21 січня 2025 рокуСправа №160/5683/23
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Захарчук-Борисенко Н.В., розглянувши заяву Підприємства об'єднання громадян «Всеукраїнський реабілітаційно-відновлювальний центр національного комітету спорту інвалідів України» про відстрочення виконання судового рішення,-
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 року по справі №160/5683/23 позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ 44118658) до Підприємства об'єднання громадян «Всеукраїнський реабілітаційно-відновлювальний спортивний центр національного комітету спорту інвалідів України» (49049, м. Дніпро, вул. Старокозацька, 58, код ЄДРПОУ 41060616) про погашення суми податкового боргу - задоволено частково.
Надано Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 1 235 634,41 грн за рахунок майна Підприємства об'єднання громадян «Всеукраїнський реабілітаційно-відновлювальний спортивний центр національного комітету спорту інвалідів України», що перебуває у податковій заставі.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 02.07.2024 року апеляційні скарги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та Підприємства об'єднання громадян «Всеукраїнський реабілітаційно-відновлювальний спортивний центр національного комітету спорту інвалідів України» - залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 року - залишено без змін.
01.01.2025 року відповідачем до суду подано заяву про відстрочення виконання рішення суду у справі №160/5683/23 до закінчення дії воєнного стану, в обгрунтування якої представником відповідача вказано таке.
З метою вирішення питання щодо належного фінансування підприємства, останнім було складено та направлено лист до Національного комітету спорту інвалідів України щодо виділення грошових коштів у сумі 3 741 534,48 грн. для сплати земельного податку за земельні ділянки. На цей лист, Національний комітет спорту інвалідів України надав письмову відповідь, в якій зазначив, що питання щодо розгляду виділення грошових коштів у сумі 3 741 534,48 грн. для сплати земельного податку за ділянки з кадастровими номерами: 1210100000:08:835:0040, 1210100000:08:835:0041, 1210100000:08:835:0042, 1210100000:08:835:0043, 1210100000:08:835:0044 та 1210100000:03:149:0060 буде розглянуте в наступному бюджетному році, а саме в листопаді 2025 року.
Отже, відповідач вказує, що є всі підстави вважати, що в 2025 році буде прийнято рішення про виділення додаткового фінансування підприємству об'єднання громадян «Всеукраїнський реабілітаційно-відновлювальний спортивний центр Національного комітету спорту інвалідів України», що надасть можливість погасити фінансові зобов'язання, в тому числі й борги.
Наголошено, що ПОГ «Всеукраїнський реабілітаційно-відновлювальний спортивний центр Національного комітету спорту інвалідів України» завжди неухильно дотримується вимог чинного законодавства, не мало жодного умислу на ухилення від сплати податків, тому питання відстрочення виконання судового рішення ніяким чином не буде створювати загрози для його подальшого виконання, а лише сприятиме виконанню взятих на себе керівництвом ПОГ «Всеукраїнський реабілітаційно-відновлювальний спортивний центр Національного комітету спорту інвалідів України» зобов'язань перед державою.
Отже, враховуючи все вищевикладене, відсутність в діях підприємства жодного умислу на ухилення від сплати податків, а також приймаючи до уваги дію воєнного стану, який продовжено до 07.02.2025 року, відповідач вважає, що існують обґрунтовані та об'єктивні причини для відстрочення виконання рішення суду. Наразі Підприємство об'єднання громадян "Всеукраїнський реабілітаційно-відновлювальний спортивний центр національного комітету спорту інвалідів України" приймає активну участь в багатьох гуманітарних проектах, забезпечує потреби в евакуаційних заходах для великої кількості людей тощо.
Ухвалою від 06.01.2025 року заяву Підприємства об'єднання громадян «Всеукраїнський реабілітаційно-відновлювальний центр національного комітету спорту інвалідів України» про відстрочення виконання судового рішення призначено до розгляду у судовому засіданні.
08.01.2025 року до суду надійшли додаткові пояснення від ГУ ДПС у Дніпропетровській області, в яких заперечується проти задоволення означеної заяви. Дозвіл на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі, фактично є продовженням процедури погашення податкового боргу відповідно до ст, 95 ПК України, в даному випадку рішення по справі №160/5683/23 є наслідком невиконання рішення ДОАС від по справі №160/15155/20 від 17.03.2021 року, оскільки предметом розгляду даних справ є аналогічний податковий борг. Так, фактично, в межах даної справи, відповідач намагається відстрочити в тому числі виконання рішення по справі №160/15155/20 від 17.03.2021 року. При цьому, заяву про відстрочення виконання судового рішення було подано відповідачем 23.08.2023 року в межах справи №160/15155/20. Ухвалою ДОАС від 14.09.2023 року по справі №160/15155/20 було відмовлено у задоволенні заяви відповідача про визнання виконавчого документу таким що не підлягає виконанню, а також про відстрочення виконання судового рішення на 1 рік. Станом на теперішній час відсутня інформація про подальше оскарження ухвали ДОАС від 14.09.2023 року по справі №160/15155/20.
Таким чином, ГУ ДПС зауважує, що питання про відстрочення сплати податкового боргу, який був предметом розгляду як і в межах даної справі, так і в межах справи №160/15155/20 вже було розглянуто в межах справи №160/15155/20.
Дослідивши заяву відповідача про відстрочення виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 року по справі №160/5683/23, суд зазначає таке.
Стаття 129 Конституції України передбачає, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Принцип обов'язковості судових рішень, як один з визначальних принципів здійснення правосуддя в Україні, полягає в обов'язковому виконанні на всій території України судових рішень, що набрали законної сили, а також у встановлені відповідальності за невиконання таких рішень.
Вказаний принцип обов'язковості судових рішень поряд із Конституцією України знайшов своє відображення і в Кодексі адміністративного судочинства України, а саме в статті 370 КАС України: судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Разом з тим, КАС України передбачає можливість відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення.
Відповідно до частини першої ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною 3 ст. 378 КАС України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно з ч. 4 ст. 378 КАС України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови. (ч. 5 ст. 378 КАС України).
Стаття 378 КАС України не містить конкретного переліку обставин для відстрочення та/або розстрочення виконання судового рішення, а лише встановлює критерії для їх визначення, надаючи суду в кожному конкретному випадку дискреційні повноваження, які він реалізує за власними переконаннями, вирішувати питання про наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
До обставин, що ускладнюють виконання судового рішення та які є підставою для відстрочки/розстрочки його виконання, належать скрутне матеріальне становище боржника, тяжке захворювання фізичної особи, наявність загрози банкрутства юридичної особи-боржника, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочка/розстрочка виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників. Ці заходи не повинні створювати боржнику можливість ухилятися від виконання судового рішення. До уваги повинні братися не лише реальний майновий стан боржника, але й його наміри, що свідчать про бажання виконати рішення.
Поряд з цим, обов'язковою умовою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є доведення заявником факту існування обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення та/або роблять його неможливим.
Така позиція суду кореспондує висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеному в постанові від 03.06.2021 року по справі 9901/598/19.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 11.10.2019 року по справі №810/4643/18 зазначив, що нормами КАС України не встановлено вичерпний перелік обставин, за наявності яких суд може відстрочити або розстрочити виконання рішення в адміністративній справі. Це питання суд вирішує із врахуванням конкретних обставин адміністративної справи, зокрема, суб'єктного складу сторін у справі, зобов'язаної сторони (боржника) за рішенням суду, складного майнового стану чи складної життєвої ситуації зобов'язаної сторони (боржника), впливу виконання рішення спроможність зобов'язаної сторони (боржника) виконати інший публічний обов'язок чи зобов'язання перед особами, які потребують соціального захисту. У випадку розстрочення (відстрочення) виконання свого рішення суд, який здійснює контроль за його виконанням, повинен забезпечити баланс публічного і приватного інтересів.
Суд також враховує висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 12.06.2019 року у справі №800/203/17, згідно яких підставою для застосування правил статті 378 КАС України є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, а для зміни способу чи порядку виконання судового рішення неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин. Отже, підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Відтак, всі ці обставини мають бути доведеними та підтвердженими документально.
