м. Вінниця
27 лютого 2025 р. Справа № 120/16195/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії
У Вінницький окружний адміністративний суд звернулася з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує на протиправні дії відповідача щодо зменшення пенсії до розміру 6555,33 грн.
З метою зобов'язання відповідача перерахувати та виплачувати пенсію у розмірі 11104,96 грн, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою від 09.12.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Установлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач 23.12.2024 подав відзив у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що 07.05.2024 позивач звернулась до Головного правління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", зокрема зміна надбавки.
Перерахунок пенсії проводився згідно із наданою довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 1895 від 24.04.2024, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області.
За результатами проведеного перерахунку розмір середньомісячного заробітку для обчислення пенсії склав 18508,27 грн, а розмір пенсії - 11104,96 грн (18508,27 грн х 60%).
Відповідач вказав, що оскільки в матеріалах ЕПС відсутній розрахунок заробітної плати державного службовця для обчислення розміру пенсії, а відповідно до наданих позивачем документів, неможливо визначити, які саме суми були включені до розрахунку, направлено лист №0200-0304-9/63974 від 04.07.2024 до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з проханням долучити до матеріалів ЕПС розрахунок заробітної плати, державного службовця, який врахований спеціалістом для обчислення розміру пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" №889 з 01.05.2024.
Листом №1300-5304-9/122642 від 08.07.2024 було надіслано відповідь Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області з погодженням щодо необхідності повторного перегляду рішення про перерахунок пенсії позивача.
Листом №1600-0308-9/50203 від 08.07.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області повідомило про відмову долучити розрахунок заробітної плати державного службовця, який враховано спеціалістом для обчислення розміру пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" №889 з 01.05.2024.
Крім того в ході розгляду документів з'ясувалось, що згідно з записами трудової книжки позивачу присвоєно 6 ранг державного службовця з 04.05.2016, тож виникла необхідність з'ясування чи виплачувалась позивачу вказана надбавка з 01.05.2016, оскільки право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-ХІІ (далі Закон №3723) мають державні службовці, які на день набрання чинності Законом №889, станом на 01.05.2016 обіймали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, або особи, які на день набрання чинності Законом №889, мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01.05.2016.
Для цього позивачем 22.08.2024 надано довідку №343-01/14 від 22.07.2024 та копію картки-довідки за 2016, виданих об'єднаним трудовим архівом Тиврівської селищної ради.
Відповідач направив запит на здійснення перевірки первинних документів, а до з'ясування всіх обставин виплата пенсії буде проводитись в попередньому розмірі - 6555,33 грн.
Свою позицію відповідач обгрунтовує положеннями п. 3 ст. 44 Закону №1058 відповідно до якої органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Чинне законодавство України чітко регулює порядок підтвердження заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії, який є позасудовим та передбачає можливість врахування доходу під час обчислення пенсії лише на підставі довідок, виданих підприємствами, установам, організаціями на підставі первинних документів.
Відповідач вказав, що Головним управлінням не виносились рішення про відмову в перерахунку чи призначені пенсії позивача, а лише надавалась інформація, щодо пенсійного забезпечення, яка наразі знаходиться в стадії опрацювання.
Представник позивача 01.01.2025 подала відповідь на відзив.
З цього приводу суд роз'яснює, що адміністративні справи у яких предметом спору є дії, рішення та/або бездіяльність пенсійного органу по пенсійним виплатам розглядаються з особливостями передбаченими ст. 263 КАС України, а згідно з ч. 3 ст. 263 КАС України, у справах визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, вивчивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та з 18.09.2023 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". З 29.09.2023 на підставі поданої заяви позивач переведена на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу".
Позивач 07.05.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про перерахунок пенсії за віком згідно із ЗУ "Про державну службу". До заяви позивач долучила довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 1895 від 24.04.2024 року, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області.
За наслідком розглянутої заяви, пенсійний орган, виходячи із розміру середньомісячного заробітку для обчислення пенсії 18508,27 грн, провів перерахунок пенсії, розмір якої склав 11104,96 ( 18508,27 х 60%).
В подальшому, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області 08.07.2024 знизило пенсію ОСОБА_1 до 6555,33 грн. Підставою для цього стала службова записка № 17902/03-16 від 05.07.2024 року (а.с. 31).
Відповідач листом від 08.07.2024 № 0200-0305-8/64776 повідомив позивача про необхідність приведення у відповідність до чинного законодавства довідок від 21.09.2023 № 01-33/1440, від 24.04.2024 № 1895 з огляду на те, що Управління агропромислового розвитку Тиврівської районної державної адміністрації знаходиться в процесі ліквідації. Тому, за доводами пенсійного органу, довідки мають бути підписані головою ліквідаційної комісії та видані на підставі архівних документів згідно з Постановою №15. Одночасно позивачку повідомлено, що до надання довідок та інформації, виплата буде проводитись у розмірі 6555,33 грн.
Позивач вважає, що проведення виплати у зниженому розмірі є протиправним, тому звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), який також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України "Про державну службу".
01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), згідно з частиною 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закону № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Так, ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічно пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622, визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Отже, пенсія державного службовця особі, яка на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем, призначається із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої цією особою було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048 (Постанова № 1-3), зокрема:
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Зокрема, відповідно до форми довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, яка є додатком до постанова № 1-3, у відповідній довідці зазначаються такі складові: середні розміри надбавок, премій та інших виплат за ___ року* (*Не раніше травня 2016 року), що передує місяцю звернення за призначенням пенсії ** (**Виплати (надбавки, місячні премії) зазначаються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії. Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, зазначаються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді, виходячи із середнього розміру таких виплат у місяці, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, визначеного з урахуванням кількості відповідних (прирівняних) посад): надбавка за інтенсивність праці; надбавка за виконання особливо важливої роботи; надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю; виплати за додаткове навантаження; премія місячна; інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю.
За обставин справи позивач 07.05.2024 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про перерахунок пенсії за віком згідно із ЗУ "Про державну службу".
На підставі цієї заяви територіальний пенсійний орган провів перерахунок пенсії позивачки з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь - яких 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 1895 від 24.04.2024 року, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області. Відповідно до обставин, які встановив суд, в результаті проведеного перерахунку із розміру середньомісячного заробітку для обчислення пенсії 18508,27 грн, розмір пенсії позивачки склав 11104,96 грн ( 18508,27 х 60%).
Згідно з службовою запискою начальника Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг, № 17902/03-16 від 05.07.2024 року з приводу вторинного контролю перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виникла необхідність з'ясувати питання виплати їй надбавки за 6 ранг категорії "Б", починаючи з 01.05.2016, оскільки відповідно до записів трудової книжки заявниці присвоєно ранг з 04.05.2016. З приводу довідок від 21.09.2023 та від 24.04.2024, то їх необхідно привести у відповідність, зокрема, витребувати нові довідки за підписом голови ліквідаційної комісії, які будуть видані на підставі архівних документів та Постанови №15 (із змінами), оскільки Управління агропромислового розвитку Тиврівської районної державної адміністрації знаходиться в процесі ліквідації (а.с. 31).
Відповідач листом від 08.07.2024 №0200-0305-8/64776 повідомив позивача про необхідність приведення у відповідність до чинного законодавства довідок від 21.09.2023 № 01-33/1440 від 24.04.2024 № 1895 та одночасно вказав, що до надання довідок і інформації, виплата пенсії буде проводитись у розмірі 6555,33 грн.
Свої дії як правомірні відповідач обґрунтовує положеннями п. 3 ст. 44 Закону №1058 відповідно до якої органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Оцінюючи дії відповідача з приводу зменшення позивачці розміру пенсії в ході контролю за її перерахунком, суд зазначає, що всі дії суб'єкта владних повноважень повинні бути вчиненні в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Здійснення контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування покладається на Пенсійний фонд України відповідно до його завдань, що передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280.
