача понесених при розгляді справи судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 );
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ).
Повне судове рішення складено 28.02.2025
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна