27 лютого 2025 рокуСправа №160/29604/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Царичанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, Виконавчого комітету Царичанської селищної ради Дніпровського району про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій з урахуванням її уточнень від 22.11.2024 р., просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Царичанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області «Про розгляд заяв громадян із земельних питань» від 03.05.2024 року № 1897-30/VIII, в частині відмови гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду;
- зобов'язати Царичанську селищну раду Дніпровського району Дніпропетровської області надати дозвіл громадянину ОСОБА_1 , на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 1225655100:02:001:0152, із зміною цільового призначення з «Землі запасу» (код КВЦПЗД - 16.00) на «Для сінокосіння і випасання худоби» (код КВЦПЗД - 01.08), за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Царичанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся до відповідача-1 із клопотанням від 18.03.2024 року, в якому просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 1225655100:02:001:0152, загальною площею 5,9344 га, із зміною цільового призначення із «Землі запасу (код КВЦПЗД - 16.00) на «Для сінокосіння і випасання худоби (код КВЦПЗД - 01.08), розташованої на території Царичанської селищної ради, в оренду строком на 49 років, за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Царичанської селищної ради. Рішенням «Про розгляд заяв громадян із земельних питань» від 03.05.024 р. № 1897-30/VIII, йому було відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення ділянки в оренду. Однак, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, з листа відповідача-2 від 04.06.2024 р. №1492/02.11 вбачається, що відносно території, на якій розташована ділянка, будь-яка містобудівна документація не розроблялася. Також, перед прийняттям спірного рішення, висновки та рекомендації комісії не складалися, а підготовчі комісії і робочі групи не створювалися, тобто процедура прийняття рішення відповідачем-1 була порушена. Крім того, згідно із даних Державного земельного кадастру витяг НВ - 9952624652024 від 04.11.2024 р., ділянка була сформована та зареєстрована ще у 2021 році, відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення та має цільове призначення - «Землі запасу», (КВЦПЗД -16.00), при цьому які-небудь обмеження в її використанні, відсутні.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 року позовна заява була залишена без руху через невідповідність приписам ст.160 КАС України та запропоновано позивачу, у десятиденний строк з дня отримання ухвали суду, усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду уточненої позовної заяви, в якій зазначити позовні вимоги до відповідача-2, або виключити його з кола відповідачів та докази надсилання копії позовної заяви з копіями доданих документів відповідачу або відповідачам.
На виконання ухвали суду 22.11.2024 р., позивачем були усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 25.11.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
На виконання вимог ухвали суду 06.12.2024 року відповідачем-2 надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідно до положення про постійні комісії Царичанської селищної ради затвердженого рішенням Царичанської селищної ради від 17.11.2020 р. № 8- 1/VIII, а саме п.3.4 цього Положення за результатами вивчення і розгляду питань постійна комісія готує висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії оформлюються протокольно та приймаються більшістю голосів від загального складу комісії. Підставою відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів ст.123 ЗК України. У зв'язку з знаходженням в межах земельної ділянки кадастровий номер 1225655100:02:001:0152 водного об'єкту (орієнтовною площею 0.8 га) разом із прибережними захисними смугами, згідно науково-технічної документація по оновленню планово картографічного матеріалу Царичанської селищної ради відповідно до ст.58 ЗК України частина земельної ділянки відноситься до земель водного фонду. А отже при застосуванні ст.123 ЗК України місце розташування земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби не відповідає закону. З вказаних підстав, відповідач-2 просить відмовити у задоволенні даного позову.
До суду 10.12.2024 року від позивача надійшла відповідь, в якій підтримано позицію, викладену в позовній заяві, та зазначено, що в матеріалах справи знаходиться лише протокол засідання постійної комісії ради з земельних питань від 01.05.2024 р. № 3, при цьому будь-які висновки та/або рекомендації цієї комісії з даного приводу відсутні. Отже, всупереч Положенню № 8-1/VIII та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», комісією не було складено висновків та/або рекомендації. Також, ділянка є сформованою та згідно із даних Державного земельного кадастру та відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення, при цьому будь-які обмеження в її використанні, у тому числі щодо наявності на її території водних об'єктів, відсутні.
Відповідачем-1 було отримано ухвалу суду від 25.11.2024 року про відкриття провадження у справі - 29.01.2025 року. Але відзиву на позовну заяву та будь-яких документів, що стосуються даного предмету спору, відповідач-1 до теперішнього часу на адресу суду не надіслав.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві та у відповіді на відзив, позицію відповідача-2, викладену у відзиві на позовну заяву, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 18.03.2024 року звернувся до Царичанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 1225655100:02:001:0152, із зміною цільового призначення з «Землі запасу» (код КВЦПЗД - 16.00) на «Для сінокосіння і випасання худоби» (код КВЦПЗД - 01.08), за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Царичанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області. До клопотання додано наступні документи: графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, копія паспорту та рнокпп, копії паспортів ВРХ, витяг з ДЗК.
За наслідками розгляду вказаного клопотання, тридцятою сесією восьмого скликання Царичанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області 03.05.2024 року прийнято рішення “Про розгляд заяв громадян із земельних питань» №1897-30/VIII. Вказане рішення мотивовано тим, що земельна ділянка відноситься до земель водного фонду контур поля №321, (болото 65).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель врегульовано Земельним кодексом України (далі - ЗК України).
Згідно із статтею 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Частиною першою статті 19 ЗК України передбачено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень (частина 1 статті 20 ЗК України).
Відповідно до частини 1 статті 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Згідно із частиною 2 статті 22 ЗК України до земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
За змістом частин 1 та 2 статті 34 ЗК України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.
Отже, ЗК України передбачено право громадян України на отримання у строкове платне користування (в оренду) земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби із земель державної і комунальної власності сільськогосподарського призначення.
Порядок набуття відповідного права врегульовано статтею 124 ЗК України.
Так, частинами першою - третьою цієї статі визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
При цьому відповідно до абзацу 16 частини 2 статті 134 ЗК України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Таким чином, з аналізу наведених норм слідує, що передача земельних ділянок в оренду для сінокосіння і випасання худоби здійснюється без застосування процедури земельних торгів та в порядку, що передбачений статтею 123 ЗК України.
У свою чергу, частиною першою зазначеної статті установлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 2 статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
В силу приписів частини 3 статті 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як видно з матеріалів справи, 18.03.2024 р. позивач звернувся до Царичанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 1225655100:02:001:0152, із зміною цільового призначення з «Землі запасу» (код КВЦПЗД - 16.00) на «Для сінокосіння і випасання худоби» (код КВЦПЗД - 01.08), за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Царичанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області.
За результатами розгляду вказаного клопотання відповідачем прийнято рішення про відмову у наданні позивачу відповідного дозволу, оскільки бажана земельна ділянка відносяться до земель водного фонду контур поля №321, (болото 65).
Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-9952624652024 підтверджується, що земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення, вид цільового призначення земельної ділянки землі запасу (земельні ділянки, не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам).
Визначаючись із правомірністю такої відмови, суд враховує наступне.
Згідно із частинами першою, другою статті 18 ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.
Відповідно до статті 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Згідно із частиною 1 статті 58 ЗК України до земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів; ґ) штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.
Відповідно до частини 1 статті 85 Водного кодексу України порядок надання земель водного фонду в користування та припинення права користування ними встановлюється земельним законодавством.
У користування на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів можуть надаватися підприємствам, установам, організаціям, об'єднанням громадян, релігійним організаціям, громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а також для проведення науково-дослідних робіт (ч.3 ст.85 Водного кодексу України).
Подібні за змістом приписи містять і в ч.4 ст.59 ЗК України, відповідно до якої громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту. Землі водного фонду можуть бути віднесені до земель морського і внутрішнього водного транспорту в порядку, встановленому законом.
Відтак, встановлення на земельній ділянці прибережної захисної смуги не свідчить про заборону отримання такої ділянки в оренду для сінокосіння і випасання худоби; більше того, ЗК України передбачено право громадян отримувати такі ділянки на правах оренди.
Подібна правова позиція наведена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 року у справі № 487/10128/14-ц.
Врахувавши вказане вище, суд дійшов висновку, що відповідач порушив право позивача на набуття в користування земельної ділянки, відмовив у наданні їй дозволу на виготовлення проекту землеустрою з порушенням передбачених законом підстав, а отже, рішення Царичанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області «Про розгляд заяв громадян із земельних питань» від 03.05.2024 р. № 1897-30/VIII, в частині відмови гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду є протиправним і підлягає скасуванню.
Щодо вимог зобов'язального характеру, то суд відповідно до частини 5 статті 242 КАС України враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 24.01.2020 року у справі №316/979/18 та виходить із наступного.
Обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак, з урахуванням викладеного, суд вважає лише за можливе зобов'язати відповідача повторно розглянути клопотання позивача від 18.03.2024 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 1225655100:02:001:0152, із зміною цільового призначення з «Землі запасу» (код КВЦПЗД - 16.00) на «Для сінокосіння і випасання худоби» (код КВЦПЗД - 01.08), за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Царичанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі “Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) №303-A, пункт 29).
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви з викладених вище підстав.
Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як видно з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду, тому судовий збір у розмірі 484,48 грн. (968,96 грн. : 2) підлягає поверненню позивачу.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд,
Позовну заяву - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Царичанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області «Про розгляд заяв громадян із земельних питань» від 03.05.2024 року № 1897-30/VIII, в частині відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.
Зобов'язати Царичанську селищну раду Дніпровського району Дніпропетровської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 18.03.2024 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 1225655100:02:001:0152, із зміною цільового призначення з «Землі запасу» (код КВЦПЗД - 16.00) на «Для сінокосіння і випасання худоби» (код КВЦПЗД - 01.08), за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Царичанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовної заяви - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Царичанської селищної ради Дніпровського району (вул.14 Гвардійської дивізії, буд.10, сел.Царичанка, Дніпропетровської області, 51000, код ЄДРПОУ 41050131) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати по справі у розмірі 484,48 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
Суддя К.С. Кучма