Україна
Донецький окружний адміністративний суд
28 лютого 2025 року Справа №200/1508/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за адміністративним позовом адвоката Бойко Анастасії Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України про визнання протиправною дію або бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року у справі №200/1508/24, яке набрало законної сили 30 вересня 2024 року, адміністративний позов адвоката Бойко Анастасії Ігорівни в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною дію або бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 за періоди з 01 жовтня 2022 року по 30 листопада 2022 року та з 06 лютого 2023 року по 06 липня 2023 року додаткової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі до 100000,00 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), ураховуючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого або перебування у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії (лікарсько-експертної) комісії у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини.
Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 Збройних Сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за періоди з 01 жовтня 2022 року по 30 листопада 2022 року та з 06 лютого 2023 року по 06 липня 2023 року додаткову винагороду, встановлену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі до 100000,00 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), ураховуючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого або перебування у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії (лікарсько-експертної) комісії у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини.
В решті позовних вимог - відмовлено.
12 листопада 2024 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року у справі №200/1508/24 видано виконавчий лист.
21 лютого 2025 року через підсистему «Електронний суд» до суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якому останній, зокрема, просить суд:
1. Встановити судовий контроль шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень - Військову частину НОМЕР_1 Збройних Сил України подати звіт про виконання судового рішення у справі №200/1508/24 від 31 травня 2024 року, встановити строк для подачі звіту протягом 10 календарних днів з моменту отримання відповідної ухвали.
2. Постановити відповідну ухвалу про встановлення судового контролю у справі №200/1508/24 від 31 травня 2024 року, та направити її для виконання суб'єкту владних повноважень - Військовій частині НОМЕР_1 Збройних Сил України.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року прийнято до розгляду клопотання представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та вирішено здійснювати його розгляд в порядку письмового провадження.
28 лютого 2025 року до суду надійшли пояснення Військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України, в яких відповідач зазначає, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року у справі №200/1508/24 помічником командира Військової частини НОМЕР_1 з правової роботи 08 листопада 2024 року було подано рапорт на ім'я командира Військової частини НОМЕР_1 . 23 лютого 2025 року тимчасово виконуючим обов'язки начальника фінансово-економічної служби - головним бухгалтером Військової частини НОМЕР_1 було підготовлено та направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 клопотання про отримання письмової згоди на повні розрахунки на користь ОСОБА_1 та надано довідку-розрахунок додаткової грошової винагороди згідно з постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року матроса ОСОБА_1 . 25 лютого 2025 року від Військової частини НОМЕР_4 надійшла письмова згода щодо виплати ОСОБА_1 виплати грошових коштів у розмірі 64497,70 грн. У відповідності до розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 начальником фінансово-економічної служби - головним бухгалтером Військової частини НОМЕР_1 , було підготовлено па подано на ім'я Начальника забезпечувального фінансового органу (відповідальному за бюджетну програму) Розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішення судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А1275. Відповідно до зазначеного Розрахунку, було замовлено кошти з державного бюджету на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року у справі №200/1508/24 для виплати ОСОБА_1 грошових коштів.
Крім того, відповідач зауважує, що Військовою частиною НОМЕР_1 вжиті усі заходи щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року у справі №200/1508/24. Виплату на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 травня 2024 року та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року у справі №200/1508/24 на користь ОСОБА_1 відповідач здійснить при отриманні відповідних коштів.
Відтак, судом встановлено, що матеріали справи не містять доказів виконання рішення суду від 31 травня 2024 року у справі №200/1508/24 в повному обсязі.
Розглянувши подану представником позивача заяву, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У Рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Судовий контроль є спеціальним видом провадження в адміністративному судочинстві, відмінним від позовного. Головна мета судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах полягає, насамперед, у реалізації основних завдань адміністративного судочинства при здійсненні адміністративними судами правосуддя, оскільки воно не обмежується винесенням судового рішення, а також передбачає його виконання.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
З аналізу зазначених норм вбачається, що КАС України передбачено право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Так, в постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 травня 2020 року у справі №800/320/17 сформульовано правовий висновок про можливість встановлення судового контролю, передбаченого статтею 382 КАС України, після прийняття кінцевого рішення у справі.
Станом на дату звернення заявника із заявою щодо встановлення судового контролю за судовим рішенням, так і на дату її розгляду, доказів виконання в повному обсязі рішення суду від 31 травня 2024 року у справі №200/1508/24 матеріали справи не містять.
Враховуючи вищезазначене, суд при розгляді цієї справи вважає за необхідне керуватися правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, а як наслідок -задовольнити заяву про встановлення судового контролю.
Відповідно до частини другої та третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Керуючись статтями 246, 370, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ухвалив:
1. Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 31 травня 2024 року у справі №200/1508/24 - задовольнити частково.
2. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 Збройних Сил України протягом трьох місяців з дня отримання копії даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суд від 31 травня 2024 року у справі №200/1508/24.
3. Попередити керівника (командира) Військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.
4. Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.С. Молочна