Ухвала від 25.02.2025 по справі 160/14529/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

25 лютого 2025 року Справа №160/14529/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду в адміністративній справі №160/14529/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2020 року позов ОСОБА_1 задоволено частково та вирішено:

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. «г» ст.77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також у здійсненні перерахунку стажу відповідно до статті 58 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок підвищення пенсії ОСОБА_1 у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», починаючи з 01 червня 2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум, і проводити відповідні виплати, як репресованій особі, яку у подальшому було реабілітовано.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 зарахування часу відбування покарання, як репресованій особі, яку у подальшому було реабілітовано, до трудового стажу у потрійному розмірі відповідно до вимог статті 58 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення та постановлено:

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2020 року в адміністративній справі №160/14529/20 в оскаржуваній частині залишити без змін.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 березня 2024 року відмовлено ОСОБА_1 у роз'ясненні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2020 року в справі №160/14529/20.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2024 року в справі №160/14529/20 апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без задоволення. Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 березня 2024 року в адміністративній справі №160/14529/20 - залишено без змін.

26 грудня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою вх.№96929/24 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №160/14529/20.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2024 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №160/14529/20 - задоволено та ухвалено:

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протягом місяця з дня отримання вказаної ухвали надати до суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2020 року в адміністративній справі №160/14529/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

06 січня 2025 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від ОСОБА_1 надійшли додаткові пояснення вх.№432/25, в яких позивач зазначив наступне.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2020 по справі №160/14529/20, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.04.21, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок підвищення пенсії ОСОБА_1 у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 01.06.2020 року.

На виконання вищевказаного судового рішення Головним управлінням ОСОБА_1 з 01.06.2020 року проведено відповідний перерахунок пенсії.

До розміру пенсії позивача встановлено підвищення у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону №1058 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" №294 від 14.11.2019 року встановлено у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня - 1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень.

При обчисленні розміру пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.06.2020 року Головним управлінням застосовано "мінімальну пенсію за віком" у розмірі 1638,00 грн: надбавка реабілітованому (згідно пункту "г" статті 77 Закону №1788) склала 819,00 грн (1638,00 грн х 50% ).

Розмір пенсійної виплати з 01.06.2020 року становив 5049,17 грн.

У зв'язку із зміною розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (стаття 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік") були проведені автоматизовані перерахунки та розмір пенсії склав:

з 01.07.2020 - 5086,17 грн (надбавка реабілітованому склала 856,00 грн. (1712.00 грн х 50%);

з 01.12.2020 - 5114,67 грн (надбавка реабілітованому склала 884,5 грн. (1769,00 грн х 50%)

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік» №1082 від 15.12.2020 року встановлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня - 1769 гривень, з 1 липня - 1854 гривень, з 1 грудня - 1934 гривень.

Таким чином, у зв'язку із зміною розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно, з 01.07.2021 року проведено автоматизований перерахунок та розмір пенсії Позивача становив 5600,13 грн (надбавка реабілітованому склала 927,00 грн (1854,00 грн х 50%).

Прожитковий мінімум в Україні з 01.01.2024 року по 31.12.2024 року складає 2920 гривень.

Таким чином, на 2024 рік надбавка замість 819 гривень повинна складати 1460 гривень (2920,00 грн х 50%), однак Пенсійний фонд продовжує виплачувати 819 гривень, що підтверджує невиконання рішення суду в справі.

27 січня 2025 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від ОСОБА_1 надійшло клопотання вх.№4123/25, в якому позивач просить накласти на керівника суб'єкта владних повноважень Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області максимальний штраф у сумі 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Додатково позивач просить:

- здійснити правильний перерахунок підвищення пенсії;

- проводити індексацію підвищеної пенсії;

- виплатити недоплачені кошти з урахуванням інфляції за весь час прострочення, а також відсотків від простроченої суми і проводити відповідні виплати у подальшому з урахуванням інфляції, компенсувати мені інфляційні втрати, нарахувати відповідні відсотки та інфляційні втрати починаючи з 01 червня 2020 року, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».

Обґрунтування щодо викладених додаткових вимог позивачем не викладено.