Відтак, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення застосовується з метою зменшення надмірного тягаря на боржника, якщо такий тягар може призвести до виникнення ситуації, за якої виконання судового рішення стане взагалі неможливим.
Враховуючи викладені приписи законодавства та висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку, що відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є процесуальними засобами, які суди застосовують у виключних випадках, у тому числі, якщо сторона доведе наявність обставин, що суттєво ускладнюють або унеможливлюють виконання судового рішення; ці процесуальні засоби застосовується з метою зменшення надмірного тягаря на боржника, якщо такий тягар може призвести до виникнення ситуації, за якої виконання судового рішення в подальшому стане взагалі неможливим.
З огляду на зазначене, суд зазначає, що заява про відстрочення виконання судового рішення має бути підтверджена відповідними доказами.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач звертався з листом №48 від 06.11.2024 року до Національного комітету спорту інвалідів України щодо виділення грошових коштів у сумі 3 741 534,48 грн для сплати земельного податку за земельні ділянки з кадастровими номерами: 1210100000:08:835:0040, 1210100000:08:835:0041, 1210100000:08:835:0042, 1210100000:08:835:0043, 1210100000:08:835:0044 та 1210100000:03:149:0060.
Національний комітет спорту інвалідів України у відповіді №288 від 06.11.2024 року повідомив наступне. Проектом державного бюджету на 2025 рік, підприємству об'єднання громадян «Всеукраїнський реабілітаційно- відновлювальний спортивний центр Національного комітету спорту інвалідів України», передбачені видатки, відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки паралімпійського руху в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2011 року №199, на організаційне та матеріально-технічне забезпечення його діяльності. У зв'язку з військовою агресією рф та веденням в Україні воєнного стану, бюджетні призначення за бюджетною програмою за КПКВК 3401110 «Розвиток спорту серед осіб, інвалідністю та їх фізкультурно-спортивна реабілітація» не збільшувались, а навпаки протягом 2022-2024 років постановами КМУ скорочувались та спрямовувались до резервного фонду державного бюджету.
Цим же листом зазначено, що питання щодо розгляду виділення грошових коштів у сумі 3 741 534,48 грн. для сплати земельного податку за ділянки з кадастровими номерами: 1210100000:08:835:0040, 1210100000:08:835:0041, 1210100000:08:835:0042, 1210100000:08:835:0043, 1210100000:08:835:0044 та 1210100000:03:149:0060 буде розглянуте в наступному бюджетному році, а саме в листопаді 2025 року.
Поряд з цим, суд вказує, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 року по справі №160/5683/23 надано Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 1 235 634,41 грн за рахунок майна Підприємства об'єднання громадян «Всеукраїнський реабілітаційно-відновлювальний спортивний центр національного комітету спорту інвалідів України», що перебуває у податковій заставі.
Крім того, суд зазначає, що нормами Кодексу адміністративного судочинства України не встановлено вичерпного переліку обставин, за наявності яких суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може за заявою сторони відстрочити або розстрочити виконання судового рішення.
Водночас обов'язковою умовою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є доведення заявником факту існування обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення та/або роблять його неможливим.
Судом не приймаються посилання відповідача на лист Національного комітету спорту інвалідів України у відповіді №288 від 06.11.2024 року, так як у ньому зазначено, що питання щодо розгляду виділення грошових коштів буде розглянуте в наступному бюджетному році, а саме в листопаді 2025 року.
Тож, відповідачем не було надано обґрунтування, яке б свідчило про неможливість погашення ним податкового боргу та не надано жодних доказів можливості сплати боргу у майбутньому на виконання рішення суду.
Згідно з п. 8 ч. 378 КАС України ухвалу суду за результатами розгляду питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.
Керуючись положеннями ст. 243, 248, 256 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Заяву Підприємства об'єднання громадян «Всеукраїнський реабілітаційно-відновлювальний центр національного комітету спорту інвалідів України» про відстрочення виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 року по справі №160/5683/23 - залишити без задоволення.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко