Ухвала від 28.02.2025 по справі 600/873/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

28 лютого 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/873/25-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області щодо відмови у переведенні за новим місцем проживання виплати пенсії за віком ОСОБА_1 , викладеної у листі від 25.04.2022 року за № 1237-1323/М-7/8-2400/22 та листі № 5191-5011/М-17/8-2400/24 від 11.12.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області перевести виплату пенсії за віком ОСОБА_1 за новим місцем проживання з дня звернення з заявою, а саме - з 01 квітня 2022 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області провести нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 за новим місцем проживання з дня звернення з заявою про переведення пенсії за віком - з 01 квітня 2022 року .

Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що її слід залишити без руху, з наступних підстав.

Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

За правилами ч. 1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд звертає увагу, що предметом спору є оскарження позивачем бездіяльності відповідача щодо відмови у переведенні за новим місцем проживання виплати пенсії за віком ОСОБА_1 , викладеної у листі від 25.04.2022 року за № 1237-1323/М-7/8-2400/22 та листі № 5191-5011/М-17/8-2400/24 від 11.12.2024. При цьому, позивач просить суд зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату пенсії за віком за новим місцем проживання з дня звернення до пенсійного органу із заявою про переведення пенсії за віком - з 01 квітня 2022 року. Однак, суд звертає увагу, що отримані відмови від 25.04.2022 року та від 11.12.2024 р. є окремими підставами для звернення до суду з позовом та початку обрахунку строку звернення до суду з даним позовом. Таким чином, для оскарження відмови у призначенні пенсії, яка оформлена у формі листа від 25.04.2022 року за № 1237-1323/М-7/8-2400/22 та вимогами про призначення пенсії з 01.04.2022 р. шестимісячний строк звернення до суду закінчився 25.10.2022 р., в той час як до суду позов подано лише 27.02.2025 р., без обґрунтувань поважності причин пропущення вказаного строку. Крім того, повторне звернення до відповідача із заявою про виплат пенсії не призводить до продовження чи поновлення строку звернення до суду із вимогами за 2022 рік.

З вказаних підстав позивачу необхідно обґрунтувати поважність причин пропущення строку звернення до суду із вимогами за 2022 рік та, у разі необхідності, сформувати належні позовні вимоги зобов'язального характеру відповідно до оскарженої відмови № 5191-5011/М-17/8-2400/24 від 11.12.2024 року.

Крім того, відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

У прохальній частині позову зобов'язального характеру позивачем сформовано дві позовні вимоги, які за своїм змістом є фактично одинакові, у зв'язку із чим позивачу необхідно сформувати належну вимогу зобов'язального характеру до пенсійного органу.

Також, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Суд звертає увагу, що правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).

Одночасно із позовом подано заяву про звільнення від сплати судового збору, у зв'язку із відсутністю фінансової можливості.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 8 Закону № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином суд звертає увагу, що для можливості вирішення питання про звільнення позивача від сплати судового збору, позивач зобов'язаний надати суду докази на підтвердження того, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача за 2024 рік.

Вказані недоліки позовної заяви унеможливлюють подальший розгляд справи, оскільки позивачем не дотримано вимог ст. 160 та ст. 161 КАС України. Тому в суду є достатньо підстав для залишення заяви без руху та надання строку для усунення недоліків, у встановлений судом строк.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву залишити без руху.

2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з моменту отримання даної ухвали шляхом приведення позовної заяви у відповідності до вимог, встановлених статтею 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Т.М. Брезіна