27 січня 2025 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшло клопотання вх.№4270/25, в якому представник відповідача просить прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2020 року по адміністративній справі № 160/14529/20.

До вказаного клопотання долучено звіт про виконання рішення суду в справі №160/14529/20, оформлений листом №0400-010804-8/17649 від 27 січня 2025 року.

В обґрунтування вказаного звіту представником відповідача зазначено, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2020 по справі №160/14529/20 набрало законної сили 13.04.2021 та було відпрацьовано в травні 2021 року, у зв'язку з чим сума підвищення пенсії ОСОБА_2 за період з 01.06.2020 по 31.05.2021 у розмірі 578,00 грн. обліковується в "Реєстрі судових рішень" підсистеми Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) під номером 99082 та буде виплачена в межах затверджених бюджетних призначень для проведення відповідних виплат відповідно до черговості виплат на виконання рішень суду, що визначається датою набрання ними законної сили.

Сума підвищення пенсії ОСОБА_2 за період з 01.06.2021 року по 31.01.2025 року в розмірі 10002,99 грн. нарахована на виплатну відомість в лютому 2025 року.

Враховуючи вищевикладене, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , на думку представника відповідача, виконані Головним управлінням в порядку та в межах встановлених судовим рішенням.

30 січня 2025 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання вх.№4890/25, в якому позивач у зв'язку з неотримання звіту про виконання рішення суду, просив суд надати йому копію звіту.

14 лютого 2025 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшла заява вх.№7551/25, в якій представник відповідача зазначив, що копію звіту було направлено позивачеві 27.01.2025 року та зареєстровано в Електронному кабінеті користувача ЄСІТС, що підтверджується квитанцією від 27.01.2025 року №2547924.

14 лютого 2025 року на адресу суду через систему "Електронний суд" від ОСОБА_1 надійшов відзив на звіт про виконання судового рішення по справі №160/14529/20, в якому позивач зазначає, що в наведених в звіті розрахунках відповідачем не враховується індексація підвищення пенсії, що є порушенням законодавства.

Абзацом 1 пункту 6 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України №1058-IV визначено, що до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення», крім надбавок, передбачених пунктами "в" - "д" частини першої статті 21 зазначеного Закону.

Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

З урахуванням викладеного, позивач просить суд:

- повернути звіт Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для виконання судового рішення по справі № 160/14529/20 в повному обсязі;

- накласти на керівника суб'єкта владних повноважень Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області максимальний штраф у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

- зобов'язати компенсувати інфляційні втрати, нарахувати відповідні відсотки, а також три проценти річних від простроченої суми відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року №159, де визначена компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати 14 лютого 2025 року.

Суд, розглянувши поданий звіт представника відповідача та клопотання позивача про накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, виходить з наступного.

Відповідно до пунктів 1, 3, 5 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Судом встановлено, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2020 по справі №160/14529/20 набрало законної сили 13.04.2021 та було відпрацьовано відповідачем в травні 2021 року.

Сума підвищення пенсії ОСОБА_2 за період з 01.06.2021 року по 31.01.2025 року в розмірі 10002,99 грн. нарахована та виплачена в лютому 2025 року, що не заперечується позивачем.

З наданого до суду звіту про виконання судового рішення та доказів, доданих до звіту, зокрема, розрахунків пенсії, вбачається, що рішення суду виконано.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність прийняття поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звіту про виконання судового рішення №160/14529/20, оформленого листом №0400-010804-8/17649 від 27 січня 2025 року.

Приймаючи звіт відповідача, суд також враховує, що вимоги, які викладені позивачем у відзиві на звіт про виконання рішення суду, а саме: зобов'язати відповідача компенсувати інфляційні втрати, нарахувати відповідні відсотки, а також три проценти річних від простроченої суми відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року №159, де визначена компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, не стосуються виконання рішення суду в справі №160/14529/20, так як вказані правовідносини виникли після набрання рішенням законної сили та не були предметом розгляду в справі №160/14529/20.

З урахуванням виконання рішення суду в справі №160/14529/20, суд приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 29.12.2020 року в справі №160/14529/20.

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - відмовити.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.М. Олійник