з питань витребування доказів
м. Львів 28 лютого 2025 р. Справа № 380/23905/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про витребування доказів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Військової частини НОМЕР_1 від 19.10.2024 за № 3-19/3/11912, яким відмовлено ОСОБА_1 у звільненні з військової служби у запас, на підставі необхідності здійснення постійного догляду за батьком - ОСОБА_2 , який є особою з інвалідністю II групи та відсутністю інших осіб, які могли б здійснювати за ним догляд;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 вчинити дії для звільнення ОСОБА_1 з військової служби у запас на підставі необхідності здійснення постійного догляду за батьком - ОСОБА_2 , який є особою з інвалідністю II групи та відсутністю інших осіб, які могли б здійснювати за ним догляд.
Ухвалою судді від 29.11.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
10.12.2024 представник відповідача подав клопотання про витребування доказів, в якому просить витребувати в ОСОБА_1 : оригінал Висновку лікарсько-консультативної комісії від 30.05.2024 № 44/365 про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі та оригінал виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого (форму первинної облікової документації № 027/о).
В обґрунтування поданого клопотання зазначає, що у висновку ЛКК від 30.05.2024 № 44/365 взагалі відсутня будь-яка інформація щодо типу захворювання ОСОБА_2 та беручи до уваги те, що вказаний висновок базується на підставі форми первинної облікової документації № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого», наразі виникла нагальна необхідність у витребуванні форми первинної облікової документації № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого» ОСОБА_2 для огляду в судовому засіданні.
Звертає увагу, що на відсутність заповнення (або ж відповідного кутового штампу) найменування міністерства, іншого органу виконавчої влади, підприємства, установи, організації, до сфери управління якого належить заклад охорони здоров'я у висновку ЛКК від 30.05.2024 № 44/365.
Вказане, в сукупності з нерозбірливою копією печатки комісії ЛКК, унеможливлює належну ідентифікацію суб'єкта лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я при якому утворена відповідна ЛКК, що сформувала спірний висновок.
При вирішені клопотання про витребування доказів суд керується таким.
Частиною 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Статтею 79 КАС України передбачено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
Згідно з ч. 1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
За приписами ч. 2 ст. 80 КАС України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
За визначенням, наведеним у ч. 1, 2 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Тобто, докази - це урегульована процесуальним законодавством, існуюча у певній процесуальній формі інформація (фактичні дані), яка надає можливість адміністративному суду, що розглядає справу, достеменно або певним чином відтворити та встановити усі обставини публічно-правового спору, які мають значення для правильного вирішення адміністративної справи.
Законність, обґрунтованість та вмотивованість судового рішення обумовлюється, зокрема, порядком оцінки доказів і визначенням їхньої якості з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупності зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для ухвалення відповідного судового рішення.
Так, докази мають бути: належними (стаття 73 КАС України); допустимими (стаття 74 КАС України); достовірними (стаття 75 КАС України); достатніми (стаття 76 КАС України).
Відповідно до ч. 5 ст. 77 КАС України суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
При цьому, клопотання представника відповідача про витребування доказів містить лише загальні покликання на погану якість печатки у Висновку лікарсько-консультативної комісії від 30.05.2024 № 44/365, та не наведено переконливих доводів для витребування оригіналу виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого (форму первинної облікової документації № 027/о).
Водночас суд звертає увагу, що Висновок лікарсько-консультативної комісії від 30.05.2024 № 44/365, долучений до позовної заяви, скріплений ЕЦП, засвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу та містить підписи членів комісії та відповідні печатки.
Суд зазначає, що вимоги до клопотання про витребування доказів є вичерпними та обов'язковими. Водночас, ознайомившись зі змістом клопотання представника позивача про витребування доказів, суд встановив, що останнє не містить у собі обґрунтованих підстав для витребування зазначених у клопотанні документів.
За таких обставин суд дійшов висновку, що клопотання представника відповідача про витребування доказів є необґрунтованим, а тому задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 3 ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Керуючись ст. ст. 9, 72-80, 243, 248, 256 КАС України, суд, -
1. У задоволенні клопотання Військової частини НОМЕР_1 про витребування доказів від 10.12.2024, - відмовити.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Ю.С.Кондратюк