З аналізу цієї норми слідує, що контроль за правильністю нарахування пенсійних виплат покладається на Пенсійний фонд України, а не на його територіальний орган. Тож, службова записка посадової особи ГУ ПФУ в Вінницькій області не є підставою для припинення виплати пенсії позивачці в призначеному розмірі 11104,96 грн., а отже зменшення виплати пенсії до 6555,33 грн. є протиправним.
З приводу покликання відповідача на положення пункту 3 ст. 44 Закону №1058, то суд зазначає, що цією нормою обумовлено право органу Пенсійного фонду вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Отже, орган Пенсійного фонду повинен вимагати підстави видачі довідок не у позивача, а від установи, яка видала таку довідку.
Водночас, відповідно до Постанови № 1-3, у разі ліквідації державного органу, у якому особа працювала на посаді державної служби після 01 травня 2016 року, без правонаступника довідку для призначення пенсії видають:
- Міністерство соціальної політики України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширювалася на всю територію України;
- структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалась на територію однієї aбo кількох областей, м. Києва aбo м. Севастополя, одного aбо кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.
Позивачці довідка видана Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області, оскільки установа у якій вона працювала ліквідована в порядку проведеної реформи та ліквідації районів Вінницької області. Так, 17 липня 2020 року Верховна Рада України ухвалила Постанову № 3650 "Про утворення та ліквідацію районів" відповідно до якої Тиврівський район приєднаний до Вінницького району.
Отже, перехід адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб'єктом владних повноважень, а саме: ліквідація органу чи посади; припинення юридичної особи шляхом її злиття, приєднання, поділу, перетворення; звільнення з посади чи інше припинення повноважень посадової особи.
Під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Тому, незалежно від того, чи припинило Управління агропромислового розвитку Тиврівської районної державної адміністрації свою діяльність як юридична особа чи знаходиться в процесі ліквідації, повноваження видавати довідки у розглядуваному випадку покладаються на Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області.
Також відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджується, що державна реєстрація юридичної особи Управління агропромислового розвитку Тиврівської районної державної адміністрації припинена 24.12.2020 (а.с. 43).
Отже, покликання відповідача на ту обставину, що довідку позивачці має видати голова ліквідаційної комісії на підставі архівних документів суперечить положенням Постанови № 1-3.
Суд зазначає, що при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" Пенсійний орган визнав довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію) від 24.04.2024 № 1895, видану Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області, зауважень щодо її оформлення не мав.
З оглянутою Довідки Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області від 24.04.2024 суд установив, що вона відповідає формі та змісту постанови правління ПФУ №1-3, є чинною, містить всі необхідні реквізити, а отже є такою, що відповідає чинному законодавству.
Водночас, згідно з даними довідки територіальним Пенсійним органом здійснено призначення пенсії позивачу в сумі 11104,96, яку ОСОБА_1 отримала у червні 2024 року.
Відтак, відповідач протиправно не враховує довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію) від 24.04.2024 № 1895 при виплаті пенсії ОСОБА_1 , що стало підставою для зменшення пенсії до 6555,33 грн.
З приводу доводів відповідача, що позивачці відповідно до записів трудової книжки присвоєно ранг з 04.05.2016, то суд зазначає, що згідно з Порядком №622, для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 на посадах державної служби, сума виплат визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 як за повний місяць, та не обумовлено, що така надбавка має призначатись з 01.05.2016. Ключовим є те, що пенсія державного службовця особі, яка на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем, призначається із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Враховуючи зазначене, суд доходить висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення ОСОБА_1 пенсії до розміру 6555,33 грн, а, відтак, слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці пенсії з 08.07.2024 у розмірі 11104,96 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1211.20 грн, належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Керуючись ст.ст. 73 - 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення ОСОБА_1 пенсії до розміру 6555,33 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 08.07.2024 у розмірі 11104,96 грн, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005).
Повне судове рішення складено 28.02.2025.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна