Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 лютого 2025 року Справа№200/9059/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Донецькій області щодо не перерахування та не виплати пенсії з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 на підставі довідок Головного управління СБ України в Донецькій та Луганській областях від 28.11.2024 № 15/311, від 28.11.2024 № 15/312, від 28.11.2024 № 15/313, від 28.11.2024 № 15/314 про розміри грошового забезпечення за посадою, яку займала Позивач на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, виходячи із 80 процентів усіх сум грошового забезпечення, зазначених у цих довідках, у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління ПФУ в Донецькій області перерахувати та виплатити пенсію з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 на підставі довідок Головного управління СБ України в Донецькій та Луганській областях від 28.11.2024 № 15/311, від 28.11.2024 № 15/312, від 28.11.2024 № 15/313, від 28.11.2024 № 15/314 про розміри грошового забезпечення за посадою, яку Позивач займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, виходячи із 80 процентів усіх сум грошового забезпечення, зазначених у цих довідках, у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування зазначено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/6567/24, ГУ СБУ підготувало довідки від 28.11.2024 № 15/311, від 28.11.2024 № 15/312, від 28.11.2024 № 15/313, від 28.11.2024 № 15/314 для перерахунку моєї пенсії (копії довідок додаються). Ці довідки були надіслані ГУ СБУ на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області супровідним листом від 29.11.2024 № 78/8/3422. Однак, відповідач перерахунок пенсії не здійснив. Вказане, на думку позивача, свідчить про вчинення відповідачем протиправних дій.
Ухвалою суду від 30 грудня 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії.
Відкрито провадження в адміністративній справі № 200/9059/24.
Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзиву на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу.
Від представника ГУ ПФУ в Донецькій області до суду надійшов відзив на позов, відповідно до якого зазначено, що законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку, у зв'язку із скасуванням пунктів 1,2 постанови КМУ №103, підстави для задоволення позовних вимог відсутні. У зв'язку з наведеним просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорту громадянина України НОМЕР_2 , виданого 18.11.1999, є одержувачем пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09 квітня 1992 року, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2024 року у справі №200/6567/24 адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях (ідентифікаційний код: 20001504) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях щодо відмови підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлені довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою, яку вона займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, які розраховані шляхом множення прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом відповідно на 01.01.2020 (2102 грн), 01.01.2021 (2270 грн), 01.01.2022 (2481 грн), 01.01.2023 (2684 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавок за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2020, 2021, 2022 та 2023 роки, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023.
Зобов'язано Головне управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлені довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою, яку вона займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, які розраховані шляхом множення прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом відповідно на 01.01.2020 (2102 грн), 01.01.2021 (2270 грн), 01.01.2022 (2481 грн), 01.01.2023 (2684 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавок за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2020, 2021, 2022 та 2023 роки, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023.
Вищезазначене рішення набуло законної сили 22 грудня 2024 року.
На виконання зазначеного рішення Донецького окружного адміністративного суду, ГУ СБУ підготувало довідки від 28.11.2024 № 15/311, від 28.11.2024 № 15/312, від 28.11.2024 № 15/313, від 28.11.2024 № 15/314 для перерахунку пенсії Позивача із одночасним надсиланням на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області супровідним листом від 29.11.2024 № 78/8/3422.
Листом від 0.12.2024 №34581-31767/Р-02/8-0500/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомлено про те, що на теперішній час, постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії не приймалось. Інших умов проведення перерахунку законодавством не передбачено. Враховуючи зазначене, законодавчі підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі Довідок, відсутні. Довідки залишені без розгляду.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки позивач звернулася до суду.
За ч. 1 статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч. 2 статті 9 Закону № 2011-XII).
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 статті 9 Закону № 2011-XII).
Згідно ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За ст. 51 Закону № 2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подає додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок №45), за п. 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що у справі, яка розглядається вимога позивача здійснити перерахунок її пенсії на підставі довідки обумовлена підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року згідно із Законом № 2710-IX. Так, судом встановлено, що основний розмір пенсії позивача обраховано із грошового забезпечення: 19552,38 грн та 28485,48 грн, разом з цим, в оновленій довідці розмір грошового забезпечення є збільшеним та складає 32808,84 грн.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
КМУ 30.08.2017 року прийнято Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законами № 1928-IX та № 2710-IX виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Крім того, встановлене п. 3 розділу ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується, як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
При цьому, до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Згідно п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
За ч.ч. 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Щодо періоду здійснення перерахунку пенсії, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 51 Закону № 2262 встановлено, що перерахунок пенсій, […], провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії
Отже, з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) виникли підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідок Головного управління СБ України в Донецькій та Луганській областях від 28.11.2024 № 15/311, від 28.11.2024 № 15/312, від 28.11.2024 № 15/313, від 28.11.2024 № 15/314 про розмір грошового забезпечення Позивача.
Вищевказане також було ухвалено Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2024 року у справі №200/6567/24, а саме в частині зобов'язання Головне управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлені довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою, яку вона займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, які розраховані шляхом множення прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених законом відповідно на 01.01.2020 (2102 грн), 01.01.2021 (2270 грн), 01.01.2022 (2481 грн), 01.01.2023 (2684 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 14 до Постанови №704, надбавок за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2020, 2021, 2022 та 2023 роки, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023.
Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу є протиправними.
Суд, враховуючи посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481, якою внесені зміни до пункту 4 Постанови №704, зазначає таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 року №481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704», яка набрала чинності 20.05.2023, Уряд скасував підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, та вніс зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, відповідно до яких установив, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Отже, вказані зміни набрали чинності з 20.05.2023, тому на момент спірних правовідносин до 19.05.2023 підлягала застосуванню редакція пункту 4 Постанови № 704, яка передбачала, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Водночас, відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Аналогічні приписи щодо збереження (не зменшення) розміру пенсії містить ст.63 Закону № 2262-ХІІ згідно якої у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, суд не вбачає підстав для обмеження кінцевою датою період зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023, оскільки у відповідності до вимог п.4 Порядку №45, ст.63 Закону № 2262-ХІІ розмір пенсії при подальших перерахунках не зменшується, а у разі зменшення (при перерахунку) виплачується в раніше встановленому розмірі.
З урахуванням викладеного, з метою захисту прав позивача суд вважає за необхідне задовольнити позовну вимогу щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Головного управління СБ України в Донецькій та Луганській областях від 28.11.2024 № 15/311, від 28.11.2024 № 15/312, від 28.11.2024 № 15/313, від 28.11.2024 № 15/314 про розміри грошового забезпечення за посадою, яку Позивач займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок пенсії виходячи із 80 процентів усіх сум грошового забезпечення, зазначених у цих довідках, суд зазначає наступне.
У відповідності до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту наведеної норми слідує, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Згідно матеріалів пенсійної справи, вбачається, що Позивачу виплачується пенсія у розмірі 80% грошового забезпечення.
На даний час не вирішено питання щодо перерахунку та виплати пенсії, а Позивачем не наведено підстав, які б свідчили, що Головним управлінням буде встановлений інший порядок виплати пенсії, ніж передбачений чинним законодавством.
Фактично, правовідносини між сторонами в означеній частині ще не виникли, таким чином, позовні вимоги цій частині задоволенню не підлягають.
З огляду на викладене позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що фактично, позовні вимоги задоволені, оскільки дії відповідача визнані протиправними, а зобов'язання вчинити певні дії є похідною вимогою, суд дійшов висновку щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст.7,9,139,241-246,250,255,262,295 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідок Головного управління СБ України в Донецькій та Луганській областях від 28.11.2024 № 15/311, від 28.11.2024 № 15/312, від 28.11.2024 № 15/313, від 28.11.2024 № 15/314 про розміри грошового забезпечення за посадою, яку Позивач займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок Головного управління СБ України в Донецькій та Луганській областях від 28.11.2024 № 15/311, від 28.11.2024 № 15/312, від 28.11.2024 № 15/313, від 28.11.2024 № 15/314 про розміри грошового забезпечення за посадою, яку Позивач займала на день звільнення з УСБУ в Донецькій області, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.
Суддя О.О. Галатіна